PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CC ' ye Göre Adamsın..!

Sayfa : [1] 2

EneS_Turker
03 Mart 2015, 18:03
Motosiklet camiasında
çoğunlukla
Kişinin altında bulunan motosikletin
Değerine ve gücüne göre kişiye
Değerlendirilme yapılması beni hep üzmüştür
Buraya Bunu Çoğu arkadaşımızı da
Tenzih ederek yazıyorum.
Yollarda şahit olduğum,ufak cc li
Motosikletlerin korna selamlarına bile
Karşılık vermeyen arkadaşlarımız olmuştur
Topluluklarda ufak cc li motosiklete
Sahip arkadaşlar ile muhatap olmayanlarıda
Gördüm, Hatta yolda kaldıklarını görüp
Yardımda bulunmayan büyük motosiklet sahibi
Arkadaşlarımızı da duydum.
İnsanların,motosikletçi sayılması ve
O kültürü taşıyabilmesi için,illa büyük
Motosiklete mi binmesi gereklidir ?
Beklide o ufak çin malı motosikleti ile
Bizlerden kat ve kat daha iyi motosiklet
Kültürünü Taşıyordur, Belki de çoğu
Motosikletçiden daha dost,kardeş
Hatta adam kere adamdır.
Ne demişler, ”Nice insanlar gördüm,
Altlarında motosiklet yok,nice motosikletler gördüm
Üstlerinde insan yok.”
Lütfen insanları motosikletleri ile değerlendirmeyelim
Motosikletçi, Doğaya aşık,
Asfalta yoldaş, rüzgara kardeştir.
Motosikletçi, özgürdür, Motosikletçi için
Hayat bir hedef değil,yolculuğun kendisidir.

ALINTIDIR...

Güzel bi yazı ve hak veriyorum.. Paylaşmak istedim..

DraQuila
03 Mart 2015, 19:59
Ucuz bi çin motoru kullanan arkadaş nekadar iyi motor kullanabilir yani nekadar iyi motorcu olabilir ?
Alette fıren kötü amortisör kötü teker kötü.Bu motorla ne kadar viraja girilebilir,nekadar gaz açabilir veya bu aletin sesi ne kadar etkileyicidir?
Dolayısıyla bu ucuz motorlar sürücüyü hep kısıtlar..Çevrede itibar etmez yapılan hareketler apaçilik olarak yorumlanır.
Bende birkaç sene 150cc çin motoru kullandım ve bu sayılmama konusunu bizzat yaşadım.
Motor gezisine gittim defalarca üniversitelerin motorgruplarıyla.40-50 kişilik gruplar çok güzel oluyordu ancak bi aziklik hali hep hissederdim malesef.Motorlarla gidilecek yere gidilirdi sonrasında park edilip muhabbete başlanırdı.Herkez bir birinin motorunu sorar nası abi çok güzel alet vs ama çin kullanan arkadaşa kimse birşey sormaz!Yada bi abla artçı olmak ister sana tabi ki sormaz :D Bunları bende yaşadım.
Ruhu taşımak tabiki ruhu taşıyor herkez gönül veren herkez motorcudur ama biraz ye kürküm ye olayı "malesef" geçerlidir bu işte pek adam yerine koymazlar ....

biyeybaraküs
03 Mart 2015, 20:07
adam olan herkes camiadandır bence cc önemli değil

Fatih
03 Mart 2015, 20:07
Ben ne düşük cc li motor kullanan gördüm, sanarsın altında 1000 lik motor var, bir havalar motorun üstüne yatmalar, aynaları sökmeler, susturucuyu iptal edip gürültü kirliliği yapanlar, plakayı katlayip polisten kaçanlar, hayatında kafasına hiç kask takmayanlar, mtv imiş, ruhsatmış, trafik sigortasıymış ödemeyenler.

Hani mini etek giyen her kıza şey.. gözüyle bakar ya bu toplum.
Düşük cc li motor kullananlarda apaçi diye intiba bırakmıştır.

Freye
03 Mart 2015, 20:08
en azından Türkiye de öyle anlamıyorlar ki sadece motosiklet sürücü olarak biz bizeyiz diğer sürücüler zaten bizi ezmek için yer arıyorlar. :pale:
Apaçiler trafiği tehlikeye attığı için onları pek sevmem ama 1-2 kere başıma geldi ve yardımıma koşanlar APAÇİ dediğimiz adamlardı durdular sordular ettiler en azından .
bizde hani iyi sürücüyüz ya eğitimler falan asla eksik olmaz...

AydınOğlu09
Bence CC' ye göre değilde parana göre muamele yapılıyor.!

Örnek: Yamaha Yzf r125 olsun altında kimse cc'sine bakmaz. bir çok örnek daha var.

beko12345
Kesinlikle katılıyorum.

Mondial 150 mash kullanıyordum. Revit mont vs giyiyordum.

Selamlarıma çok nadir karşılık alıyordum.

Honda cbr 250r kullanmaya başladım.

Selamlarıma karşılık gelmeye başladı.

Şuan dl 650 vstrom kullanıyorum.

Selamlarıma karşılık almadığım çok nadir.

Oysa ben hep aynı ben.
Ama motorum aynı değil...

