PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Kazası veya Çalınması Sebebiyle Mağdur Olan Arkadaşlarımıza Hukuki Destek

beccaria
07 Şubat 2015, 22:27
İyi akşamlar motorcu kardeşlerim ben İstanbul da yaşıyorum ve bir hukuk bürom var Allah'a şükürler olsun zaman ve para konusunda bir sıkıntımız yok bende uzun bir süredir bu zamanımı motosikletiyle ilgili mağdur olanlara hukuki destek vermek amacıyla kafamda bir takım projeler üretmeye ve geliştirmeye vakit ayırdım. Bu düşüncelerim son zamanlarda biraz daha elle tutulur olmaya başladı.

Zaman içinde motosikletiyle ilgili mağdur olan arkadaşlarımıza ve müvekkillerimize verdiğimiz hizmetle biraz daha tecrübelendiğimize inanıyorum bu tecrübeleri sizlere de aktarıp mağduriyetinizi kısmen de olsa giderebilmeniz için sizinle paylaşmak istedim.
İki tane konu var birincisi hırsızlık ikincisi ise kaza durumları.

Hırsızlık konusunda anlatabiliceğim pek bir konu yok maalesef çalınmalara gereken ilgi ve alaka gösterilmiyor. Yine de yapabiliceğiniz şeyler mevcut öncelikle motorunuzun nereden çaldıkları önemli bir konu şöyle ki eğer motosikletiniz özel bir kurumun tahsis etmiş olduğu yerin otoparkından çalınmış ise mahkemelerimizin farklı kararları olsa bile genel itibariyle sorumluluğu kuruma yükleyebilmekte bunun için öncelikle zaman geçirmeden somut olayda ilgili sorumluluk bölgesine göre polis veya jandarma merkezinde tutanak tutulmalıdır. Bu tutanakla beraber motorunuzun çalınmasıyla ilgili soruşturma başlar Eğer aracınız kaskoluysa kaskodan paranızı tahsil edebilmeniz için 5 gün içinde sigorta şirketine ihbar hasar dosyası açtırmanız gerekir. Bunun için sizden öncelikle bu tutanak istenecektir. Bundan sonra ki süreç kasko şirketiyle sizin aranızdaki diyalogla yürüyecektir.

ikinci önemli konumuz ise motosiklet kazaları. Bu kazaların iki boyutu var birincisi motorumuza gelen maddi zararlar ikincisi ise bedenimize ve hayatımıza gelen maddi ve manevi zararlar.

Maddi zararlı kazalardan sonra yapmanız gereken şeyler birçok yerde mevcut zaten. Benim esas söyleceklerim bu alanın bedenimize ve hayatımıza gelen maddi ve manevi zararlar bölümünde.

Eğer kaza da yaralanma var ise ambulans çağırabilecek durumdaysanız çağırın eğer değilseniz etraftan yardım isteyin ve kaza yaptıktan hemen sonra ayağa kalkmaya çalışmayıp sakinleşmeyi bekleyin ardından vücudunuzu kontrol edip bir sorun yoksa ayağa kalkın ve oluşan kazayı idrak edin . Bu süre zarfında ileride aleyhimize kullanılmaması adına mümkün olduğunca gerek kazayla ilgili gerek karşı tarafa doğru kullandığımız kelimelere dikkat edilmeli. Kazaya karışan araç veya aracın PLAKASINI NOT ALIN malum araç kaçtıktan sonra plakasından kullanıcısına ulaşılabiliyor, plaka olmazsa genellikle netice alınamıyor. Kazaya karışan araç ve araçların plakasını aldıktan sonra kazayı gören diğer araçların da plakasını da not alabilirseniz alın ve çevrede kazayı gören vatandaşların numaralarını rica edin ileride bu araç kullanıcılarını ve kişileri şahit olarak kullanılabiliriz. Ayrıca kazayı yaptığımız bölgedeki kamera kayıtlarını kamera sahibinden rica ederek inceleyin ve mümkünse bir kopyasını alın. Ambulans ve polis olay yerine intikal ettikten sonra ambulanstaki tıbbı yardım görevlileri sizinle ilgilenirken emniyet güçleri olayı aydınlatmakla ilgilenip tutanak tutacaklardır. Sizin durumunuza göre olay mahallinde veya hastane de emniyet güçleri size şikayetci misiniz diye soracaklar. Durumunuz ve düşünceleriniz netleşmeden mümkün olduğunca bu sorulara cevap vermeyin.

