PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doktor anne babaya motosiklet açılımı

Dodin
08 Mayıs 2015, 16:00
Merhaba arkadaşlar

Adım Ogün, 23 yaşındayım ( 92 şubat doğumluyum ) A2 ehliyetimi İstanbul'da öğrenciliğimde aldım, kasımda kursa kaydolmuştum aralıkta direksiyon sınavı şubatta çıkarttım A2yi.

Anne baba doktor, pratisyen hekimler ve 25 yıl acilde çalıştılar, kim bilir nasıl yaralı motosiklet sürücüleri görmüşlerdir, hayal bile edemiyorum.

Ben bu kadar kaza görmüş geçirmiş tedavi etmiş insanları nasıl motosiklet süreceğime ikna edebilirim sizce ? Ehliyeti habersiz aldım kendi harçlığımla kurs parası kart parası vs. hallettim, şimdi endüstri mühendisi olarak mezun oluyorum, maaşımla taksite ve ya seneye yaza kadar illaki para biriktirebilirim ama tabi ki rızaları olsun istiyorum gizli kullanmak istemiyorum ya da kaza yaptığımda öğrensinler istemiyorum.

Özellikle doktor evlatlarından ( halimden anlarlar diye yanlış anlamayın ) tavsiyeler bekliyorum.

Saygılarımla

XuRTo
08 Mayıs 2015, 16:02
Herşeyi gizli yapmışsın zaten motoru da al getir kapıya

nines
08 Mayıs 2015, 16:06
önce al sonra ikna et ben öyle yaptım.

kurubuz
08 Mayıs 2015, 16:09
İşin çok zor. Gerçi yaşın da 23 olmuş. Ben 24 yaşında nişanlanmış, 25 inde evlenmiştim . Sormana gerek var mı ? Al bin, sonrasında yavaş yavaş alışırlar.

Dodin
08 Mayıs 2015, 16:10
Xurto 2imiz de adanalıyız, beraber söyleyelim bari hemşo:queen:

Fyz.01
08 Mayıs 2015, 16:14
Bence umutsuz vaka :)

Dodin
08 Mayıs 2015, 16:15
Çoğunluk al diyor anlaşılan :) ybr falan alıp şehiriçi fıtı fıtı başlamayı düşünüyorum, bakacaz artık bir çaresine :)

anılbel
08 Mayıs 2015, 16:20
Motosikletten düşmezsen bir sey demezler . Kaza yapmayacaksin.

Dodin
08 Mayıs 2015, 16:23
Ben ömürboyu kullanmak istediğim için, 125likte seneler geçirebilirim, son hız önemli değil benim için, kmler belli seviyelere gelmeden yükseltmek istemem, zaten 250likten daha üstünde de gözüm yok son motorum inazuma falan olur yasal sınırlarda şehirdışı 120-130la gidebileceğim motorum son motorum olur. Sonra belki kesip biçer kendime has bir motor yaparım :)

rebel_punto
08 Mayıs 2015, 16:24
Anne babasını bilmem de, sitede kendisi doktor olan arkadaşlar var. Bakalım ne diyecekler :P

mephamd
08 Mayıs 2015, 16:35
Emniyet kemeri takılı halde kaza yapanlar ile kemer olmadan kaza yapanları kıyaslayabılırız.
Kemer olmadan kaza yapanlar motosiklet kazasından beter halde oluyorlar.
Böyle bir kıyaslama ile düşünmeye sevkedebılırsınız.
Belki de karşı çıkmazlar. Önyargılı olmayın. Yaşınız küçük değil. Mezun olmuşsunuz.
Insanlsr herşeye alışıyorlsr.
Annem karşı çıkıyordu sonra alıştı tabi. Birgün paraya ihtiyacım oldu. Acaba arabayı mi satsam motoru mu diye düşünüyordum bama "arabayı sat, motoru satma. Motor daha güzel" demıstı :)

K4NuNi
08 Mayıs 2015, 16:42
Ben de aynı senin yolundan gittim. Önce A2 yi aldım, Sonra motoru aldım, Sonra a2 ve motor aldığımı söyledim. Babam eski motosiklet sürücüsü olduğundan anlayışla karşıladı fakat babamın vakt-i zamanında geçirmiş olduğu ağır bir motosiklet kazasından dolayı Annem tepki koydu biraz. Fakat annem bana hamileyken babamın artçısı olarak motosiklete bindiği için "Daha doğmadan beni motosiklet üzerine çıkarmışsın, bende suç yok " dedim. Sustular :queen:

Ama yine de aile bağların güçlüyse üzülüyorsun..

