PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : su soğutmali motorlarda fanin acma derecesi ve ısısı nasil öğrenilir.

dadaş orhan
13 Nisan 2015, 18:11
Hayirli geceler arkadaslar size bir sorum olacak; fan kac derecede acar ve ısı derecesi nasil öğrenilir. Fan muşirinin daha erken fan acmasi icin nasil bir müşir alinmalidir cevap verene teskrler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:46 ----------

Bu konuda bilgi sahibi arkadaslar araniyor.

Freye
13 Nisan 2015, 18:20
her motosikletin fan açma derecesi farklıdır hocam. :)

hakikiteker
13 Nisan 2015, 19:57
Suyun soğutma verimini kaybetmemesi için motorlar 90 derecede optimum çalışmaya göre dizayn edilir. Motorun soğutma verimine göre fan açma ve termostat için ayrı müşürler bulunuyor otomobillerde. Genel olarak 88-92 oluyor, motosiklette de sanıyorum farklı bir durum yoktur.

Carbondioxid
13 Nisan 2015, 20:26
Bende fan müşürü peşinden koşturuyorum , imzanızda rx var sanırım müşürlü, muadili spil444 forumdaşımız sağolsun suzuki ve cbr honda ve suzuki otomobil müşürü aynı ebatta imiş, tabii ben bulamadım, bide Erzurum soğuk memleket geç açması normal sanırım.

dadaş orhan
13 Nisan 2015, 23:15
Bende fan müşürü peşinden koşturuyorum , imzanızda rx var sanırım müşürlü, muadili spil444 forumdaşımız sağolsun suzuki ve cbr honda ve suzuki otomobil müşürü aynı ebatta imiş, tabii ben bulamadım, bide Erzurum soğuk memleket geç açması normal sanırım.

Evet doğru diyirsen yorgani ustune bile atsan zor ısinirda, yazin sanki fan gec açiyor gibime geldi. şöyle ; motor epey ısiniyor beni bile etkileyecek dereceye kadar ciktiktan sonra fan aciyor. Yani daha erken acmasi icin ne yapabilirim? Kac derece de actığini öğrenmenin bir yolu varmi? Tahminim 120 derecenin ustune cikiyor. Sanki ejderha gibi ateş puskirir. :-)

Carbondioxid
14 Nisan 2015, 02:42
Antifriz durumu? 50% su 50% antifriz (yarı yarıya) olmalı

Radyatör hava yapmış olmasın? Hava önlemi için yarıyarıya alüminyum radyatöre uygun antifriz karışımlı suyu, kapaktan doldurun, kapak açık iken motoru çalıştırıp( rölantide ısındıktan sonra ) 4-6 bin devir çevirin ve motoru stop edin, seviyeye tekrar bakın eksiklik var ise tamam edin.

Devridaim sağlıklımı? Yukarda yazılan tarif gibi radyatör kapağı açık iken gaz verdiğinizde, radyatör içinde fırtınalar kopar :P , yani devridaimi gözle görürsünüz gözlük kullanın dikkat edin şayet devridaim eden sıvı görünmüyorsa durgun yahut yetersiz iise devridaim pompa/tirbün/pervane arızası/gevşemesi/sıkışması olabilir.

Yazdıklarım ilkin kullanıcı hatasını sıfırlamaya yönelik, durduk yerde masraf açmayın diye.

Araştırdığım kadarı ile 80-90 derece arası ideal imiş...

Bu seçeneklerde devre dışı ise evet müşüre bakın.

Sizin oralar az buçuk bilirim , sıcak çay olmadan kışı çekilmez, -30-35 görmüştüm Erzurumda.

serkanADH13
14 Nisan 2015, 02:48
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-motosiklet-honda-cbr-125-r-fan-musuru%2Ccbr-125r-fan-musuru%2Ccbr-125r-hararet-207826204/detay

İlgilenenlere Yardımcı Olunur,,,

Carbondioxid
14 Nisan 2015, 03:10
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-motosiklet-honda-cbr-125-r-fan-musuru%2Ccbr-125r-fan-musuru%2Ccbr-125r-hararet-207826204/detay

İlgilenenlere Yardımcı Olunur,,,

Serkan usta , bizim apaçi başlığa bakarsan, son ayfada spil444 hocam sağolsun resimlemiş, hatve çapı uyarmı bilmem ancak FİŞ aynı, ikili ikili ve hatve yiv çapı aynı ve kısa uclu ise bana 1 adet gerek.

dadaş orhan
15 Nisan 2015, 01:03
Antifriz durumu? 50% su 50% antifriz (yarı yarıya) olmalı

Radyatör hava yapmış olmasın? Hava önlemi için yarıyarıya alüminyum radyatöre uygun antifriz karışımlı suyu, kapaktan doldurun, kapak açık iken motoru çalıştırıp( rölantide ısındıktan sonra ) 4-6 bin devir çevirin ve motoru stop edin, seviyeye tekrar bakın eksiklik var ise tamam edin.

