PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet sol şeridi kullanamaz

İşsizRider
10 Nisan 2015, 09:37
Devamlı youtube'da facebook'ta motosiklet kazaları ile ilgili yapılan şöyle bir yorum var "e motorcu suçlu,motosikletin sol şeritte ne işi var"
Bunun yasal olarak bir dayanağı bir yasası varmıdır yoksa bu halkın cahilligimi?

bikerboi
10 Nisan 2015, 09:48
Motor sol şeritte uygun hızda gitmekte ise sorun yok. Kanunen de yok zira ağır vasıta sınıfına girmiyor. Ancak unutulmamalı ki sol şerit zaten sollama şerididir, İstanbul'dan çıkıp Adana'ya kadar bu şeritten gidilmesi doğru olmaz. En azından arkadan gelen hızlı araçlara yol vermek gerekir. Başka bir nokta da; "100 metre sonra sağa dönecek bir motorun sol şeritte ne işi var." işte bu doğru bir önerme olabilir çünkü çok sık yapılan hatalardan biri.

mithrelios
10 Nisan 2015, 10:02
hayır böyle bir kısıtlama yok, külliyen cahilliktendir.

üç beş ay önce çok akıllı hafif ticari'nin biri 100km/s ile giderken ben sol şeritten soluma girmek istedi. sonra ışıklarda sordum ne yapıyosun diye, ordan gitmen yasak gibi bişeyler geveledi. sanıyorum toplumda yaygın olarak yanlış bilinen bir şey.

DKN
10 Nisan 2015, 10:28
sol şerit hayabusaya aittir.

K4NuNi
10 Nisan 2015, 10:35
Kesinlikle yoktur.

2918 sayılı kanun, madde 46,
e) iki yönlü trafiğin kullanıldığı dört veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça, motosiklet, otomobil, kamyonet ve otobüs dışındaki araçları kullananlar, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek, zorundadırlar.

COQ
10 Nisan 2015, 10:43
46/2 D diyorki yasak ve cezası 189 TL ve 20 ceza puanı
Tabi bu tüm araçlar için geçerli.

ümitersoy
10 Nisan 2015, 11:01
Geçen hafta 200km lik bir sehirdisi yaptim. Sol seritten 140_150 civari gittim sürekli ve basima gelen en tehlikeli olay sagda 70 km hızla giden kamyonun arkasindan bianda sollama icin cikan 90_100km hizla giden araclar oldu. Kesinlikle bizm arkadan hizla geldigmizi gormuyolar. Farlarim acikti surekli yani bunlara kendimizi nasil farkettirebilrz bilemiyorum.

CHaTaN
10 Nisan 2015, 11:30
Bunu cehaleti olan araç sürücüleri trafik kurallarından bihaber insanların uydurduğu bir şey. o kişilere sorsan bir iki trafik kuralı meler atar tutar. ülkemizde dönel kavşaktakiler bekleyip diğerlerinin geçtiği bir trafik kuralı anlayışı var.

Gelelim ülkemizde ne işe yaradığı ama avrupada herkesin bildiği sol şeride. Sol şerit sollama şerididir. Sinyalini verirsin aracı sollarsın dönersin yine kendi şeridine. Avrupada bunun aksi bir sürüş göremessiniz. ülkemizde ise böyle bir sürüş göremessiniz. Bu motosiklet için de bu şekildedir otomobil içinde.

Sol

heia2654
10 Nisan 2015, 11:50
Geçen hafta 200km lik bir sehirdisi yaptim. Sol seritten 140_150 civari gittim sürekli ve basima gelen en tehlikeli olay sagda 70 km hızla giden kamyonun arkasindan bianda sollama icin cikan 90_100km hizla giden araclar oldu. Kesinlikle bizm arkadan hizla geldigmizi gormuyolar. Farlarim acikti surekli yani bunlara kendimizi nasil farkettirebilrz bilemiyorum.

Başka araç olan yerde 150yle gitmeyerek işe başlayabilirsin bence... Adam seni aynada görmüştür, 100 metre gerideysen geçmiştir sola, senin 150yle gidip 1 saniye sonra dibinde biteceğini düşünmemiştir. Gerisi de umursamazlığı tabi. Kuralları öğrenin, sonra ona buna çatın. Vallahi kendi iyiliğin için söylüyorum...

Motosikletin sol şerit kullanım hakkı otomobillerle aynıdır.
Kamyon/kamyonetlerin, otobanlarda en sol şeride geçmesi ne olursa olsun yasaktır.
Bir de arkanızdan sıkıştıranlara karşı TCK 179 ve 180inci madde var. Bundan ceza alanlar da var. Bununla tehdit edin. Kameranız ve zamanınız varsa dava edin, değişiklik yaşamış olursunuz. Solda ne işin var diyen olursa, sana mı sorucam lan diye cevap verince aynen devam ediyorlar...

