PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hızlı viraj alırken hissettikleriniz ?

Şuayyip
05 Mart 2015, 00:56
Yüksek hızla gidiyorsunuz ve birden viraj çıka geldi yavaşlama şansınızda yok o virajı alırlen virajın dışına doğru motorun fırlıycak gibi olması motorun lastiklere uyguladığı basıncın artması aha şimdi kayacak mıyım duygusu insanın ömrünü alıyor gidiyor çok korkuyorum çok defa başıma geldi. Siz neler hissediyorsunuz?

Carbondioxid
05 Mart 2015, 01:05
Gereksiz adrenalin ve korku , heran kontrol dışı olayların başa gelebileceği düşüncesi , benlik değil.

manofsteel
05 Mart 2015, 01:18
Hiç karşıma birden viraj çıka gelmedi çünkü bilmediğim,asfaltını tanımadığım yollarda sürat yapmam :)

BatuhanK
05 Mart 2015, 02:25
''çok defa başıma geldi.'' yazmışsınız. Neden başınıza geldiğini sorgulayarak kendinize bir iyilik yapın :)

yanakadam
05 Mart 2015, 02:56
Ben bile bile girdiğim virajda da aynısını yaşıyorum. Benimki acemilik motorumu tanımıyorum daha. Ne yapacağını ne edeceğini kestiremiyorum :)

ümitersoy
05 Mart 2015, 02:59
Benm basima geldi valla. 85km gbi bir hizdayken viraji gorunce yatirdim ama cokta deneyimli olmadgmdan olacak dizimi yere değecek kadarda yatrmaya korktugmdan beklendigi uzere motor düz gitmeye devam etti ve saliselik kararla motoru dikip ön frene basa basa karşı kaldırma yakin biyerlerin dibinden viraji döndüm hiz 60 lara inmişti. Sonra kenara çekip titreyen ellerimle 2 tane sigara ictm. Hala boş yerlerde viraj çalışırım

Darkcity2000
05 Mart 2015, 08:52
herzaman ileri bakarak kullanmayi aliskanlik degil direk omuriliginize yazmaniz lazim bakis duserse virajla birden karsilasirsiniz ayrica trafik tabelalarinin tamamini okumak zorundasiniz, viraja sert girdiginizde yapacaginiz fazla birsey yok, ne kadar hiz o kadar motoru yatirmak zorundasiniz, hizli girdiginiz zaman da virajin icini iyi goremeyeceginizden suprizle karsilasmamak , lastiklerin tutusu kaybetmeyecek kadar iyi olmasi, cenenizin dolayisi ile bakisinizin viraj cikisindan daha da iceri bakar olmasi gibi parametreler, sizin berbat bir gun gecirip gecirmeyeceginizi belirleyecektir.

yasdal
05 Mart 2015, 09:58
Yahu adam ne demiş, yine güvenli sürüşe bağlanmış konu :)

Hızlı viraj almak bu alete binmeye devam etmemizin önemli ateşleyicilerinden biri bence. Otomobilden onlarca kat tehlikeli olduğunu bile bile, bir kazada ölme ihtimalimizin her gün yanıbaşımızda olduğunu bile bile bu mereti sürmeye devam ediyor muyuz. İşte bu virajlar yüzünden gençler. Tatlı uzun bir virajın doğru noktasına lastiği oturtup, çıkışında da gazı açtıkmıydı keyfimize değme. Gönül isterki sonra bir tane daha, bir tane daha... Bazen işlerin ters gittiği de olur, beklemediğimiz keskinlikte çıkıverir viraj, veya ölü bir hayvan yolda, fırlayan bir jant kapağı, düşen bi meteor :) vel hasılı virajın orta yerinde , olmamanız gereken bir hızda kalmışsınızdır. Yatarsınız, dönmeyecek gibi gelir, gaz kapatılır, bakış kaçırılır ister istemez, daha da açılırsınız dışa doğru, sonra içinizdeki süpermen dürter, yat koçum... O ara Hollywood filminde zamanında gelip kızı kurtaran adam oluverirsiniz, azcık cesaret, inanan bakışlar, sağ ele biraz güç ver.. hoop oturduk tekrar çizgiye.. o 1,5 sn de salgıladığınız hormon sizi korkutuğu kadar hayatta kalma becerilerinizi de devreye sokar. Az önceki korku birden zafer kazanmış kumandan gururuna dönüşür. İşte böyledir virajlar.

Ama tabi siz kafayı yukarda tutun, iyi konumlanın. Adrenalin iyidir ama ölmenin de alemi yok. Unutmayın, yüksek hızda viraj dönmenin birinci koşulu uygun noktada, uygun viteste olmak. Eğer motorunuz o çizgiye oturduysa ve tatlı kontranızı verdiyseniz artık kenara çekilip makinanın o virajı bitirmesini izleyebilirsiniz. Motor üstünde daha tatmin edici bir an yoktur herhalde.