Ufuk ARSLAN
08 Mayıs 2015, 16:44
ben 35 yaşındayım :) annem halen bilmiyor. bilmemeside daha iyi zırt pırt arar motor üstündeyken sonra

Yiğit_
08 Mayıs 2015, 16:45
Ben ömürboyu kullanmak istediğim için, 125likte seneler geçirebilirim, son hız önemli değil benim için, kmler belli seviyelere gelmeden yükseltmek istemem, zaten 250likten daha üstünde de gözüm yok son motorum inazuma falan olur yasal sınırlarda şehirdışı 120-130la gidebileceğim motorum son motorum olur. Sonra belki kesip biçer kendime has bir motor yaparım :)

Şuan her şey toz pembe tabi ben 125'lik alırım 250'lik üzerinde gözüm yok diyorsun.O işler öyle olmuyor bizde senin gibi diyorduk.:)Bi kanına girsinde görürsün o zaman

Dodin
08 Mayıs 2015, 16:45
Ben de aynı senin yolundan gittim. Önce A2 yi aldım, Sonra motoru aldım, Sonra a2 ve motor aldığımı söyledim. Babam eski motosiklet sürücüsü olduğundan anlayışla karşıladı fakat babamın vakt-i zamanında geçirmiş olduğu ağır bir motosiklet kazasından dolayı Annem tepki koydu biraz. Fakat annem bana hamileyken babamın artçısı olarak motosiklete bindiği için "Daha doğmadan beni motosiklet üzerine çıkarmışsın, bende suç yok " dedim. Sustular :queen:

Ama yine de aile bağların güçlüyse üzülüyorsun..

"Daha doğmadan beni motosiklet üzerine çıkarmışsın, bende suç yok "

Çok iyimiş hocam iyi güldüm :queen:

Ya babam çok kafa adam aslında gençliğinizi yaşayın, benden çekinmeyin paylaşın benle, uyuşturucu sigara dışında herşey serbest diyen bir insan, ancak annem aşırı duygusal, 3 saat ulaşamasa emniyette alabilir soluğu

ZamboKage
08 Mayıs 2015, 16:46
Madem kendi işin kendi paran var al gitsin aldıkdan sonra pek dicekleri birşey kalmaz çünkü alınmıştır ekipmanı felanda gördüklerinde ses etmezler A2 almaya cesaretin varmış motosikletide al artık :) o kadar korkma aileden onlarda oğullarının fikirlerine saygı duyar en fazla 1-2 bağırır baban sonra yemin ettirirler işte böyle sürecen şöyle sürecen he he de geç :)

Dodin
08 Mayıs 2015, 16:47
Şuan her şey toz pembe tabi ben 125'lik alırım 250'lik üzerinde gözüm yok diyorsun.O işler öyle olmuyor bizde senin gibi diyorduk.:)Bi kanına girsinde görürsün o zaman

Antreman salonundan hocam doğum günü hediyesi olarak beni motoruyla gezdirdi, Kadıköy'den Yenisahra, oradan Üsküdar git gel yaptık da, MT-09 artçısı olarak kalp krizi geçiriyordum açıkçası :) 3-4 saniyede 70ten 160ı görünce nefesim kesilmiş olabilir :queen:

Honda eğitimlerini tamamlamadan, 50bin km'yi geçmeden 250liği geçmem diyim o zaman, :queen:

MD.Murat
08 Mayıs 2015, 16:47
kişiden kişye değişir yani. doktorlukla pek alakası olacağını zannetmiyorum ben. ( stajyer tıp öğrencisi ) :D

Dodin
08 Mayıs 2015, 16:51
kişiden kişye değişir yani. doktorlukla pek alakası olacağını zannetmiyorum ben. ( stajyer tıp öğrencisi ) :D

