PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : muayenede akrapovic egzoz var diye kusur yedim

elpantt
09 Nisan 2015, 19:27
akrapovic egzoz tamam biraz sesli ama ben gaza asılanlardan degilim. muayenede motordan annamayan elemanlar motoru test ediyor bunuda annamadım .

COQ
09 Nisan 2015, 19:30
Motordan anlamalarına gerek yok ki.
Egzoz homolog mu değil mi ona bakarlar. Homolog değilse yasak direkt elendin.:)
Yok eğer homologsa ruhsata bakarlar.
İşli değilse yine elendin.
Yani bunları bilmek için motordan anlamak gerekmiyor.

biyeybaraküs
09 Nisan 2015, 19:34
akrapovic egzoz tamam biraz sesli ama ben gaza asılanlardan degilim. muayenede motordan annamayan elemanlar motoru test ediyor bunuda annamadım .

motordan anlamakla alakası yok bence sesi cihazlamı ölçtü merak ettim benim motorun tip onay belgesinde 6750 d/d da 95 desibel hareket halinde 77.7 desibel yazıyor

elpantt
09 Nisan 2015, 19:37
elenmedim hafif kusur olarak aldım bir dahaki muayenede olmasın dediler oda 2017 de

myagdi
09 Nisan 2015, 19:39
istanbulda muayene istasyonunda benzer bir olaya şahit oldum. muayene istasyonu personeli motordan gayet iyi anlıyor. cbr1000 modeli bir motoru performans egzozundan dolayı geri gönderdiler; üstelik performans egzozu şöyle uygulanmalıydı, seninkinde motorun şu özelliğini iptal etmişler tarzında açıklama da yaparak.

ellrine sağlık, iyi de yapıyorlar. kendi keyfi için etrafa gürültü dinleten ve tüm motorcuların kötü tanınmasına yol açan kişilerden ben de rahatsızım.

elpantt
09 Nisan 2015, 19:58
istanbulda muayene istasyonunda benzer bir olaya şahit oldum. muayene istasyonu personeli motordan gayet iyi anlıyor. cbr1000 modeli bir motoru performans egzozundan dolayı geri gönderdiler; üstelik performans egzozu şöyle uygulanmalıydı, seninkinde motorun şu özelliğini iptal etmişler tarzında açıklama da yaparak.

ellrine sağlık, iyi de yapıyorlar. kendi keyfi için etrafa gürültü dinleten ve tüm motorcuların kötü tanınmasına yol açan kişilerden ben de rahatsızım.

üstat 2012 de honda cbx 250 egzozum patladı honda pendikden egzoz siparişi verdim 2 ay yakın egzozum gelmedi resmen ilgilenmediler
bende yarı parasına 2. el akrapovic satın aldım ama benim egzoz öyle abartılı bir sesi yok bende egzoz sesi cok sevmem ve bugune kadarda tek şikayet aldımı bilmem

myagdi
09 Nisan 2015, 20:02
üstat 2012 de honda cbx 250 egzozum patladı honda pendikden egzoz siparişi verdim 2 ay yakın egzozum gelmedi resmen ilgilenmediler
bende yarı parasına 2. el akrapovic satın aldım ama benim egzoz öyle abartılı bir sesi yok bende egzoz sesi cok sevmem ve bugune kadarda tek şikayet aldımı bilmem

kusura bakmayın, herkes bir değil. ben genelleme yaparak bir hata ettim.

whitedeamon
09 Nisan 2015, 21:47
Mesela Honda'dan ekspertiz raporu alsanız egzoz dan ceza yenilmiyor muayeneden de geçiyor diye biliyorum

elpantt
09 Nisan 2015, 23:53
Mesela Honda'dan ekspertiz raporu alsanız egzoz dan ceza yenilmiyor muayeneden de geçiyor diye biliyorum

usta honda cok ilgisiz türkiyede nasıl bukadar satış yapıyor bunuda annamış degilim dükkana gidiyorsun selam veriyon bir hoşgeldiniz deyin oda yok bildiniz tren gibi bakıyolar size en son 2 once gittim orjinal zincir alayım dedim pendik hondadan 345 ytl işcilikle gebzede işcilikle 100 tl dükkana girdimmi sanki evine giriyon güleryüz sevgi saygı muhabbet ama hondada bu yok

serkani
10 Nisan 2015, 10:24
Motosikletin ithalat belgesinde egzoz emisyon değerleri ve belli devirlerdeki ses (desibel) değerleri yer almaktadır.

Motosikletinizin markasına ve modeline uygun kaliteli bir egzoz aldığınızda egzozun yanında size ses kesici (db killer) denen parçadan da verilmektedir. Öte yandan bir de kredi kartı büyüklüğünde AB ve CE onaylı, motosikletin markasını, modelini, bu yeni egzozun emisyon değerlerini ve desibelini içeren özel bir sertifika ehliyeti verilir. Muayene esnasında bunu göstermeniz gerekmektedir.

Yani orijinal egzoz 7.000d/dk'da 90 db ses üretiyorsa satın aldığınız egzoz da 7.000d/d'da 90db ses üretiyordur. Tabi ses kesici (db killer) denen parçası takılı iken.

Muayene istasyonundaki personel bu durumdan haberdar olmadığı için bu tür uygulamalar kusur olarak kabul ediliyor. Bu yüzden yanlış uygulamayı kabul edip, boynu bükük bir şekilde istasyondan çıkmak yerine durumu savunmanız yararınıza olacaktır düşüncesindeyim.