Darkcity2000
05 Mart 2015, 10:47
Guvenli surus demisken hizli viraj sendromuna da deginmek lazim aldiginiz her bir viraj sonrasini digerini daha hizli alma gibi bir egileme girilmesi oldukca sik rastlanilan bir durum bunun da farkina varip hizimizi ayarlayacagiz, evet viraj zevklidir, siz siz olun guvenli hizlarda viraj alin adrenalini yasamak icin piste girin.

oluroyle
05 Mart 2015, 10:51
Yusuf yusuf yusuf ...

Hizli viraj sendromu benm semtime uğramaz.

Pekbipicadam
05 Mart 2015, 11:24
Karşıma aniden viraj çıkma ihtimali yok denecek kadar az bir ihtimaldir, tedbiri elden bırakmamak lazım :) ama bildiğim virajlarda kendi sınırlarımı zorlarken aldığım zevk paha biçilemez.

copycat
05 Mart 2015, 11:28
ayet-el kürsi - viraj kısaysa fatiha.

AttilaXtreme
05 Mart 2015, 11:30
Arkadan birisi ard arda yüksek sesle YUSUUUUFFFFF YUSUFFFFFFF YUSUFFFFFF diye bağırıyormuş gibi oluyore :) Tabi soğukkanlılğı kaybetmemek ve gözleri çıkış noktasına kitlemek şart :)

camadan
05 Mart 2015, 11:39
Yahu adam ne demiş, yine güvenli sürüşe bağlanmış konu :)

Hızlı viraj almak bu alete binmeye devam etmemizin önemli ateşleyicilerinden biri bence. Otomobilden onlarca kat tehlikeli olduğunu bile bile, bir kazada ölme ihtimalimizin her gün yanıbaşımızda olduğunu bile bile bu mereti sürmeye devam ediyor muyuz. İşte bu virajlar yüzünden gençler. Tatlı uzun bir virajın doğru noktasına lastiği oturtup, çıkışında da gazı açtıkmıydı keyfimize değme. Gönül isterki sonra bir tane daha, bir tane daha... Bazen işlerin ters gittiği de olur, beklemediğimiz keskinlikte çıkıverir viraj, veya ölü bir hayvan yolda, fırlayan bir jant kapağı, düşen bi meteor :) vel hasılı virajın orta yerinde , olmamanız gereken bir hızda kalmışsınızdır. Yatarsınız, dönmeyecek gibi gelir, gaz kapatılır, bakış kaçırılır ister istemez, daha da açılırsınız dışa doğru, sonra içinizdeki süpermen dürter, yat koçum... O ara Hollywood filminde zamanında gelip kızı kurtaran adam oluverirsiniz, azcık cesaret, inanan bakışlar, sağ ele biraz güç ver.. hoop oturduk tekrar çizgiye.. o 1,5 sn de salgıladığınız hormon sizi korkutuğu kadar hayatta kalma becerilerinizi de devreye sokar. Az önceki korku birden zafer kazanmış kumandan gururuna dönüşür. İşte böyledir virajlar.

Ama tabi siz kafayı yukarda tutun, iyi konumlanın. Adrenalin iyidir ama ölmenin de alemi yok. Unutmayın, yüksek hızda viraj dönmenin birinci koşulu uygun noktada, uygun viteste olmak. Eğer motorunuz o çizgiye oturduysa ve tatlı kontranızı verdiyseniz artık kenara çekilip makinanın o virajı bitirmesini izleyebilirsiniz. Motor üstünde daha tatmin edici bir an yoktur herhalde.

buna katılıyorum :thumleft:

bu zevki yaşamak için aynı virajı tekrar tekrar almak istemeyen varmıdır acaba

mkbk
05 Mart 2015, 12:04
Kalp atışı zaten motor sürerken 110 larda oluyor fakat o esnada 150 ye cikiyordur kesin ((: 1 kere oldu bana sancaktepeden ümraniyeye gelirken şile yolundan geliyordum. Nevzat demir tesisleri var oraya yaklasmistim son virajlardi, birden içimden gazi koklemek geldi ozaman racing vardi bende kökledim viraja girmeden çok büyük hata yaptım arkamda onümde arabalarda var. Motordan gazı kesmedim yatabildigim kadar yattım ve azraile çalım atarak atarak virajdan çıktım. Oof of... hic unutmam bunu 2tane vardi böyle hatam bide sollarken yapmıştım. Ama bunu unutamam. Yusuf yusuf ((:

erro
05 Mart 2015, 12:34
mnskym gibi bişeyler hissediyorum genelde...