Hocam doctor olmalarını belirtme sebebim Adana Devlet Hastane'sinde 25 yıl acil hekimliği yapmış olmaları, trafik kazaları da direkt acilden giriş yaptığı için kol kopma dahil birçok şeyi görmüş insanlar, olası sonuçlar konusunda tecrübeliler, hatta belki de önyargıları vardır motora karşı hiç ağızlarını aramadım

umurcan
08 Mayıs 2015, 16:55
benim babam da doktor, aynı şekilde kendisi de çok zorlanmıştı bu kararı vermekte
anlatır bana da, arkadaşları falan hep "aman hocam neler geliyor bizlere" diyerek uyarmışlar.

sağolsunlar güvendiler, başladık bi şekilde, 3 yıl da kullandım. gel gör ki 2 hafta önce 10la giderken düşüp, ayağıma biçimsiz düşen motor yüzünden bacağı 2 noktadan kırdık :) ayağımda motosiklet çizmesi olmasa kesinlikle kemikler dışarı çıkacaktı ve durumumuz çok daha ağır olacaktı

tabi durum böyle olunca bizimkiler apar topar ankaraya geldi vb ikisinin de yüreği durumdan ferah ama. çünkü biliyorlar ki ben her türlü önlem ve eğitimimi almıştım.

motora başla kardeş :) razı etmeyi dene ama, nasılsa hayır diyecekler diye ön yargı ile üzgünlük yaratma
ve başlayacaksan kesinlikle tam yap bu işi. her ekipman önemli

umarım aileni ikna edersin :)
nasıl ikna ederim dersen de en geçerli yol vazgeçmeyeceğini göstermek ;)

Yiğit_
08 Mayıs 2015, 17:00
Antreman salonundan hocam doğum günü hediyesi olarak beni motoruyla gezdirdi, Kadıköy'den Yenisahra, oradan Üsküdar git gel yaptık da, MT-09 artçısı olarak kalp krizi geçiriyordum açıkçası :) 3-4 saniyede 70ten 160ı görünce nefesim kesilmiş olabilir :queen:

Honda eğitimlerini tamamlamadan, 50bin km'yi geçmeden 250liği geçmem diyim o zaman, :queen:

Bende r125 ile 110 km'ye çıktım artçı olarak çok korkmuştum bu ne dedim ben bunu kesin süremem.Ama işler değişti sonra daha 1500 km sürmeme rağmen sıkıldım.Burda herkez yüksek cc'ye geçmek ister geçmeyenlerde ekonamik sıkıntılar yüzünden geçmiyordur.
Neyse böyle anlatmakla olmaz sen motorunu al bir sür ondan sonra anlayacaksın zaten.

cenkito
08 Mayıs 2015, 17:00
Hocam doctor olmalarını belirtme sebebim Adana Devlet Hastane'sinde 25 yıl acil hekimliği yapmış olmaları, trafik kazaları da direkt acilden giriş yaptığı için kol kopma dahil birçok şeyi görmüş insanlar, olası sonuçlar konusunda tecrübeliler, hatta belki de önyargıları vardır motora karşı hiç ağızlarını aramadım

adana devlet hastanesi demişssin ki adana da apachilerin ve kazalarının asırı fazla oldugu bir yer

korumalarını tam kullanıp asırı dikkat ile sorunsuz baslayabilirsin

3 yıldır kendi motoruma sahibim ,

daha trafikte kazam yok cok sukur.

(trafikde diyorum cünkü arazide motoru bırakmıslıgım vs. var)

Dodin
08 Mayıs 2015, 17:03
benim babam da doktor, aynı şekilde kendisi de çok zorlanmıştı bu kararı vermekte
anlatır bana da, arkadaşları falan hep "aman hocam neler geliyor bizlere" diyerek uyarmışlar.

sağolsunlar güvendiler, başladık bi şekilde, 3 yıl da kullandım. gel gör ki 2 hafta önce 10la giderken düşüp, ayağıma biçimsiz düşen motor yüzünden bacağı 2 noktadan kırdık :) ayağımda motosiklet çizmesi olmasa kesinlikle kemikler dışarı çıkacaktı ve durumumuz çok daha ağır olacaktı

tabi durum böyle olunca bizimkiler apar topar ankaraya geldi vb ikisinin de yüreği durumdan ferah ama. çünkü biliyorlar ki ben her türlü önlem ve eğitimimi almıştım.

motora başla kardeş :) razı etmeyi dene ama, nasılsa hayır diyecekler diye ön yargı ile üzgünlük yaratma
ve başlayacaksan kesinlikle tam yap bu işi. her ekipman önemli

umarım aileni ikna edersin :)
nasıl ikna ederim dersen de en geçerli yol vazgeçmeyeceğini göstermek ;)

