PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scooter gazı bırakınca istop ediyor ?

victorhugo
27 Mart 2015, 21:06
Merhaba scooterim gazı bırakınca istop etmeye başladı. Gaz verirken sıkıntı yok fakat ışıklarda gazı bırakınca ses yavaş yavaş gidiyor ve kapanıyor. Rolanteden olabileceği düşüncesiyle biraz artırdım ama sorun hala devam ediyor. Sizde neden olabilir :silent:

alp_tunay
27 Mart 2015, 21:26
Karburatör vakum hortumun kopmuş ya da çıkmış....
Çatlayı hava da olabilir...
Rölantide çalışmaz...

victorhugo
27 Mart 2015, 21:33
Hangi hortum bu sağdakimi soldakimi ?

http://www.bizimmotor.com/Uploads/UrunResimleri/bb7366c8-ad0f-4fae-9a94-3bb5c6c79598.jpg

C.Kaan
27 Mart 2015, 21:36
Varyatör'den kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum.

alp_tunay
27 Mart 2015, 21:39
Hangi hortum bu sağdakimi soldakimi ?

http://www.bizimmotor.com/Uploads/UrunResimleri/bb7366c8-ad0f-4fae-9a94-3bb5c6c79598.jpg
Soldaki yaylı olan....

Varyatör'den kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorum.
Varyatörle alakası ne hocam...
Çözemedim de....
Dururken rölantide çalışmıyor stop ediyor diyor arkadaş... :)

hsk
27 Mart 2015, 21:40
Şayet ilk çalıştırma dada zorluk çekiyorsanız manifolta bakın fazla hava alması olabilir sorunu.

KmlTkn
27 Mart 2015, 21:42
Hava filtresine ve manıfond da çatlama vb. durumlardan kaynaklanabilir.

victorhugo
27 Mart 2015, 21:44
Hotrumu kontrol edicem yarın. İlk çalışmada çokda zorluk çekmiyor aslında ateşlemeye basıp hafif gaz verince hemen alıyor.

alp_tunay
27 Mart 2015, 22:23
Hotrumu kontrol edicem yarın. İlk çalışmada çokda zorluk çekmiyor aslında ateşlemeye basıp hafif gaz verince hemen alıyor.
Üstteki arkadaşın dediğine de bak... Karbüratör boğaz (Silindir) girişi sert plastiktir...
O da çatlamış hava alıyor olabilir...

mterayes26
28 Mart 2015, 00:06
Vakum olsa benzin gelmez motor çalışmaz
Varyatör nasıl bir ihtimal helal olsun
Manfolt gevşek veya çatlak

alp_tunay
28 Mart 2015, 00:58
Vakum olsa benzin gelmez motor çalışmaz
Varyatör nasıl bir ihtimal helal olsun
Manfolt gevşek veya çatlak
O vakum benzini çeken vakum değil...
Emisyon için tüm motorlara uyarlanan geri dönüşüm vakumu...
An125 te sık sık ya çatlıyor ya da yerinden çıkıyordu...
Silikon hortumla değiştirip olayı unutmuştum... :)

Sinan Er
28 Mart 2015, 02:10
Merhaba scooterim gazı bırakınca istop etmeye başladı. Gaz verirken sıkıntı yok fakat ışıklarda gazı bırakınca ses yavaş yavaş gidiyor ve kapanıyor. Rolanteden olabileceği düşüncesiyle biraz artırdım ama sorun hala devam ediyor. Sizde neden olabilir :silent:

"İstop" Ne demek ?

mehmetenis
28 Mart 2015, 10:03
istop=iphone gibi herhalde :)

Mamba09
28 Mart 2015, 10:29
gazı bırakma.

victorhugo
28 Mart 2015, 10:35
Anlayan anlayıp cevabını vermiş. Allah herkesden razı olsun. Şayet googledede yanıtı vardır istop ne demek :) Bakarsınız.

mehmetenis
28 Mart 2015, 11:40
Anlayan anlayıp cevabını vermiş. Allah herkesden razı olsun. Şayet googledede yanıtı vardır istop ne demek :) Bakarsınız.

sen demesen biz Google ne olduğunu bilemeyeceğiz, vay anasını igoogle gibi :)

alp_tunay
28 Mart 2015, 12:20
"İstop" Ne demek ?
Hani çocukken oynardık ya kızlarla...
Favori oyunuzmuzdu....
Topu havaya atınca kızlar İSTOP dedimi kımıldamadan kalırdık...
Onunn gibi bişey.... :P

Sinan Er
29 Mart 2015, 01:46

Google cevap veremedi. Anlayanlar da yazmamış. Onca cümle kuracağına bi zahmet ne olduğunu yazsan diyorum.