CHaTaN
03 Mart 2015, 20:12
Maalesef insanlarımızda motor cc leri büyüdükçe egolarda aynı oranda büyüyor. Bundan seneler önce forumlarda soru sorup birşeyler öğrenmeye çalışan çaylak çocuk bugün cc si yüksek motora bindiği için forumlara bile uğramaz olur. Ben çok düz bir mantık söyliyim. Bu forumlara hala girebilen, bilgiler paylaşabilen yüksek cc kullanıcılarına her zaman saygım var.
Birde eğer size selam verilmiyorsa siz selamı verin bırakın selamınızı almayan utansın.

solmyr
03 Mart 2015, 20:15
buradan son anda selamını görüp, karşılık veremeden yanımdan geçen motosikletçi arkadaşlara sesleniyorum,
valla son anda farkettim :pale: yoksa seni görsem ilk ben selam veririm zaten.

Adventure58
03 Mart 2015, 20:22
Ben motoruma çelik stickerini söküp de suzuki yazalı selamlarıma cevap almaya başladım bile. :mrgreen: Birde ınazuma yı alsak ufff

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:20 ----------

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10801913_376095169234392_5106478624276937677_n.jpg ?oh=3981384ba9ce2ce5bc0586bf813f4db1&oe=5583F064&__gda__=1435458062_41b681d5b2d6b673eb5241f00b927f4 5

Murat.K.
03 Mart 2015, 20:31
nasıl pipi sahibi olmak demek adam olmak DEĞİL demekse, cc sahibi olmakta adam olmak için yeterli olmuyor !

ama unutmamak gerekir ki çinli motorlar özellikle düşük cc ler ne yazık ki bu yargının oluşmasında en büyük faktördür. istisnalar kaideyi bozmaz o ayrı.

EneS_Turker
03 Mart 2015, 20:31
Geçen gün bi etkinlik oluşturulmuştu Facebookta.. davet edilmişiz bizde , kamp gibi birşeydi.. ama not düşülmüş : 400cc altı lütfen gelmesin.. içimden dedim sanırım 150kmh+ hızlarda gidicekler yoksa bi anlamı yok bu açıklamanın..

Bazen ortamlarda da cc si büyüdükçe kendiside büyüdüğünü sanan insanlarlada karşılaşıyorum.. Mütevazi olmak , insan olmak , para mal mülk ile ölçülen şeyler değil.. Hele 2 teker sevdalıları olarak, bizim bizden başka dostumuzda yok.. önyargısız , samimi olarak birbirimize yardımcı olmalı, en azından bir selamı çok görmemeliyiz..

beko12345
03 Mart 2015, 20:36
Gezilerde cc kuralına anlam veriyorum ben şahsen.

Çünkü 600rr lı adamla cbr 125 li adam aynı yolda sıkılır.
2 side mahcup olur:

Biri yol var basamıyorum diye diğeri acaba onu bekletiyormuyum diye.

Ha şuda var tabiki 1000rr la ybr aynı geziye katılır 2 tarafta kabul ederse.

Bende sevdiğim biriyse 100cc motoru dahi olsa onla zaman geçirmek için gerekirse 80 lede giderim.

Ama cc ye göre selam vermek, sohbet etmek, yardım etmek çok ama çok yanlış.

Murat.K.
03 Mart 2015, 20:41
Gezilerde cc kuralına anlam veriyorum ben şahsen.

Çünkü 600rr lı adamla cbr 125 li adam aynı yolda sıkılır.
2 side mahcup olur:

Biri yol var basamıyorum diye diğeri acaba onu bekletiyormuyum diye.

Ha şuda var tabiki 1000rr la ybr aynı geziye katılır 2 tarafta kabul ederse.

Bende sevdiğim biriyse 100cc motoru dahi olsa onla zaman geçirmek için gerekirse 80 lede giderim.

Ama cc ye göre selam vermek, sohbet etmek, yardım etmek çok ama çok yanlış.

(BENCE) tam tersine grup sürüşlerinde hızlı olmak, büyük cc li olduğu için grubun güvenliğini riske atacak hareketlerde bulunmak veya cc yettiği için gazlayıp grubun dağınık sürmesine sebebiyet vermek daha tehlikeli bir durum.

her ne kadar vespa dan hoşlanmıyor olsam da grup sürüşleri konusunda en başarılı ve istikrarlı gidenler onlar oluyor...

Permatiq59
03 Mart 2015, 21:13
çin malı 125 cc scooterimle evimden 230 km uzakta yolda kaldım. hava kararmak üzere soğuk basıyor montu yere atıp yattım altına karbüratörü takıyorum. ayrı zamanlarda 2 grup motorcu geçtim yanımdan. bırakın durmayı bakan olmadı :) bu güne kadar yolda kalanı görüpte durmadığım olmadı. yağmurda sepetli bir alman motosikletine evime 20-30 km kaldı diye kendi yağmurluklarımı verdiğimde oldu. 125 cc çin malı motosikletinde çantaları iple bağlamaya çalışanı görüp çantamdan kancalı yayları verdiğimde.. adamlık insanın içinde oluyor. gidonda eşşek varsa deponun altında kaç beygir olduğunun bir önemi yok

EneS_Turker
03 Mart 2015, 21:13
Benim bildiğim kadarıylada grup sürüşlerinde 80 ila 120kmh arası hızlarda sabit gidilir.. bu hızların ustunde ztn o gezi olmaktan çıkar yarışa döner..

