PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motoraiklette etil alkol karisimli yakit kullanmak

Alp Er Timur
02 Mayıs 2015, 20:51
Arkadaşlar bulunduğum bölgede her yıl tonlarca pancar ve meyva çürümekte. Ben bunları değerlendirmek istiyorum. Simdi bizim bahcemizde 3 tane temiz varil var. Ben bunların içine tarlalardan topladığımız pancarlari bahcemizden topladigim elma ve kayısıları doldursam ve etil alkol elde etsem (daha önce küçük bir deney olarak alkol yapmıştım. Yani elim boyle işlere yatkın) bu alkolü motosikletlerde benzinle karıştıra bilir mıyız. Yani %40 etil alkol %60 benzin koysak motorlara bir zararı olur mu acaba.

c4gin
02 Mayıs 2015, 23:52
şarap yap içelim yav koyulur mu motora öyle şey :p

ahmetkorkmaz
02 Mayıs 2015, 23:57
Arkadaşlar bulunduğum bölgede her yıl tonlarca pancar ve meyva çürümekte. Ben bunları değerlendirmek istiyorum. Simdi bizim bahcemizde 3 tane temiz varil var. Ben bunların içine tarlalardan topladığımız pancarlari bahcemizden topladigim elma ve kayısıları doldursam ve etil alkol elde etsem (daha önce küçük bir deney olarak alkol yapmıştım. Yani elim boyle işlere yatkın) bu alkolü motosikletlerde benzinle karıştıra bilir mıyız. Yani %40 etil alkol %60 benzin koysak motorlara bir zararı olur mu acaba.

Bu konu daha önce tartışılmıştı, sonuç olarak o alkolün iki defa rafine edilmesi gerekiyor.

Benzin içindeki alkol oranı %10 barajını aşmamalı, yoksa mekanik sorunlar çıkabiliyor.

Üreticiler bu oranı zaten sonuna kadar kullanıyorlar :)

http://www.tupras.com.tr/detailpage.tr.php?lPageID=6012

Yinede motorunun desteklediği benzin türlerini inceleyip, alkol oranlarına bak Avrupa da farklı uygulamalar var.

EKONOMİ
03 Mayıs 2015, 11:14
Lpg takalim motosiklete
Metan gazi üretelim gubreden zibilden hatta çöpten
Kompresorle basalim tüpe gazı
Ohh beleş beleş gezelim

Kanalizasyona boru sarkitsak bile metan gazi toplariz belki
Afedersin yellensek bile o gazi elde ederiz o kadar emin konuşuyorum o kadar kolay hacı
Ama maalesef sanki cok karışık bir matematik denklemi gibi sunarak milleti keriz yerine koyuyorlar

Uyan turkiyem

Nette videosu var
Kanalizasyona ateş atıyorlar guuuum kapak fırlıyor neden peki?
Cunku metan gazi yüklü

Araştırsak cok ekmek çıkar bize

Haydi elele cozelim su akaryakıt sorununu
Milli metan gazimiz heba olmasın
Israf etmeyelim paraciklarimizi

Martins
03 Mayıs 2015, 12:19
Burdur'da endüstri meslek lisesi öğrencileri pancar atığından çalışmalar sonucu yakıt elde etmişti. Olmayacak şey değil ama biraz uğraşmak gerekecektir.

http://mwebtv.hurriyet.com.tr/haber/pancar-atigindan-akaryakit-uretti_60932
http://www.rehberbucak.com/haber/7638/Burdurlu.Gencler.Melastan.“EKOLOJIK.YAKIT”.urettil er

EKONOMİ
03 Mayıs 2015, 13:02
Melas ton fiyati 380-464 tl arası değişiyor
www.turkseker.gov.tr/Fiyatlar.aspx

1 ton 380 tl
100 kg 38 tl
10 kg 3.80 tl
5 kg 1.9 tl

5 litre melastan 1 litre alkol uretildigine göre
Uretilen alkolun litresi
1.9 tl+nakliye +işçilik +maya masrafi+diger masraflar

Illa pancar olmasina gerek var mi?
Bazi meyveler cok ucuza alınabiliyor
Hatta uretici zarar ediyor diye toplamıyor bile
Greyfurt portakal

Veya ot cer çöp bitkiler ivir zivirdan da alkol uretmek mumkun mu?

Karli iş gibi duruyor
Yanmış bitkisel yağdan biyodizel yapmaktan daha pratik anlaşılan

leokaplann
03 Mayıs 2015, 13:05
alp er kardeş normalde de kullandığımız benzinlerde belirli bir oranda alkol var ve alkol ile benzin arasındaki farklılıkları yazayım sen bi değerlendir.
- alkol benzine göre metalde çok aha aşındırıcıdır benzin deponu ve tertibatını çok fazla aşındıra bilir
- benzin ve alkolün sıkıştırma oranları faklıdır motora yeni ayarlar gerekebilir.
- ve alkol benzine göre çok daha uçucudur

EKONOMİ
03 Mayıs 2015, 13:17
Depoya icten plastik yerlestiririz
Depo 120 tl bise hatta bazi modellerin deposu 70 tl civarı belki de cok daha ucuz

Sıkıştırma orani konusunda "mengu16" arkadasimiza danışırız piston silindir değişimi ile bunlar aşılabilir şeyler

Ucucu olmasi nasil bir problem oluşturabilir? Sorun gibi gelmedi bana

mephamd
03 Mayıs 2015, 13:18
Bu için brezilya sitelerine bakmak lazım. orda araçlarda etil alkol kullanımı çok yaygın, dolayısıyla motorlarda da bu durum geçerli olabli.r.

yaşar deniz
03 Mayıs 2015, 13:44

Moturunuzda hesaplanmış bazı yapısal değişiklikler gerekecek .
Sıkıştırma oranını yükseltmek,piston segmanlarında tadilat,Silindir kapak contasını metal contaya çevirmek, Ateşleme zamanlama eğrisinin yeniden düzenlenmesi gibi.