Önemli olan bir diğer konu ise maddi ve manevi zararlarınızı tazmin etme kısmı,birçok arkadaşımız küçük meblağları kabul ederken aslında biraz uğraşıldığında nasıl paralar tazmin edilebildiğine şaşırıyorlar üşenmeyin lütfen uğraşın çünkü biz burada motosiklet kullanıcıları olarak bir tarafız ve sesimizin bir şekilde duyulması gerekiyor. Somut olaylardaki durumlara göre yapılacak işlemler çok değişiklik gösterebildiği için çok karıştırmadan birkaç önemli püf noktadan bahsettim. Ben elimden geldiğince desteğime devam etmeye hazırım bunun için mail adresime yazabilirsiniz: yigitg@windowslive.com

RmMuR
07 Şubat 2015, 22:44
Yigit arkadasim cok onemli bilgiler ile bizi bilgilendirdiniz. Kendi adima cok tesekkur ederim.
Allah kimsenin basina vermesin.
Valla hirsizlik olayindan cok tirstigim icin makinemi gozumun onunde tutatacak sekilde kullaniyorum. Oto parka birakiyorum. Sokaga birakamiyorum zaten.

-ugur-
07 Şubat 2015, 22:45
selamlar böyle güzel bir düşünceyi hayata geçirmenizden dolayı çok teşekkür ediyorum size umarım kimsenin ihtiyacı olmaz ama olursada biz motosiklet kullanıcılarının hukuki anlamda yanında olup destek olmanız ve doğru yolu göstermeniz çok güzel tekrar teşekkürler güvenli sürüşler

mu2k
08 Şubat 2015, 01:08
Yiğit kardeşim, bizim en buyuk yaramiza parmak basmışsın. Tebrik ederim. Bu yolda herzaman sana destek olmaya hazırım

brooklynnn
08 Şubat 2015, 01:14
Site tarzı yapılardan motor çalı ırsa güvenlik ödemekle yükümlü doğru mudur ?
sonuçta güvenlik için para ödüyoruz.
önemli bir konu benim için

07mehmet07
08 Şubat 2015, 02:00
Bende farklı birşey söyleyeyim birçok kullanıcı kaza sonrasında aracında oluşan değer kaybını dahi tahsil edebileceğini bilmiyor

ozhanhrmann2
08 Şubat 2015, 02:32
bravo.. böyle insanlar olması gercekten cok güzel..

beccaria
08 Şubat 2015, 02:33
Site tarzı yapılardan motor çalı ırsa güvenlik ödemekle yükümlü doğru mudur ?
sonuçta güvenlik için para ödüyoruz.
önemli bir konu benim için

Gecenlerde bunu kendim icina arastirmistim. Okudugum bir yargitay kararinda site yonetimine veya guvenligine yuklenmisti sorumluluk ama somut olaya gore degisiklik gösterebilir tabi

ALYEDZ
08 Şubat 2015, 03:04
destek için çok tesekkürler

Pathologyst
08 Şubat 2015, 04:01
Motorumuz calinirsa kasko yok ise afedersiniz hic bir bok alamiyorsunuz kamera goruntuleri vs. Bir boka yaramiyor. Kanunlari bir hukukcu kadar bilmesemde konuyla ilgili bilgim var ve bizim kanunlarimizin ucu acik oldugundan mutevellit suclular hep hakli cikiyor. Kendimden biliyorum sadece motor hirsizligindan degil. Arkadaslar uyanik olun zaten caniniz yaniyor birde sacma sapan yerlere paranizi kaptirmayin. Konuyu acan arkadasi tenzih ediyorum faydali bir paylasim yapmis ama uyanik olun. Masraflari kaza vs seve seve oduyoruz zaten birde saga sola parcalanmayalim!!!!