Baksana kimi iphone demiş kimi top havaya demiş. Analamadım gitti nedir bu "istop"

alp_tunay
29 Mart 2015, 12:19
Google cevap veremedi. Anlayanlar da yazmamış. Onca cümle kuracağına bi zahmet ne olduğunu yazsan diyorum.

Baksana kimi iphone demiş kimi top havaya demiş. Analamadım gitti nedir bu "istop"
Hadi bilmediğini varsayarak şöyle anlatayım...
Top havaya falan demiştik..O top havadayken birisi İSTOP dediği zaman çakılır kalırdık...
Dururduk bildiğin... Sadece nefes alır , gözlerimiz dışında hiç bir yerimiz kıpırdamazdı...
İşte konunun ana fikri bu... DURMAK.... ÇALIŞMAMAK:...

Tamamen kırsal bir lehçedir... Limon ya da İLİMON gibi...

Eeee daha nasıl anlatalım sana...
Nerdeyse anaokulu bebelerine anlattığımız gibi anlattık :P

Haaa amacın adamın lehçesi ile daklga geçmek falan ya da latife yapıyorsan hoş olmamış...
Bu da benim fikrim...

mterayes26
29 Mart 2015, 19:37
La bi susun yaa daha değili deyil yazanlar bile tenkit etmiş . Kardeş durum nedir

Sinan Er
29 Mart 2015, 21:35
Hadi bilmediğini varsayarak şöyle anlatayım...
Top havaya falan demiştik..O top havadayken birisi İSTOP dediği zaman çakılır kalırdık...
Dururduk bildiğin... Sadece nefes alır , gözlerimiz dışında hiç bir yerimiz kıpırdamazdı...
İşte konunun ana fikri bu... DURMAK.... ÇALIŞMAMAK:...

Tamamen kırsal bir lehçedir... Limon ya da İLİMON gibi...

Eeee daha nasıl anlatalım sana...
Nerdeyse anaokulu bebelerine anlattığımız gibi anlattık :P

Haaa amacın adamın lehçesi ile daklga geçmek falan ya da latife yapıyorsan hoş olmamış...
Bu da benim fikrim...

Aslında ben senin söylediğinle ilgili birşey söylemedim. Başlığı açan arkadaşın izahatını yapmasını istedim. Zaten onun açıklaması uygun olurdu.

Türkçede hiçbir zaman varolmayan bir kelimenin kullanılması doğru değil. Varmış gibi bunu kabullenip görmezden gelmek yanlış bir hareket olur.

Senin söylediğin zamanlarda bunun ingilizce bir kelimenin söylenememiş hali olduğunu bilmiyordu. Şimdi biliniyor ve doğru kullanılması teşvik edilmeli.

victorhugo
30 Mart 2015, 00:04
La bi susun yaa daha değili deyil yazanlar bile tenkit etmiş . Kardeş durum nedir

Yok yook bir daha ironi yapmamam gerektiğini anladım hocam ben. :)) Şu tarz forumlarda bişey araştırırken en uyuz olduğum şey birisi bişeyler araştırırken 3-5 tane abi,usta gelir güzelce cevaplar verir ve konuyu açan arkadaşın merakını giderir allah bu insanlardan razı olsun. Ama bazıları çıkarki sanki sırf o konuyu manipüle etmek için yaratılmış gibi konunun çözümüne doğru giden o başlığı bir anda dağıtırlar. Bişeyler illaki bulunur ya nokta koymamıştırsın ya virgül yada de da ayrıdır. Ondan sonra o konu olur sana p*ç. :) Türkçeyi çok iyi öğrenmek isteye biri olsam türk dil forumlarında takılırdım. Burdaki amacım motorumun daha güvenli olması için neler yapabilim, zira yazım kuralları değil.

