PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Allah aşkına bir Kask ve Mont tavsiyesi verin çıldırıcam.

Morphin
30 Mayıs 2015, 22:23
Makine= Mavi r25
Ve acilen ekipmanları almam gerekiyor!

Kask için bütçem 600 civarı. Bu fiyata içeriye çok ses almayan, havadar, sağlam, ve şık bir kask arıyorum.
Nolan n86 alıcaktım lâkin bayide inceledim dış kabuğu çok dandik duruyordu. Tırnağımla tıklıyorum sanki içi boş sert plastik..
Hemen ardından bayiye gelen bir motorcu abimizin kaskını gördüm "Shoei" ve elime almamla kaliteyi hissetmem bir oldu. Aralarında ÇOOOK fark var.
Kaskların hemen hemen hepsine baktım inceledim. Markaları tanıdım, Kabuğun neyden yapıldığını ve hangi malzemenin daha iyi olduğunu öğrendim ama şimdide seçemiyorum...

Yurtdışından sipariş verebilirim. Bu fiyatlarda sizce ne almalıyım???

Bu adreste 520 TL'ye "ICON" marka kask var. Fiyatı en uygunu ama site pek bilinmeyen bir site. (http://www.motodor.com.tr/icon-helmet-alliance-black-lg)

Veya FC-Moto'dan alırsam:
Arai: 214€ (Tıkla) (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Arai-Chaser-Seagull/SubProducts/34311-3065840-6)
Shoei: 214€ (Tıkla) (http://www.fc-moto.de/Shoei-XR-1100-Enigma-TC-2-Helmet)

Mont'a gelirsek eğer. Linkte gördüğünüz Deri ceket var bir tanıdığımda. (Tıkla) (http://www.ebay.com/itm/Frank-Thomas-Leather-Motorcycle-Jacket-Size-Large-42-Red-And-Black-/181735044779)
Bu mont 5 yıllık ve kırmızı rengiyle motoruma pek gitmesede deri olması ve 2.el olarak bedenime tam oturması sebebiyle kafamı karıştırdı.
Bu abi 400 lira istedi mont için ama pazarlık yapmadım. Mont çok kaliteli bişey değil. Fakat benimde çok param yok neticede.

TR'de deri ceket almam imkansız. Tekstiller ise çok itici ve korumasız duruyor açıkcası...
TR'den alacak olursam bütçemi sıkıştırarak Tekstil olan REVİT Marka bu montu alabilirim(Tıkla) (http://www.n11.com/revit-raceway-yazlik-mont-mavi-P62523895)

Yurtdışından alırsam 243€'a Alpinestars'ın bu ceketini buldum (Tıkla) (http://www.fc-moto.de/Alpinestars-Tech-1-R-Leather-Jacket)

Yurtdışından alırsam bunların vergisi falan ne olur? Mantıklımı?
Ne yapmalıyım? Lütfen iyi kötü bişeyler verin karar veremiyorum fakat KARAR VERMEK ZORUNDAYIM! :pale:

Unutmadan maliyet benim için önemli. Motor'u 9 taksitle alıyorum.

mucoist
30 Mayıs 2015, 22:34
Linkteki ürünlerin fiyatı Euro değil Sterlin. Kask 299 Euro'ya, ceket 339 Euro'ya geliyor. Yüzde 18 vergi eklenecek üzerine.

Bütçeyi ayarlayabiliyorsan al tabii. Ben de bot ve montu Almanya'dan almıştım. Türkiye'ye göre çok daha ucuz oluyor. Almadan önce Hasanpaşa'da falan denemelisin mutlaka.

