PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Haksızlık değil mi

Evdeyim
07 Şubat 2015, 16:28
Surucu kurslarina fiyat sormaya gittim bana motor kullanmayı biliyormusun diye soruyolar ben kullanmayı bilnuyorum diyince çoğu yer bilmeyebilirleri almıyoruz diyor peki ben nasıl öğrenicem
İzmir çiğlide

Freye
07 Şubat 2015, 16:34
Surucu kurslarina fiyat sormaya gittim bana motor kullanmayı biliyormusun diye soruyolar ben kullanmayı bilnuyorum diyince çoğu yer bilmeyebilirleri almıyoruz diyor peki ben nasıl öğrenicem
İzmir çiğlide

eğitime gidiceksin yada bir arkadaşına söyleyeceksin öğretecek

Evdeyim
07 Şubat 2015, 16:38
Aslında bu dönemide kaçırmak istemiyorum salı son kayıt

Freye
07 Şubat 2015, 16:46
Aslında bu dönemide kaçırmak istemiyorum salı son kayıt

o zaman biliyorum diyip aralarına çaktırmadan giricen :)
o arada artık ne kadar öğrene bilirsen

Macit250
07 Şubat 2015, 16:47
Sürücü kurslarında sürüş eğitimi 0 bu yüzden eş dosttan bir 100 cc dandik vitesli bir motosiklet bulacaksın.Kendi başına öğreneceksin.Kurslarda sadece sınava hazırlık var.Zaten sürüş sınavı önceki yılllara göre zor.Hiç bir şey bilmeden geçmen imkansız kardeşim.

Geçerim diye gitme boşuna,hiç bir şekilde geçemezsin .600 lük motosikletleriyle gelip kalan adamları gördüm ben şahsen.SAna en fazla sınavdan bir kaç gün önce kurs eğitim var gel sınav pistini öğren der.Tecrube yoksa ne slalom yapabilirsin nede o dar metal tümsekten geçebilirsin .Allah korusun bir yerinide kırabilirsin.

Benim kursiyer kağıdında gördüğüm aklında kalan bir kaç maddeyi yazayım.Bunlardan birini yapmadıgın takdirde zaten kalıyorsun.Bence acele etme zaten kıs ayındayız bir dahaki döneme hazırla kendini.

1-Kalkışda ayna fren kontrolu
2-Dönüşlerde sinyal verildimi
3-Vites değiştirip hızlanma
4-Demir rampadan düşmeden geçebildimi.

Bunun gibi 15 20 tane madde var dikkatli ol boşuna sınav parasını verme.

Freye
07 Şubat 2015, 16:51
Sürücü kurslarında sürüş eğitimi 0 bu yüzden eş dosttan bir 100 cc dandik vitesli bir motosiklet bulacaksın.Kendi başına öğreneceksin.Kurslarda sadece sınava hazırlık var.Zaten sürüş sınavı önceki yılllara göre zor.Hiç bir şey bilmeden geçmen imkansız kardeşim.

Geçerim diye gitme boşuna,hiç bir şekilde geçemezsin .600 lük motosikletleriyle gelip kalan adamları gördüm ben şahsen.SAna en fazla sınavdan bir kaç gün önce kurs eğitim var gel sınav pistini öğren der.Tecrube yoksa ne slalom yapabilirsin nede o dar metal tümsekten geçebilirsin .Allah korusun bir yerinide kırabilirsin.

Benim kursiyer kağıdında gördüğüm aklında kalan bir kaç maddeyi yazayım.Bunlardan birini yapmadıgın takdirde zaten kalıyorsun.Bence acele etme zaten kıs ayındayız bir dahaki döneme hazırla kendini.

1-Kalkışda ayna fren kontrolu
2-Dönüşlerde sinyal verildimi
3-Vites değiştirip hızlanma
4-Demir rampadan düşmeden geçebildimi.

Bunun gibi 15 20 tane madde var dikkatli ol boşuna sınav parasını verme.

eskide 2 kuka geçip ehliyet alıyorduk ona ne oldu :silent:
o zaman ehliyetsiz motor alıp 1-2 ay binip öğrenicekler

sdirer
07 Şubat 2015, 16:56
türkiyeye hoşgeldin demiş miydik?