korkmacan
08 Şubat 2015, 10:34
yiğit dostum. adına yakışır yiğitçe bir konuya parmak basmışssın. Hukuki süreçlerde yetkililerin motorsiklet sahiplerine ve sürücülerine gerektiği desteği vermesi bizlerin bu konuda duyarlı olmamızla ve yapacağımız dayanışmalarla sesimizi duyurmamızla olur. Umarım verdiğin desteğe ihtiyaç duyacağımız bir durum oluşmaz, ancak olunca seni haber ederim. Teşekkürler.

Darkcity2000
08 Şubat 2015, 12:15
Amerikada suruculer motor gordumu kacar bulasmamak icin, soyle pantalonu cizilse motorcunun adami hukuken yamultuverirler..

beccaria
08 Şubat 2015, 19:20
Amerikada suruculer motor gordumu kacar bulasmamak icin, soyle pantalonu cizilse motorcunun adami hukuken yamultuverirler..

Orada yaşadım bir süre oranın trafiği çok garip akıyor zaten. Burada maalesef elinde biraz güç olmadan işin zor

sardokar
08 Şubat 2015, 20:02
Peki kaza sebebini trafik bize kitlerse ne yapabiliriz? Kaza yaptım önüme kıran jip sürücüsü nedeniyle ama trafik suçu bana yüklemiş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:58 ----------

Birde bu konuyu mod arkadaşlar sabit başlık yaparsa herkez faydalanabilir.

beccaria
08 Şubat 2015, 22:06
---------- Mesajlar birleştirildi - 21:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:55 ----------

Peki kaza sebebini trafik bize kitlerse ne yapabiliriz? Kaza yaptım önüme kıran jip sürücüsü nedeniyle ama trafik suçu bana yüklemiş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:58 ----------

Birde bu konuyu mod arkadaşlar sabit başlık yaparsa herkez faydalanabilir.

Genelde trafigin raporunu dogru kabul ediyorlar. Ancak saglam delilleriniz varsa kamera kaydi veya 2-3 sahit gibi birseyler yapilabilir.

Evet güzel olurdu gerçekten de böyle sorularla da cevaplar çeşitlendikce daha da iyi olucagına inanıyorum

brooklynnn
18 Şubat 2015, 02:34
Selamlar
az önce motoru çalıştırmak için aşağı otoparka indim. Gördüm ki o.... Biri motorun üzerine oturmuş ileri geri yaparken disk kilidi çamurluğu kırmış. Olay yerine bakan kamera mevcut. Site yönetimi olayı uzatmamak adına kameralar hasarlı video çekmiyor vb şeyler diyebilirler. Yaptırım olarak ne tarz bir yol izlemeliyim ?

Tech_N9ne
18 Şubat 2015, 02:51
Selamlar
az önce motoru çalıştırmak için aşağı otoparka indim. Gördüm ki o.... Biri motorun üzerine oturmuş ileri geri yaparken disk kilidi çamurluğu kırmış. Olay yerine bakan kamera mevcut. Site yönetimi olayı uzatmamak adına kameralar hasarlı video çekmiyor vb şeyler diyebilirler. Yaptırım olarak ne tarz bir yol izlemeliyim ?

Çok geçmiş olsun kardeşim kamera kayıtlarını yasa olarak her istiyene vermiyorlar sadece polis ile birlikte gidilirse alabilirsiniz diye biliyorum ben ki polisde yazı vermesi lazım kamera kayıtları için bence bir polis memuru alarak gitmelisin.

brooklynnn
18 Şubat 2015, 15:00
Bugün konuştum inceleyeceğiz dediler. Çıkarsa bir şey haber edilecek bana. Savcıdan yazı gerekiyormuş alabilmek için.