PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorumu hiç yıkatmıyorum, üşengeçim!

melihbesikci
05 Mart 2015, 17:38
Evet üşengeçim, meşgulüm, hep bişey çıkıyor. Motorumu 3 aydır 1 kere bile yıkat(a)madım. Sorum şu, bunun bir zararı var mı?:)

Not: Zinciri yağlıyorum. Ama motor bloğu yağ ve toz, arka kısım çatal matal çamur gırla..

kyagmur
05 Mart 2015, 17:44
paslanır,çürür, cilt de erken yaşlanma ve kırışıklara neden olur yıka onu gözleri yakmayan şampuanlarla motosiklet candır :)

Freye
05 Mart 2015, 17:44
Evet üşengeçim, meşgulüm, hep bişey çıkıyor. Motorumu 3 aydır 1 kere bile yıkat(a)madım. Sorum şu, bunun bir zararı var mı?:)

Not: Zinciri yağlıyorum. Ama motor bloğu yağ ve toz, arka kısım çatal matal çamur gırla..

tamam bende tembelim ama o kadarda değil 2 haftada bir yıkarım :)
şimdi hayvan kim bilir ne haldedir :)

TanImsIz
05 Mart 2015, 17:48
Sanildiginin aksine,motoru sık yikamak korozyon ve pasi ortadan kaldirir. Muntazam yaglanmali ve guzelce kurulamanizda gerekli. Ben kullandigim surece her pazar yikarim.

oznkrçm
05 Mart 2015, 18:01
Siz yine iyisiniz. Şimdi şöyle bir baktım da Ekim ayından beri yıkanmamış benim motor.

BatuhanK
05 Mart 2015, 18:06
Özellikle yağmur, çamur gördüğü zaman motosikleti yıkatmakta fayda var. Belkİ çamur daha yavaş kuruduğundan, ve su damlası gibi akıp gidemediğinden alakasız yerlerde paslanmaya neden oluyordur. E zaten zincir dişliler perişan olacak, o gerçek.

oluroyle
05 Mart 2015, 18:06
Siz yine iyisiniz. Şimdi şöyle bir baktım da Ekim ayından beri yıkanmamış benim motor.

Ekimmii, ahahahah :mrgreen:

Ben elimde olsa, her gün yıkarım ama bir süre sonra sıkar korkusuyla 2 haftada 1e çektim , şu an pis içinde ama hava durumuna baktımda,2 gün sonra yağmur yağacakmış,gerek yok yine batacak :P

Adventure58
05 Mart 2015, 18:07
İstanbul a geldim geleli yağmurlar hariç :mrgreen: 4 aydır su görmedi.

Freye
05 Mart 2015, 18:07

çok şanslısın hocam hırsızlar motorun tipine bile bakmaz. baksada hangi markanın motoru bu diye şüpheye düşüp orayı koşa koşa terk eder :cherry:

SametSenel
05 Mart 2015, 18:08
Ben bir ilk aldığımda yıkadım geçen mart :mrgreen: Yağmurda kendini temizlemeyi öğrendi hayvan pislikten.

EldekiDebryj
05 Mart 2015, 19:47
Motoru yikamamak olur mu :)) diyeceğimde tek başıma olsam bende üşenirim eşlik eden olursa güzel oluyor
Eşimle, birgun onun motoruna girisiyoruz dip bucak :D ertesi gun benim motorumu hallediyoruz .
Ayri ayri yapsak sıkıcı olabiliyor ,uzun sürüyor
Bir arkadaş bulursaniz belki daha zevkli ve kolay olur "motosikleti olan,motosiklet seven vs" gun belirleyip artık bi sekilde :D

TyrenRax
05 Mart 2015, 19:54
Bende Arkadaşla Yıkayalım Diyorum Nerdeyse 5 ay oldu Arkadaş Askerliğe Gitti Bari Ben Tek Başıma Yıkayım Diyorum Ama Bir Türlü Zaman Bulamıyorum Üstelik 2 Haftadır Tamire Götüreyim diyorum onada götüremedim boş boş duruyor motor :cherry:

crxforever
05 Mart 2015, 20:03
neredeyse 2 aydır yıkamadığım geldi aklıma. gidip yıkayayım bari. benzincide diğer araçlardan sıra gelirse tabi.

berkcigdem
05 Mart 2015, 23:22
Allah başka dert vermesin... :)

cool113
05 Mart 2015, 23:29
çamur pas yapar

Siyah&Beyaz
05 Mart 2015, 23:30
Zinciri temizlemek zoruma geldigi icin her 500-600 km.de bir basincli su ile yikatiyorum. Tabii basincli suyun egzosa ve gostergeye dogru gelmemesini tembihliyorum. Basincli su vasitasiyla zincir temizleniyor diye dusunuyorum, dogru mu bilmiyorum ve merak ediyorum.

-ZERO-
05 Mart 2015, 23:35
benim motor da çamurdan geçilmiyor fakat şu kış zamanı yıkamaya gerek dahi duymuyorum. birkaç hafta önce aldığımdan beri hiç yıkamadım.
havalar biraz daha ısınsın, yağışlar dursun güzel bir yıkama-yağlama-ciladan geçirmeyi düşünüyorum tabi orası ayrı :)

motosero
06 Mart 2015, 15:04
ooo sizinki neki ben yaz kis binerim.nisan yagmurlarindan sonra.birdeyaz sonunda yikarim paslansin yeterki boya bakima bahane olur daha ne isterim.

arda4
06 Mart 2015, 15:11
hiçbir şey olmaz.

Haa motor bloğu çok fazla pislenir, yeterince soğumaz o zaman sorun olabilir. O da çok sıcak yaz aylarında.

Alisilin
06 Mart 2015, 15:12
Hiç bişey olmaz. Tabi çamurdan gözükmeyecek halde değilse.

Zinciri temizlemek zoruma geldigi icin her 500-600 km.de bir basincli su ile yikatiyorum. Tabii basincli suyun egzosa ve gostergeye dogru gelmemesini tembihliyorum. Basincli su vasitasiyla zincir temizleniyor diye dusunuyorum, dogru mu bilmiyorum ve merak ediyorum.

Doğru mu yanlış mı bilmiyorum fakat ben bütün motorlarımda aynısını yaptım, hiç bir zararını görmedim. Benzinlikte basınçlı suyla temizlerim, eve gidinceye kadar zincirdeki suyu atar, sonra güzelce yağlarım.

shooter1
06 Mart 2015, 17:06
ben yıkadım da ne oldu ertesi gün yine leş gibi

eraksoy
07 Mart 2015, 02:00
Nasıl olsa yine kirlenecek ne gerek var :)

Sokollu
07 Mart 2015, 02:19
Benim de erteleye erteleye 2-3 ay yıkamadığım olmuştur. :santa:

Sanildiginin aksine,motoru sık yikamak korozyon ve pasi ortadan kaldirir. Muntazam yaglanmali ve guzelce kurulamanizda gerekli. Ben kullandigim surece her pazar yikarim.

çamur pas yapar

Bunu bilmiyordum, çamur bezeli motosikletim geldi aklıma :salut: İlk fırsatta bi çimdireyim :)