PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 30.000 KM de ki bir motor açılırmı ( içini açmaktan bahsetmiyorum )

Enes Bakır
07 Mart 2015, 00:33
Arkadaşlar iyi akşamlar 2005 model kymco ck125 motosiklet almıştım 2014 aralık ayında aldığımda motor 29.500 km deydi şuan 33.500 km de çok şükür beni hiç üzmedi her işimi görüyor 5 lira benzinle bütün istanbulu geziyorum :cherry: konumuza gelelim motorumu aldığımda ne kadar zorlarsam zorlayım 2kişiyken, 80 çok çok zorlarsam 90 ı zor gürüyordu forumdada konu açmıştım hatta performansı düşük diye. Bir kaç arkadaş motoru hep yüksek devirde kullan motoru aç dediler bende sürekli motoru yüksek devirde sürdüm vitesleri yüksek devirde attım ve şuan motorum 105-110 arasını görüyor 2 kişi. Yani ben 30.000 km deki motoru açmışmı oldum? Böyle sürmeye devam edersem dahada açarmıyım ? bu bana çok mantıklı gelmedi, böyle bişey olabilirmi aklıma takıldı sizlere danışayım dedim yorumlarınızı bekliyorum.

almpoz
07 Mart 2015, 00:39
böyle sürmeye devam edersen birgün piston çıkarıp oda seni üzecektir.

Enes Bakır
07 Mart 2015, 00:42
böyle sürmeye devam edersen birgün piston çıkarıp oda seni üzecektir.
Pistonu elime alacak kadar zorlamıyorum :) örneğin 5 binde atacagım vitesi 7 binde atıyorum

almpoz
07 Mart 2015, 00:49
125cc den pek fazla birşey beklememek lazım zaten eti ne budu ne 110 yaptımı allaha şükür demek lazım.Kymco sağlam motor 100 ü rahat görmesi lazım zaten ama hıza etken birçok neden var zincir fazla gevşek olabilir tekerlek basınçları az olabilir.

Enes Bakır
07 Mart 2015, 00:51
125cc den pek fazla birşey beklememek lazım zaten eti ne budu ne 110 yaptımı allaha şükür demek lazım.Kymco sağlam motor 100 ü rahat görmesi lazım zaten ama hıza etken birçok neden var zincir fazla gevşek olabilir tekerlek basınçları az olabilir.
aynen şuanki hızı yetiyor zaten 110. benim sorum aldığımda 80 i zor gören motor bu benim yaptıgım yüksek devir sayesindemi açıldı merak ettiğim bu

shooter1
07 Mart 2015, 01:02
100 görsen ne olacak 110 görsen ne olacak 90 da makine rahat gidiyorsa 125 cc için yeter

Enes Bakır
07 Mart 2015, 01:10
Arkadaşlar sorumu anlamadınız yeter yetmez demiyorum dikkatli okursanız sevinirim

Onurhan D
07 Mart 2015, 01:10
100 görsen ne olacak 110 görsen ne
olacak 90 da makine rahat gidiyorsa 125 cc için yeter

Arkadaş zaten bu hızlar bana yetiyo diyo sorusu farklı.

leokaplann
07 Mart 2015, 01:22
motoru aldığın günden bu yana yağ, buji,hava filtresi, zincir bakımı hatta elektirik sistemindeki duzeltmeler bile ivmelenme ve hızlanmasında artış sağlaya bilir. ( uzman değilim sadece kendi şahsi görüşüm)

MrNobody
07 Mart 2015, 01:22
Sen yine şükret hacı ben tek kişiyim 80 den sonrası yok

Enes Bakır
07 Mart 2015, 01:24
motoru aldığın günden bu yana yağ, buji,hava filtresi, zincir bakımı hatta elektirik sistemindeki duzeltmeler bile ivmelenme ve hızlanmasında artış sağlaya bilir. ( uzman değilim sadece kendi şahsi görüşüm)
Aldığım günden beri sadece her 1000 kmde yagını değiştirdim ve zincirini yagladım onun dışında hava filtresi buji vs başka bir bakım yaptırmadım.