Devridaim sağlıklımı? Yukarda yazılan tarif gibi radyatör kapağı açık iken gaz verdiğinizde, radyatör içinde fırtınalar kopar :P , yani devridaimi gözle görürsünüz gözlük kullanın dikkat edin şayet devridaim eden sıvı görünmüyorsa durgun yahut yetersiz iise devridaim pompa/tirbün/pervane arızası/gevşemesi/sıkışması olabilir.

Yazdıklarım ilkin kullanıcı hatasını sıfırlamaya yönelik, durduk yerde masraf açmayın diye.

Araştırdığım kadarı ile 80-90 derece arası ideal imiş...

Bu seçeneklerde devre dışı ise evet müşüre bakın.

Sizin oralar az buçuk bilirim , sıcak çay olmadan kışı çekilmez, -30-35 görmüştüm Erzurumda.
Tesekkurler cok guzel bilgiler vermissiniz sağolun dediklerinizi deneyecem. Fakat antifiriz ilavesinde pas olusmamasi icin suyun hic karismamasi gerektiğini soylediler bilmem doğrumu acaba. Radyotor kapaği acikken suyun hareketliliği pompanin sağlam olduğunun kanitimidir?
Birde bu sicakliğin dercesini ögrenmenin yolu varmidir?

< iLk@yy >
15 Nisan 2015, 01:09
her motorda ve araçta radyatorun ısı açma dereceleri fark eder

benim kullandığım 2001 - 2006 arası olan cbr 600f f4i modelinde radyatordeki müşürün 106 - 109 dereceler arasında fan açması gerekir sağlıklı olanı bu
kullandığınız motosikletiniz ile ilgili service manual aratırsanız daha çok bilgi edinebilirsiniz
yalnız owner manual değil bu motoru aldığınızda verilen kitapçıkla aynısıdır service manual içerisinde çok daha fazla detay ve bilgi bulunur

Carbondioxid
15 Nisan 2015, 03:29
Fakat antifiriz ilavesinde pas olusmamasi icin suyun hic karismamasi gerektiğini soylediler bilmem doğrumu acaba. Radyotor kapaği acikken suyun hareketliliği pompanin sağlam olduğunun kanitimidir?
Birde bu sicakliğin dercesini ögrenmenin yolu varmidir?

Umarım radyatöre sadece antifriz koymadınız?? , Su'dan kasıt elbette " saf su " , önerilen oran'ı dışarda bir pet/kap içinde yapıp yeniliyorum kendim.

Radyatör kapağını soğuk iken açın, motoru çalıştırdığınız andan itibaren devridaim başlar ( bu modelde) , biraz rölantide ısındıktan sonra 4-6 bin gibi gaz açın çok kısa süre , boşta kısa süreli, ve radyatör içine gaz verirken kapaktan bakın gözlük tedbiri alın!, o anda sirkülasyonu görürsünüz, köpürerek şelale gibi neredeyse su akımı devridaimi olur, sağlık kontrolü bu şekildedir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:17 ----------

Müşür testleri hakkında ecnebice videolar, multimetre ısı ölçer ve müşürler fikir verebilir kolay gelsin.

https://www.youtube.com/watch?v=lkwJoLBGr9Q

https://www.youtube.com/watch?v=fQWQQr9EWMk

dadaş orhan
15 Nisan 2015, 19:04
Umarım radyatöre sadece antifriz koymadınız?? , Su'dan kasıt elbette " saf su " , önerilen oran'ı dışarda bir pet/kap içinde yapıp yeniliyorum kendim.

Radyatör kapağını soğuk iken açın, motoru çalıştırdığınız andan itibaren devridaim başlar ( bu modelde) , biraz rölantide ısındıktan sonra 4-6 bin gibi gaz açın çok kısa süre , boşta kısa süreli, ve radyatör içine gaz verirken kapaktan bakın gözlük tedbiri alın!, o anda sirkülasyonu görürsünüz, köpürerek şelale gibi neredeyse su akımı devridaimi olur, sağlık kontrolü bu şekildedir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:17 ----------

Müşür testleri hakkında ecnebice videolar, multimetre ısı ölçer ve müşürler fikir verebilir kolay gelsin.

Sagol gardasim radyator suyundan ısiyi olcmeye calisacam insallah.

initial-D
15 Nisan 2015, 19:26
102-103 civarında açar

dadaş orhan
15 Nisan 2015, 20:19

102-103 civarında açar
O derecede etki etmemesi lazim degilmi? Ama sicaklik beni nerdeyse terletiyor aşiri bir ısı bacaklarima vuruyor fan sonra aciyor. Radyator suyu ise cok sicak oluyor kaynama derecesinde nerdeyse.

Carbondioxid
15 Nisan 2015, 20:23
Konuyu Rx başlığında sorun, müşür yenileme deneyin, ve baanada müşür fiyatınız ve diş çapı kumpas ölçümü gerekli çifte kuş olur.

dadaş orhan
16 Nisan 2015, 01:46
Sağolun arkadaslar hakkinizi helal edin.

LifeisBike
16 Nisan 2015, 02:06
R6 - 102 'de açıyor.