Evdeyim
07 Şubat 2015, 17:21
Zaten Ehliyeti Evdekinlerden gizli alıcam sıkıntıda çıkmasını istemiyorum :D

Freye
07 Şubat 2015, 17:38
Zaten Ehliyeti Evdekinlerden gizli alıcam

ooo şenlik var :queen: :pl:

Evdeyim
07 Şubat 2015, 17:43
ooo şenlik var :queen: :pl:

Evdekilere kalırsa evlendikten sonra ne yaparsan yap diyolar yardım edin çözüm söyleyin

oluroyle
07 Şubat 2015, 17:55
Merhaba,

Evin yakınlarında bir sürücü kursuna girdim, fiyat aldım.. Motor sürmeyi bilip bilmediğimi sordu, bilmediğimi söyledim.Bize genelde motor sürmeyi bilenler gelir dedi.Peki eğitimin yeterli olup olmadinidığını sordum.Büyük ihtimalle ilk girişte kazanamazsınız dedi.. Öyle mi diyosunuz dedim,tesekkür ettim kalktım..

B ehliyeti aldığım kursa kaydolacaktım zaten,abi kardeş gibi olmuştuk kurs müdürüyle de.. Neyse gittim
"ooo oluroyle, nerlerdesin, sen ehliyetini almamış mıydın, hayırdır " dedi , ben a ehliyeti almaya geldim dedim.. Muhabbet gırla , neyse ..
Ama dedim, ben daha önce gaz kelebeğine dahi dokunmadım.Hadi ya dedi, bize genelde bilenler gelir ( klasik laf olmuş )
Herneyse,
" bisiklet sürmeyi biliyor musun,biliyorum ( yine klasik sorulardan biri ) o zaman yaparsın sen ya (suskunluk bana bakıyor bu arada ) yaparsın sen yaaa..Şu an motor sanayide zaten, bakımları var. Motora da koruma demiri de taktırırız. Eğitimdeyken düşersen sorun olmaz. " Bu arada nasıl bir bakış attıysam " tabi ,sana birşey olmasında, motor önemli değil "

Neyse,muhabbet devam ederken dosyamı hazırlıyordu. Sürücü kursuna kaydolacağım için,gerekli evraklarıda gün içerisinde hazır etmiştim, kaydolma işlemim tamamdı ..Zaten gereken bütün evrakları aynı gün içerisinde hazırlayıp,öyle gitmiştim kursa

Neyse, çayımı içerken abi, eğitimi ne zaman vereceksiniz, kaç saat vereceksiniz, hangi gün vereceksiniz. Geçiştirme cevaplara sinir olsamda, içimden oluroyle..oluroyle..oluroyle... duur,bi dur.. Eğitim verecekleri zaman , beni arayacaklarmış..Ben yabancı değilmişim,eğitmene daha önce sürmediğimi söyleyecekmişim,daha çok ilgilenip,gösterecekmiş,öğretecekmiş..

Aradan bilmem kaç gün geçti,ne arayan ne soran.. Sınav tarihi belli oldu..Daha arayan yok,deli olucam.. Sürekli arıyorum,ne zaman eğitim,ne zaman eğitim... En sonunda telefonlarımı da açmamaya başladılar :D
31 indeydi sınav, 29u beni aradılar. 30u günü eğitim varmış, neyse 30u gittim..Kalbim deli gibi çarpıyor, gaz kelebeğine dokuncam laan modunda, adımlarımı hızlandırırken , gözlüklü uzun boylu bir adam , merhaba diyerek yaklaştım.. Egitmen sandım,değilmiş :mrgreen:

Neyse benim sürücü kursunun hocası geldi bu arada,
" merhaba sen oluroyle misin? evet benim, haberin geldi, bu ne acele yahu " dedi gevrek gevrek.İlk izlenim negatif, ama ne bileyim babacan bir adam olduğunu .. Tek,net bir cümle çıkıverdi ağzımdan
" Sınavı geçmem gerek "
Gel hadi dedi, bu arada motorda başka bir deliganlı vardı,durmuştu bir köşede
Motora doğru yürüdük, yalnız ben daha önce hiç motor kullanmadım dedim.. Dur o zaman sana kask getireyim dedi, gitti iki dakika sürmedi kask geldi..

B ehliyetin var mı, bak aynı sistem, debriyajı yavaaaşca cekerken, gaz vericen..Bak bu gaz kolu, bu ön fren , bu arka fren, bu debriyaj , bak bu vites, böyle yaptın mı ileri alırsın Şu an boşta, bak bu şekilde de geri vitese alıyorsun..

Uygulamalı olarakta, artcı oldum.. yavaş yavaş anlatırken,arkasından bakıyorum nasıl oluyor bu iş diye..İki dakika sürmemiştir, Neyse durduk..
Hadi şimdi sıra sende..

