PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ön fren yardım....

ajwer06
31 Mayıs 2015, 14:51
Arkadaslar önfrene yuklendigim zaman sanki abs varmis gibi fren hafifte olsa cek birak yapiyor beni salliyor. Birte tam durmaya yakinken on teker titriyor. Acaba sebebi nedir. Tesekkrler

BatuhanK
31 Mayıs 2015, 15:10
Büyük ihtimalle ön fren diskiniz yamulmuş

aytac06emre
31 Mayıs 2015, 15:10
Yüksek ihtimal disk eğridir,disk ve balataları değiştirirseniz sıkıntı kalmaz

ajwer06
31 Mayıs 2015, 15:16
Umarim disk yamulmamistir:/ maddi kulfeti buyuk olur. balatalaeum bitti sayilacak seviyede acaba degistrince duzelir mi

BatuhanK
31 Mayıs 2015, 15:23
bitik balata sadece ses yapar, bahsettiğiniz etkiler disk yamukluğunu gösteriyor. Hatta %99 disktir.
Kimsenin aklına uyup da diski orada burada düzeltmeye çalışmayın daha beter oluyor

Samet Ağır
31 Mayıs 2015, 15:25
Disk yamuklugunun yaninda balata yaglandiysa da benzer tepkiler verebilir..freni cok sikarsiniz ama tutmaya calisirken diski kacirip birakir hizli olarak...

Zuzuuw
31 Mayıs 2015, 15:29
Disk yamuklugunun yaninda balata yaglandiysa da benzer tepkiler verebilir..freni cok sikarsiniz ama tutmaya calisirken diski kacirip birakir hizli olarak...

HeadShoot cevap olmuş, bu sıkıntı bende var, sorsak kimse cevap vermediği için 1 aydır idare ediyordum.

Ön fren hidroliği ve balatası yeni değişti ama frenleme gücü çok azaldı. Eskiden 2 kişi asfaltta sıkığım zaman ön teker kilitlenirdi, şimdi tek kişi bile kilitlenmiyor.

Levyeyi kıracak gibi sonuna kadar sıkıyorum ama nafile, balataya bakıyorum daha gıcır gıcır.

Yurttan okul arası 600 metre yol gidiyorum, fren diskine elimi dokunduğum zaman elim yanıyor, baya baya derisi su topluyor. O kadar fazla ısınıyor yani.

Yağlanma mı dersiniz? Balata mı değiştireyim yoksa başka bir çözümü var mı? Ve gelecek sefer bu yağlanmayı nasıl engellerim ?

bektanist
31 Mayıs 2015, 15:51
HeadShoot cevap olmuş, bu sıkıntı bende var, sorsak kimse cevap vermediği için 1 aydır idare ediyordum.

Ön fren hidroliği ve balatası yeni değişti ama frenleme gücü çok azaldı. Eskiden 2 kişi asfaltta sıkığım zaman ön teker kilitlenirdi, şimdi tek kişi bile kilitlenmiyor.

Levyeyi kıracak gibi sonuna kadar sıkıyorum ama nafile, balataya bakıyorum daha gıcır gıcır.

Yurttan okul arası 600 metre yol gidiyorum, fren diskine elimi dokunduğum zaman elim yanıyor, baya baya derisi su topluyor. O kadar fazla ısınıyor yani.

Yağlanma mı dersiniz? Balata mı değiştireyim yoksa başka bir çözümü var mı? Ve gelecek sefer bu yağlanmayı nasıl engellerim ?

senin sorunun basit balatanın bastığı pistonu temizle balata sökükken pistonlara vd 40 lie temizle piston geri gelmediği için diskin ısınıyor balatada kapandığında sıcak olan diski hemen tutamaz videosu altta

https://www.youtube.com/watch?v=xraT9pxjzkc

Pisman
31 Mayıs 2015, 15:55
sorunuzun ikinci kısmıyla ilgili bi yerde okumuştum, frenlemede, en son durma esnasında ön veya arka teker kayar genelde, daha sorunsuz olması açısından duracak seviyeye yaklaştığınızda ön freni gevşetip arka fren dozajını arttırın ki, bir kayma olacaksa arka tekerde olsun, daha az sorun yaşanır diyordu...