PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CG Tür Motor İle Sizce Uzun Yol Kaç KM Duraksız Gidilir ?

kinqdai
05 Şubat 2015, 18:59
Arkadaşlar havalar biraz daha düzelirse ilerleyen zamanlarda 150-250 km lik bir yola çıkmayı planlıyorum. Adana-Ceyhan arası ve ilerisi yol istikametim. Motor CG Tür Çita 170FX. Bilindiği üzere hava soğutmalı :queen: Sürekli gidilmiyeceğini sizler gibi bende biliyorum. Konunun açılma sebebi de zaten bu. Sizlerden, tecrübeli arkadaşlardan tavsiye ve cevap bekliyorum. Ortalama kaç km hızla kaç km de bir mola vermem gerekli.

NOT: Rahatsız olursun, çekilmez, titreşim, rüzgar vs. vs. gibi geçerli sebepleri söylüyecekler uzaklaşsın zaten biliyoruk yani. :bounce: Konunun gerçek nedenine cevap vericeklere şimdiden teşekkürler.

harun27
05 Şubat 2015, 19:03
Sıkıstırmadan uygun devirde durmadan 80-100 km/h arasında gitmen mümkündür adanadan ceyhana. Otobanı tercih et derim ben

oluroyle
05 Şubat 2015, 19:08
Merhaba,

Benim ilk gezim gidiş 121 kmlik idi, ancak yol güzergahı değişimleri ile o yol 240 km oldu sadece gidiş :P Ortalama 70,80 km hızla gittim. Bende sizin gibi, kaç km hızla gideyim,kaç km aralıklarla motoru dinlendireyim diye, bir abime sorduğumda bana cevabı her 100 km de bir yarım saat durur hem sen dinlenirsin,hemde motoru dinlendirirsin idi.

Ancak ben her 100 kmde durmadım,durasım gelmedi..Motorda gitmem demedi, dur abi dinleneyim demedi..Sadece dönüşte, artık 70-80 km bana çok yavaş gelmeye başlamıştı,sıkılmıştım çünkü gittiğim yolu dönüyordum , malum selede rahatsız ettiğinden dönüşü 100 km hızla yaptım.

Bilgine :)

fz6_fazer
05 Şubat 2015, 19:11
80-100 arası rahat gidersin ve kendin nezaman yorulursan ozaman dinlenirsin,hava soğutmalı olduğun ruzgarı yedikçe motosikleti yeterince soğutacak

Mertcan39
05 Şubat 2015, 19:14
durmaksızın gidebilirsin zaten yaz sıckaları yok daha rahat soğutur kendini ben yazın 150 git 150 gel rahat rahat yaptım

Egee22
05 Şubat 2015, 19:17
Durmaksızın gidebilirsin bencede yeterki sen dayan

leokaplann
05 Şubat 2015, 19:35
Ben daha 1 hafta önce ısparta antalya git gel yol yaptım gidiş 130 km hiç sorun çıkmadı motoru sürekli tapa gaz kulanmazsan sorun olmaz gibi

APALA
05 Şubat 2015, 19:41
Motor zaten kendini belli etmeye başlar. Hemen o dakika duracaksın :)

ogzcngdk
05 Şubat 2015, 19:59
canın ne zaman isterse o zaman mola ver, motorun kaç devir çeviriyor bilmiyorum ama toplam devrin 3/4 ü ile hareket edersen motora iyi davranmış olursun. hayırlı yolculuklar

oguzhanlal
05 Şubat 2015, 20:05
3 defa 450 km yol yaptım baya yüklü halde.
Defalarca 160 km yol yaptım yine baya yüklü halde.
Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Motorun bakımlıysa yola çık dostum. Merak etme o seni götürür.
Yaza da kısmetse 4000 km ye yakın bir tur yapıcam yine aynı motorumla. Hiçbir çekincem yok.

solmyr
05 Şubat 2015, 20:06
Motor CG Tür Çita 170FX. Bilindiği üzere hava soğutmalı :queen: Sürekli gidilmiyeceğini sizler gibi bende biliyorum.

ne yazık ki bilmiyorsun. hava soğutmalı motor ile, su soğutmalı motorun aldığından daha fazla yol gidebilirsin. hava soğutmalı motorun sadece durduğu yerde çalışmaması gerekir. hava soğutmalılar, su soğutmalılardan daha sorunsuzdur ama daha performanssızdır.

