PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik sorunsalı

efendy06
30 Mayıs 2015, 16:48
Arkadaşlar daha önce lastik konusunda başlık açmıştım. Sava markasında karar kılmıştım ama 110/90-16 asfalt lastiği hiçbir yerde yok sava marka. Bulamayınca ertelemiştim ancak, geçen gün yaşadığım hasarsız kaza sonucunda anladım ki her riske girdiğimde o kadar yavaş olamayabilirim. Haliyle frenlerime, yani lastiklerime güvenebilmeliyim. Bulduğum seçenekler var ancak sorularım var.

1- Metzeller 110/90-16 59S TT Perfect ME 77 Ön Motosiklet Lastiği : Benim arka lastiğin ebatında ama ön lastik, arkaya taksam ne gibi dezavantajları olur?
2- Boss 110/90-16 59P TL MT626 Motosiklet Lastiği : Deseni istediğim kadar asfalta uygun değil gibi sanki, bir de markayı hiç duymadım, nasıldır bilen var mı?
3- Tovic 110/90-16 Advance-05 Motosiklet Lastiği TL : Deseni istediğim gibi olmasa da asfalta uygun görünüyor ama Tovic nedir, ne değildir?
4- Mitas 110/90-16 59P TL TT Sava MC7 Motorsiklet Lastiği : İstediğim lastik ve desen bu, ama kendi bayilerinde bile yokken, sadece lastikdeposu.com.tr adresinde bulabildiğim için şüphe ile yaklaşıyorum üretim yılı ile ilgili. Site güvenilirmidir?

Fiyatlar : Metzeller : 173 tl, Boss : 100 tl, Tovic : 118 tl, Sava : 120 tl.

Bir de bu benim ebatlardaki diğer ölçü kaç oluyor? Mesela 3,25/16 taksam ölçü aynı mı olur? (Taban kalınlığını yükseltmek veya düşürmek istemiyorum, eşdeğerini soruyorum.)

Şimdiden teşekkürler.

Not: IRC(Anlas) markasının bu ebattaki tek lastiği kocaman dişlere sahip. O yüzden IRC düşünmüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:49 ----------

Yok mu yardımcı olabilecek kimse?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:57 ----------

Hiç kimse cevap veremiyor mu yani?

Mengu16
30 Mayıs 2015, 17:11
Niye dişli arka lastik istemiyosun karda çok iyi gidiyo 40 km hızla yokuş çıktım 10 santim karda.

efendy06
30 Mayıs 2015, 22:48
Niye dişli arka lastik istemiyosun karda çok iyi gidiyo 40 km hızla yokuş çıktım 10 santim karda.

Hocam karda buzda kullanmıyorum çok fazla. Hatta hiç diyebilirim. Çubukta ikamet ediyorum, yandan çarklı tofaş kültürü çok geniş burda. Gelir ezerler karda buzda sen kayıp düşmesende.

%90 oranında asfaltta kullanıyorum motoru. Dişli lastiklerle bir yere kadar yatıyorsun viraja, sonra arka sendelemeye başlıyor. Her şeyi denedikten sonra arkadan gelen arkadaş "ya dişlerin bitimine çok yaklaşıyorsun virajda, arka sendelemeye başlıyor" diye uyarınca anladım ki dişli lastik bana göre değil.

Gökhan_Aygün
30 Mayıs 2015, 22:55
Sava 110 90 16 lastikleri bu günlerde bayilerin bir çoğunda olacak. Öne de ilgili ebatlarda yine savanın lastiğini alabilirsiniz.Modeli mc7 mi nc7 mi neydi.Ara bence bir yetkili satıcıyı sipariş de verebilirsin.

Mengu16
30 Mayıs 2015, 23:00
Hocam karda buzda kullanmıyorum çok fazla. Hatta hiç diyebilirim. Çubukta ikamet ediyorum, yandan çarklı tofaş kültürü çok geniş burda. Gelir ezerler karda buzda sen kayıp düşmesende.

%90 oranında asfaltta kullanıyorum motoru. Dişli lastiklerle bir yere kadar yatıyorsun viraja, sonra arka sendelemeye başlıyor. Her şeyi denedikten sonra arkadan gelen arkadaş "ya dişlerin bitimine çok yaklaşıyorsun virajda, arka sendelemeye başlıyor" diye uyarınca anladım ki dişli lastik bana göre değil.
90/90-18 IRC Winter grip kışlık lastik virajda çok da güzel yatıyo 90 civarı hızla sert viraja girebiliyorum. Belki 110/90-16 dişli lastiğin yüzey açısı daha azdır daha düzdür diyecem ama virajlarda ön lastik hep daha çok yatar arka daha az yatıyo lastiğin yere temas eden yüzeyine bakarsan anlarsın.

efendy06
31 Mayıs 2015, 14:38
90/90-18 IRC Winter grip kışlık lastik virajda çok da güzel yatıyo 90 civarı hızla sert viraja girebiliyorum. Belki 110/90-16 dişli lastiğin yüzey açısı daha azdır daha düzdür diyecem ama virajlarda ön lastik hep daha çok yatar arka daha az yatıyo lastiğin yere temas eden yüzeyine bakarsan anlarsın.

Hocam önde sıkıntım yok, yani değiştircem önüde ama sıkıntım nylon olması. Yoksa ön lastikte diş/desen problemim yok. Ancak bu cst 110/90-16 dişli lastik çok acayip. Dişler çok saçma bir yerde bitiyor (bence) ve ben o dişlerin bittiği yere çok yaklaşıyorum virajlarda. O yüzden risk yüksek oluyor. Zaten birkaç defa arka iyi sallandı. Bir de asfaltta bindiğim motora dişli lastik takmak mantıklı gelmiyor.