Neyse oturdum motora, "kalbimin sesinden adamın ne dediğini duymuyom lan !" dedim içimden
Motor boşta,bire aldım, Alllaaahıııım gaz veriyorum gitmiyorrr.. Meğer gaz vermiyormuşum :mrgreen: Adam bi kahkaha pattlattıı.. Evet belli oluyor daha önce hiç motor sürmediğin dedi. Tepkisiz kaldım, gösterdi, meğer geri çekmem gerekirmiş gaz kelebeğini, ben ileri itmeye kalkıyormuşum :mrgreen:

Usulca gaz verirken, debriyaj kolunu usulca bıraktım, evet gidiyooordumm.. Önce birinci viteste gaz koluyla oynaya oynaya bir müddet dolaştım. Sonra ikinci vitese aldım.. Bir müddet 2de gezdim.. Sonra bire aldım, ardından ikiye aldım..Bir iki bir iki yapıyorum.. Sürüyorum boş çakıllı çukullu dereli tepeli arsada :mrgreen:

Bu arada da hoca bana pür dikkat bakıyor :mrgreen:

Ardından tamamdır,vitesler böyle geçecek.. Şimdi dur kalk yapayım dedim.. 2-1 dur, 1-2 ardından 2-1 dur .. Dur kalk dur kalktan sonra 1-2-3 , 3-2-1 dur, kalk 1-2-3 bir süre devam ettim..Ardından 1-2-3-4 ,4-3-2-1 dur .. Bir müddet devam ederken hoca seslendi duymadım ,el kol yaptı yanına sürdüm,durdum

"oluroyle az dinlen istersen.. "
"sınavı geçmem lazım " ...

Neyse bir süre sürdüm..Hoca el kol yapıp duruyor :mrgreen: dinlen biraz, sınavı geçmem lazım..
Sonra hoca parkuru gösterdi, burdan 2 çiz, 8 çiz, bak düzlük .. Parkur çalıştım, hava kararmak üzereydi ki, tamamdır dedim.. İçim rahatsız olsa da :mrgreen:

En son hoca, yeter artık oluroyle, normalde yirmi dakika sürdürüyoruz nerdeyse dört saattir sürüyorsun :mrgreen:
Cevap net, " sınavı geçmem lazım ":mrgreen:

Hiç düşmediğim ve hiç stop ettirmediğim için çok mutluydum :bounce: Neyse,

Trafik güzergahını da araç ile gösteriverdiler.Vakit kalmadı dediler de.. Trafiğe çıkamadım :salut:

Sınav günü,erken gittim sınav alanına..Mantık şu,kalan biri olursa,diğer sürücü adayı gelmemişse, motor boş , bana kalır :mrgreen:
Gittiğimde motorlu araç, trafikteymiş. Ben beklerken geldiler, gözetmenler gitti.. Benden önce bir abladaydı sıra, o aldı motoru.. çalışıyordu,ardından gözetmenler geldi, sınav başladı.. Abla parkuru geçemedi.. Sıradakinin kimliğiini istemişler, Bana seslendi hoca , kimliğimi götürürken
" bu mu sürecek " diye birbirlerine baktılar :salut: Allahımm nasıl demoralize oldum anlatamam, kimliğimi verdim.. Hocam dedim, ben çalışayım motor boş.. Dur seni giydirelim dedi , ekipmanları giydim, parkurda sürerken benim sınav vakti gelmiş, hoca bana seslendi ..

oluroyle diyerek, elini daire yapıyor havada, devam et devam et sınavı başlatıyorlar..
hiç durmadan, parkuru tekrar tamamladım.. Trafiğe geçiyoruz dediler..

Bende bir heyecan,bir heyecan..Hoca indi geldi arabadan, hocam çok heyecanlıyım,hiç trafiğe çıkmadım :mrgreen: heyecanlanma iyi gidiyorsun, derken arkasını dönüp,araca bakıp,aynaları oyna görsünler dedi,ayarladım ben onu parkur çalışırken dedim ,ayarla bir daha görsünler dedi.. ben aynalarla oynadım tekrar..

Neyse trafiğe çıktık, yağmur-rüzgar ikilisi bastırmasın mı... Sucuk gibi ıslandım :mrgreen: Kaska da taş geldi o rüzgarda,Allahımmm..45 kilo birşeyim,rüzgarda motor geziyor sanki,alabora olacağım sandım..

