PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CG motor yağ değişimi marka, model ve ne seçilmeli ? Destek lütfen.

kinqdai
13 Mayıs 2015, 21:09
Evet arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi en son servise 500 km önce götürdüm ve yağını değiştirdiler sanmıştım baktım yağ vardı, geçen gün baktım yağ çubuğun sadece 2. x inde duruyor yani çok az seviyede sanırım anladığım kadarıyla, ve motorun bu aralar vitesleri çok kemikli bir ses yapmaya başladı çat çıt çıtırt gibi bu normalmi, normalse yağdan mı kaynaklanıyor, seviyesinden mi yani ? Servis çok işgüzarlık yapıyor ve çok dandik yağ koyup çok fahiş ücret alıyor. Bu durumdan artık gerçekten sıkıldım ve artık servisden ziyade bütün bakımlarımı kendim yapar oldum. Sıra geldi yağ değişimine. Servisin kullandığı yağı sorduğum da çırak olan çocuk 10 50 yada 15 50 olması lazım diye söyledi orda zaten ip koptu ne koyduklarını nerdeyse kendileri bile bilmiyor. Kutuda 15w50 yazıyordu. Forumda biraz araştırdım genel motor sürücüleri 10w40 MOTUL yağ kullanıyorlar. Bendemi 10w40 kullanmam lazım yoksa yine servisin kullandığı 15w50 mi. Bu arada motor servisden çıkınca rahatlıyacağı yere hiç rahatlamıyor buda benim canımı çok sıkmaya başladı ve artık motorumun kendi ustası olmaya karar verdim artık yeter diyerekten. Gelelim konunun özüne, şimdi ben yağ alıcam herkezinde önerdiği MOTUL var fakat bir sürü seçenekleri var. Motomax adlı sitede bakınıyorum genelde ordan alışveriş yaparım seçenekler şunlar,

MOTUL 3000 4T 10W40 1L MINERAL MOTOR YAĞI 22,90 TL
MOTUL 5000 4T 10W40 1L SENTETIK BAZLI MOTOR YAĞI 25,90 TL
MOTUL 5100 TECHNOSYNTHESE 4T 10W40 1L SENTETIK MOTOR YAĞI 34,90 TL
MOTUL 5100 TECHNOSYNTHESE 4T 15W50 1L SENTETIK MOTOR YAĞI 34,90 TL
MOTUL 7100 HIGH PERFORMANCE 4T 10W40 1L % 100 MOTOR YAĞI 44,90 TL

Ayrıca motorum : Küba çita 170FX, yani motor CG (Bazılarının deyimiyle KÖYLÜ) :D Neyse, bu motora kaç LT yağ koymak gerekir ? Ve yağı alttan iyice boşalttıktan sonra alt tıpasını tekrar takıp üst taraftan huni yardımıyla olan yağı boşaltıyoruz dimi bütün işlem bundan ibaret ?

Birde bunlara ek olarak aynı başlıklı fakat neredeyse +100 lira daha pahalı olanları var onların işlevlerinde ne farklıda o kadar pahalılar ?

Seçenekler bunları gördüm. Şimdi bilinçsizim tabikide bu başlarındaki 3000,5000,5100,7100 ne oluyor onların markalarının model ayrımı gibi birşeymi, yani misal veriyorum galaxy s3,s4,s5 gibi model ayrımı mı ? Fiyatlarınıda yazdımki en azından performans,fiyat açısından hangisi en iyi olur ? 10,40 10,50 15,50 olan kısım sanırım ısı ile ilgiliymiş, -10,+40 derece gibi yani buda doğrumudur buna göremi seçim yapıyoruz, eğer öyleyse baştan söyleyim ADANA da yaşıyorum baya sıcak memleket yani :) Biraz uzunca oldu ama konuya yabancı, fransız olan benim gibi başka arkadaşlar da varsa umarım yardımcı oluruz. Bide bu yağı ADANA da satan bir yer varmı nerden buluruz bilen ADANA lı abi, kardeşlerime şimdiden teşekkürler :)

EKONOMİ
13 Mayıs 2015, 22:10
toprağım ekonomi yaparım tın tın giderim dersen 10w40 yağ koy
motorun canını alırım zaten 170 cc hava da sıcak dersen 15w50 yağ koy

motula falan para kaptırma
10w50 castrol tam sentetik yağ var 25 tl bişr fiyatı

benim motora 15 50 koymuştum motor hantallaştı
10 40 a geri dönüş yaptım

1 litre diye biliyorum
cc artınca karter büyümüyor sonuçta

2 bakımda bir yağ filtresini kontrol et temizle

huni ucuna kısa bahçe hortumu bağla işin kolay olur

Mengu16
13 Mayıs 2015, 22:12
Bence litresi 30-40 liralık yağlar alma ucuz yağ koy sık yağ değiştir, Cg motorda yağ filtresi yok debriyaj tozları motor yağını çamur gibi yapıyo, 2000km yağ değişim aralığı çok fazla. Genelde pahalı yağ koyanlar da 2000km'de bir yağ değiştiriyo bu durumda kirli yağ motoru aşındırır. Adanada olmasan Elf 10W-40 yarı sentetik tavsiye ederdim. Araba yağı olmasına rağmen debriyajda hiç sorun çıkarmıyo. Hatta motosiklete özel yağ koymazsan debriyaj kaçırır iddiası bu motor için yalan bence ben pek çok farklı marka denedim hiç sıkıntı olmadı debriyajda.

