PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ustaya gitmeye tövbe. Şu soruna bi el atalım ?

victorhugo
08 Nisan 2015, 08:13
Selamlar . Arkadaşlar benim scooterimde marş sorunu vardı. Marşa basınca motordan gayet güzel ses geliyor ama bir türlü çalışmıyor. Ateşlemeye basarken kıy kıy kıy ediyor ama bir türlü çalışmıyor. Anca zor bela ayak marşıyla çalıışıyor. Motor ısındıktan sonrada el marşı ile gayet güzel çalışmaya başlıyor. Sorun soğuduktan sonra el ile almıyor. Sorun şu ki dün istemeye istemeye gittim ustaya . Şimdi ağır konuşcam konuşmakta istemiyorum çok bilmiş ayaklarıyla yok aküm bitmişte yok konjektör fazla şarz etmişte falanda filanda değiştirdi bunları. Kesinlikle sorun tamam dedi. Güya bide gündüz farlar açık gezcekmişim. :jocolor::jocolor::jocolor::jocolor::jocolor:

Ama gelin görinki bugün kız arkadaşlımlar motora tam binicez sonuç hüsran. Yine kıy kıy kıy. Öncelikle bu mesajı görüyorsan ve bu foruma üyeyse hakkımı helal etmediğimi bilsin. :) Şimdi arkadaşlar gerekirse motoru bozim nolur bana nelerden olabileceğini söyleyin yazdıklarımı dikkate alarak. Aküyle ilgili sıkıntı yok. Ve motor sıcakken scooter elden marş alıyor. Sizce sorun nerede veya nerelerde olabilir. :silent:

MotorKafa
08 Nisan 2015, 08:33
Kıy kıydan kastın nasıl bi kıy kıy. Kıy kıy var kıy kıy var :cherry:
Ciddiyim. Video yüklersen daha sağlıklı cevap alırsın forumdan

PysLre
08 Nisan 2015, 08:42
Bujiye baktın mı hiç. Kömürleşme yapmış olabilir ondan ateşlemeyi iletmiyordur. Öyleyse eğer temizleyip tak.

Samet Ağır
08 Nisan 2015, 08:52
Marş motorunun kómürlerine ve burçlarına bakın...kesinlikle...

victorhugo
08 Nisan 2015, 09:18
Ha yazmayı unuttum ustaya sordum buji saglammı diye açtı baktı sağlam dedi. Kıy kıy dan kastım hocam gayet normal motorun ilk açılış sesi . :) Videoda atcam. Peki marş motor ve kömürleri bozuksa motor sıcakken çalışrmı ?

shooter1
08 Nisan 2015, 09:28
bujiden başka benzin gelip gelmediğine bak

victorhugo
08 Nisan 2015, 10:07
bujiden başka benzin gelip gelmediğine bak

Sorun bu olabilir tam emin değilim ama hatrladğm kadarıyla benim scooterin konu başlği altında millet hortumla depoyu üfleyip çalstrmaktan felan bahsediyordu . Bende mesela ayak marsiyla çalstaramadgm zamanlar motoru biraz sallinca daha rahat çalsyodu. (Ama ayak marşyla) Elle değil. Sorunun bu olup olmadğnı nasıl anlarm ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:49 ----------

Gerçi karbiratörü de dün temizlettim usta bey ondada sorun yok dediya neyse :D

serkanADH13
08 Nisan 2015, 10:55
pek çok sebei var bu anlattıgın olayın,
motorun stop elemanlarından bırınde oksıt olabılır,
subaplarda sıkılık olursa ılk calıstırmada sorun oluyor olabılır,
GIV GIV GIV sesi dediğim şey MARŞ NORMAL HIZLICA DONUYOR AMA ALMIYOR demek ise motorun kompresyonu azalmış zor çalışıyor olabılır,

Bu gıbı uzar gıder,,,

o durum cok dusuk ıhtımal senlık bısıy oldugu,
ustan adam akıllı hepsını gozden gecırmelıydı,

shooter1
08 Nisan 2015, 15:34
belki depo vakum yapıyordur serkan abinin dediği gibi uzayıp gider bu

suatatak
08 Nisan 2015, 17:23
MErhaba
MArşa basarken hafif gaz vererek çalıştır. KArbüratör kirlenmiş olabilir. büyük ihtimal kabüratör temizliğinden sonra düzelir.

tugaybitter
08 Nisan 2015, 18:11
aynısı yağmurda kalan motorumun başına gelmişti dostum .. bujiyi çıkart temizle gerekirse değiştir 3 5 liraya sorun giderilir

mstf_gnc
10 Nisan 2015, 01:04
karbürtör borularını kontrol et ufak bi kırıkta hava yı ayarlayamaz çin motorlar öyle. bujiyi çakmakla ısıt dene bide konnektör voltaj ayarına bak buji kablosu demirle temas etmesiin kaçak yapar az gelir voltaj çalışmaz. vs vs

Biyturs_OnSr
10 Nisan 2015, 02:28
Var hacı böyle kendine usta diyenler. Buradan selam ederim şuan ön freni halledemediği için 2 kere düşüyordum neredeyse.