Bir de pisliğin ayyuka çıktığı bir nokta var, motor büyük olunca bulaşmıyorlar... Çok darlanırsanız arkaya iki tane yan çanta taktırın çözülüyor gözünü sevdiğimin memleketinde...

motorcu48
10 Nisan 2015, 11:58
sol şeridi kullanma hakkı otomobillerle aynıdır.ancak senin dediğin şey kendi şeridinin solu .
bu durumda ne olur söyliyeyim

1.yanına araç gelir ve onuda başka araç sollarken sen sıkışırsın (kazaya davetiye)
2.konvoy şeklinde yol alırken biri arada boşluk var diye yanı gelir (motosikletleri bu şekil sollamak suctur)
3.araçların aynasında görünmez olursun
4.seni asla araç yerine koymazlar yanından silme geçip sollarlar
5.sağa dönülen virajlarda ileriye bakamz o hızla karşına ne çıkacağı piyango olur

whitedeamon
10 Nisan 2015, 12:00
Arkadaşlar taraflardan birinde can kaybı yada geri dönüşü olmayan yaralanmalar meydana geldikten sonra kimin haklı olup olmadığı fark etmiyor! Bu konuda işinizi CANINIZI lütfen karşınızdaki sürücünün dikkatine /dikkatsizliğine bırakmayın.

ümitersoy
10 Nisan 2015, 12:02
Otobanda araclarn olugu zamnlar150 yle gitme diyosunda hic arac olmasa 1 km de bir arac oluyor en tenha yolda. Hadi beni bosver 600cc 1000cc kullananlar arabalar var diye surekli 90 la mi gidecek o aletlerle. Bence tum motorcular imza bisey toplayp karayollarina ulastirilmali ve kanallarda zorunlu tanitim yayini yaptırılmali. Motosikletleri farkedin!

TEKNECI
10 Nisan 2015, 12:35
her ulkede, her sehirde yazili olmayan bazi kurallar genel inanislar vardir.
dogru/yanlis veya yazili kanunlarla birebir ayni olmasi, uyumlu olmasi gerekmez.
bu tur kurallara herkes ayni sekilde uymaz.
sorun da burda baslar.

Cuhara
10 Nisan 2015, 13:36
Başka araç olan yerde 150yle gitmeyerek işe başlayabilirsin bence... Adam seni aynada görmüştür, 100 metre gerideysen geçmiştir sola, senin 150yle gidip 1 saniye sonra dibinde biteceğini düşünmemiştir. Gerisi de umursamazlığı tabi. Kuralları öğrenin, sonra ona buna çatın. Vallahi kendi iyiliğin için söylüyorum...

Motosikletin sol şerit kullanım hakkı otomobillerle aynıdır.
Kamyon/kamyonetlerin, otobanlarda en sol şeride geçmesi ne olursa olsun yasaktır.
Bir de arkanızdan sıkıştıranlara karşı TCK 179 ve 180inci madde var. Bundan ceza alanlar da var. Bununla tehdit edin. Kameranız ve zamanınız varsa dava edin, değişiklik yaşamış olursunuz. Solda ne işin var diyen olursa, sana mı sorucam lan diye cevap verince aynen devam ediyorlar...

Bir de pisliğin ayyuka çıktığı bir nokta var, motor büyük olunca bulaşmıyorlar... Çok darlanırsanız arkaya iki tane yan çanta taktırın çözülüyor gözünü sevdiğimin memleketinde...

İnazumaya body kit mi yaptırsam :D

heia2654
28 Nisan 2015, 11:02
İnazumaya body kit mi yaptırsam :D

Yemek ye, sürücü kodaman olunca da aynı :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:36 ----------

Otobanda araclarn olugu zamnlar150 yle gitme diyosunda hic arac olmasa 1 km de bir arac oluyor en tenha yolda. Hadi beni bosver 600cc 1000cc kullananlar arabalar var diye surekli 90 la mi gidecek o aletlerle. Bence tum motorcular imza bisey toplayp karayollarina ulastirilmali ve kanallarda zorunlu tanitim yayini yaptırılmali. Motosikletleri farkedin!

Demek istediğim şu (yeterince de açık) farın açıksa adam seni zaten farketmiştir ama o hızla geldiğini anlamaz. Önemli olan kaç saniyede adamın manevra yaptığı bölgeye geleceksin, onu anlaması.