Trafiği bitirdiğimde, hoca koştu geldi,

iyi misin oluroyle dedi
oluroyle : sınavı geçtim mi
iyi misin oluroyle, çok şanssızsın
çok şansssızsın şansına yağmur başladı, çok korktuk

Arkasını bi daha döndü gözetmenlere bakıp,bana döndü " geçtin , geçtin , en iyi sendin "

:queen::flower::thumleft::queen::flower::thumleft: :queen::flower::thumleft:

Onurhan D
07 Şubat 2015, 18:26
Bende çiğlide oturuyorum salı günü son demek bende kaydolayım emin direksiyon var bostanlıda çiğlide de pistleri var diğer yerlere göre biraz pahalı diyolar ama motosiklet eğitimide veriyorlarmış.

a2 ehliyetinde verdiği eğitimler;
Motosikletle tanışma ,detaylı anlatım
Isınma hareketleri
Denge çalışması
Motosikleti çalıştırma, debriyaj kullanımı ve ilk 1 mt
Motoru stop etme
Fren mantığı, ön ve arka fren, İlk Fren çalışması
Duruş, bakış, denge çalışması
Vites mantığı, değişimi
8 çalışması
Daire Çalışması
Düşük hızda manevra
Fren çalışması
Slalom.

yanlış anlaşılmasın bir bağlantım yok siteden 'hakikiteker'adlı arkadaş önermişti bende araştırmıştım bende yazılabilirim büyük ihtimalle.Ama fiyat konusunda bi görüşmek lazım çok pahalıysa yazılmam tabiki de bi aç görüş istersen.buda sitenin linki: http://emindireksiyon.com.tr/
Hem banada fiyatı söylemiş olursun ona göre hareket ederim :D

Freye
07 Şubat 2015, 18:51
Bende çiğlide oturuyorum salı günü son demek bende kaydolayım emin direksiyon var bostanlıda çiğlide de pistleri var diğer yerlere göre biraz pahalı diyolar ama motosiklet eğitimide veriyorlarmış.

Isınma hareketleri
Denge çalışması
Motoru stop etme
Vites mantığı, değişimi
8 çalışması
Daire Çalışması
Düşük hızda manevra
Fren çalışması
Slalom.

yanlış anlaşılmasın bir bağlantım yok siteden 'hakikiteker'adlı arkadaş önermişti bende araştırmıştım bende yazılabilirim büyük ihtimalle.Ama fiyat konusunda bi görüşmek lazım çok pahalıysa yazılmam tabiki de bi aç görüş istersen.buda sitenin linki: http://emindireksiyon.com.tr/

bu eğitimleri zaten çoğu yer veriyor ama o kadarda işe yaramıyor

Uğur
07 Şubat 2015, 19:29
Kursların süresi;

a) "A1" ve "A2" sınıfı kurslar: Trafik ve çevre bilgisi dersi 20, ilkyardım dersi 12, motor ve araç tekniği bilgisi dersi 5, direksiyon eğitimi dersi 10 saat

Daha ayrıntılı bilgi için;MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/19361_00.html)

Yani sürücü kursunun görevinde sadece teorik bilgi vermek yok.
Pratikte yaptırmak zorundalar.

Onurhan D
07 Şubat 2015, 22:34
bu eğitimleri zaten çoğu yer veriyor ama o kadarda işe yaramıyor

evet ama artık bunları bile vermeyecek duruma geldiler verenlerde sınavdan 1 gün önce 1 saatlik bi çalıştırma yapıyolar.

KaanD
07 Şubat 2015, 23:12

Isınma hareketleri
Denge çalışması
Motoru stop etme
Vites mantığı, değişimi
8 çalışması
Daire Çalışması
Düşük hızda manevra
Fren çalışması
Slalom.

Onurhan,kayıt oldun mu? Ben karşıyaka çarşı şubesine kayıt yaptırmıştım ama kaydımı bostanlıya aldırıcam. Derslerde forumdan birileriyle olmak güzel olur

Lucas
08 Şubat 2015, 00:08
Daha ayrıntılı bilgi için;MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/19361_00.html)

Yani sürücü kursunun görevinde sadece teorik bilgi vermek yok.
Pratikte yaptırmak zorundalar.
Hangi ülkeymiş orası? Hemen gidip iltica edelim :)

oluroyle
08 Şubat 2015, 00:17
Sozlesmeyi imzalamamak lazim hemen.. Aksi halde yonetmelikteki hukumleri gerceklestirmedikleri zaman ,hakkimizi arayabiliriz

Evdeyim
08 Şubat 2015, 00:22
İzmirde bana yarın yardım edebilecek varmı

Uğur
08 Şubat 2015, 00:27
Hangi ülkeymiş orası? Hemen gidip iltica edelim :)

Kanada iyi diyorlar abi,iltica edilesi bir memleket imiş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:26 ----------

Meb'e şikayet edebilirsin.