Yağdan da kaynaklanıyor olabilir. Full sentetik yağ öneririm eğer rodaj bittiyse.

motocommuter
10 Nisan 2015, 03:03
El marşıyla çalışmamasınjn sebeplerini yazacağım. Deneme yanılmayla çözüme ulaşabilirsin.
Marş motoruna hareket gücünü akü verir. Akü alternatöre akım gönderir. Altenatör bu akımı 6-7 kat belki de daha fazla çoğaltarak marş motoruna gönderir ve marş motorunu döndürür.
şimdi aküde sorun olmaması, alternatör de sorun olmayacağını göstermez.
Alternatörü kontrol et.
diğer arıza nedenlerinin başında buji gelir. Buji kurumlanmış olma ihtimali vardır. Diğer arıza nedenlerinden biri kablolar olabilir. kabloları kontrol etmeni öneririm. Dediğin gibi ısındıktan sonra rahat marşa alıyorsa, aküyle alakalı olması gerekir. İnan çok kafam karıştı. Şimdi prensiplere bakalım, sonra yanıt arayabiliriz. Akü marş motorunu döndürdükten sonra zayıflamaya başlar.( eğer inanmıyorsan, 10 dk kadar marş bas, "yalnızca marş bas, herhangi bir far açık olmasın" akünün bittiğini göreceksin" motor çalıştıktan sonra bir parça vardı adı aklıma gelmiyor o parça aküyü şarj eder. Büyük ihtimal srnin akü bitik ve şarj olduktan sonra rahatlıkla marşa akım veriyor. Sen yine de bu ihtimalleri aklında tut ve deneme yanılma ile çözümi bul.

victorhugo
10 Nisan 2015, 15:28
Arkadaşlar herkese çok teşekkürler kafa yordugunuz için fakat sorun subap ayarı ile çözüldü ama ne alaka olduğunu anlayamadım. Bilen varsa açıklayabilirmi mantığını .

efendy06
10 Nisan 2015, 15:46
pek çok sebei var bu anlattıgın olayın,
motorun stop elemanlarından bırınde oksıt olabılır,
subaplarda sıkılık olursa ılk calıstırmada sorun oluyor olabılır,
GIV GIV GIV sesi dediğim şey MARŞ NORMAL HIZLICA DONUYOR AMA ALMIYOR demek ise motorun kompresyonu azalmış zor çalışıyor olabılır,

Bu gıbı uzar gıder,,,

o durum cok dusuk ıhtımal senlık bısıy oldugu,
ustan adam akıllı hepsını gozden gecırmelıydı,

Sizi Ankara'ya trasfer etsek, bizimde bir ustamız olsa iyi olmazmıydı :cherry:

motocommuter
10 Nisan 2015, 18:36
Arkadaşlar herkese çok teşekkürler kafa yordugunuz için fakat sorun subap ayarı ile çözüldü ama ne alaka olduğunu anlayamadım. Bilen varsa açıklayabilirmi mantığını .

Subaplar, benzin hava karışımını içeri almaya ve yanmış egzoz gazını dışarı atmaya yarar. Senin motosikletine gerektiği kadar yakıt hava karışımı girmediğinden, ateşleme gerçekleşmiyordu.

ulkerhan
13 Nisan 2015, 00:43

hocam sübap ayarını kaç paraya yaptılar?

brtcngndz
16 Nisan 2015, 12:22
Bendede aynı sorun vardı subop ayarlarından cözülmüştü en son motorcular bu konuda pek ilgilenmiyo deneme yanılma yöntemi yapıyo güya para kazanıcaklar ya ben 30 liraya yaptırmıştım ��

hsk
16 Nisan 2015, 15:24
Bende 20tl ye yaptırmıştım el marşı almıyordu ayak marşıyla zar zor çalışıyordu.Ama benim asıl sorun manıfold un yırtılmış olmasından imiş oda değişmişti.