Kimse 90la sabit gidecek diye bir şey yok. Ayrıca 1000cc alanın 90la gitmemesi gerek diye bir şey de yok. Bu işin teknikleri var. Trafiğin ve yolun durumuna göre motorcunun konum ve hızını belirlemesi gerekir. Tonla yazı ve video var bu konuda. İlla para verip eğitime gitmeye gerek yok, youtube-google ikilisi yeter de artar bile. Hatta ben de güzel bi belge var bu tür durumlarla alakalı, mail verirsen yollayayım. Ama kime desen ki 70le giden kamyonun arkasında araba varken yanına 150yle yaklaştım diye, sen bi dur başa sar motor işini derler. Haklı olmaktan önce senin tatlı canın önemli. Bunu düşünerek gidelim arkadaşlar. Hiç yere başına iş gelen motorcuları duyunca üzülüyoruz.

Derindeki asıl mesele sadece motosikletlerin farkedilmesi değil insanımızın temkinsiz ve öngörüsüz hareket etmesi. Buna motor kullananlar da dahil 4teker kullananlar da. Aracı süren olabilecekleri düşünmüyor. Ne zaman ki bu bilinç yerleşir, o zaman başka aracı süren de motosikleti tehlikeye soktuğunu idrak eder. Bilinç yaymak için elimizden geleni yaparız ama o zamana kadar da kendi bilincimizle hayatta kalmaya bakalım.

SUN
28 Nisan 2015, 11:11
Milletimiz olaya şöyle bakıyor.
Bakıyor senin motorun adamın altındaki arabayı geçer gibi (gözü yerse). Ya da goldwing gibi kalın gövdeli ozaman sesi çıkmıyor.

Ama ince ufak bir motor oduğu zaman başlıyor söylenmeye.

Malesef bizim milletimiz kaskı burnuna yemeden doğrusunu öğrenemiyor.

atillatopal9
28 Nisan 2015, 12:07
Kimisi yasak demiş kimisi değil. açıkcası bilmediğim ve aydınlanmak istediğim konuydu. fakat kafam daha çok karıştı.
ben antepten ist.a gelirken hep orta şeridi izledim. önüme araba geldikçe soldan sollayıp tekrarndan orta şeride geçiş yaptım. kamyonlar baya saygılıydı hep aynı hızda ve sağ şeridi hiç terk etmiyorlardı. bazen orta doldukça sol şeridi izleme gibi zorunluluğum kaldı. o sırada arkamdan gelen her araca yol vermiştim. bunda illegal bir şey var mi aydınlatır mısınız

santo78
28 Nisan 2015, 12:15
Bizim burda trafik soldan akiyor ve biz ondeki araci gecmek icin sag seriti kullaniyoruz. En cok ceza yedigim konudur. Bir kanun var burda motosiklet soldan gitmelidir diye. Yani o kadarki kiz arkadasim bile yolda cektigim videolari izlerken diyoki yine sagdan gitmissin. Sol bence cok tehlikeli millet tali yoldan langur lungur cikiyor, taksiler el kaldiran musteriyi almak icin taa en sag seritten sola akiyor falan. Cok sanslisiniz valla her seridi kullanabiliyorsunuz.

linkinpark20
28 Nisan 2015, 12:36
oha ilk kez türkiye trafiğinde motosiklet kullandığımız için şanslı olduğumuzu söyleyen biriyle karşılaşıyorum.

puser
28 Nisan 2015, 12:41
ehliyet sınavlarına hazırlanırken sürücü adaylarınnın öğrendiği şu ifade aklıllarını karıştıryor.

"motolu bisiklet sağdaki şeridin sağından gitmek zorundadır."

ancak motorlu bisiklet ile motosiklet farklı şeylerdir ve kanunda tanımları ayrı ayrı yapılmıştır. kullandığınız araç motorlu bisiklet ise sol şeridi kullanamazsınız. eğer motosiklet ise kurallara uymak koşuluyla istediğiniz şeritten gidebilirsiniz.

Motorlu bisiklet (Moped): Azami hızı saatte 45 kilometreyi geçmeyen 50 cc altı iki tekerlekli taşıt.
Motosiklet ise 50 cc'nin üzerindeki iki tekerlekli araçlardır.

santo78
28 Nisan 2015, 13:12
oha ilk kez türkiye trafiğinde motosiklet kullandığımız için şanslı olduğumuzu söyleyen biriyle karşılaşıyorum.

Yedigim cezalari sen yeseydin sende sansli oldugunuzu dusunurdun :queen: Polis gordumu affetmiyor orta serit yada sag serit cekiyor kenara hemen.