Green Arrow
30 Mayıs 2015, 22:37
Denemeden aksesuar almamalısın en azından ilk aksesuar takımını. İlla deri ceket mi almanız gerekiyor ? O ceket çok abartı şehir içi kullanım için. Motor R25 olsa da benim motorumdan bile dik sürüş pozisyonuna sahip. Güzel şık bir kumaş mont alın ve keyfinize bakın. Ben montum hariç bütün aksesuarlarımı Motomax'dan aldım.

emrb
30 Mayıs 2015, 22:43
İlk motorum 4. kaskım :cherry:
İlk kaskım

scorpion exo 500 = Kask alıyosan yüzünü sıkacak açılır zamanla dediler M beden aldım yüzümü gerçekten çok sıktı.Çok memnundum,iç pedleri olsun,ses yalıtım,vizör mekanizması,güneş vizörü vs çok kaliteliydi ama kask gevşemedi artık beni rahatsız ettiği için sattım.

Nolan n86 = Scorpiondan sonra tam bir hayal kırıklığı oldu.Vizör mekanizması olsun,iç pedlerin konforu olsun sanki 200 liralık kask takıyormuşum gibi hissettim.Kabuğu vs bana hiç güven vermedi sattım.

Shark speed R = Kask iyi güzel ama dışardan bakınca çok büyüktü.İçeriye ses alıyordu.Malzeme kalitesi (plastik aksamı:rüzgarlığı vs)gerçekten aşırı dandik.Yolda kopup giden var diyen bile vardı.Onun dışında ilk başlarda iyiydi ama sonradan kabak çiçeği gibi açıldı beden olarak büyük geldi ona da elveda dedim.

bügün tekrar eski ilk göz ağrım scorpion exo 500 L bedenini aldım.Kafama taktım aha kask bu dedim.

özet:scorpion exo 500

Morphin
30 Mayıs 2015, 22:53
Hocam ben onları € gördüm ya.. Sterlinse çok pahalıya geliyor. 1000 lira kask 1200 lira ceket + vergileri falan sanırım. Ne anladım ben bu işten?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:50 ----------

Denemeden aksesuar almamalısın en azından ilk aksesuar takımını. İlla deri ceket mi almanız gerekiyor ? O ceket çok abartı şehir içi kullanım için. Motor R25 olsa da benim motorumdan bile dik sürüş pozisyonuna sahip. Güzel şık bir kumaş mont alın ve keyfinize bakın. Ben montum hariç bütün aksesuarlarımı Motomax'dan aldım.

Denemeden almam zaten hocam. İlla deri ceket gerekmiyor zaten linklerin arasında tekstil cekette attım. Ama mantığım bana diyorki 500 liraya tekstil alacağına 2.el bu ceketi giy daha ucuza. Yada git Yurtdışından deri ceket al.

Bune
30 Mayıs 2015, 23:05
Marushin öneririm fiber kaskları var sharpdan 5 yıldız alan, fiyatlarıda gayet uygun rakiplerine göre.

Ceket içinse bi motomax ve feyizoğluna uğra bence.

Morphin
30 Mayıs 2015, 23:06
İlk kaskım

scorpion exo 500 = Kask alıyosan yüzünü sıkacak açılır zamanla dediler M beden aldım yüzümü gerçekten çok sıktı.Çok memnundum,iç pedleri olsun,ses yalıtım,vizör mekanizması,güneş vizörü vs çok kaliteliydi ama kask gevşemedi artık beni rahatsız ettiği için sattım.

Nolan n86 = Scorpiondan sonra tam bir hayal kırıklığı oldu.Vizör mekanizması olsun,iç pedlerin konforu olsun sanki 200 liralık kask takıyormuşum gibi hissettim.Kabuğu vs bana hiç güven vermedi sattım.

Shark speed R = Kask iyi güzel ama dışardan bakınca çok büyüktü.İçeriye ses alıyordu.Malzeme kalitesi (plastik aksamı:rüzgarlığı vs)gerçekten aşırı dandik.Yolda kopup giden var diyen bile vardı.Onun dışında ilk başlarda iyiydi ama sonradan kabak çiçeği gibi açıldı beden olarak büyük geldi ona da elveda dedim.

bügün tekrar eski ilk göz ağrım scorpion exo 500 L bedenini aldım.Kafama taktım aha kask bu dedim.