Sabırsız
05 Şubat 2015, 23:26
Benim Motorum Cg Normalde 100cc ama memlekete gittiğim için 200cc motor yaptım .

Ben İzmir Bucadan - Balıkesir Susurluk arası yolculuk yaptım. Mesafe 240 -250 km arası, Sadece 1Kere Mola verdim oda fazla değildi. Sürat olarak 90-120km arası

Kaç Kmde Mola Vermem Gerekir Diyorsan Motor kendini belli edicektir gaza bastığın anda fazla gitmez Benim Motorumda olduğu gibi :queen:

bursagsli
05 Şubat 2015, 23:39
Hava soğutmalı motor uzun yolda şişme yapmaz sonuçta hava soğutmalı rüzgar yardımıyla motor zaten soğur ama motorun sınırlarını zorlamadan gitmelisin

Sinan Er
05 Şubat 2015, 23:44
Motorlar hakkında yanlış bilgilere sahipsin.

Motorun bakımlı ise her tür yola her mesafeye gidersin.

Seni kesinlikle yolda koymaz. En fazla lastik patlar o da her araç için geçerli.

Hava soğutmalı motorlar eskisi gibi sıkıntılı değil. 4 zamanlı hava soğutmalılar çok verimli ekonomik ve stabil çalışır. Kullanıcı dostudur. Korkma vur yola.

berkcigdem
05 Şubat 2015, 23:48
bence hıc bır motor ile durmaksızın 2 saatten fazla gıdılmez cunku yoruluyorsunuz ruzgar -sıcak/soguk- ses vs derken dikkatınız azalmaya baslıyor o yuzden bence 1.30 yada makss 2 saatte bir 20-30 dk bır çay molası verılmelıdır en azından kendınızı toparlarsınız ve yola sağlıklı devam edersiniz.

kinqdai
05 Şubat 2015, 23:54
Öncelikle yorum yapan herkeze tek tek teşekkür ediyorum.

Bir yandan motor hakkında çok bilgim olmadığı konusunda hem fikiriz. Sayenizde ufak tefek bilgiler ve kendi sürüşlerimde deneyim kazanarak öğreniyoruz işte herkez gibi. Fakat şunu da belirtmek isterimki şişme olayından çok benim korkum aşırı ISINMA. Ben şehir içinde bile hani dur kalk mecburi filan fazla devir görmeden motorun bazen çok ısındığının farkına varıyorum konuyu açmamın sebebi de genel olarak bu. Hani şehir içinde bile bu kadar ısınıyorsa uzun yolda nolcak bu iş. Yorum atan bazı arkadaşların deyimiyle şöyle bir düşündüm de , şehir içinde az hızla seyrettiğimden ve rüzgarı çok almadığımdan birde 1. 2. ve 3. viteslerde bazen sollama filan olsun biraz yüksek devir çevirdiğimden dolayı daha çok ısınması normal geldi, motoru 100 km hızlarda sabit götürüp düz yolda dur,kalk yapmıyacağım için ısınma biraz daha geç olucağını düşündüm. Bakımsız zaten yola çıkmayı hiç düşünmüyorum kesinlikle bakım olmadan olmaz. Çünkü bu motorların zaten canı belli oluyor genelde biz bakalımda oda bize baksın :)

end2end
05 Şubat 2015, 23:56
125cc ile dünya turu yapan var :) duraksız gidebilirsin o yolu ama dinlenmen senin için daha iyi olur :thumleft:

tamerozkul
06 Şubat 2015, 00:28
Ben cg 100 ile 430 km yaptim motor gitmicem demedi bende 45 dakikada bir sigara molasi verdim 5 dakika o esnada motorda dinleniyo zaten motor bakimli oldumu gider