Evdeyim
08 Şubat 2015, 01:07
İzmirde yarın yardımcı olabilecek varmı

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:05 ----------

Meb'e şikayet edebilirsin.
İyi diyorsunda meb'e nedicem
Çiğli egecan sürücü kursu
Maltepe özergün sürücü kursu
egecan bilmiyenleri almıyoruz dedi özergün ise önceden gelenlerde düşmeler sakatlanmalar sorunu yaşamışlar oyüzden kabül etmediler

Onurhan D
08 Şubat 2015, 01:12

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:05 ----------

egecan bilmiyenleri almıyoruz dedi özergün ise önceden gelenlerde düşmeler sakatlanmalar sorunu yaşamışlar oyüzden kabül etmediler

İkisinden de uzak dur egecan sürücü kursuna abim b ehliyeti için gitmişti memnun kalmadı hiç.Özergunda farksız

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:10 ----------

Onurhan,kayıt oldun mu? Ben karşıyaka çarşı şubesine kayıt yaptırmıştım ama
kaydımı bostanlıya aldırıcam. Derslerde forumdan birileriyle olmak güzel olur

Daha olmadım bakıyorum emin direksiyonla görüşmek lazım oraya gidenler memnun ama fiyat konusu meçhul pazartesi görüşücem.Beraber gidersek bencede iyi olur.

Uğur
08 Şubat 2015, 12:18

Nasıl ne diyeceksin ?

Sürücü kursu a2 ehliyet vermesin o zaman. Nasıl bir mantıktır ki süremeyenler gelmesin diyebiliyorlar ?

Ekipmanı,motosikleti,eğitmeni tedarik etmek zorundalar. Eğer yapamıyoruz vs diyorlarsa bağlı oldukları kuruma şikayet edeceksiniz.

Hem kurs için para isteyecekler,hemde eğitim vermeyecekler. Ne güzel dünya be :)

KaanD
08 Şubat 2015, 13:10
İkisinden de uzak dur egecan sürücü kursuna abim b ehliyeti için gitmişti memnun kalmadı hiç.Özergunda farksız

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:10 ----------

Daha olmadım bakıyorum emin direksiyonla görüşmek lazım oraya gidenler memnun ama fiyat konusu meçhul pazartesi görüşücem.Beraber gidersek bencede iyi olur.

Fiyat 450tl ancak içinde 120 tl sınav giriş harcı yok çarşımetro 550 tl ama 120 tl sınav harcı dahilmiş

Onurhan D
08 Şubat 2015, 13:47
Fiyat 450tl ancak içinde 120 tl sınav giriş harcı yok çarşımetro 550 tl ama 120 tl sınav harcı dahilmiş
20 tl farkediyo çok değilmiş acaba çarşı metro nasıl iyi mi bide ben hem b hem a2 ye yazılıcam sen çarşımetroya kayıt yaptırdın mı ?
Eğitim veriyolar mı bir de

KaanD
08 Şubat 2015, 14:07
20 tl farkediyo çok değilmiş acaba çarşı metro nasıl iyi mi bide ben hem b hem a2 ye yazılıcam sen çarşımetroya kayıt yaptırdın mı ?
Eğitim veriyolar mı bir de

Çarşımetroyla sadece telefonda görüştüm kayıt yaptırmaya giderken de emin direksiyonu gördüm fiyat alıyım derken kayıt yaptırdım emin'e

Onurhan D
08 Şubat 2015, 14:09
Çarşımetroyla sadece telefonda görüştüm kayıt yaptırmaya giderken de emin direksiyonu gördüm fiyat alıyım derken kayıt yaptırdım emin'e

Bugün mü gittin açıkmı bende gideyim bi görüşeyim.

maktama
08 Şubat 2015, 14:31

Sınav giriş harcı ne ara 120 oldu?!?!? Sınav ücreti 2014 Ağustosta 50 tl idi,size sınav zamanını söylüyorlar ona göre kendiniz yatırabiliyorsunuz bankaya, makbuzunu da elden veriyorsunuz kursa.. İkisi de 120 tl diyorsa ikisi de iyi kazıklamaya çalışıyor büyük ihtimal, 2015 sınav harcı fiyatlarını bilmiyorum ama 120tl değildir muhtmelen.
DİKKAT EDİN!!!

Onurhan D
08 Şubat 2015, 14:32
Sınav giriş harcı ne ara 120 oldu?!?!? Sınav ücreti 2014 Ağustosta 50 tl idi,size sınav zamanını söylüyorlar ona göre kendiniz yatırabiliyorsunuz bankaya, makbuzunu da elden veriyorsunuz kursa.. İkisi de 120 tl diyorsa ikisi de iyi kazıkçıymış, DİKKAT EDİN!!!

Emin direksiyonda heralde sınav giriş harcını belirtmemişler ve fiyata dahil değilmiş 450 fiyat çekmişler normal mi acaba fiyat ?

