PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : egzostan siyah duman atma

storm_shadow
08 Mayıs 2015, 10:45
Merhaba Arkadaşlar,

Bu konuyu daha öncede açmıştım ama hala serviste dahil hiçbir tamirci çözüm bulamadı.

Sorunum şu. motosikleti çalıştırıyoruz sıkıntı yok. bir süre kullanımdan sonra, mesela; ışıklarda durdum rolantide çalışıyor, hareket etmek için gaz verdiğimde, motor boğularak gaz yiyor ve sonrasında bir anlık koyu bir siyah duman atıyor. seyir halinde yine sıkıntı yok. bunu ısınınca ve her rolantiden sonra yapıyor.

şimdi bu sorun için yaptıklarımı sayayım:

hava filtresi değişti (tertemizdi) hava filtresinin yolu kontrol edildi hiçbir sorun yok.

Bujiler değişti (ngk iridium buji takıldı)

yağı yağ filtresi değişti.

hava ayarı yapıldı (oldukça fakir dahi ayarlasak yine sonuç aynı

2 defa depo boşaltıp, benzin değiştirdim,

motor tek marşta alıyor, hemde gaz vermeden, ilk çalışmada sorunum yok dediğim gibi motor gerekli ısıya ulaşınca yapıyor bunu, aşırı ısınma sorunmuda yok, jiklede normal kontrol ediyorum sürekli.

lütfen bilgi sahibi arkdaşlarım yardımcı olabilirlermi?

bu sorun motoru aldığımdan itibaren var. 2014 model discover 125 st 8000 km deyim şuanda.

Naci63
08 Mayıs 2015, 11:01
Merhaba, sanırım bu motorun enjektörlü olması lazım. Motor ısınınca enjektör hafif işeme yapıyor olabilir. Çok az olduğundan bunu giderken farketmeyebilirsiniz. Durunca biriken benzin fazla geldiğinden hem motoru boğar hem de siyah duman atar. Bence önce enjektörü temizletin ve sorun olup olmadığını size enjektörcü söyleyecektir. Varsa garantiden değiştirirsiniz. Yok eğer karbüratörlü ise (zannetmiyorum) şamandıra ayarına baktırın. Selamlar.

storm_shadow
08 Mayıs 2015, 11:06
Merhaba, sanırım bu motorun enjektörlü olması lazım. Motor ısınınca enjektör hafif işeme yapıyor olabilir. Çok az olduğundan bunu giderken farketmeyebilirsiniz. Durunca biriken benzin fazla geldiğinden hem motoru boğar hem de siyah duman atar. Bence önce enjektörü temizletin ve sorun olup olmadığını size enjektörcü söyleyecektir. Varsa garantiden değiştirirsiniz. Yok eğer karbüratörlü ise (zannetmiyorum) şamandıra ayarına baktırın. Selamlar.

karbüratörlü bu. şamandıra ayarı derken. karbüratördeki şamandıra ayarınamı baktırayım?

boora
08 Mayıs 2015, 11:15
sorun çok büyük ihtimalle karbüratörde. servis beceremiyorsa ayarlarını söyle yeni karbüratör taksınlar. garantili galiba motorun

Naci63
08 Mayıs 2015, 11:16
karbüratörlü bu. şamandıra ayarı derken. karbüratördeki şamandıra ayarınamı baktırayım?

evet. Ayrıca karb. meme ve iğnesini de sökmüşken kontrol ettirin. Bilhassa rölanti memesini. Karbüratör sıkıntılı bir alettir. Bence serviste sizin gözetiminizde yapılsın. Selamlar.

storm_shadow
08 Mayıs 2015, 11:23
sorun çok büyük ihtimalle karbüratörde. servis beceremiyorsa ayarlarını söyle yeni karbüratör taksınlar. garantili galiba motorun

bende karbüratörden şüphelendim aslında bunuda söyledim servise ama yok mok dedi. sökmesi zor falan yaptı sonra. ben en iyisi az sonra gideyim karbüratörü değiştirteyim artık değilmi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:18 ----------

evet. Ayrıca karb. meme ve iğnesini de sökmüşken kontrol ettirin. Bilhassa rölanti memesini. Karbüratör sıkıntılı bir alettir. Bence serviste sizin gözetiminizde yapılsın. Selamlar.

aradım şimdi servisi, karbüratör yok elinde adamın sipariş et dedim. internet yok dedi. neyse ben o zaman karbüratörü söktüreyim bi baksınlar. umarım değiştirmeye gerek kalmadan çözülür. teşekkürler bu arada sonucu sizinle paylaşırım. işlem bittiğinde.

boora
08 Mayıs 2015, 11:31
bende karbüratörden şüphelendim aslında bunuda söyledim servise ama yok mok dedi. sökmesi zor falan yaptı sonra. ben en iyisi az sonra gideyim karbüratörü değiştirteyim artık değilmi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:18 ----------

aradım şimdi servisi, karbüratör yok elinde adamın sipariş et dedim. internet yok dedi. neyse ben o zaman karbüratörü söktüreyim bi baksınlar. umarım değiştirmeye gerek kalmadan çözülür. teşekkürler bu arada sonucu sizinle paylaşırım. işlem bittiğinde.