Hocam o kadar kask değiştireceğinize üst segmente çıksaydınız keşke :)
Scorpion'u şimdi inceledim. İlk başlarda Polikarbon olması nedeniyle direk elemiştim. + larıda var - leride. Denemeden birşey diyemeyeceğim ama 700 lira buna vermek mi yoksa başka kasklara bakmakmı daha mantıklı bilemedim.

MimTolga
30 Mayıs 2015, 23:16
İlk kaskım

Gerçekten verdiğin parayı hakeden bir kask. Aynısını kullanıyorum. Bir keresinde arkadaşın LS2 kaskını takmıştım, o da benim kaskı. Bu ne dedim böyle ya, bağlantısı böyle elde kalacakmış gibi, vizörü garip açılıp kapanıyor, iç döşemesi garip. Kaskımı bir daha sevmiştim bu olaydan sonra. Bu kaskımın ömrü bittiğinde Exo 2000 alayım diyorum ama neredeyse Arai parasına yakın, Belki de AGV K5 alırım.

Morphin
30 Mayıs 2015, 23:17
Marushin öneririm fiber kaskları var sharpdan 5 yıldız alan, fiyatlarıda gayet uygun rakiplerine göre.

Ceket içinse bi motomax ve feyizoğluna uğra bence.

Çok ses yapıyor diyorlar hocam Marushin için.

kamandes
30 Mayıs 2015, 23:35
shark speed r kullanıyorum cbr 250 motorum var yüksek hızlarda biraz ses yapıyor ve vizör açma yeri açıp kaparken biraz zorluyor eldivenle, bunların dışında çok memnunum, şeffaf vizörü ve güneş vizörü çok kaliteli tavsiye ederim

PiyalePasa
30 Mayıs 2015, 23:43
ÜYE OLMAYANA STERLİN ÜYE OLANA EURO OLARAK GÖRÜNÜYOR VE ÜYE OLURSANIZ TESLİMAT ADRESİ TÜRKİYE OLUNCA YÜZDE 10 CİVARI İNDİRİM ALIYOSUNUZ ARKADAŞLAR.KARGO PARASI İSE ÇOOOOOOOOOOOOOOOOK UCUZ

ORTALAMA 15 EURO

Morphin
31 Mayıs 2015, 02:08
shark speed r kullanıyorum cbr 250 motorum var yüksek hızlarda biraz ses yapıyor ve vizör açma yeri açıp kaparken biraz zorluyor eldivenle, bunların dışında çok memnunum, şeffaf vizörü ve güneş vizörü çok kaliteli tavsiye ederim

Hocam söylediğiniz ürün 1000 lira. Ben 600 civarı bakıyorum.

kamandes
31 Mayıs 2015, 12:18
ben 640a almıştım 5-6 ay önce, okadar zamlandığını bilmiyodum

hfz61
31 Mayıs 2015, 13:14
daha önce de konusunu açmıştım. elimdeki montları sattım. şu an bir iki kişi mont istiyor. anca uçak biletimi karşılar yapacağım kar. biraz daha talep olursa size de 1450 liraya alpinestars celer getirebilirim :D vergisi vs bana ait tabi :D

arda4
31 Mayıs 2015, 15:35
Ses almayan kask arama, 3-5TL'lik yumuşak kulak tıkaçları var 3M marka, al onlardan rahat et.

Kaliteli olduktan sonra, kafa şekline uyduktan sonra kaskta sıkıntı olmaz. Bir de dört dörtlük malzeme hiçbir zaman için bulamazsın. Biri ses alır, biri yalpalama yapar, biri çirkin görünür, öbürünün vizörü buğu yapar....

En mükemmelini bulursun o da aşırı pahalı olur, diyelim ki ucuza buldun bu sefer de kafa şekline uygun değildir.

Velhasıl önce kafa şekline uyan bir marka model sonra bunlar içinde koruması en yüksek olan hangisiyse o. Bell M1 iyi diyorlar, fiyatı uygun fiber kabuklu... Bir dene istersen.

Tekstil mont da işini görecektir diye tahmin ediyorum, en azından koktuğu zaman tekstik montu yıkayabiliyorsun.