Çok teşekkür ederim cevabınız için, eğitim olsun ekipman olsun hepsinin farkındayım, motor bütçesi kadar onları da koyuyorum ona göre hesap yapıyorum, motorun maliyeti geçecek neredeyse :)

ilk motosikletimi aldığımda size de haber vereceğim mutlaka

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:00 ----------

adana devlet hastanesi demişssin ki adana da apachilerin ve kazalarının asırı fazla oldugu bir yer

korumalarını tam kullanıp asırı dikkat ile sorunsuz baslayabilirsin

3 yıldır kendi motoruma sahibim ,

daha trafikte kazam yok cok sukur.

(trafikde diyorum cünkü arazide motoru bırakmıslıgım vs. var)

Hocam hemşeriymişiz, Çukurova yazmışsınız ben de T.Özal Bulvarı'nda oturuyorum, dediğiniz gibi Adana'da doktorluk yaptıkları için önyargıları oluşmuş olabilir, elimden geldiğince bilinçli olduğumu göstermeye çalışacağım kendilerine

XuRTo
08 Mayıs 2015, 17:03
Xurto 2imiz de adanalıyız, beraber söyleyelim bari hemşo:queen:

beni hiç bulaştırma bu işe fırça yemek istemiyorum :D Kendi işini kendin hallet :D :D

SUN
08 Mayıs 2015, 17:12
4 Yıldır evliyim hala karşılar. :)
Otoparkta olduğu yere düşsün, motoru komple denize atıcam diyor baba.
Doğayı çok sevdiğim için deniz kirlenmesin diye besmelesiz eldiven bile giymiyorum. :mrgreen:

Tek önerim; ne yaparsan yap güvenlik ekipmansız yola çıkma ve bilinçli sürücü ol. :cat:

Oldjack
08 Mayıs 2015, 17:21
önce motoru al sonra ikna et denenip başarıya ulaşılmış en mantıklı yol bu.

Dodin
08 Mayıs 2015, 17:22
Ağustosta başladı bende motor merakı, kendimi vazgeçirmek için liveleak'ten kaza videoları, kopan uzuvlar, forumdaki taziye ve onlar hep bizlerle bölümlerindeki vefat konuları dahil herşeyi okudum izledim, çünkü başlarda ben de korkuyordum, ve bunların farkında olarak belki vazgeçerim dedim ancak baktım ki sabah kahvaltım bitip kahvemi alınca ilk açtığım site burası oluyor :)

Kendimi vazgeçeremediğime göre bu kadar şeyden sonra, bizimkilerin vazgeçirmesi daha zor, her türlü ekipmanı kullanacağım merak etmeyin kendimi seviyorum :)

SUN
08 Mayıs 2015, 17:26
Ağustosta başladı bende motor merakı, kendimi vazgeçirmek için liveleak'ten kaza videoları, kopan uzuvlar, forumdaki taziye ve onlar hep bizlerle bölümlerindeki vefat konuları dahil herşeyi okudum izledim, çünkü başlarda ben de korkuyordum, ve bunların farkında olarak belki vazgeçerim dedim ancak baktım ki sabah kahvaltım bitip kahvemi alınca ilk açtığım site burası oluyor :)

Kendimi vazgeçeremediğime göre bu kadar şeyden sonra, bizimkilerin vazgeçirmesi daha zor, her türlü ekipmanı kullanacağım merak etmeyin kendimi seviyorum :)

Aynı siteyi günlük bende takip ediyorum.
Çok izlenirse motosikletten bile yavaş yavaş soğuyabiliyorsunuz. Ama genel olarak tavsiye ederim.

movibiker
08 Mayıs 2015, 17:27
acil doktorları sadece motosiklet yaralanmaları görmüyor ki,otomobil kazası,yüksekten düşme,yanık,bir çok çeşit travma hep gördükleri şeyler.kuralına uygun kullandıktan sonra herşeyin güvenli olduğunu,buna rağmen bişey oluyorsa bunun kader olduğunu onlara anlatabilirsin.