RS383
13 Mayıs 2015, 22:19
Castrol 10 40 veya motomax 10 40 kullan 15 50 ye falan hiç bulaşma kalın yağ hantallaştırır motoru

EKONOMİ
13 Mayıs 2015, 22:43
Cg motorda yağ filtresi yok

metal süzeği kastetmiştim
filtre yok doğru

kinqdai
14 Mayıs 2015, 00:52
Güzel yorumlarınız için teşekkürler.

1. Şimdi ben her zaman normal giden biri değilim. Yani bastığım zamanda oluyor tın tın gittiğim zamanda ama gezmeyi sevdiğimden arada düz yolda basıyorum,malum ADANA tam yaz mevsimi geliyor yani sıcaklar başlıyor anlamına geliyor sizce çok sıkıntı yaratırmı 10w40 için ? Yada bir kere alıp deneyim, gidişe göre filan bi bakim ondan sonra baktım olmuyor farklı gelmeye başlarsa gerimi çevirim 15 50 ye ?

2. MOTUL yerine Castrol filan ne gibi farkları oluyor ? Birde tam sentetik olduğunu belirtmelimiyim alırken ? Yarı senteti olayı filanda varmış sanırım. Bir kere servisden motoru aldım, yağı değişti dedilerdi. Bende otoban dan gidim dedim ve motor servis den çıktı gidişi farklılaştımı diye indim otoban a yapıştırdım geldim eve neyse 3-5 gün geçti hava filtresine bakmak geldi aklıma kutuyu bir açtım bir baktım her taraf yağ, hava filtresi cıvık cıvık olmuş kutunun içi her taraf yağ olmuş hemen aradım sordum, dediler eğer motor yağ değiştikten sonra gazı çok açtıysan püskürtme yapar filan diye. Basmıştım ama onlarda sanırım yağı çok fazla koymuşlardı. Bide karbüratör ve şanzımanın birleşiminden şeffaf bir hortum geliyor hafif kalınca onun içinde de baya bir yağ vardı acaba o hortum ne hortumu ? Fotosunu da atıyorum bu hortumun altında tıpa var ve ağzına kadar da doluydu korktum bi anda bende az boşalttım şuan bu halde bu ne hortumu acaba ? Tahliye diye düşündüm ilk fakat altında tıpa var yani ağzı açık değil, bilen birisi söylerse ve ne yapıcağımıda söylerse sevinirim.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xat1/v/t1.0-9/11257195_359777044232130_2389709854729191729_n.jpg ?oh=9ea7a9149eedab9e55cd3c134b26f596&oe=560D4A2E&__gda__=1439391729_2e2b4950f702f1a0bd84209dde2b5d2 5

3. Bu süzek dediğiniz yer nerede tam olarak :)

Mengu16
14 Mayıs 2015, 08:12
Senin motorda da yağ kaçağı var eksik yağla çalışmayı seviyo bu durumda motor, fazla yağ koydun mu biraz da gazladın mı fışş diye atıyo üstten :mrgreen: Motor'un orjinal tasarımını 1970'lerde Honda yapmış, heralde tapagaz sürülecek diye yapmamışlar motoru. 6-7 bin devirde binecen efendi efendi, o zaman yok böyle şeyler.

EKONOMİ
14 Mayıs 2015, 08:13
Güzel yorumlarınız için teşekkürler.

1. Şimdi ben her zaman normal giden biri değilim. Yani bastığım zamanda oluyor tın tın gittiğim zamanda ama gezmeyi sevdiğimden arada düz yolda basıyorum,malum ADANA tam yaz mevsimi geliyor yani sıcaklar başlıyor anlamına geliyor sizce çok sıkıntı yaratırmı 10w40 için ? Yada bir kere alıp deneyim, gidişe göre filan bi bakim ondan sonra baktım olmuyor farklı gelmeye başlarsa gerimi çevirim 15 50 ye ?