Son olarak diğer ekipmanları (boyunluk, dizlik, bot, sırt koruması) ihmal etme sakın. Pahalı bir mont fiyatına bunların tamamını alabilirsin.

Allah kazadan beladan korusun, onbinlerce hatta yüzbinlerce kilometre boyunce artık motor tamamen yağ yakana kadar R25'i sürersin inşallah.

Morphin
31 Mayıs 2015, 16:23
Ses almayan kask arama, 3-5TL'lik yumuşak kulak tıkaçları var 3M marka, al onlardan rahat et.

Kaliteli olduktan sonra, kafa şekline uyduktan sonra kaskta sıkıntı olmaz. Bir de dört dörtlük malzeme hiçbir zaman için bulamazsın. Biri ses alır, biri yalpalama yapar, biri çirkin görünür, öbürünün vizörü buğu yapar....

En mükemmelini bulursun o da aşırı pahalı olur, diyelim ki ucuza buldun bu sefer de kafa şekline uygun değildir.

Velhasıl önce kafa şekline uyan bir marka model sonra bunlar içinde koruması en yüksek olan hangisiyse o. Bell M1 iyi diyorlar, fiyatı uygun fiber kabuklu... Bir dene istersen.

Tekstil mont da işini görecektir diye tahmin ediyorum, en azından koktuğu zaman tekstik montu yıkayabiliyorsun.

Son olarak diğer ekipmanları (boyunluk, dizlik, bot, sırt koruması) ihmal etme sakın. Pahalı bir mont fiyatına bunların tamamını alabilirsin.

Allah kazadan beladan korusun, onbinlerce hatta yüzbinlerce kilometre boyunce artık motor tamamen yağ yakana kadar R25'i sürersin inşallah.

İyi dilekleriniz için çok sağolun hocam.
Söylediklerinizde haklısınız dediğiniz gibi hepsinde bi kusur var. Ben zaten öyle içeriye hiç ses almasın vs demiyorum. 100 km altında ses sıkıntısı yaşatmasın 150 civarıda çok rahatsızlık vermesin yeter.
Şimdilik bot alamıyorum çünkü alsam bile giyemeyeceğim. Onun yerine Puma'nın motor için ürettiği günlük tarzda bir ayakkabısı var onu düşünüyorum.
Ofis ortamında klasik elbiseler ile çalıştığım için bot giyemem hafta içi.
Dizlik ve sırt korumasıda ilerleyen vakitlerde ekliyicem inşallah.
Tekstil montu giydim bir yerde ve ardından deri ceketi giydim. İnanılmaz hissiyat ve güven farkı vardı hocam. Ve beğendiğim tekstil mont 700 lira olunca ne gerek var dedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:21 ----------

daha önce de konusunu açmıştım. elimdeki montları sattım. şu an bir iki kişi mont istiyor. anca uçak biletimi karşılar yapacağım kar. biraz daha talep olursa size de 1450 liraya alpinestars celer getirebilirim :D vergisi vs bana ait tabi :D

Hocam ne zaman gidiyosunuz? Bunlar olmasa bile başka ürün sipariş ederiz belki :)

hfz61
31 Mayıs 2015, 17:13
İyi dilekleriniz için çok sağolun hocam.
Söylediklerinizde haklısınız dediğiniz gibi hepsinde bi kusur var. Ben zaten öyle içeriye hiç ses almasın vs demiyorum. 100 km altında ses sıkıntısı yaşatmasın 150 civarıda çok rahatsızlık vermesin yeter.
Şimdilik bot alamıyorum çünkü alsam bile giyemeyeceğim. Onun yerine Puma'nın motor için ürettiği günlük tarzda bir ayakkabısı var onu düşünüyorum.
Ofis ortamında klasik elbiseler ile çalıştığım için bot giyemem hafta içi.
Dizlik ve sırt korumasıda ilerleyen vakitlerde ekliyicem inşallah.
Tekstil montu giydim bir yerde ve ardından deri ceketi giydim. İnanılmaz hissiyat ve güven farkı vardı hocam. Ve beğendiğim tekstil mont 700 lira olunca ne gerek var dedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:21 ----------

Hocam ne zaman gidiyosunuz? Bunlar olmasa bile başka ürün sipariş ederiz belki :)

şu an bir mont iki akrapovic siparişi aldım. onlar netleşince getiricem nasipse :) en geç 1 ayı bulur sanırım.