İstop: arabanın motorunun çalışmaktan vazgeçtiği anda oluşan durum. cümle içinde kullanalım: "motor istop etti, napıcaz?" (bkz: vurdurmak)

mterayes26
30 Mart 2015, 14:43
Yok yook bir daha ironi yapmamam gerektiğini anladım hocam ben. :)) Şu tarz forumlarda bişey araştırırken en uyuz olduğum şey birisi bişeyler araştırırken 3-5 tane abi,usta gelir güzelce cevaplar verir ve konuyu açan arkadaşın merakını giderir allah bu insanlardan razı olsun. Ama bazıları çıkarki sanki sırf o konuyu manipüle etmek için yaratılmış gibi konunun çözümüne doğru giden o başlığı bir anda dağıtırlar. Bişeyler illaki bulunur ya nokta koymamıştırsın ya virgül yada de da ayrıdır. Ondan sonra o konu olur sana p*ç. :) Türkçeyi çok iyi öğrenmek isteye biri olsam türk dil forumlarında takılırdım. Burdaki amacım motorumun daha güvenli olması için neler yapabilim, zira yazım kuralları değil.

İstop: arabanın motorunun çalışmaktan vazgeçtiği anda oluşan durum. cümle içinde kullanalım: "motor istop etti, napıcaz?" (bkz: vurdurmak)

Tamam da neden beni alıntıladın bunun için yardımcı olmaya çalışıyorum

victorhugo
30 Mart 2015, 16:31
Aynı görüşte olduğumuz için alıntıladım abi :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:18 ----------

Şimdi birazdan video paylaşıyorum motor daha kötü hale gelmiş. Lütfen anlayanlar yardımcı olsun

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:21 ----------

Motor iç gün dinlensin dedim çalıştırmadım fakat 3 gün sonra gittiğimde hiç çalışmamaya başladı. Konunun başında belirttiğim gibi önceden gazı bırakınca çalışmazmı şimdi hiç gitmez oldu. Bu sorun muhtemelem çok yavaş giderken tekerler bir anda kaydı ve motor yan düştü ondan olabilir. Videoda biraz yoruldu ses tam gelmiyor ama normalde ateşleme düğmesine basına ses geliyor ama bir türlü çalışmıyor. Farlar gayet güzel yanıyor. Ateşlemeye bastığımda yanıp sönmeye başlıyor. Nedendir bilmiyorm şamandıra kapağından benzin deposu hava oluyor oranın kapağı düştü. Birde benzin heposunun hemen solundan çıkan bir hortum var ama depoyla alakası yok gibi görünüyor. En azından ustaya gidecek kadar çalıştırsam iyiydi yardımlarınızı bekliyorm.

https://www.youtube.com/watch?v=kWZzlLOgRoo&feature=youtu.be

mterayes26
30 Mart 2015, 17:05
Kardeşim kusura bakma şimdi bir daha okuyunca anladım

Akünü şarj et bitmiş basmıyor , şamandıra kapagını silikonla yapıştır . O tık tık tık ses marş rölesinden geliyor . Röle açıyor ama aküde marş basacak enerji yok . O Hortum vakum hortumu olabilir , sübap kapağına bak o hortumun gıreceği biryer varmı veya emiş manifoltuna bak dışarı dogru cıkarn bir metal varmı . detaylı bir video koy yada en son çare telefonda tarif .

Video da , silindir manifolt sübap kapağı karbüratör vs herşey olsun ona göre tarif yaaplım

victorhugo
30 Mart 2015, 18:31
Eyvallah kardeşim birazdan tekrar iniyorum motorun yanına biyerini kontrol edicem o ara videyo yapıcam yine. Şamandırayı çarşamba full değiştiyorm o yüzden açık bıraktm halledicem onu. Yeni videoyla geliyorum birazdan :))

mterayes26
30 Mart 2015, 18:39
Dostum şamandıranın sekmanı şamandıra ile satılmaz masraf etme . Çok detaylı bir video çek