jrbatu
03 Mart 2015, 21:16
e ben öğrenciyim, drift yada vulture almayı düşünüyorum. Bütçem ona yetiyor. Adam yerine konmayıp, apaçi gözüyle mi bakılacak bana? Keşke o gözle bakanlar önce kendilerine baksa, adam mıyım ben diye, sonra karşısındakini yargılasa :)

biyeybaraküs
03 Mart 2015, 21:21
çin malı 125 cc scooterimle evimden 230 km uzakta yolda kaldım. hava kararmak üzere soğuk basıyor montu yere atıp yattım altına karbüratörü takıyorum. ayrı zamanlarda 2 grup motorcu geçtim yanımdan. bırakın durmayı bakan olmadı :) bu güne kadar yolda kalanı görüpte durmadığım olmadı. yağmurda sepetli bir alman motosikletine evime 20-30 km kaldı diye kendi yağmurluklarımı verdiğimde oldu. 125 cc çin malı motosikletinde çantaları iple bağlamaya çalışanı görüp çantamdan kancalı yayları verdiğimde.. adamlık insanın içinde oluyor. gidonda eşşek varsa deponun altında kaç beygir olduğunun bir önemi yok
^^gidonda eşşek varsa deponun altında kaç beygir olduğunun bir önemi yok ^^ doğru söze ne denir ki

F54
03 Mart 2015, 21:23
Ne yalan Söyleyeyim bende her daim büyük cc motoru olan adamlarla takılıyordum hiç böyle bi durum la karşılaşmadım adamlarda fazer varadero nc transalp Dragstar vardı bende cbf 150 hiç ezilmedim çünkü arkadaşlarımı her daim mütavazi insanlardan seçmeye çalıştım
He şimdi büyük motor aldım sadece 2 arkadaşıma takılıyorum motorları küçük diye onlar da kıyılmıyor darılmıyorlar bana makarayı anlıyorlar
Banada takılan abiler kardeşler var samimi Olduğum adam benim her türlü gırgır yapabilir

metinkilic
03 Mart 2015, 21:25
Geri kalmış, kültür seviyesi yüksek olmayan toplumlar güce, itibara, paraya, konuma, gösterişe önem verirler. Maalesef ülkemizde bu konumda olduğundan insanın altındaki arabaya, motora, oturduğu semte vb.değerlere göre sınıflandırılıyor. Adamın beyni, kültürü önemli, görünüşü değil. Bu başlıkta bunun yansıması. Adam büyük motora biniyor diye kendini bir mok zannediyor. Bir havalar, bir tripler sanırsın uzay mekiği kullanıyor. Bu tiplere her zaman mesafeli durdum, sohbetim hiç olmadı bunları adam yerine de koymadım.
Bence adamlık ön planda olmalı. Size başımdan geçen bir şey anlatayım. Geçen sene yazın Kütahya-Ankara yaptım. Kütahyayı 30 km.kadar geçtim 2 genç bir motoru ittiriyorlar. Yanlarına yanaştım, geçmiş olsun, problem mi var dedim. Gençlerden biri AGA BENZİN BİTTİ dedi. Kaskı çıkarana kadar benim yaşımı anlamaması normal diyerek kaskı çıkarttım. Yanınızda hortum var mı, varsa benim motordan çekelim dedim. yine aynı ukalalık ile AGA HORTUM YOK, SENİN DEPOYU SÖKÜP KOYALIM dedi. Orada durum anlaşıldı size kolay gelsin diyerek bastım gittim. Adam hem yolda kalmış, hem de babası yaşındaki adama hala AGA diye hitap ediyor. Bence yolda kalmayı da hak ediyor. Abi sağolasın durduğun için, durum böyle böyle, yardımcı olabilirmisin dese, gidip ileriden benzin alıp döneceğim. Ama apaçi apaçı konuşunca yolda kalsın daha iyi.

rebirth
03 Mart 2015, 21:26
AydınOğlu09# da söylemiş, esasında cc'ye göre değil parana göre muamele yapılıyor.
Bu ülkede durum bundan ibaret, menfaate göre adam seçilir, paran kadar saygı itibar görürsün malesef.
İnsanımızda bi gösteriş merakı da var tabi, büyük motorla küçük motora artistlik yapacam diye dibinden geçmeler mi istersin ne dallamalıklar yapanlar var.

Bunların hepsi aşağılık kompleksinden kaynaklanıyor, birkeresinde E96 karayolunda gidiyorum kamyonu solladım hızım da 100-110(ybr 125) civarı yani max., kamyonun önünde de bi cbr (600 yada 1000likti dikkat etmedim) gidiyo 90la falan , bunu da geçtim biraz gittikden sonra bi gürültü koptu sağ aynaya bi baktım bu eleman motoru bağırta bağırta geliyor ben sağ şeritte olamama rağmen sağımdan ön kaldırarak geçti baya bi hızla geçti, beni de tehlikeye atıyor, aynaya bakmayıp biraz sağa kaçsam felaket!!!