Morphin
01 Haziran 2015, 00:09
Unutmayın konuşalım hocam bu konuyu. Belki bende bi akrapovic siparişi veririm :)

hfz61
01 Haziran 2015, 09:24
Unutmayın konuşalım hocam bu konuyu. Belki bende bi akrapovic siparişi veririm :)

olur hocam ne zaman istersen konuşabiliriz :)

telike
01 Haziran 2015, 09:38
https://www.youtube.com/watch?v=Fy-dy-FZBQk

obarey
01 Haziran 2015, 10:00
r 25 alıp kaska 600 tl ayırmak olmamış...

Morphin
03 Haziran 2015, 01:39
xx
Ne alaka, cidden anlamadım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:33 ----------

r 25 alıp kaska 600 tl ayırmak olmamış...

Gönül isterdi bir Arai almak ama elimden gelenin şimdilik en iyisi bu hocam.
600 liralık kasklar sanki tenekedenmi yapılıyor?

dentcan
03 Haziran 2015, 01:54
10 km hızla giderken arabanın yandan hafif çarpması sonuç 1 sene yoğun bakımda kalan adam biliyorum. düşerken kimse kafasına hakim olamaz. düşme düşmedir. tansiyonun düşer kafanı boyunun mesafesinden aşşağı düşürür ve beyin kanaması geçirebilirsin. mesafe yada hız önemli değildir. Hatta düşük hız ile arabaya yada kaldırıma kafa atabiliriz. lütfen arkadaşlar kaskın içinde kafanız ve darbeyle basınçtan kan dolaşımı duran beyninizi taşıyorsunuz... motora para bulan kaska nasıl bulamaz anlaşılır bir şey değil. Sevdiklerinle git kask almaya bak neler olacak...

RAMİREZ
03 Haziran 2015, 07:15
Ses almayan kask olmaz. Az ses alan kask olur. Uzun yolda kesinlikle kulaklık takmanız gerekir. Kaskta sesten ziyade rüzgar alıp almaması daha önemlidir. Çünkü rüzgar girerse seste kendiliğinden olur. Bütçeni en çok zorlayacak kaskı al. Çok fazla uğraşma. Sonu yok çünkü. Tam kapalı, fiber temelli ve görece açık renk tavsiyemdir.

Mont konusundada; 400 tl ye 5 sene giyilmiş mont "kesinlikle" alınmaz. Bütçene uygun cordura malzemeli tekstil montlar seni şehiriçinde rahat ettirir. Tekstil konusunda ön yargılı olma. Tabiki bir deri kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olmaz ama 1000 tl den ucuza alacağın deri montlar da çok sağlam olmayacak. En azından dikişleri sıkıntı yaratabilir.

Mümkünse netten alma. Git mağazadan deneyerek, giyerek al. Tecrübeyle sabittir. Sonradan sıkıntı yaşarsan muhattab bulamayacağın için kafayı yiyorsun.

Platikus
03 Haziran 2015, 09:27
Sanırım istediğin fiyat aralıklarında şu sitelerden bakabilirsin. http://www.motovento.com/ ve http://www.kaskcim.com

Sinan Aksu
03 Haziran 2015, 09:37
Ekipmanların koruyucu özelliğiyle birlikte, motorunuza olan renk uyumuna da önem veriyorsunuz sanırım.
Benden size tavsiye sade ve tek renk olan ekipmanlara yönelin.

Örneğin ; Montunuz siyah, kaskınız Beyaz olsun.

Motorunuzun rengi ne olursun bu renkler uyum sağlayacaktir.