LynXMaSTeR
05 Mart 2015, 12:45
bu viraj bi harika dostum !!

sabiht
05 Mart 2015, 12:51
1- Virajlar hiç bir zaman aniden karşına çıkmaz, çünkü her virajın bir başlangıcı vardır, ama senin görmen gerekir...
2- Kavşaklar da, virajlar da ve ara yollar da yavaş gidersen şansa ihtiyacın olmaz, ayrıca motorun da fırlayacak duruma gelmez...
3- Durumunu bilmiyorum, ancak eğitimlerini tekrar gözden geçirip, tekrarlaman senin için faydalı olacak gibi , böylece ananı-babanı üzmemiş olursun...

40yapar
05 Mart 2015, 12:53
Motosiklet kullanırken şeridin iki yanının ileride birleştiği noktaya, yani ufuk noktasına bakarsanız zaten siz daha viraja gelmeden önce virajın varlığını ve hatta keskinliğini bile öğrenmiş; ona göre de hızınızı ayarlamış olursunuz. Bir hata yapıyorsanız veya günün birinde bir hata yapacak olursanız sorunu daima, ama daima, bakışta arayın.

Bu sizi hayatta tutacaktır.

Nikkfurie
05 Mart 2015, 13:36
Yüksek hızla gidiyorsunuz ve birden viraj çıka geldi yavaşlama şansınızda yok o virajı alırlen virajın dışına doğru motorun fırlıycak gibi olması motorun lastiklere uyguladığı basıncın artması aha şimdi kayacak mıyım duygusu insanın ömrünü alıyor gidiyor çok korkuyorum çok defa başıma geldi. Siz neler hissediyorsunuz?

yazdığın her cümlede bir hata var..

en vahimi bu durumların çok defa başına gelmesi..

en güzeli ise hala hayatta olabilmen..

celikat
05 Mart 2015, 13:38
hiç bir şey hissetmem. çünkü bilmediğim viraja hızlı girmem.

Şuayyip
05 Mart 2015, 14:27
Süratli giderken yoldaki hafif bir viraj bile size bu hisleri yaşatmaya yetiyor.
Bilmediğimiz yolda yavaş gideriz tabiki., bundan bahsetmiyorum
Burda söylemek istediğim o savurma anındaki tehlikeyle hissettiklerimiz

metin_0067
05 Mart 2015, 19:05
yoldaki Trafik levhalarına okumayı biliyorsanız. Viraja girmeden ne kadar keskin yada hafif viraj olduğunu anlarsınız.

BatuhanK
05 Mart 2015, 19:18
Sırf muhalefet olsun diye yazıyorum. :) Tabela olmayan virajlar yok mu

Sabırsız
05 Mart 2015, 20:13
Bu Sefer b*ku yedin

brooklynnn
05 Mart 2015, 20:17
Herkes rossiymiş
soruya bak cevaplara bak!

Darkcity2000
06 Mart 2015, 08:45
Sırf muhalefet olsun diye yazıyorum. :) Tabela olmayan virajlar yok mu

sokulmediyse her viraj oncesi vardir.

DraQuila
06 Mart 2015, 10:26
Çok yaşadım bunu özellikle motoru yeni aldığım zamanlar..
Kalp ve midede kasılma ve midede yanma gibi vücuda yan etkileri var.Daha hiç patlamadım ama tamamen şanstı çok tehlikeli anlarım oldu.
Eğitim aldım artık çok sıkıntı yaşamasamda dikkat dağılmaması lazım.Vİraja yolun doğru kısmından,doğru hızla ve açıyla girmezseniz çıkması ya çok zor yada başka şekilde olur.
Arkadaşlar bilmediğim viraja hızlı girmem demiş evet şehir içinde bu doğru fakat seyahat ediyorsanız tabiki gireceksiniz

metin_0067
06 Mart 2015, 10:44
sokulmediyse her viraj oncesi vardir.

aynen kardeşim. eğer sökülmediyse düşmediyse her viraj öncesi. virajın derinliğine uzunluğuna göre tabelalar vardır.

Bune
06 Mart 2015, 12:10
Bilmediğin yerde basmamak en iyisi ama geldi diyelim oldu motor altından gidecek gibi duruyor yada şeridi kaçıracak gibi o zaman hemen virajın çıkışına bakarım bende acemiliğimden dolayı bi iki kere hissettim bunu insanın dizlerinin bağı çözülüyor hemen ama dediğim gibi o an virajın çıkışına kafamı çeviriyorum ve motor her seferinde kendini toparlıyor bunu mutlaka ama mutlaka yapın faydasını görürsünüz çünkü sizin yok dönmez dediğiniz yerde aslında o motor dönebilir, motor baktığınız yere gider unutmayın.