Oldjack
08 Şubat 2015, 14:35
ehliyet sınavında önümdeki kız 2 kere düşmüştü de yinede almıştı ehliyeti hey gidi günler hey.

maktama
08 Şubat 2015, 14:39
Emin direksiyonda heralde sınav giriş harcını belirtmemişler ve fiyata dahil değilmiş 450 fiyat çekmişler normal mi acaba fiyat ?
Sınav ücretini kendileri yatırmak isteyeceklerdir ve sizden sınav ücretinin üstünde para isteyeceklerdir, 10-20 tlüstü olursa belki tamam dersiniz(hani bankalarla uğraşmamak adına, gerçi artık çok kolay bu işler ama...) ama iki katı istemek de çok yüzsüzlükmüş. Kayıt yaptırmadan önce kaç saat pratik eğitim alacağınızı, hangi tarihteki sınava gireceğinizi ve sınav ücretinin nasıl ödeneceğini konuşun, buna dair sözleşme verirlerse onu iyi okuyun. Hatta bazı kurslar sınavı kazanınca mezuniyet belgesini vermek için bile ücret isteyebiliyorlar(ki kanunsuzdur bu durum, ortalığı ayağa kaldırın böyle birşey olursa), siz yine de baştan tüm bunları konuşun.

450 tl fiyat doğru düzgün pratik eğitim verecekseler ortalama bir fiyat. pratik eğitim vermeyeceklerse yüksek(Belki İzmir'de fiyatlar böyledir, onu bilemmiyorum)

TolgaC.
08 Şubat 2015, 14:48
Bende bu konu hakkında konu açmayı 2 kere denedim ama hala yayınlanmadı.B ehliyeti almadan önce babam bana öğretirken polis gelip bana ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza kesilmişti.Böyle bi konuda ceza yemiş birisi olarak bu hatayı niye bidaha yapmam için beni böyle bişeye itiyolar anlamıyorum.Bu nasıl bir sistem.

Onurhan D
08 Şubat 2015, 15:01
Sınav ücretini kendileri yatırmak isteyeceklerdir ve sizden sınav ücretinin üstünde para isteyeceklerdir, 10-20 tlüstü olursa belki tamam dersiniz(hani bankalarla uğraşmamak adına, gerçi artık çok kolay bu işler ama...) ama iki katı istemek de çok yüzsüzlükmüş. Kayıt yaptırmadan önce kaç saat pratik eğitim alacağınızı, hangi tarihteki sınava gireceğinizi ve sınav ücretinin nasıl ödeneceğini konuşun, buna dair sözleşme verirlerse onu iyi okuyun. Hatta bazı kurslar sınavı kazanınca mezuniyet belgesini vermek için bile ücret isteyebiliyorlar(ki kanunsuzdur bu durum, ortalığı ayağa kaldırın böyle birşey olursa), siz yine de baştan tüm bunları konuşun.

450 tl fiyat doğru düzgün pratik eğitim verecekseler ortalama bir fiyat. pratik eğitim vermeyeceklerse yüksek(Belki İzmir'de fiyatlar böyledir, onu bilemmiyorum)

Şöyleki bu kursu bana öven bi kaç kişi oldu eğitim konusunda 350 tl den başlıyo dedi az önce aradım kendm görüştüm ve kesinlikle pist eğitimi verileceğini söyledi ders saatine göre fiyatın değişeceğini söyledi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:52 ----------

İnternetten baktımda 115 tl yazıyor sınav harcı bu kadar artması mümkün mü ?

maktama
08 Şubat 2015, 16:05
Şöyleki bu kursu bana öven bi kaç kişi oldu eğitim konusunda 350 tl den başlıyo dedi az önce aradım kendm görüştüm ve kesinlikle pist eğitimi verileceğini söyledi ders saatine göre fiyatın değişeceğini söyledi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:52 ----------

İnternetten baktımda 115 tl yazıyor sınav harcı bu kadar artması mümkün mü ?

vergi dairesi harcı o 115,10 tl.Ehliyeti almaya hak kazandıktan sonra o harçla birlikte toplam bi 2yüzküsür tl daha ödeyeceksiniz emniyete ki ehliyetinizi alabilesiniz.