Motorcu sıfatını yapıştırmadan önce hepimiz insanız, insanlar da karaktersiz kalitesiz vs olabiliyor herkesi motorcu diye aynı kefeye koymayalım.Kimi ulaşımı için, kimi keyfi için, kimisi de motosikletin ilgi çekiciliğini gösterişini kullanıp komplekslerinden sıyrılmaya çalışmak için motora biner.
Araba kullanana nasıl 'arabacı' demiyorsak motosiklet kullanıyoruz diye de ben 'motorcu' olarak anılıp bi grup embesille aynı sıfatı taşımak istemiyorum.
Önce insanım.

EneS_Turker
03 Mart 2015, 21:33
Verilen kötü örneklerin yanında bir o kadar da bilinçli insan olduğunu görmek gerçekten güzel..

tamerozkul
03 Mart 2015, 22:26
5 parmagin 5 i bir degil herkes farkli olur 1000 cc kullananlarinda 100 cc cinli kullananlarinda iyisi kotusu var benim 100 cc cinli motorum var yolda kalmis bi motor gorsem cc bakmam mutlaka durur hal hatir sorarim

Uğur
03 Mart 2015, 22:27
Ye kürküm ye dünyasının tezahürleri,çok takılmamak lazım :)

rebel_punto
03 Mart 2015, 22:56
Kesinlikle katılıyorum.

Oysa ben hep aynı ben.

Doğru tespit. Motosiklete 50cc ile başlayıp 1000cc ye kadar kullanınca hem yoldakilerin hem kendi davranışlarınızın değiştiğini fark ediyorsunuz.

efendy06
03 Mart 2015, 23:10
Bir gezi grubumuz var ilçede, en düşük ccli motor bende. Hiç yetişebilme kaygısı yaşamadım. Neden mi, çünkü herkes en düşük ccli motorun seyrine göre ayarlıyor kendini. Ne mi oluyor? 1 saatte gidilecek yol 1 saat 15 dk sürüyor. Herkes keyif alıyor. Zaten 100 km/h üzeri süratlerde grup düzenini korumak zor.
Ben de şu kredi borcumu bitirip 600cc den az olmayan bir touring düşünüyorum. Şimdi ben o motoru alınca ben de diğerlerini bekleyeceğim.
CC olayı garip, adam korumalarını kaskını kullanıyorsa, aynaları falan varsa, apaçi değilse yani, cc nedirki?

telike
03 Mart 2015, 23:13
xr kullandım hiçbir şekilde trafikte veya ortamda ters düşmedi. freewind kullandım uzzuuunca bir süre.. yolda selam alıp veren bi elin parmaklarını geçmez. kimseden ne ekstra bi saygı bekledim ne de saygısızlık gördüm. şimdi msx125 kullanıyorum. yine aynı değişen bişey yok. çünkü yiğit her zamanki yiğit. motoru farklı. kafamı 0a vurdursam arkadaşlarım dostlarım beni sevmeyecek mi? bence sorun çevrenizde.. daha doğrusu sizde. cc nize göre muamele yapılan bir ortamda takılmaya devam etmişsiniz. benim dostlarım gönüllerin cc sine göre muamele yaparlar. oh mis güzel bağladım :D

forewer
03 Mart 2015, 23:15
Yalnız aynı şeyleri ben de yaşıyorum neredeyse selam verme olayından soğumak üzereyim. En çok selam almayanlar da küçük hacimli arkadaşlar. Bence yüksek hacimlilerin yarısının burnu havada selam almıyorlar küçük hacimlilerinin de yarısı bi tiripler içerisindeler selam almıyolar.

giritli
03 Mart 2015, 23:16
Doğru tespit. Motosiklete 50cc ile başlayıp 1000cc ye kadar kullanınca hem yoldakilerin hem kendi davranışlarınızın değiştiğini fark ediyorsunuz.

Kesinlikle katılıyorum gruplarda bile aynı yüksek cc kullanan lar diğerlerine apaçi gözüyle bakıo bu algının değişmesi lazım.

Ali1903
03 Mart 2015, 23:22
Maalesef insanlarımızda motor cc leri büyüdükçe egolarda aynı oranda büyüyor. Bundan seneler önce forumlarda soru sorup birşeyler öğrenmeye çalışan çaylak çocuk bugün cc si yüksek motora bindiği için forumlara bile uğramaz olur. Ben çok düz bir mantık söyliyim. Bu forumlara hala girebilen, bilgiler paylaşabilen yüksek cc kullanıcılarına her zaman saygım var.
Birde eğer size selam verilmiyorsa siz selamı verin bırakın selamınızı almayan utansın.
Hocam nekadarda güzel konuşmuşsunuz. Herzaman şu söze inanmışımdır " İnsan oğlu çiğ süt emmiştir". Buradaki örnekte buna birdir. İşini halledene kadar buralarda dolaşırlar işleri bittikten sonra kimseyi tanımazlar

Xavosa
03 Mart 2015, 23:26
Altında güçlü motor olan adam motora hakimdir. Motora hakim olan adam da iyi motorcudur. Kimse tecrübesiz şekilde bir 600 lük ve üstü motoru gidip almaz. Bu aslında doğru bir mantık. Selam vermedi vs gibi duygusal yaklaşmadan ele alırsak açıkça görülen bu'dur. Ancak 125 cc'yi sokaktaki adam da kullanabilir, deneyimsiz sürücü de ki kuvvetle muhtemel bu kullanıcılar zaten öyledir. ( Maddiyat vs geçersek )

Ben tabii ki selam veririm, selam alırım bunlar medeniyetle ilgili şeyler ya da karakterle. motorla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.
Ancak '' 125 cc sürücüsü belki 600 ve üzeri sürücülerinden daha iyidir vs '' düşüncelerine katılmıyorum. Maddiyatı çıkarın elle tutulur bir eşlilik yok.