Bir motosikletinin egzoz sesinin uygunluğunu kimse kendi kulağına göre derecelendiremez, sesten dolayı kusur sayılıyorsa motosikletin ithalat uygunluk belgesindeki onaylanmış ses seviyesinden, yeni egzozda ilgili devir aralığında daha çok ses çıktığını ispatlamalı.

Lakin cehalet ve eğitimsizlik başka bir şey. Bir işi yapanlara işin nasıl yapılacağını hizmeti alanlar öğretmeye çalışmamalı. Türkiye gerçeği...

Tabi bu yazdıklarım motosikletin markasına ve modeline göre üretilmiş ciddi bir markadan egzoz aldığınızda geçerli. İkinci el alınmış, ses kesicileri, sertifikası bulunmayan, hatta motosiklete ve modele bile uygun olmayan egzozlar bence de muayeneden geçmemeli.

Phoenixs
10 Nisan 2015, 10:31
Yaw hocam altınızdaki motor tam olarak ne bilmiyorum da biz de muayene girdiğimizde zaten motoru kendimiz sürüyoruz.

bi yuvarlık çiziyoruz adam sonra ışıkları kontrol ediyor gaz ver diyor 1200-1300 devire kadar veriyoruz.Daha fazla aç derse olmaz motor hararet yapar piston iner vs diyoruz.

SOnra bi adet hafif kusur ön far ayarsız yazıp gönderiyor.

Bence motosikelt giib sizlerin üzerinde olduğu ve uzaktan muayene edilen bi araçta sizin karşıdaki adamla irtibatınız çok önemli.

Ben hafif kusurda olsa egsozu yazdırmazdım.Orayı birbirine katardım.Sonuçta sen oraya PARANLA gidiyorsun ve müşterisin karşındaki adam akrapovic egsozu yazmaya kalksa yazamayacak kişiler burada aşağılama anlamında değil anlamadıkları anlamında söylüyorum.

CompanERROR
10 Nisan 2015, 11:03
iyi yapmışlar.

TIGERSHARK
10 Nisan 2015, 11:16
Yaw hocam altınızdaki motor tam olarak ne bilmiyorum da biz de muayene girdiğimizde zaten motoru kendimiz sürüyoruz.

bi yuvarlık çiziyoruz adam sonra ışıkları kontrol ediyor gaz ver diyor 1200-1300 devire kadar veriyoruz.Daha fazla aç derse olmaz motor hararet yapar piston iner vs diyoruz.

SOnra bi adet hafif kusur ön far ayarsız yazıp gönderiyor.

Bence motosikelt giib sizlerin üzerinde olduğu ve uzaktan muayene edilen bi araçta sizin karşıdaki adamla irtibatınız çok önemli.

Ben hafif kusurda olsa egsozu yazdırmazdım.Orayı birbirine katardım.Sonuçta sen oraya PARANLA gidiyorsun ve müşterisin karşındaki adam akrapovic egsozu yazmaya kalksa yazamayacak kişiler burada aşağılama anlamında değil anlamadıkları anlamında söylüyorum.

aynen bende muayneye gittiğimde muayne etme şekilleri aynıydı git bir tur at ön fren yap sağ sinyal sol sinyal vs vs.

whitedeamon
10 Nisan 2015, 12:09
Dostum yanlış anlaşıldım galiba. Mesela Honda dedim yani motorunuz ne markaysa onun servisi /dükkanı! Ama haklısınız bu konuda honda bayiinde bu şekilde olaylarla bende karşılaşıyorum bazen iyi oluyor ama bir motora bakıyorum sürekli başımın dibinde bir eleman olması canımı sokabiliyor!

kurubuz
10 Nisan 2015, 13:03
Motordan anlamalarına gerek yok ki.
Egzoz homolog mu değil mi ona bakarlar. Homolog değilse yasak direkt elendin.:)
Yok eğer homologsa ruhsata bakarlar.
İşli değilse yine elendin.
Yani bunları bilmek için motordan anlamak gerekmiyor.

Burada homolarda muayeneden geçiyor COQ kardeş :) Ruhsata işletmiyoruz yani :)

TUVTURK egzos muayenesinde egzosun orjinal olup olmadığına veya markasına bakmaz. Standartı 1 metreden 3000 devirde sesin 110 desibel gelmemesidir ( aklımda kaldığı kadarıyla). Eski motorumda akrepler vardı. Susturucuları takıp giderdim, muayeneden sonra da sökerdim.

COQ
10 Nisan 2015, 14:40
Burada homolarda muayeneden geçiyor COQ kardeş :) Ruhsata işletmiyoruz yani :)

TUVTURK egzos muayenesinde egzosun orjinal olup olmadığına veya markasına bakmaz. Standartı 1 metreden 3000 devirde sesin 110 desibel gelmemesidir ( aklımda kaldığı kadarıyla). Eski motorumda akrepler vardı. Susturucuları takıp giderdim, muayeneden sonra da sökerdim.
Nasıl bir saçmalık o öyle.
Mevzu sadece ses değil ki!
Egzoz gazı salınımı ne olacak?
Ona bakan yok mu?!!!

kurubuz
10 Nisan 2015, 14:59
Ona bakan yok mu?!!!

CIK ! yok.. Motosikletler Türkiye'de egzos gazı testinden muaf...

Sinan Aksu
10 Nisan 2015, 15:14
Ona bakan yok mu?!!!

İlkay abi,

Bu soylediklerin Turkiye de gecerli degil,
2014 ekimde muayneye gittim oradan biliyorum bende.

Shrieker
10 Nisan 2015, 16:11
Kömür yakmıyoya motorlar horoz abi :P