PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : trafikte konumum

srkn.ks
12 Nisan 2015, 21:08
e-5 de giderken başımdan bir olay geçti
trafik çok yoğun ve 40-45 km de devam ettiği için aralardan gidecek mesafe yoktu bende şeritte gitmeye basladım
şerit genişliğini 3 metre farz edersek solumda 2, sağımda da 1 metre mesafe bırakarak devam ediyordum.
solumda ki araç sinyal vererek şerit değiştirmeye başladı. fark edince kornaya basarak ikaz ettim panik yaptı ve tekrar şeridine girdi.
ayna mesafesinde değildim fakat kafasını tam sağa yola baksa beni görebilecek konumdaydım.
böyle bir durumda konumum sizce nerede olmalıydı.
http://i.hizliresim.com/nAX2Ml.png (http://hizliresim.com/nAX2Ml)

Siyah&Beyaz
12 Nisan 2015, 21:37
Cok guzel soru :) Konumuzda bir sorun var gibi gorunmuyor sanki. Ani bir frenlemede sagdaki emniyet seridine kacabilmeyi saglayan bir pozisyon. Ayni zamanda ondeki aracin da lastik hizasinda oldugunuz icin cukur vb cikarsa onunla beraber kacabilirsiniz. Arada serit icinde sag sola gidip gelmekte fayda var. Ondeki arac sizi farketsin. Bir de soldakine kendinizi gostermek icin (eger surekli bu sekilde ilerlediyseniz) ara ara hizlanip sagdan gormesini saglayabilirsiniz. Solunuzdaki arac eger siz arkadan gelip oraya yerlestiyseniz ve hicbir zaman on cam hizasina ulasmadiysaniz, sizi farketmez. Onun kor noktasindasiniz ve ancak kafasini cevirirse belki gorur. Ama genelde de otomobil surucusunden bu kadar hassasiyet beklemeyin. Dedigim gibi surekli resimdeki hizada seyrettiyseniz kor noktadan cikmamissiniz demektir. Ya korna ile ya da ileriye hamle ile kendinizi gorunur yapin.

seyyah27
12 Nisan 2015, 22:07
Ben sol şeritteysem öndeki aracım sağ teker izinden sağ şeritteysem sol teker izinden gidiyorum. Yani orta çizgiye yakın. Çünkü sol şeritteki sağa geçerken sağ aynaya bakar. Bu yüzden o konumlarda daha görünebilir olduğumu düşünüyorum

MaMi_33
12 Nisan 2015, 22:13
Çoğu motosikletli genelde en sağ şeriti tercih eder.müsaitse en soldan gitmeye bak sağ şerit tehlike..

efendy06
12 Nisan 2015, 22:51
Ben konumda ciddi bir hata göremiyorum, ancak bir şekilde fark edilmek lazım. Ben o şekilde giderken arada çok rahatsızlık vermeden ara gaz veriyorum ki orada olduğumu fark etsinler. Yoksa aynasına bakan biri üzerinize kırabilir.

Dün sağdan sağdan gidiyorum, soldaki arabada sinyal falan yanmıyor, tam yanımda başladı sağa gelmeye, korna çaldım, bu seferde irkildi, telaşla direksiyonu kırdı, refuja çıkıyordu neredeyse. Durup karşılıklı özür diledik. Eminim ki beni görmedi, zaten gayet kibar, kültürlü bir arkadaştı. Bende korkutmak istemezdim ama korna çalmasam çarpacaktı.

Fark edilmek lazım.

hakikiteker
13 Nisan 2015, 10:01
Bence de konumunuzda bir sorun yok ama duruma göre bir ara hızlanma ile ya da kornaya hafif bir dokunarak ben buradayım diyebilirsiniz. Onun haricinde yapmanız gereken tek şey adamın her an üzerinize geleceğini düşünerek kaçış planı yapmak bence.

srkn.ks
13 Nisan 2015, 11:09
Galiba yaptığım en büyük hata solumdaki araca kendimi göstermemek oldu.
Benim orada olduğumu bilseydi aynılarını güvenip şerit değiştirme

Darkcity2000
13 Nisan 2015, 11:57
Chooper soyle 800 cc civari olsaydi yerin belli olurdu :))

aonal
13 Nisan 2015, 15:47
Bence konumun hatalı araba kullanan çoğu sürücü şerit değiştireceğinde sadece aynalara bakar ve değiştirir ayrıca kafasını sağa-sola çevirmez senin

onun direk aynada göreceği bir yerde olman gerekir.

MotorKafa
13 Nisan 2015, 16:07
Öncelikle asıl mesele bu pozisyonda kalmamak.
Yani başka bir araçla aynı hizada ilerlememek.

Mecbur kalınması halindeyse; üzerine kırmasını beklemeden, daha önce kornayla kendini farkettirmelisin.

Başka bir çözüm yolu bence yok

erreguay
13 Nisan 2015, 16:09
eğer resimde motorun durduğu yerdeysen
evet kör noktadasın. yani baksana görmez.

ben yandaki aracın biraz daha önünde olmaya çalışıyorum ama takip mesafesine de dikkat etmek lazım. öncekine yanaşmayan. resme bakarsam ne 2 ne 3. aynı hizada ama öndeki aracın şöför lastik izinde. (sağ şerit için. sol şeritte tam tersi)

kong
13 Nisan 2015, 16:12
valla ben şeridi ortalıyorum hafif sağdan gidince sıkıştırıyolar simesil geçiyolar