CxAnKACx
03 Haziran 2015, 10:45
Hocam kullanmadim ama motovento da ICON AIRMADA kask var. Her butceye gore de var ilginc bir sekilde. Altin elbiseli adamin zebra gibi bi kaski var o da Airmada (1000tl civari), duz siyah rengi var o da Airmada (600 civari).
Bir de mont olarak bir magzaya gidin dolasin size fikir versinler.

e_trkuz
03 Haziran 2015, 11:24
arkadaşlar bende HJC Rpha 10 almayı düşünütorum. 1000 tl civaarı bütçem var. Bu kask hakkında bilgisi, tecrübesi olan varmı?

http://www.motovento.com/?p=product&gl=motovento&cl=fullface&i=1446&c=556

Morphin
04 Haziran 2015, 13:34
10 km hızla giderken arabanın yandan hafif çarpması sonuç 1 sene yoğun bakımda kalan adam biliyorum. düşerken kimse kafasına hakim olamaz. düşme düşmedir. tansiyonun düşer kafanı boyunun mesafesinden aşşağı düşürür ve beyin kanaması geçirebilirsin. mesafe yada hız önemli değildir. Hatta düşük hız ile arabaya yada kaldırıma kafa atabiliriz. lütfen arkadaşlar kaskın içinde kafanız ve darbeyle basınçtan kan dolaşımı duran beyninizi taşıyorsunuz... motora para bulan kaska nasıl bulamaz anlaşılır bir şey değil. Sevdiklerinle git kask almaya bak neler olacak...

Hocam mont 1 yıl giyilmiş. 4 yıl askıda beklemiş. Yakın bir tanıdığıma ait. Resimlerini başka bir konuda paylaşmıştım. Hasarı yok. Tek sıkıntısı kırmızı siyah olması.

Kask konusuna gelirsek 600 tl az paramı kask için? Millete gidip ls2 öneriyorsunuz gelip burada orta-üst sınıf arası kask arayışıma niye takıldınız onu çözemedim.

hakanens
04 Haziran 2015, 13:36
4RIDERS duplin ceket. Çok güzel çok rahat.Ben kullanıyorum

Morphin
04 Haziran 2015, 13:36
Ses almayan kask olmaz. Az ses alan kask olur. Uzun yolda kesinlikle kulaklık takmanız gerekir. Kaskta sesten ziyade rüzgar alıp almaması daha önemlidir. Çünkü rüzgar girerse seste kendiliğinden olur. Bütçeni en çok zorlayacak kaskı al. Çok fazla uğraşma. Sonu yok çünkü. Tam kapalı, fiber temelli ve görece açık renk tavsiyemdir.

Mont konusundada; 400 tl ye 5 sene giyilmiş mont "kesinlikle" alınmaz. Bütçene uygun cordura malzemeli tekstil montlar seni şehiriçinde rahat ettirir. Tekstil konusunda ön yargılı olma. Tabiki bir deri kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olmaz ama 1000 tl den ucuza alacağın deri montlar da çok sağlam olmayacak. En azından dikişleri sıkıntı yaratabilir.

Mümkünse netten alma. Git mağazadan deneyerek, giyerek al. Tecrübeyle sabittir. Sonradan sıkıntı yaşarsan muhattab bulamayacağın için kafayı yiyorsun.

Ses almayan istemiyorum zaten hocam illaki ses alacak yoksa trafikte tehlikeyi sezemeyiz. Benim için önemli olan yüksek hızlara çıktığımda rüzgardan kaynaklanan uğultu, hışırtı vb seslerin olmaması.

Hocam kullanmadim ama motovento da ICON AIRMADA kask var. Her butceye gore de var ilginc bir sekilde. Altin elbiseli adamin zebra gibi bi kaski var o da Airmada (1000tl civari), duz siyah rengi var o da Airmada (600 civari).
Bir de mont olarak bir magzaya gidin dolasin size fikir versinler.

Valla hocam site çok amatörce. Ve bana hiç güven vermedi nedense.