boora
07 Mart 2015, 01:31
Arada sirada yuksek devir surmek iyidir. Arabalarda da mesela surekli sehir ici kullanim sonrasi sehir disina cikinca performans istenildigi gibi olmuyor ama belli bir sure hizli gidilip yuksek devirle seyahat edince arac kendine geliyor. İceride biriken kurumlar temizleniyor olabilir.motosiklet icin 7-8 bin devir arasi kullanimda sikinti cikaracagini sanmiyorum

leokaplann
07 Mart 2015, 01:33
Bende motorumu 7800 km aldım 2000 km bir Castrol marka yağ kullanıyorum, 70 km önce bujisini değiştirdim ve motorun rolantisi düzeldi ve sesi düzeldi, gidiş çok hissedilir olmasada oda düzeldi. ( Platinium buji kullandım) bence bakım ve düzgün kullanım performans artışı sağlar. Nedeni ise parçalar daha rahat çalışır ve güç kaybını azaltır.

Enes Bakır
07 Mart 2015, 01:53
Bende motorumu 7800 km aldım 2000 km bir Castrol marka yağ kullanıyorum, 70 km önce bujisini değiştirdim ve motorun rolantisi düzeldi ve sesi düzeldi, gidiş çok hissedilir olmasada oda düzeldi. ( Platinium buji kullandım) bence bakım ve düzgün kullanım performans artışı sağlar. Nedeni ise parçalar daha rahat çalışır ve güç kaybını azaltır.
ama ben dediğiniz gibi ciddi bir bakım yaptırmadım sadece dediğim gibi yüksek devir olayı

beko12345
07 Mart 2015, 03:26
Tahminen.

Normal zamanınızda vitesleri yumuşak devirlerde atıyordunuz.
Mesela 4. Vitesten 5 e 5.000 devir gibi.
Haliyle motorda 5. Viteste çok devirlenemiyor bu yüzden hız olarak belli yere kadar çıkıyordunuz.

Sonrasında agrasif kullanarak 4. Vitesten 5 e 7-8000 devirde attıysanız motorunuz5. Vitesin son devirine yakın görmüştür. Haliyle hızınızda artmış olur.

Sürüşle alakalı aynı motor 80 dede kalır , top speed amaçlı vites atıldığında 110 ada çıkar.
Bence sizin başınıza gelen bu.

Enes Bakır
07 Mart 2015, 03:53
Tahminen.

Normal zamanınızda vitesleri yumuşak devirlerde atıyordunuz.
Mesela 4. Vitesten 5 e 5.000 devir gibi.
Haliyle motorda 5. Viteste çok devirlenemiyor bu yüzden hız olarak belli yere kadar çıkıyordunuz.

Sonrasında agrasif kullanarak 4. Vitesten 5 e 7-8000 devirde attıysanız motorunuz5. Vitesin son devirine yakın görmüştür. Haliyle hızınızda artmış olur.

Sürüşle alakalı aynı motor 80 dede kalır , top speed amaçlı vites atıldığında 110 ada çıkar.
Bence sizin başınıza gelen bu.
Mantıklı , peki bana söylendiği gibi vitesleri yüksek devirde atmak motoru açarmı genel olarak ?

Mertcan39
07 Mart 2015, 10:03
aldığında zincirin çamur pislik toplayıp kaskatı olduysa motoru kastırır yağlayıp temizlediysen vs ondan hızın artmış olabilir

solmyr
07 Mart 2015, 10:04
motoru uun süre şehir içinde kullanmak, özellik ısıtmadan yola çıkasanız, tam sıcaklığında yanamayan benzinden tortular subaplara, pistona silindire yapışır. motor yüksek devirlerde zorlanırsa hararet yapar, yüksek hararette tortular yanar, yumuşar ve yavaş yavaş temizlenmeye başlar. önemli olan motoru ısıtarak yola çıkmak, ısıtmadan çıkmak hem tortuya, hem de motorun tamamında aşınma sebebidir. motoru çok ısıtacak vaktiniz olmuyorsa, arada bir bir süre performanslı kullanmak işe yarayabilir.

aynı durum arabalarda da geçerli. özellikle dizel partikül filtreli araçlarda, dolan filtreler motora kasten hararet yaptırılarak temizleniyor.