Uğur
03 Mart 2015, 23:41

Hocam nekadarda güzel konuşmuşsunuz. Herzaman şu söze inanmışımdır " İnsan oğlu çiğ süt emmiştir". Buradaki örnekte buna birdir. İşini halledene kadar buralarda dolaşırlar işleri bittikten sonra kimseyi tanımazlar

Şu iki mesaj herşeyi özetleyen soru cevap gibi olmuş. Var olun.

giritli
03 Mart 2015, 23:42
Altında güçlü motor olan adam motora hakimdir. Motora hakim olan adam da iyi motorcudur. Kimse tecrübesiz şekilde bir 600 lük ve üstü motoru gidip almaz. Bu aslında doğru bir mantık. Selam vermedi vs gibi duygusal yaklaşmadan ele alırsak açıkça görülen bu'dur. Ancak 125 cc'yi sokaktaki adam da kullanabilir, deneyimsiz sürücü de ki kuvvetle muhtemel bu kullanıcılar zaten öyledir. ( Maddiyat vs geçersek )

Ben tabii ki selam veririm, selam alırım bunlar medeniyetle ilgili şeyler ya da karakterle. motorla ilgisi olduğunu düşünmüyorum.
Ancak '' 125 cc sürücüsü belki 600 ve üzeri sürücülerinden daha iyidir vs '' düşüncelerine katılmıyorum. Maddiyatı çıkarın elle tutulur bir eşlilik yok.

İyi motorcuların hepsi selvi ağacının altında yatıyo. (diye bi laf ta vardır)

arslanfb
03 Mart 2015, 23:55
Düşük cc motosiklet kullanırken ilk heyecan ilk motor risk oranı yüksek
heyecen hat safada her motorcuyu dost her düşük cc rakip olur yollarda.
Her türden motora slm verir cc fark etmeden şehir içi her yer onlarındır.
CC yükselmeye başladıkça slm vermede azalır tecrübe de artar daha dikkatli daha kontrollü
aynı cc motorlar dost olur herşey daha keyifli olur yol yapmaya bahane
aranır.Artık ileri sürüş kontrollü sürüş eğitimleri gelir.
Üst cc lerde şehir dışı yurt dışı gezileri sarar artık seçili dostlar
olur paralı ve zamanı bol olandan vs vs....

telike
03 Mart 2015, 23:55

asrın trolü. şaka mı yapıyorsun dostum? hayatında iki tekeri sadece arabanın bi tarafından bakınca gören adam parası var diye 600rr alıyor..
niye?
-çünkü 1000lik öldürür 600lük öldürmez daha yavaş 600cc evet 20 sn de falan 260 görüyor
-çünkü en ucuz motor 600rr :D piyasa hızlı

sonrada biri kalkıp diyor ki büyük motoru olan adam motora hakimdir. motora kim hakimdir biliyor musun? krosçular hakimdir. pist yarışçıları hakimdir. ne motorlar gördüm üstünde sürücüler yok ne sürücüler gördüm altında motor yok. ben kesinlikle büyük cc kullanan adamın çok şey bildiğini düşünmem. düşünen adamın da alnını karışlarım :D hadi bakalım
şimdi ben 650cc lik enduro motor kullanıyordum. 0-100 ü 3.5 sn gibi bişey. (düşük devir torkunu bilen bilir)
onu sattım 125cc honda msx aldım. noldu bilgim mi azaldı? bildiklerimi mi unuttum? tecrübem mi gitti? vay arkadaş :D

biyeybaraküs
04 Mart 2015, 00:01

asrın palavrası kendimden biliyorum :queen:http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/143183-600-rr-aldim-yeni-sezonda-yeni-motor.html

dalangıç
04 Mart 2015, 00:15
Benim de Çinli bi motosikletim var genelde uzun yolcuyum 150 cc pır pır geziyorum bazen denk geliyor selam veriyorum he selamı alır almaz keyfim yerinde ben selamı sarkıtırım , 150 cc Çinliyi beğenmez beğenmesin ne olur ki altında 1000 lik motor şehirde 50 - 100 km yol gidip ömür tüketeceğime 150 cc motor ile 2000 km yola çıkarım mis. Beni en çok geren ıvır biseyler alırken marka model sorup böyle o satıcının yüzü değişmiyor mu deli ediyorlar valla yoksa selam almış almamış pek dert değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:08 ----------

Ben tersten başladım 900 cc hornetten 200 cc scooter (sym) şimdi de 150 cc mondial xtreme max bundan sonra ki motorum da 250 cc den yukarı olmaz sanırım dediğiniz gibi motorla değil de medeniyet ile alakalı.