Sınav harcı 70 tl olmuş, bakınız Direksiyon Sınavı Ücreti :
http://hayatbirsinav.com/ehliyet-surucu-belgesi-masraflari.html

YALNIZ benim burada atladığım bir nokta var, benim bahsettiğim sadece PRATİK(Direksiyon) SINAV ÜCRETİ, eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa sadece PRATİK sınava giriyorsunuz. B sınıfı ehliyetiniz yoksa TEORİK (M.E.B ) sınava da girersiniz ve yukarıda bahsedilen sınav ücretleri o zaman uygun olur(eğer her ikisi için fiyat verildiyse 120 tl uygun olur, öyle bir durum var ise burdan o kurslara özürlerimi bildiririm)

rebelrider67
08 Şubat 2015, 16:37
Bana sürücü kursu scooter eğitimi verdi scooter zaten sürebiliyorum ama vitesli motor işini nasıl yapacağım bilmiyorum önümüzdeki ay alıyorum vitesli motorumu teorisini biliyorum ama pratiğini bilmiyorum ama artık apartmanın garajinda biraz debeleneceğim ardından da mahallede biraz gezerim alisirim umarım :D

nines
08 Şubat 2015, 16:47

dostum benim müstakbel baldız (nişanlımın kardeşi) b sınıfı ehliyeti çiğilide bir sürücü kursundan almıştı. düşün sınav harcını filan kendisi yatırmasına rağmen kızdan 120 lira dosya bedeli almışlar ben istanbulda 20 lira vermiştim kız sonra tekrar gitti böyle böyle diye bunlarda şey demiş normalde 7 defa direksiyona çıkıyorsunuz biz herkesi 10 defa yaptık herşeyin bir bedeli var zart zurt ulan adam söylemeden hizmet satıyor el altından aklı sıra. dikkat edin bence butür şeyleri iyi konuşun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:38 ----------

başkan bende izmirdeyim. vitesli motor varsa yardımcı olurum. karşılığında ne istersin dersen birer çay içeriz olur biter. bu arada ne tarafta oturuyorsun.

Onurhan D
08 Şubat 2015, 17:00
vergi dairesi harcı o 115,10 tl.Ehliyeti almaya hak kazandıktan sonra o harçla birlikte toplam bi 2yüzküsür tl daha ödeyeceksiniz emniyete ki ehliyetinizi alabilesiniz.

Sınav harcı 70 tl olmuş, bakınız Direksiyon Sınavı Ücreti :
http://hayatbirsinav.com/ehliyet-surucu-belgesi-masraflari.html

YALNIZ benim burada atladığım bir nokta var, benim bahsettiğim sadece PRATİK(Direksiyon) SINAV ÜCRETİ, eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa sadece PRATİK sınava giriyorsunuz. B sınıfı ehliyetiniz yoksa TEORİK (M.E.B ) sınava da girersiniz ve yukarıda bahsedilen sınav ücretleri o zaman uygun olur(eğer her ikisi için fiyat verildiyse 120 tl uygun olur, öyle bir durum var ise burdan o kurslara özürlerimi bildiririm)

bilmiyorum hem a2 hem b için mi 120 tl dedi salı günü gidip detaylı konuşucam ilgin için teşekkür ederim.

maktama
08 Şubat 2015, 17:29
bilmiyorum hem a2 hem b için mi 120 tl dedi salı günü gidip detaylı konuşucam ilgin için teşekkür ederim.
hocam b için değil, yazdığımı tekrar oku. :) Senin b sınıfı ehliyetin var mı onu söyle, varsa A2 ehliyeti için sadece direksiyon sınavına gireceksin, o da 70 tl. B sınıfı ehliyetin yoksa, A2 ehliyeti için hem yazılı(M.E.B ) sınava hem de direksiyon sınavına gireceksin, sana da ona göre fiyat vermeleri gerekir. Sana kurstaki yetkili adam(ya da görüştüğün kişi kimse) sormadı mı B sınıfı ehliyetin var mı yok mu diye? Sormadılarsa o da ilginçmiş.
Soracaklarınızı not alın, öyle gidin ve teker teker sorun düzgün bir bilgi alana kadar. Sonra da bi 5 dakka muhasebesini yapın kendi kendinize, hemen "para ver, sözleşme imzala" olayına girmeyin.
Şimdiden hayırlısı olsun.

CHaTaN
08 Şubat 2015, 17:44
Bence eğitimi vermiyen kurslara hiçbir şekilde kayıtolmaamk lasım ki artık bu sektör kendini geliştirsin. Belki biraz uğraştırır ama bu işi ciddiye alan firmalar bulmak gerekir ve bulan arkadaşlarda burdan paylaşmalı ki işini düzgün yapanlar bilinsin.