Enes Bakır
07 Mart 2015, 17:19
motoru uun süre şehir içinde kullanmak, özellik ısıtmadan yola çıkasanız, tam sıcaklığında yanamayan benzinden tortular subaplara, pistona silindire yapışır. motor yüksek devirlerde zorlanırsa hararet yapar, yüksek hararette tortular yanar, yumuşar ve yavaş yavaş temizlenmeye başlar. önemli olan motoru ısıtarak yola çıkmak, ısıtmadan çıkmak hem tortuya, hem de motorun tamamında aşınma sebebidir. motoru çok ısıtacak vaktiniz olmuyorsa, arada bir bir süre performanslı kullanmak işe yarayabilir.

aynı durum arabalarda da geçerli. özellikle dizel partikül filtreli araçlarda, dolan filtreler motora kasten hararet yaptırılarak temizleniyor.

Motorumu aldım alalı en fazla 2 3 kere ısıtmadan yola çıkmışımdır. bu konuda titizim

mephamd
07 Mart 2015, 17:24
Her 1000 km dr yağ değişmek neymiş. Yazık paranıza.

Enes Bakır
07 Mart 2015, 17:36
Her 1000 km dr yağ değişmek neymiş. Yazık paranıza.
Yararı olur zararı olmaz benim düşüncem hem öyle çok pahalı bişey değil yağ 20 lira bende ne olur nolmaz diye bu şekil yapıyorum

LynXMaSTeR
07 Mart 2015, 18:57
sorunun cevabını kendin vermişsin zaten, önceden 5 bin devirde vites atarken şimdi 7 bin devirde atıyorum diye. demek ki vites geçişlerinde sıkıntı olduğu için motor rahat çalışamıyor ve hız yapamıyordun.

Adventure58
07 Mart 2015, 19:21
Evet Motor açılır.
Benim aldığım çelik 125 de 4 5 aydrı yatan bir motormuş. kmde düşük ama baya hırpalanmış ve sağır dı. İlk aldım bakım buji lastık değişti basıyorum basıyorum 80 kmh 90 demiyor 2 hafta kadar hep son zınnn zınn edene kdar kullandım canın çıkardım :queen: sanki piston çıkıcak gibime geliyordu kalça masajı yapıyordu titreşimden. 110 115 görür oldu dişliler değişti vs 128 kmh gördüm zorladım düz egimsiz yolda tabi bu dişli değişimini 90 100 de rahat gitmesi için yaptım 20 30 kmlik yollarda.
Bu aralar yağ değişimi olaacak bin km civarı oldu yaz bakımı buji değiştiririm tamamdır. Bende ısıtmadan 3 5 dk kendı kendıne çalışmadan çıkmam yola işim bitiiğindede 1 2 dk rolanti çalışır öyle kapatırım.

Enes Bakır
07 Mart 2015, 23:01
Evet Motor açılır.
Benim aldığım çelik 125 de 4 5 aydrı yatan bir motormuş. kmde düşük ama baya hırpalanmış ve sağır dı. İlk aldım bakım buji lastık değişti basıyorum basıyorum 80 kmh 90 demiyor 2 hafta kadar hep son zınnn zınn edene kdar kullandım canın çıkardım :queen: sanki piston çıkıcak gibime geliyordu kalça masajı yapıyordu titreşimden. 110 115 görür oldu dişliler değişti vs 128 kmh gördüm zorladım düz egimsiz yolda tabi bu dişli değişimini 90 100 de rahat gitmesi için yaptım 20 30 kmlik yollarda.
Bu aralar yağ değişimi olaacak bin km civarı oldu yaz bakımı buji değiştiririm tamamdır. Bende ısıtmadan 3 5 dk kendı kendıne çalışmadan çıkmam yola işim bitiiğindede 1 2 dk rolanti çalışır öyle kapatırım. Tamam işte aradığım cevap buydu teşekkürler :)

arda4
10 Mart 2015, 09:31
Sonuna kadar zorlama, kaliteli motorsiklet yağı kullan muhtemelen bir sorun yaşamazsın. elbette rutin bakımları (hava filtresi, buji, yağ, zincir, dişli vs) ihmal etmezsen.

yağ konusu:

http://forum.donanimhaber.com/m_99138461/tm.htm

osis
10 Mart 2015, 10:10
Motor sifir alindigi zaman açilir eyer sagir alistirildiysa sonrasinda asiri bir acilma beklenmez olur ama az birde motorunu yüksek devirde kullanma benden sana tavsiye japon olsa hadi neyse

infernox
10 Mart 2015, 10:16
Daha fazla açılmaz maximuma ulaşmışın :)