The-Rock
04 Mart 2015, 00:21
Tecrübem çok fazla olmadığından ne kadar değerlendirme yapabilirim bilmiyorum ama bugün 2 dakikalık bir işim için 5 dakikalık yol yaptım ve geri geldim, yolda gördüğüm 7-8 kurye arkadaşın hepsine selam verip onlarında selamlarını geri aldım belki de bu benim motorumun 150cc olmasından kaynaklıdır bilemeyeceğim.

mecho86
04 Mart 2015, 00:24
Ucuz bi çin motoru kullanan arkadaş nekadar iyi motor kullanabilir yani nekadar iyi motorcu olabilir ?
Alette fıren kötü amortisör kötü teker kötü.Bu motorla ne kadar viraja girilebilir,nekadar gaz açabilir veya bu aletin sesi ne kadar etkileyicidir?
Dolayısıyla bu ucuz motorlar sürücüyü hep kısıtlar..Çevrede itibar etmez yapılan hareketler apaçilik olarak yorumlanır.
Bende birkaç sene 150cc çin motoru kullandım ve bu sayılmama konusunu bizzat yaşadım.
Motor gezisine gittim defalarca üniversitelerin motorgruplarıyla.40-50 kişilik gruplar çok güzel oluyordu ancak bi aziklik hali hep hissederdim malesef.Motorlarla gidilecek yere gidilirdi sonrasında park edilip muhabbete başlanırdı.Herkez bir birinin motorunu sorar nası abi çok güzel alet vs ama çin kullanan arkadaşa kimse birşey sormaz!Yada bi abla artçı olmak ister sana tabi ki sormaz :D Bunları bende yaşadım.
Ruhu taşımak tabiki ruhu taşıyor herkez gönül veren herkez motorcudur ama biraz ye kürküm ye olayı "malesef" geçerlidir bu işte pek adam yerine koymazlar ....
100 cc mondial motorum var birde 1000 cc suzuki. Arasindaki farklari soyliyeyim kardesim. Tl 1000 ile ciktigimda yola, herkes bana bakiyor, ara gaz vermemi istiyor. Otomobiller dahil yol veriyor. Park edince muhakkak biri yanima geliyor kac yapiyor abi diye sormaya. Kendimi hep izleniyormus gibi hissediyorum. Hep bi baski var. Cok yakiyor.genelde hep hizli gidiyorum.frenleri mukemmel istedigim yerde duruyor. Yol tutusu cok iyi. 100 uag ile yola cikarsam eger. Kimse bakmaz umrunda olmam. Ekipmanlarim motorumdan pahali diye dalga gecerler. Bende surerim la bunu ne var diyaloglari yasanir. Ama cok az yakar. 100 u gecmez. Bana kattiklarina gelirsek. Frenleri yok gibi bisey besmeleyle duruyorum. Ama hep gozum yolda. Daha ilerisini planliyorum. Hep bi kacis planim oluyor. Lastikleri naylon. Viraja girmeyi ogrenmek zorundasin. Durmayi ogrenmek zorundasin. Hep bozuluyor kerata kendin yapmak zorunda oluyorsun belli bi sure sonra. Bana 1000 lik bir makinadan daha ozgur geliyor minicik 100 luk makina. Her yondevbeni egitiyor. Biliuorum kimse o gozle bakmadigina 100 cc makinalara. Ama cok tecrube katiyor insana.

turkish39
04 Mart 2015, 00:25
Benim param Çinliye yetiyo malesef.Motor parasına yakın da güvenliğimize harcadım.Çünkü tek gezemiyorum,Velet hep artçım :) Motoruma göre küçümseyen küçümsesin,sonuçta yollarda motoru pahalı olan ama adamlığı beş para etmez insanlarda var.Motoru ne marka olursa olsun,bilinçli olsun,bizden olsun.
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10264850_918132094873500_1722706296458133945_n.jpg ?oh=307596c82480f9736f8f3264b682fc9b&oe=557D74B9
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10955201_907298859290157_9179073835874426694_n.jpg ?oh=cf2dfa8fc84a4c8a650419a8aa4e820a&oe=5577393A&__gda__=1435839667_f2100a4a4ce03eec2b9f5d64bcd2683 e
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/10388065_852823538071023_4231421594807396059_n.jpg ?oh=b5f23ddb0c58428568ad8f8167c6863b&oe=5595030B
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10614163_832555286764515_1566976521294209898_n.jpg ?oh=d0772ebea47c2096a7324af509a5dddc&oe=5576636C&__gda__=1435155173_511eddea54f08f6025d882c7af51119 7
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10686716_832554866764557_1197116359242230754_n.jpg ?oh=00f92438b748b866da603cebd329c45f&oe=559678B7
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10338749_832554266764617_6771741071411000066_n.jpg ?oh=c1de591f53211cbc81c5ec75e0116447&oe=558B3F22&__gda__=1435150490_b32a9dd00cee72aab95294d345b4e10 7
https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10703630_831962696823774_160946830816847230_n.jpg? oh=895eb5aee6e0e3587e2907b989731170&oe=55772159

O yüzden takmayın kafanıza,selam vermiş vermemiş.Herkes kendi eksiklerini görsün ve çevresini bilinçlendirmek için bi şeyler yapsın,bu daha yararlı olur.

hsk
04 Mart 2015, 00:31
Şu çin malı düşük cc motoru olanları küçük görmek niye dır.Arkadaş konu açmış motorum çalışmıyor yardım edin diye bir kaç kişi hemen yapıştırıyor lafı Mondial - asya alırken bana mi sordun sorsam ne olacak 5kuruş da sen verip honda mi al diyeceksin ? O çinli motoru bile almak için bi emek veriliyor gücümüz buna yetiyor ne yapalım yani herkes ister bi BMW , YAMAHA , HONDA olsun altında ama olmuyor işte ...

