PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boş Viteste Marşa Basmama Sorunu (Ybr 125)

Alisilin
06 Mart 2015, 16:20
Merhaba arkadaşlar, motorumun sorunu uzun zamandır devam ediyor fırsatım olmadığı için hiç araştırmamıştım. Motoru boşa alıyorum boş lambası yanıyor fakat motor sanki vitesteymiş gibi çalışmıyor. debriyaja basınca çalışıyor. İnternetten araştırdım boş vites müşürü diye bişey varmış sanırım sorun o. Fakat o sorunlu olsa boş lambası yanar mı? Motorun neresindedir bu müşür? Ya da sorun başka bişey mi?

beko12345
06 Mart 2015, 16:30
Boş vitestede zaten debriyaja basmadan çalışmaz.

Daha doğrusu benim kullandığım tüm motorlarda böyle idi.

Alisilin
06 Mart 2015, 16:38
Benim bildiğim vitesteyken marşa basmaz, debriyaja basarsın marş alır, boştayken debriyajsız çalışır.
Yanlışım varsa düzeltin, ben de öğreneyim.

telike
06 Mart 2015, 16:39
2013 ybr de boşa alman yeterli çalışması için. sanırım sizinkisinde de aynıdır bu mevzu.
ayaklıkta, boşta debriyaja basmadan çalışıyor yani. peki vitese geçtiğinizde boş lambası sönüyor mu? büyük ihtimalle vites müşürü değil debriyaj müşüründen. eliniz yatkınsa debriyaj soketini çıkartıp deneyin bir de debriyaj müşüründen çıkan iki teli birleştirip deneyin.

Alisilin
06 Mart 2015, 16:41
2013 ybr de boşa alman yeterli çalışması için. sanırım sizinkisinde de aynıdır bu mevzu.
ayaklıkta, boşta debriyaja basmadan çalışıyor yani. peki vitese geçtiğinizde boş lambası sönüyor mu? büyük ihtimalle vites müşürü değil debriyaj müşüründen. eliniz yatkınsa debriyaj soketini çıkartıp deneyin bir de debriyaj müşüründen çıkan iki teli birleştirip deneyin.

Vitese geçtiğinde boş lambası sönüyor.

UNdocab
06 Mart 2015, 16:46
Eğer varsa boş müşürü bozuktur.

Hyosung GT 250 2012 den eski kasalarında senaryo şöyle

Motor viteste -> Debriyaja basılmazsa çalışma
Motor boşta -> Debriyaja basılmasa da çalış

Alisilin
06 Mart 2015, 16:49
Eğer varsa boş müşürü bozuktur.

Hyosung GT 250 2012 den eski kasalarında senaryo şöyle

Motor viteste -> Debriyaja basılmazsa çalışma
Motor boşta -> Debriyaja basılmasa da çalış

Eğer o müşür bozuk olsa vitesteyken de boş lambası yanmaz mıydı?

beko12345
06 Mart 2015, 16:50
Sorunu düzeltsenizde ben yinede boş viteste bile olsa debriyajı sıkmanızı öneririm.

telike
06 Mart 2015, 16:50
Vitese geçtiğinde boş lambası sönüyor.

debriyaj müşürünü kontrol et ilk olarak.
önce en basit parçaları kontrol et dostum. eğer zordan başlar da en basit parçada problem çıkarsa boşa iş yapmış olursun :) ben debriyaj müşürü olduğunu düşünüyorum.

beko12345
06 Mart 2015, 16:56
Merak ettim şimdi.
İnip deniyim. Sanırım benimkide bozuk ozaman. Veya alışkanlık hep debriyajı sıkarak marşa basıyorum.

telike
06 Mart 2015, 17:10
Merak ettim şimdi.
İnip deniyim. Sanırım benimkide bozuk ozaman. Veya alışkanlık hep debriyajı sıkarak marşa basıyorum.

boşta olması gerektiğini öğrendim ben. mantıklı sonucu şudur ki baskı balata az da olsa birbirine sürter bu sürtmeyi minimuma boşta indirir. sonrası size kalmış.

Ozanonur
06 Mart 2015, 18:09
Benim motorda bir ara öyle olmuştu. Benimkinde debriyajın hemen altında iç tarafta iki tane soket var onlardan biri çıkmıştı taktım düzeldi. Sizde varmıdır bilmem ama bir bakın derim. Tekeriniz düz bassın iyi günler.