Tabii eklenecek alkol yüzdesini kademe kademe deneyerek kendiniz bulacaksınız.

Fakat sonuç güzel olur,yalnız ayak marşını kullanırken kaval kemiģinizi koruyun malum sıkıştırma fazla yüksek olacak.
Birde artik sek benzin kullanamayaksınız unutmayın hep alkollü gezmeniz gerekecek, benimde orta vadede böyle bir planım var gerçekleştirirsem yazışırız.

Alp Er Timur
03 Mayıs 2015, 15:11
Lpg takalim motosiklete
Metan gazi üretelim gubreden zibilden hatta çöpten
Kompresorle basalim tüpe gazý
Ohh beleþ beleþ gezelim

Kanalizasyona boru sarkitsak bile metan gazi toplariz belki
Afedersin yellensek bile o gazi elde ederiz o kadar emin konuþuyorum o kadar kolay hacý
Ama maalesef sanki cok karýþýk bir matematik denklemi gibi sunarak milleti keriz yerine koyuyorlar

Uyan turkiyem

Nette videosu var
Kanalizasyona ateþ atýyorlar guuuum kapak fýrlýyor neden peki?
Cunku metan gazi yüklü

Araþtýrsak cok ekmek çýkar bize

Haydi elele cozelim su akaryakýt sorununu
Milli metan gazimiz heba olmasýn
Israf etmeyelim paraciklarimizi

Hocam dediginiz gibi metan gazi urettik diyelim bunu modorda kullanırız kullanmasına ama güvenli olur mu orası tartışılır. Metan gazinida çok rahat uretebilirim çünkü yaşadığım yerin etrafinda onlarca inek çiftliği var ve bu çiftliklerin sahiplerinin hepsini tanıyorum. Sorun değil ama güvenli mi orası tartışılır.

EKONOMİ
03 Mayıs 2015, 18:09
Hocam dediginiz gibi metan gazi urettik diyelim bunu modorda kullanırız kullanmasına ama güvenli olur mu orası tartışılır. Metan gazinida çok rahat uretebilirim çünkü yaşadığım yerin etrafinda onlarca inek çiftliği var ve bu çiftliklerin sahiplerinin hepsini tanıyorum. Sorun değil ama güvenli mi orası tartışılır.

Motosiklet guvenli mi o da tartışılır
Siz uretin
Hatta ev tupune piknik tupune doldurmayi öğrenin
Ticari olarak da değerlendirilebilir belki de
Evde tüp yerine kullan
Arabada kullan motorda kullan
Kisaca kullanim alani geniş

Yalnız siz uretime geçince millet size destek olacak mi o var

Millet copten servet kazanıyor
Geri donusum
Metan gazi üretim
Hatta copte yangin çıkıyor söndürmeye bi dunya uğraşılıyor
Potensiyel büyük

Benzine para vermeye iyi alistirildik
Meğerse cok daha ucuz yöntemler varmış

Adam kizartma yagindan biyodizel yapıyor
Basit atölyede
Tupras gibi dev tesise, karmaşık elektronik cihazlara ihitiyaç yok.

İşi öğren uretmeyi tüpe doldurmayi çözünce is tamam zaten atla deve değildir heralde o da
Dolum sirasinda ortalikta fazla gezme yeter :)

LynXMaSTeR
04 Mayıs 2015, 00:56
borla çalışan motosiklet üretsinler hepimiz rahatlayalım :)

< iLk@yy >
04 Mayıs 2015, 01:50
iş sadece birşeyleri saf olarak üretmekle bitmiyor

sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için başka maddelerde gerekiyor

mesela benzinin saf halini kullanamazsın. oktan dediğimiz katkı maddesi benzinin yanma etkenlerini yükselten bir malzemedir
motosikletlerinizin çoğunda benzin oktanı için 95 yazar minimum işaretidir bu ve en sağlıklı seviyeyi işaret eder

oktanın 95 altında olması durumunda benzin olması gerekenden daha erken tutuşur yanar ve vuruntuya sebep olur
çok yüksek olması ise benzinin daha geç yanması ile verim kaybına sebep olur

yeni benzinlerin hepsinde ( yağlarda dahil ) deterjan katkıları var piston ve silindirlerin fazla kurum bağlamaması için

etil parlama olarak benzine göre daha fazla basınç ve ısı üretir ama daha düşük ısı ve basınç altında parlamaktadır.
buda tüm hareketli parçalar ve yataklara ek yük bindirerek motorun zarar görmesine neden olur
yani kullandığınız motorların kaldırabilecekleri maksimum güç değerleride vardır bunu zorlarsanız ek bir maliyet ortaya çıkar her zaman