bazen25
04 Mart 2015, 01:13
iki anım var
1. Bir 29 ekim etkinliği (geçmiş zaman) Anadolu yakasından gelmişiz Avrupa yakasından arkadaşlar ile dolmabahce sarayı önünde buluşacağız, yanımıza o zamanlar çılakı 2 bilemedin 3 yıl olmuş 1200 GS li bi abi geldi dedi " hayırdır " dedi dedim " abi inbenin(bilerek inbe) biri bizim mahalleden kızın birine laf atmış, kavgaya gidiyoruz" şimdi etrafta noluyo ne bitiyo haberi olmayan insanlar var selam vermek almak almamak hiiiç oralarda değil bazıları sen dıt yap geç almış almamış takılma , kornaya bas eve fatura gelmiyor çalınca
2.bir gün bir h.d.soft tail, bir vn 900 bir BMW f 650 gs, bir shadow 600, bir fz 600 fazer, bir BMW dakar 650 bir ... 250, birde aynısından benim ... 250 yoldayız kimse kimseyi cc sinden dolayı küçümsemedi, hatta aynı gece hep beraber 3 fenerli 2 Galatasaraylı 1 Bursasporlu o saçma playoff maçını (diğerlerinin maçla işi olmazdı)beraber izledik ( her ne kadar içimizden laaannn demek gelse de kendimizi tutup) maçımızı izledik fenada içip ertesi sabah dönüş yolumuza geçtik adam olmak önemli cc ne s...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:58 ----------

Çinli aşşalaması, ayrı bir konu şimdiki aklım olsa atıyorum 2 lira verip 0km (sıfır km) çinli alacağıma 2 lira verip 7,8,9 yaşında Japon veya Avrupalı alırdım,aklıma edeyim

eek
04 Mart 2015, 01:17
Çok doğru ben de selamdan ziyade motor bakmaya gittiğimde firma yetkililerinin düşük cc Çinli motorumu küçümsemesinden şikayetçiyim. Resmen aşağılar gibi bakıp bilgilendirme yapıyorsa da kısa kesip ortadan kayboluyorlar. Selam vermeyen ağır abilerimiz de ayrı ama beklediğim kadar vahim değil, benim harley çakmasının yan sanayisinin son kalite replikası motoruma rağmen selam verenlere teşekkürler :) 30 kişi şehirlerarası yola gidiyoruz 150-900cc artçılı evcil hayvanlı genç yaşlı 70-80km ile, inanılmaz keyifli oluyor kimse de şikayet etmiyor yavaş gittik az bastık diye. Yüksek hacme geçiş için tecrübeye ek olarak olgunluk da gerekiyor demek ki..

bazen25
04 Mart 2015, 01:27
çok net bir şey belirteyim 0 km .. s.l..150 alacağıma, 3 yaşında açık yazayım,Honda cg 125 alaydım hiç değilse şile ye giderken " ulan neresi kopacak" diye kasmazdım (dikkat ettim birileri küçük harf büyük harf den giydirmesin diye ?????? hass nokta idi yaa entere bastım)

yanakadam
04 Mart 2015, 01:39
cbr 125, cbr250r ve şimdi vfr800 kullanıyorum.
Arabası ile aynı paraya aldığım cbr250r limi (bence) ulaşamadığı için aşağılamaya çalışan, mobiletlemi geldin (sesi yok ya) diye aşağılamaya çalışan arkadaşımsılarım da oldu. Yani sadece motor camiasında değil bizim insanımızın kimyası bozuk... Aynı arkadaş motoru değiştirdiğimi duyunca ilk sorduğu "sesi çıkanlardan mı aldın lan" oldu. Demekki içinde onu bağırttırmak var... Garip...

Şimdiyse kırmızı ışıkta felan camı açıp bir gazla diyen felan oluyor. Selam olaylarını bende yaşadım...
Yada park ettiğinde mutlaka birileri geliyor...

Ama en mutlu gezilerimiz de 6 ortalama motor oluyorduk ama toplamda 1000 cc etmiyorduk halimize güle güle ölüyorduk :) Domates ekmek alıyorduk x-max takliti scooteri olan arkadaşın koltuk altına doldurup düşüyorduk yollara mis gibi :) Şimdi sen artık zengin oldun bizle takılmazsın diyorlar. Ama yanılıyorlar :)

Ayrıca CC büyüklüğü ile bilgili olunmuyor hayatınızdaki en acemi adamım. Ama yaşlılıktan dolayı şımarmıyorum sakin sakin dolanıyorum, kocaman motorla boş alanlarda devamlı teknik çalışıyorum...

DKN
04 Mart 2015, 01:41
scooter da motor mu diyenler vardı geçmiş konulardan bulurum isterseniz. adam olmayanların gözünde cc ye göre adamsın

one.of
04 Mart 2015, 04:21
cc ye gore adamligi bilmem ama bence daha cok kullanilan motor tarziyla ilgili bir olay bu motosiklet kullanmaya Turkiyede basladim sonra yurt disinda yasamaya basladim turkiyede cbf150 kullaniyordum cok nadir selamimi alan veya selam veren oluyordu onlarda genelde kurye abilerimizdi turkiyeye tatillerde dondukce motor kiralamaya basladim durum biraz degisti bu seferde kullandigim motora gore selam vermeye basladilar ss kiralarsam ss ciler selam verir oldu naked kiralarsam nakedcilar burda da durum oyle suan zzr1400 kullaniyorum cc ye gore adamliksa benden adami yok ama harleyci amcalara selam verince geri donen gormedim daha burda da super sportcular selamimi alir ve donus yapar oldu bundan onceki motorlarimda da durum farkli degildi cc ye gore adamliktan cok bir gruplasma var.