Oguz K.
28 Nisan 2015, 13:21
Kimisi yasak demiş kimisi değil. açıkcası bilmediğim ve aydınlanmak istediğim konuydu. fakat kafam daha çok karıştı.
ben antepten ist.a gelirken hep orta şeridi izledim. önüme araba geldikçe soldan sollayıp tekrarndan orta şeride geçiş yaptım. kamyonlar baya saygılıydı hep aynı hızda ve sağ şeridi hiç terk etmiyorlardı. bazen orta doldukça sol şeridi izleme gibi zorunluluğum kaldı. o sırada arkamdan gelen her araca yol vermiştim. bunda illegal bir şey var mi aydınlatır mısınız
geldiğin yol cogunlukla rahattır diye tahmin ediyorum.Aksaray'a kadar neredeyse otoyoldan geldin....yol geniş oldugundan bir sorun teşkil etmiyor herkes kendi şeridinde ilerliyor. ama nezaman iki şeritli bir yola düşsen veya bir şehir merkezine girersen fark edilen ilk şey şerit kavramının değiştiğidir.....(sağ ve sol şerit diye birşey kalmıyor)

heia2654
28 Nisan 2015, 13:30

Doğru yapmışsınız sıkıntı yok. Yine de en iyis trafik kanununu okumak, forumlarda söylenenleri fikir olarak alın ama doğruluğuna hep inanmayın. Google'a yazınca çıkıyor. Gov.tr'li bir siteden bakmaya çalışın. Ctrl+F'ye basıp "şerit (şeridi, şeride)" yazınca da ilgili satırları bulur.

Milletimiz olaya şöyle bakıyor.
Bakıyor senin motorun adamın altındaki arabayı geçer gibi (gözü yerse). Ya da goldwing gibi kalın gövdeli ozaman sesi çıkmıyor.

Ama ince ufak bir motor oduğu zaman başlıyor söylenmeye.

Malesef bizim milletimiz kaskı burnuna yemeden doğrusunu öğrenemiyor.

Al benden de o kadar...
Hyosung'um vardı, artık kaldırımda gitsem çekil diyeceklerdi.
Inazuma'yla değiştirdim, arka çantasıyla çift egzozu sağolsun sayıları azaldı.
Deauville'le değiştirdim, sanki sol şerit komple benim... Kavşaklarda yol verip buyur ediyorlar.
Üçüne de binerken aynı adamdım...
İnsana değer veren değil de makinaya saygı duyan bi acayip topluluğuz.

mehmetenis
28 Nisan 2015, 13:37
Ben, ne zaman cbf 1000 veya yamaha xj6 ile giderken kimse sesini çıkarmıyor çıkartamıyor ama ne zaman 100 lük kral ile bir yerlere gideyim dersem o zaman film kopuyor.Biraz da ye kürküm ye

rca
28 Nisan 2015, 14:06
600rr kullanıyorum, ben biraz da acemi olmanın etkisiyle genellikle sol şeridin sağından gidiyorum önümdeki aracın hızına uyarak ve takip mesafemi koruyarak. bazen sola yanaşık vaziyette sürerken sağımdan araçlar aniden atlayabiliyorlar önüme, bir iki kere oldu, artık sol şeridin sağından ilerlemeye karar verdim. Bir de alet gösterişli olunca yavaş gitmene müsede etmiyorlar resmen, kendi kendilerine gaza gelen seni de getirmeye çalışan da çok oluyor; işin bir de bu boyutu var, kimisi de bu yüzden dalıyor sağınızdan sağınızdan.

OğuzÖztürk
28 Mart 2016, 21:11
Konu biraz eskimiş hortlatmak istemem ama aynı şeyi bende duyunca biraz araştırdım. Otoyollarda araçların hız sınırları (http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx) otomobiller için 120 km saat. Motosikletler içinse 100 km saat. %10 oynama payı var.

Bu durumda eve motosikletlerin sollama dışında sabit sol şeridi kullanması yasaktır diyemem ama problemli olduğu kesin. Siz 110 km/h maksimum hızı geçince suç oluyorsa arkadanızdan gelen araçlar 130 km/saat hızla ilerliyorsa nasıl olacakta sol şeridi sabit kullanabileceksiniz? Ama göz ardı ediliyor olaiblir o doğru?

Yalnız hiç otoyolda 110 km/saat hızı radarda geçip ceza kesilen oldu mu? Emniyet şeridi yasak ama motosikletlere de yasak olduğu halde ceza yazmıyorlar. Aynı durum otoyollarda da geçerli mi?

Ben cbf 150 yapıyor 110 km yi diğer 1000 lik SS motoru adam 110 la mı sürecek? Yani tamam sürsün de. Yavaş sürde desek yine gitmezler 110 la :)