PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şehiriçi Hız Sınırı Hk.

kaanklky
10 Nisan 2015, 12:29
Herkese selamlar,
Önce yaşanan olay sonucu merakımı gidermek için sorularımı yönelteyim, daha sonra da olayı sizlere aktarayım. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sitesinde (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx) şehiriçi hız sınırı için otomobile de motosiklete de 50km/saat yazıyor. Bu noktada sorun yok, yanlış bilmiyorsam bölgesel olarak hız sınırının ayarlanması için UKOME şubelerine yetki verildi; bu yetki doğrultusunda otomobile 70km/saat limit konulurken motosiklete 50km/saat limit konulabilir mi? Yani otomobil(M1, M1G) ve motosiklet(L3) sınıfları için ayrı hız limitleri atanabilir mi?

Olay ise şöyle: Çanakkale Merkez'de Troya Caddesi'nde 50km/s limitinde 61km hız ile gittiğim için 190TL ceza aldım. Halbuki caddenin başında hız tabelası vardı; Otomobil 70, Minibüs 50, Kamyon/Çekici 50. Ben de motosiklet ile otomobil hız limiti aynı kabul ediliyor diye 60 la gidiyordum, çevirdiler ve cezayı kestiler. Önümdeki otomobile 70 limiti üzerinden 79 ile gittiği için 190 lira, bana 50 limiti üzerinden 61 ile gittiğim için 190 lira ceza yazdı.

İnternette bakıyorum otomobil için de limit 50, tamam tabelayla da belirtilmiş o caddede 70 olduğu; e peki motosiklet ile otomobil hız limitlerinde farklı mı tutuluyor? En sağ şeritten kamyonların, TIR'ların arasından mı gitmeliyiz?

Şimdiden teşekkürler.

shooter1
10 Nisan 2015, 12:37
şehir içi hız sınırı 50 km idi bir ara artırılması hakkında zımbırtılar var otomobillerin 70 km ye çıktı bize üçün biri yani aynı ama kim takar hız sınırını sizinki biraz şanssızlık olmuş

mi1954
10 Nisan 2015, 12:56
manisa da 8-10 otomobilin ortasında , tek sıra 100-110 ile gidiyoruz, radar var, herkez geçti, beni çevirdi, aşırı sürat diye, hocam insaf hep beraber tek sıra gidiyoruz dedim, onlar otomobil 110 ile gider , sen gidemezsin sürat limitin düşük dedi ve aşırı sürat cezası kesti. ben de içine siniyorsa bu kes o zaman dedim.

capozzz
10 Nisan 2015, 13:10
Aynı şekilde ben de ceza yemişim. Yemişim diyorum 2 gün önce eve geldi çünkü! İzmir'in Ankara Caddesi'nde (İstanbul'da E5'e karşılık gelir) 86km hız ile gittiğim için 190 lira ceza yedim. Bu caddede arabalara hız sınırı 90, ama motosikleti hala 70 kabul ediyorlar. 70 ile gitsem arkadan gelen tır beni ezer. Çünkü adam yarım metre arkama kadar yanaşıp selektör-korna Allah ne verdiyse gidiyor.

Yıl olmuş 2015, motosikletlerde tüm güvenlik sistemleri artık mevcut. Hız sınırının arabalar ile aynı olması lazım. Bizim, can güvenliğimiz için kamyonlardan daha hızlı gitmemiz gerekiyor. Bunun için neler yapılabilir sizce? (özellikle hukuk ile ilgili arkadaşlara soruyorum, Aym başvuru vs mümkün mü?)

CHaTaN
10 Nisan 2015, 13:32
Yasal olarak evet otomobil ve motosiklet hız sınırları farklı. Kural koyanların kapasiteleri. Motosikletin ne olduğunu bile bilmemeleridir ve motosikleti mopet zaznnetmeleridir.
Motosiklet nedir?
Motosiklet: 2 veya 3 tekerlekli sepetli veya sepetsiz motorlu araçlara “motosiklet” denir.
Kuralları koyan 50 cc ye göre bakıyor onun frenlemesine onun tehlike durumuna bakıyor.

Gel gelelim kandaki motosikletin hız limitlerine. L3 L3 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i geçen yolcu sepetsiz iki tekerlekli içten yanmalı motorlu araçtır.

İşin özeti motosikletin karayollarındaki hızı minübüs ve otobüs ile aynıdır.

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx

akbird
10 Nisan 2015, 14:22
resimden anlaşılacağı üzere biz motosiklerin hız limitleri otomobillerle aynı değil, ninibüs ve otobüslerle aynı hız limitlerine sahibiz. Otomobiller bizden daha hızlı kurallara göre...

http://i.hizliresim.com/P5Xv17.jpg (http://hizliresim.com/P5Xv17)

TIGERSHARK
10 Nisan 2015, 14:30
Bisiklete bile hız sınırı koymuşlar :)

shooter1
10 Nisan 2015, 14:38
Bisiklete bile hız sınırı koymuşlar :)
pisiklete ceza yazacaklar :queen:
arızalı aracı çeken 20 :) en çok buna gülerim hiç 20 km hız ile araç çeken görmedim hep 50-60 :P

CHaTaN
10 Nisan 2015, 15:08
Benim anlamadığım bir olay var yalnız dünyanın %80 belki fazlasında hız limiti var ve max hız limiti olan ülkelerde de bu 130 km/h. Bazı ülke otobanlarında hız limiti konmuyor sadece o kadar. Şimdi durum böyleyken Hızı 130 km üzerinde otomobil, motosiklet veya başka bir taşıt üretmek neden. Hep daha hızlısını almak için insanlar yarışıp duruyor ama aslında bu hıza çıkmak yasalara aykırı.
Bazı ülkelerde hız sınırını aştınızmı psikolojik tedavi görmeniz bile isteniyor gerisini siz düşünün :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:54 ----------

Birde bu anormallik bizim ülkemizde var. Avrupada motosikletin hız limiti otomobiller ile aynı Herbirşeyi alırız adamlardan ama mantıklı olanı zinhar almıyalım. Sıkıntı çıkar sonra

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:58 ----------

Ben bu mail adresine mail attım sizlerde atarsanız belki bir faydası olur hiç ses çıkarmamaktansa birşeyler yapmanın bir faydası olabilir.

GENEL MÜDÜRLÜK
312 - 415 70 00

info@kgm.gov.tr

Sayın karayollar Genel Müdürlüğüne;

Bildiğiniz üzere Motosikletlerin hız limitleri minibus ve otobüs gibi hacimce motosikletlerden çok daha iri olan araçlar ile aynı seviyede. Bu hız limitleri biz motosiklet sürücülerinin sürekli bu iri araçların yanında seyahat etmesine sebebiyet vermektedir. Bu da zaten görününürlüğü az olan motosiklet sürücülerini daha çok tehlikeye sokmaktadır. Günümüz teknolojisinde motosikletlerin gerek fren gerek yoltutuşu olsun otomobillere çok yaklaşmış olduğundan daha güvenli bir sürüş için hmotosikletlerin hız limitlerini Avrupa ve birçok ülkede olduğu gibi otomobiller ile aynı hızda olmasını sizden talep ederim.

Saygılarımla

OnNumero
10 Nisan 2015, 16:57
Aynı şekilde Çanakkale/Biga da Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde üç şeritli yolda otomobil hız limiti tabelada 70 yazarken 56 ile 188tl ceza yedim.Bursa'da motosiklet ile eds den genelde 70-75km hız ile geçiyorum şuana kadar hiç ceza yemedim.

sereye
11 Nisan 2015, 00:39
60 - 90 - 120 - 150 olmalı.