TurkishPower
04 Mart 2015, 04:59
Bana selam verene bende selam veriyorum.Fakat herhangi bir yüksek CC motorlarla ışıklarda veya bir yerde durduğumuzda bakmıyorum bile.Çünkü bazılarına soru sorduğumuzda veya motorlarına iltifat ettiğimizde cevap vermeye bile tenezzül etmeyen ukala insanlar mevcut.Adam olmak yüksek CC motora binmek değildir.Eğer bir insan sana selam veriyorsa ve sen ona selam vermiyorsan ve selam vermeme sebebin o kişini motorunun CC'sinin düşüklüğü ise zaten öyle bir insan benim karşıma da çıkmasın bana selam da vermesin benim selamımı da almasın konu bu kadar basit.

berkcigdem
04 Mart 2015, 05:39
Kesinlikle katılıyorum.

Oysa ben hep aynı ben.

vstromdan sonra sen vermesende sana selam verenler olmaya başlar niye çünkü büyük motor adam yerine koyuyorlar o zaman seni normalde hiç birimiz değiliz ya :D ben cc yada marka falan ayırt etmem. maddi gücü hangisine yeterse yada hangisi kullanım amacına hizmet ediyor ise insan onu alır. çin malı kullanan istemez mi en kral motora binmeyi ister ama şartlar el vermiyorsa el verdiği ile bu zevki yaşıcak. sonuna kadarda saygı duyarım... sadece koruma ekipmanı takmayan ve gerçekten apaçi hareketler yapan insana ben motorcu demem.

Başımdan geçen ufak bir olayıda anlatıyım hazır böyle bir konu açılmışken. geçen sene yazın arkadaşımızın honda pcx125 sini satıcaz. arkadaşım işinden dolayı şehir dışına çıktı motorda benim garajımda görmek isteyen olursa gösteriyim diye. bu arada kendisinde adventure 990 da var pcx i sağa sola gitmek için kullanıyor satıp pcx150 yi alcaktı. neyse bir gün pcx le çıktım dışarıya bir yerden birşeyler alıcam bagajı var çantası var yükle yükleyebildiğini içine :) yaptım alışverişimi falan fenerbahçede cafelerin oraya gittim dedim bir yorgunluk kahvesi içiyim şöyle keyifli keyifli denizi görerek. malum akşamda olmaya başlamış havada serinlemiş ohh miss... herneyse ben otururken 2 tane motor daha geldi ikiside 600rr siyah.maksimum 23 yaşlarındalar ve sadece kask var koruma olarak. kot pantalon daracık tshirt elde havalı kask vücutlar düzgün ohh 10 numara şekilleri :D bu arada bende 27 yaşındayım. oturdular 2 yan masaya. bende kalkarken afiyet olsun iyi akşamlar dedim. teşekkür ettiler iyi akşamlar dediler. giyinmeye başladım tam motorun başına gittim çalıştırıp gidicem ordan bir ses " hocam o da motormu ya k.. kırık 125 cc scooter üzerindeki ekipmanlar o motordan daha pahalı hakkını ver onların" diye bir laf geldi :)) içimden güldüm ama dedim ben buna bir laf sokmazsam rahatlamam uyuyamam gece dedim :D 10 saniye düşündükten sonra şunu söyledim " hocam beyin nakli çıkmış sen sendekini bir değiştir malum kafana taktığın kask boş bir kafayı koruyor verdiğin paraya değsinde yeni beynini korusun. kazasız belasız sürüşler " dedim ve bindim yoluma devam ettim.

bizde böyle zihniyetler olduğu sürece daha çoook böyle salak insanlarla karşılaşırız. düşük cc veya kötü bir marka motor kullananlar bence böyle insanlardan hiç etkilenmemeliler. çünkü onlar akıl yoksunu acizler... emin olun siz onlardan daha çok zevk alıyorsunuz daha özgürsünüz iki tekerin üzerindeyken...

aonal
04 Mart 2015, 11:09
Bence bunun CC ile pek alakası yok motoru kullananın CC ile alakalı bir durum

2 sene önce Olymposa gidiyorum eşimle yanımdan büyük CC li motosikletler geçiyor arabalar geçiyor arabanın içindeki çocuklar el sallyıyor

motorcular selam veriyordu

Bir yerde çay içmek için durduk 2 kişi yanaştı arabayla seyahat ediyorlardı abim helal olsun bizde Honda var (ismini söylemiştide büyük CC bişeydi

hatırlamayamadım şuan) biz bile ıslanırız filan diye gelemedik dedi muhabbet ettik hayırlı yolculuklar dileyip ayrıldık

Kibir olayı ben ondan üstünüm olayı kişiden kişiye değişir ulan o kimde selam vericem dersin 200mt sonra kaza yaparsın o kim dediğin adam gelir

hayatını kurtarıverir