PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Şerit?

lac1vert
08 Mayıs 2015, 22:16
Herkese merhaba.

Forumda takip ettiğim başlıklarda şerit kullanımıyla ilgili değişik fikirler mevcut. Gerçekten çok merak ettiğim ve tecrübelerinize göre uygulamayı düşündüğüm bir konu var. 3 şeritli bir yol düşünün. Trafik sıkışık (ör: D-100). Siz hangi şeridi kullanmayı tercih ediyorsunuz (dilerseniz sadece anketi işaretleyebilirsiniz) ve neden.

Olması gerekenin (eğitim ve kitaplar) ne olduğunu az çok biliyorum ancak asıl merak ettiğim tecrübelerin sonucu, yani kullanım alışkanlıkları ve buna karşın yaşanan olumlu olumsuz tecrübeler.

dental_land
08 Mayıs 2015, 23:09
Yola , trafiğe , hıza , çukurlara , bozuk asfalta göre değişir .

hakikiteker
08 Mayıs 2015, 23:30
Düz bir otoyolda sıkışık bir trafik gibi düşünürsek orta şeritle sol şeridin arası mantıklı bence. 1-Sağa çıkan olmaz, nispeten daha sakin 2-Geçtiğim kısımda iki tarafımdaki araçlar da şerit değiştirirken aynaya (eğer kullanıyorsa) bakacaktır 3-Genelde emniyet şeridine kaynak yapıldığından, burası sağ taraf kadar dar aralıklı olmuyor genelde 4-Seviyorum :mrgreen:

EnesBeyter
08 Mayıs 2015, 23:32
Araçlardan en uzak şeridi:cherry:

lac1vert
08 Mayıs 2015, 23:40
Yola , trafiğe , hıza , çukurlara , bozuk asfalta göre değişir .

Mutlaka. Hava durumuna, motorun türüne vb. de değişecektir. Ancak tüm olasılıkları yazmak imkansız. En genel haliyle günlük alışkanlıklar nedir merakettiğim.

mithrelios
09 Mayıs 2015, 00:52
yol durumu uygunsa sol şeridin sağı ile orta şeridin solu en sevdiklerim, ama onlar yok?

Sokollu
09 Mayıs 2015, 01:18
Mutlaka. Hava durumuna, motorun türüne vb. de değişecektir. Ancak tüm olasılıkları yazmak imkansız. En genel haliyle günlük alışkanlıklar nedir merakettiğim.

Hocam çok parametre giriyor işin içine. İlk mesaja da Trafik sıkışık olursa ibaresi eklemişsiniz.

Şehir içi iki şeritli yolda trafik seri şekilde akarken sağ şeritten , arkama araç girmeyecek kadar hızlı seyir ediyorum genelde. İleride minibüs,otobüs,taksi gibi hızımı durma noktasına düşürecek şeyler çıkarsa sol şeride atarım kendimi.

Duran trafikte (genelde öğle ve akşam saatlerinde İstanbul içi hep böyledir bilirsiniz) sağ şeridin en sağı yerine iki şeridi ortalar veya yolun en solundan giderim. (iki araç arası veya soldaki araç ile yol bitimi arası)

E-5 , D100 gibi büyük aksiyonların döndüğü yollarda, ( 3'lü şerit diyelim) Mini cooper kafası kardeşlerimiz (!) 140 ile kıçıma girmesin diye orta şeritten olabildiğince tempolu giderim.

Evet farkındayım sol şeritte kapatma işini çok az uyguluyorum ama tecrübelerim gereği ve diğer sürücülerin insafına kendimi bırakmamak için olabildiğince defansif sürüyorum.

Sürekli kullandığım rötadaki bağlantı yolları, son devire kadar gazı açmamak tercihim beni bu alışkanlığa itmiş de olabilir.