Ben zamanında gittiğim kurs ben kullanmayı biliyorum dememe rağmen illa ısrarla sınava gireceğiniz motoru bir kullanın sizin motorunuzdan farklıdır belki bir aksilik çıkar diyerek bir gün bana bu motoru kullandırdılar. Yani benim kullanabiliyorum beyanımı da çok kabul etmeden bunu teyit ettiler. Uzun zaman geçtiği için ben kursumun adını sanını hatırlıyamıyorum maalesef.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:41 ----------

hocam b için değil, yazdığımı tekrar oku. :) Senin b sınıfı ehliyetin var mı onu söyle, varsa A2 ehliyeti için sadece direksiyon sınavına gireceksin, o da 70 tl. B sınıfı ehliyetin yoksa, A2 ehliyeti için hem yazılı(M.E.B ) sınava hem de direksiyon sınavına gireceksin, sana da ona göre fiyat vermeleri gerekir. Sana kurstaki yetkili adam(ya da görüştüğün kişi kimse) sormadı mı B sınıfı ehliyetin var mı yok mu diye? Sormadılarsa o da ilginçmiş.
Soracaklarınızı not alın, öyle gidin ve teker teker sorun düzgün bir bilgi alana kadar. Sonra da bi 5 dakka muhasebesini yapın kendi kendinize, hemen "para ver, sözleşme imzala" olayına girmeyin.

Benim aldığım zamanlarda B sınıfı ehliyetin olsa bile sadece trafik ve ilkyardımdan muaf oluyordun ama A2 için motor sınavına giriyordun. Eğer bu sınavı geçersen direksiyon sınavına girebiliyordun. Eminmisiniz B ehliyeti olanların hiç sınava girmediklerine?

puskevit
08 Şubat 2015, 17:45
Kardeş adamlar sana şikayet et demiş hala bıdı bıdı yapıyorsun.

Kurslar Meb'e bağlı. Sürme eğitimi vermiyorsa nasıl aracı sürebilecek yeterliliğinin olduğu belgeyi verebiliyorlar. Tezat yok mu bu konuda.

Şöyle şerefsizlere para kazandırmayın yahu:jocolor:

shooter1
08 Şubat 2015, 17:47
adı üstünde sürücü kursu orası öğretmeyecekse nereden öğreneceksin

Onurhan D
08 Şubat 2015, 17:55

Ben zaten telefon açar açmaz hem b hem a2 ikisi beraber kurs fiyatını öğrenmek istediğimi söyledim.Bana sınav harcı 120 tl felan demediler forumdan 'Kaan D' adlı arkadaşımız konuşmuş ona söylemişler dahil değil diye benim telefonda sorduğum sadece kursun fiyatı idi.Sürmeyi bilip bilmediğimi sordu bende bilmediğimi söyleyince a2 nin 350 den başladığını(sürmeyi bilenler için) pistte verecekleri eğitim saatine göre fiyatın değişeceğini söyledi konuştuğum kişi eğitmendi.Bilmeyenler için gerekli eğitimleri veriyoruz gelin burada detaylı sormak istediklerinizi cevaplarız dedi.Zaten detaylı konuşmam lazım taksit işini felan malum öğrenciyiz :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:53 ----------

Kardeş adamlar sana şikayet et demiş hala bıdı bıdı yapıyorsun.

Kurslar Meb'e bağlı. Sürme eğitimi vermiyorsa nasıl aracı sürebilecek yeterliliğinin olduğu belgeyi verebiliyorlar. Tezat yok mu bu konuda.

Şöyle şerefsizlere para kazandırmayın yahu:jocolor:

Konuyu açan ben değilim ben sonradan dahil oldum bende yazılacağım ve konuyu açan kişiyle aynı bölgede oturduğumuz için yani arkadaşın belirttiği kurslarla görüşüp ders vermeyeceklerini bana değil konuyu açan 'evimdeyim'adlı arkadaşa söylemişler benim sorduğum şeyler farklı dikkat ederseniz ben fiyat soruyorum konuyu açan arkadaş kursun işleyişi ile ilgili şeyler sormuştu.

puskevit
08 Şubat 2015, 18:08
Onurhan kardeş lafım size değil idi. Yanlış anlaşıldı sanıyorum ki. Kusura kalma.

KaanD
08 Şubat 2015, 19:15
Sınav giriş harcı ne ara 120 oldu?!?!? Sınav ücreti 2014 Ağustosta 50 tl idi,size sınav zamanını söylüyorlar ona göre kendiniz yatırabiliyorsunuz bankaya, makbuzunu da elden veriyorsunuz kursa.. İkisi de 120 tl diyorsa ikisi de iyi kazıklamaya çalışıyor büyük ihtimal, 2015 sınav harcı fiyatlarını bilmiyorum ama 120tl değildir muhtmelen.
DİKKAT EDİN!!!

60tl yazılı sınav 60 tl direksiyon sınavı içinmis toplam 120 tl. Istersen kendin yatir istersen bize ver biz yatiralim dediler. Ben pek kötü niyet sezemedim

capoverde
08 Şubat 2015, 22:44
Merdiven altı sürücü kurslarına tenezzül etmeyin diyorlar ama bu kurslar MEB na bağlı...Bu ne yaman çelişki be hocam?