2. MOTUL yerine Castrol filan ne gibi farkları oluyor ? Birde tam sentetik olduğunu belirtmelimiyim alırken ? Yarı senteti olayı filanda varmış sanırım. Bir kere servisden motoru aldım, yağı değişti dedilerdi. Bende otoban dan gidim dedim ve motor servis den çıktı gidişi farklılaştımı diye indim otoban a yapıştırdım geldim eve neyse 3-5 gün geçti hava filtresine bakmak geldi aklıma kutuyu bir açtım bir baktım her taraf yağ, hava filtresi cıvık cıvık olmuş kutunun içi her taraf yağ olmuş hemen aradım sordum, dediler eğer motor yağ değiştikten sonra gazı çok açtıysan püskürtme yapar filan diye. Basmıştım ama onlarda sanırım yağı çok fazla koymuşlardı. Bide karbüratör ve şanzımanın birleşiminden şeffaf bir hortum geliyor hafif kalınca onun içinde de baya bir yağ vardı acaba o hortum ne hortumu ? Fotosunu da atıyorum bu hortumun altında tıpa var ve ağzına kadar da doluydu korktum bi anda bende az boşalttım şuan bu halde bu ne hortumu acaba ? Tahliye diye düşündüm ilk fakat altında tıpa var yani ağzı açık değil, bilen birisi söylerse ve ne yapıcağımıda söylerse sevinirim.

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xat1/v/t1.0-9/11257195_359777044232130_2389709854729191729_n.jpg ?oh=9ea7a9149eedab9e55cd3c134b26f596&oe=560D4A2E&__gda__=1439391729_2e2b4950f702f1a0bd84209dde2b5d2 5

3. Bu süzek dediğiniz yer nerede tam olarak :)

1-10 40 ı dene. petrol ofisi maximoto 10 40 yağ var.onu kullanıyorum. sentetik yazıyor ama yarı veya kısmi sentetik de olabilir.

2-tam sentetik ıslak kavramada kaçırma yapar derler.bazı debriyaj balatalarında tam sentetik kullanmayın yazıyormuş.scooterlarda ve yarış motorlarında tam sentetik kullanılıyor sanırım.

3-sol yanda, alta yakın; büyük bir altıgen tapa.içinde yay ve metal süzek var.çok sık kontrole gerek yok.arada baksan yeterli 2 bakımda bir mesela

arda4
14 Mayıs 2015, 09:32
Kafanı çok karıştırmana gerek yok.

Güvenilir bir marka "motosiklet yağı" kullanman yeterli. (Castrol, motul, ipone...) Araba yağı da kullanırsın hatta kızartma yağı bile motorunu çalıştırır: (tabii motoruna ne yapar orasını bilemem :)

https://www.youtube.com/watch?v=aaeKrqJJqm0

Niye bu kadar fiyat farkı var dersen, motor yağı bir sürü kimyasaldan oluşuyor, sadece yağdan değil. Biri az koyar biri çok koyar. Biri kaliteli kimyasal kullanır öbürü tırışka marka.

Castrol 10-40 iyidir, fiyatı da ucuz. Sentetik ve yarı sentetik yağlar iyidir, dayanıklıdır, çabucak özelliğini yitirmez.

Bir de motorundaki yağ eksiltme olayı hiç iyi değil. Motorun altına üstüne bir bak bakalım bir yerlerden yağ mı kaçırıyor acep.

erensipahi
14 Mayıs 2015, 09:33
Yağ değiştirme yöntemin doğru castrol 10-4 0 yağ var 1lt 20 TL fiyatı fazlasına gerek yok .fıstık gibi yağ ayrıca motoru başka iyi bir usta bul subap ayarı ve hava ayarı yaptırt her 2000 km de buji değişimi ve subab ayarı yaptırtman gerekir :)

kinqdai
14 Mayıs 2015, 15:17
Motorun yağ yaktığını sanmıyorum. Bence fazla yağ koydular çokta sıkıştırınca gerçekten sağa sola fışkırdı. Beyaz şefffaf hortum ne bilen yokmu ?

QoRaY
14 Mayıs 2015, 17:51
Üst kapaktan falan yağ verme sıkıntısı var mı ?

kinqdai
15 Mayıs 2015, 00:13
Üst kapaktan falan yağ verme sıkıntısı var mı ?

Yok çok şükür öyle şeyler yok, hatta MAŞALLAH diyeyim hiç bir tarafında yağ vb. bi sızıntı kaçak filan yok çok şükür. Geçen baktığımda x2 ye daha yeni geliyorken bugün tekrar baktım x4 de ulan benimmi kafam iyi, motormu bana son şakasını yapıyor anlamadım.

Mengu16
15 Mayıs 2015, 00:18
Yok çok şükür öyle şeyler yok, hatta MAŞALLAH diyeyim hiç bir tarafında yağ vb. bi sızıntı kaçak filan yok çok şükür. Geçen baktığımda x2 ye daha yeni geliyorken bugün tekrar baktım x4 de ulan benimmi kafam iyi, motormu bana son şakasını yapıyor anlamadım.
Motor yağı benzin kokuyor mu ?

kinqdai
15 Mayıs 2015, 00:23
Motor yağı benzin kokuyor mu ?

Yok kokmuyor, yani benzin e benziyen bir koku sezmedim yağda normal yağ gibi :)