XuRTo
08 Mayıs 2015, 17:36
Adama usulü bi cg veya mobis toplat ;)

Dodin
08 Mayıs 2015, 17:37
acil doktorları sadece motosiklet yaralanmaları görmüyor ki,otomobil kazası,yüksekten düşme,yanık,bir çok çeşit travma hep gördükleri şeyler.kuralına uygun kullandıktan sonra herşeyin güvenli olduğunu,buna rağmen bişey oluyorsa bunun kader olduğunu onlara anlatabilirsin.

Tahminimce karşı çıkarkenki argümanları, 50 ile giderken emniyet kemerli arabada ölmen motosiklette ölmenden daha zor olacaktır. Buna kontra çıkarabilsem golü atarım :queen:

Sabırsız
08 Mayıs 2015, 17:38
Bencede A2 ehliyet almayı cesaretin olmuş ise motorda kolay alabilirsin diye düşünüyorum . Alınca Onlar Alışır Saten Hayırlı olsun Kazasız belasız kullan yavaş kullan vs

MD.Murat
08 Mayıs 2015, 20:22
Tahminimce karşı çıkarkenki argümanları, 50 ile giderken emniyet kemerli arabada ölmen motosiklette ölmenden daha zor olacaktır. Buna kontra çıkarabilsem golü atarım :queen:

Buna karsi diyecek bir sey yok ama haklilar.

Bir fanusun icinde kapali 100 sene yasamak mi , yoksa hayatin tadini cikararak daha az yasamak mi diyerek girebilirsin. Sonuc olarak yasamak icin yapacagin her sey sokaga cikmak dahil bir risk icerir.
motosikletteki risk araba kullanmaktan daha fazladir ancak , egitim , ekipman , sakin bir ruh hali , dikkat bu riskleri minimuma indirir. Bu konudan yuru boyle guzel guzel anlatmayi dene.daha cesitli ornekler tureterek kandir :)

Kuekuatshue
09 Mayıs 2015, 01:01
Olaya öyle bakma sadece motosiklet sürücüleri kaza yapmaz , her otomobille kaza yapan yara almadan mı kurtuluyor tabi motosiklete göre daha az olabilir orası tartışılır bu şekilde açıklayabilirsin ve ekipmanlarla kullanacağına da söylersen ikna edebilirsin ki bence ve yaşın olmuş 23 kendi paranla alıcaksın birazda izin almak şeklinde değilde kendi kararlarını verebiliyor olduğunu gösterebilirsin bunu baş kaldırma olarak algılama onlar ailen tabiki haberleri olacak onlara soracaksın danışacaksın .

F54
09 Mayıs 2015, 10:11
Arkadaşım öncelik maddiyat olayını geç sen istesen ailen zaten sana istediğin motosikleti alacak durumdadır
Sana aile de ençok karşı çıkacak olan annen dir bu durumu atlatmak için onların da sana eşlik edebileceği Güvenli Sürüş eğitim lerine katıl kask mont eldiven yani bütün koruma ekipmanlarını al tabi onların haberi olsun eminim sana izin vereceklerdir fakat korumasız sakın motora binme
Seni anlayışla karşılayacak Görgü ve Anlayışa sahip olsalar da eğitim durumu olarak IZIN vermeyebilirler oda koruma içgüdüsünden dolayıdır
Yani şans izin vermezler se sakın onlara kızma

MotorcuMetos
09 Mayıs 2015, 11:03
Annene banaa de acile gelen motosikletli tam korumalı kişiler ağır yara almışmı diye sor bakalım , aldıysa bilmem belki korumalı kişiler sadece bir kırıkla falan çıkmıştır belki izin verirler. Dersin full korumayla sürcem diye

RAMİREZ
09 Mayıs 2015, 19:29
İkna olmazlar bence. Zaten etik olarak olmamalılarda. Bende babayım. Devamlı motor üstündeyim. İstanbulda bir sürü sıkıntı görüyorum. Şimdi kızım bana motor almak istiyorum dese.... Heralde acayip bir bencillik yapıp olmaz derim.:pale: Ama içten içten de almasını isterim ne yalan söyleyim. Bence motoru almadan birkaç eğitime git onlarla. Sonuçta okumuş insanlar. Farkı anlayacaklardır. Biraz yumuşadıklarını görüncede bastır kanatlardan...
Ama sakın ha sakın habersiz falan alma. Allah korusun bişey olur, onların üzüntüsüne sen daha çok üzülürsün.