servise bakarsan ooo bi dünya iş. benimde önceki motorumun deposunda ezik vardı daha sıfır alırken. garantiden depo geldi içeride karanlıkta taktı şüphelenmedim ertesi gün motora bakarken yeni depoda daha büyük ezik ve paslanma vardı. servise güvenme. rölanti jeti ana jet vs gibi karbüratörün içinde yakıt geçen parçalar var flüt gibi delikli etrafı onlarda fabrikasyon sıkıntı olabilir. ya da servis beceremiyor ayarı

storm_shadow
08 Mayıs 2015, 13:57
servise bakarsan ooo bi dünya iş. benimde önceki motorumun deposunda ezik vardı daha sıfır alırken. garantiden depo geldi içeride karanlıkta taktı şüphelenmedim ertesi gün motora bakarken yeni depoda daha büyük ezik ve paslanma vardı. servise güvenme. rölanti jeti ana jet vs gibi karbüratörün içinde yakıt geçen parçalar var flüt gibi delikli etrafı onlarda fabrikasyon sıkıntı olabilir. ya da servis beceremiyor ayarı

Az önce gittim servise, yine ilgilenmedi. neden böyle yapıyorsun dedim. git dedi yapmıyorum senin motorunu. ben şimdi nereye şikayet edeyim bunları?

kordinaryus
08 Mayıs 2015, 15:33
bajaj mı? ekrem bey vardı forumda, ona mutlaka ulaş. merkezlerine mail at, ingilizce metinle bajaj hindistan'a da mail at. türkiye merkezini de ara. ama ekrem beye mutlaka bi ulaş sen. ekrem ata olması lazım.

kurubuz
08 Mayıs 2015, 16:03
Depo kapağı açık olarak çalıştırdığınızda ve ısındığında da aynı şeyi yapıyor mu ?. Depo benzin tahliyesinin tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Oradan depoya hava girmez ise motor depodan benzin vakumlayamaz, ilk başta çalışır sonra depodaki hava tükenince zorlanır.

storm_shadow
08 Mayıs 2015, 23:08
bajaj mı? ekrem bey vardı forumda, ona mutlaka ulaş. merkezlerine mail at, ingilizce metinle bajaj hindistan'a da mail at. türkiye merkezini de ara. ama ekrem beye mutlaka bi ulaş sen. ekrem ata olması lazım.

ekrem beye nasıl ulaşacağımı bilmiyorum. özel mesaj atsam cevap verirmi acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:58 ----------

Depo kapağı açık olarak çalıştırdığınızda ve ısındığında da aynı şeyi yapıyor mu ?. Depo benzin tahliyesinin tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Oradan depoya hava girmez ise motor depodan benzin vakumlayamaz, ilk başta çalışır sonra depodaki hava tükenince zorlanır.

bugün dalamandaki bayiye gittim. adama sadece durumu anlattım, hemen karbüratörü söktü herşeyini en ufak parçasına kadar. sonra motoru senteye alıp güzelce sübap ayarı yaptı. ondan sonra depoyu boşalttı. içine baktı, yeni benzin koydu. yağımı boşalttı ama neden castrol actevo 20 40 koydu bilmiyorum. çok enteresan geldi. sordum oda dedi ki 2000 km sonra gel tekrar değiştireceğim. sonra dedi al şunu bir basa basa sür gel gittim geldim. motorun sesi vites geçişleri bile güzelleşmiş ama siyah duman atıyordu yine rolantide kaldıktan sonra. sonra hava filtresini söktü bir sprey sıktı taktı. marşı zor aldı biraz. neden öyle oldu dedim. birşey yaptım, bir kereye mahsus böyle olur ama artık olmayacak dedi. kendi bindi geldi. sonra bujileri söktü baktı tamam oldu bu dedi. bir süre daha siyah duman atar rolantiden sonra ama sonra geçecek bir daha böyle birşey olmayacak dedi. ama aklım o 20-40 actevoda kaldı benim. o kadar yağ vardı elinde neden actevo acaba?

mterayes26
09 Mayıs 2015, 01:21
1 depo ile kar. arasında benzın fıltresi varmı
2 karbüratörün jikle kelebeği çalışıyor mu - kontrol
3 motor zengın karısımda olmalı
4 o motoru basınclı suyla yıkama çalışmıyor , kuruması gerekıyor

storm_shadow
09 Mayıs 2015, 10:08
1 depo ile kar. arasında benzın fıltresi varmı
2 karbüratörün jikle kelebeği çalışıyor mu - kontrol
3 motor zengın karısımda olmalı
4 o motoru basınclı suyla yıkama çalışmıyor , kuruması gerekıyor

1 var onuda temizledi
2 evet onuda söktü baktı sorun yok
3 motor zengin karışımı şöyle. rolantide ve motor sıcakken yapıyor. atıyorum ışıklarda durdum tın tın sayıyor sorun yok, kalkacağımda gaz verirken boğulma gibi gaz yiyerek bir anlık siyah duman atıyor.
4 motoru her zaman hortumla ve elimle sünger yardımıyla yıkarım. elektrik aksamlarına depo üzerine yada karbüratörün olduğu bölüme su tutmam hiç.

mterayes26
09 Mayıs 2015, 13:13
1 var onuda temizledi
2 evet onuda söktü baktı sorun yok
3 motor zengin karışımı şöyle. rolantide ve motor sıcakken yapıyor. atıyorum ışıklarda durdum tın tın sayıyor sorun yok, kalkacağımda gaz verirken boğulma gibi gaz yiyerek bir anlık siyah duman atıyor.
4 motoru her zaman hortumla ve elimle sünger yardımıyla yıkarım. elektrik aksamlarına depo üzerine yada karbüratörün olduğu bölüme su tutmam hiç.

Jikle kelebeği takılı kalıyor gibi veya hava filtresı pis