MotorKafa
09 Mayıs 2015, 02:00
e5'te solun solu, tem'de emniyet şeridi, sahil yolunda boşluk hangi şeritteyse

EagleRider
11 Mayıs 2015, 10:37
D100 gibi yollarda trafik sıkışıksa solun solunu kullanıyorum. Tabi onda da şöyle bir korkum oluştu ister istemez. Birgün solun solundan giderken sarı damperli sola çekti arada sıkıştım resmen sol ayağım jilet bariyerlere takıldı.
O an nasıl toparladım bilmiyorum ama düşmeden çıkabildim o aradan. Ayağımda kırık yada çatlak vardır diye düşündüm ama birşey olmadı bir süre ağrıdı geçti.
Sonrasında solun soluna sadece beton bariyer olan noktalarda girmeye özen gösteriyorum.
Trafik yoksa ortanın solu yada solun sağını tercih ederim.

vader
11 Mayıs 2015, 16:19
Otobanlarda sağ şeridi tercih ediyorum, şehir içi yollarda ise genellikle orta şeritteyim.

Sol şeridi sadece sollama yapma amaçlı kullanıyorum.

Saygılarımla.

Oldjack
11 Mayıs 2015, 16:27
sürekli değişiyo duruma göre gidiyorum.

Bune
11 Mayıs 2015, 16:31
Yine konuyu okumadan yapılan yorumlar mevcut. Soruyu soran arkadaş demiş ki "3 şeritli bir yol düşünün. Trafik sıkışık (ör: D-100). Siz hangi şeridi kullanmayı tercih ediyorsunuz"

Böyle bir durumda emniyet şeridini kullanırım. İlerde polis yada emniyet şeridinde durmuş bi araç varsa sol şeride geçer onu atlatır emniyet şeridine girerim, o sıkışık trafikte emniyet şeridi boşken araçların arasına girip egzoz dumanlarıyla zehirlenmenin gereği yok.

pcmnyk
11 Mayıs 2015, 16:46
Trafik sikisinca varsa emniyet seridi, yoksa en sagdan bariyer ve arabalarin arasinda bosluk oluyo kornaya basa basa yardiriyorum. Onun disinda duran trafikte yada araclarin hizinin max 25 km oldugunda bos buldugum her yere guvenli sekilde girerim otobus kamyon minibus gibi araclar haric.ama duran trafikte. Akan trafiktebi kere denedim aralara girmeyi cok tehlikeli oluyo o yuzden trafik akiyosa mecbur akan trafige uymak zorunda kaliyorum

Rider95
11 Mayıs 2015, 17:30
O sırada o yolda hangi şerit veya konumda neresi güvenli ise orasıdır.

lac1vert
13 Mayıs 2015, 21:38
Bune ağzına sağlık :)

Anket ve trafikte gördüğüm durum çok farklı. Anket orta şeritte ağırlıklı, ama ben genelde sol şeridin solunda veya emniyet şeridinde görüyorum motosikletleri. Şu an bana en mantıklı gelen emniyet şeridi gibi.

myagdi
13 Mayıs 2015, 21:47
sol şeritle orta şeridin arasından giderim genelde
1- arabalar pek şerit değiştirmez, değiştirecek olursa da aynalarına bakarlar
2- aceleci tipler emniyet şeridi-sağ şerit atraksiyonları yaptığından bu şeritlere pek uğramaz. orta şeritte kaderine razı, relax insanlar gider
3- minibüsün, halk otobüsünün teki zırt diye tam önünüzde durmaz
4- olası bir atraksiyonda, sağda veya solda motorun sığınabileceği bir boşluk illa ki bulunur.
5- son dakikada jetonu düşüp kavşaktan kaçmaya çalışan denyolardan emin olursunuz.

lac1vert
13 Mayıs 2015, 22:27
sol şeritle orta şeridin arasından giderim genelde
1- arabalar pek şerit değiştirmez, değiştirecek olursa da aynalarına bakarlar
2- aceleci tipler emniyet şeridi-sağ şerit atraksiyonları yaptığından bu şeritlere pek uğramaz. orta şeritte kaderine razı, relax insanlar gider
3- minibüsün, halk otobüsünün teki zırt diye tam önünüzde durmaz
4- olası bir atraksiyonda, sağda veya solda motorun sığınabileceği bir boşluk illa ki bulunur.
5- son dakikada jetonu düşüp kavşaktan kaçmaya çalışan denyolardan emin olursunuz.

Trafik sıkışıkken de mi?