Tİme_shİft42
06 Şubat 2015, 01:16
Birinde hiç mola vermeden son gaz 120 km gittim :queen: 10 dakka diye durdum yarım saati geçti :cherry: genelde son gaz giderim hiç motosiklet hava

soğutmalıydı şiştimi öldümü kaldımı diye mola vermedim :) sen ona bakarsan oda sana bakar :) mola vermek istediğin zaman ver en güzeli o :)

boora
06 Şubat 2015, 01:49
250 km hic bir sey degil. Hic durmadan gidebilirsin cg ye bi sey olmaz. Devrinde kullan hararet te yapmaz 8 bin devri gecmeden istersen 1000 km yol yap...

hakikiteker
06 Şubat 2015, 16:09
Öncelikle yorum yapan herkeze tek tek teşekkür ediyorum.

Bir yandan motor hakkında çok bilgim olmadığı konusunda hem fikiriz. Sayenizde ufak tefek bilgiler ve kendi sürüşlerimde deneyim kazanarak öğreniyoruz işte herkez gibi. Fakat şunu da belirtmek isterimki şişme olayından çok benim korkum aşırı ISINMA. Ben şehir içinde bile hani dur kalk mecburi filan fazla devir görmeden motorun bazen çok ısındığının farkına varıyorum konuyu açmamın sebebi de genel olarak bu. Hani şehir içinde bile bu kadar ısınıyorsa uzun yolda nolcak bu iş. Yorum atan bazı arkadaşların deyimiyle şöyle bir düşündüm de , şehir içinde az hızla seyrettiğimden ve rüzgarı çok almadığımdan birde 1. 2. ve 3. viteslerde bazen sollama filan olsun biraz yüksek devir çevirdiğimden dolayı daha çok ısınması normal geldi, motoru 100 km hızlarda sabit götürüp düz yolda dur,kalk yapmıyacağım için ısınma biraz daha geç olucağını düşündüm. Bakımsız zaten yola çıkmayı hiç düşünmüyorum kesinlikle bakım olmadan olmaz. Çünkü bu motorların zaten canı belli oluyor genelde biz bakalımda oda bize baksın :)

Kardeşim, uzun yol hava soğutmalı ya da su soğutmalı motor için soğuma verimi açısından daha rahattır. Şehir içinde böyleyse şehir dışında nasıldır demen yanlış, tam tersi düşünmen mantıklı çünkü motorun soğumasını sağlayan hava akımı sürekli hale gelecek.

sozerten
06 Şubat 2015, 18:17
Tvs Apache ile bir günde 450 km yol yaptım 2-3 defa durdum taş çatlasın. Bi sorun çıkarmadı

osman86
30 Mayıs 2015, 00:13
arkadaşlar adamlar padelli bisikletlerle dünya turuna çıkıyoda motor neden 300 - 500 - 1000 km yol gitmesin motor gider ama şöför dayanabilirmi önemli olan bu bence

12680
30 Mayıs 2015, 02:53
Dayanamadığın yerde yatarsın üstüne öyle devam... cglerin üstüne yatıp yarışan abiler geldi aklıma...

shooter1
30 Mayıs 2015, 11:44
sınırlarını bilirsen tek kontakta gidersin ama sen dayanabilir misin bilmiyorum

Mengu16
30 Mayıs 2015, 11:46
8000 deviri geçirmeden 90-100km arası hızla yorgunluktan bayılana kadar gidebilirsin.

MELİH
30 Mayıs 2015, 21:31
stabilize yolda 45 dakikada durma ihtiyacı hissettim. asfalt yolda 80 km hızla 80-100 km belki daha fazla gidersin. tabi motordan motora fark var.kilo, sırt ve bel kasları kişiden kişiye farklı .ben zayıfım mesela. çukurları fazla hissederim.o yüzden uzun yolda motora fazla yük koymak isterim. vücudum başka birinden daha dayanıksız yada dayanıklı olabilir. bazen az kilolu olmak da avantaj sağlayabiliyor. tamamen sana ve motoruna kalmış.

plectrum
31 Mayıs 2015, 00:10
kim ne derse desin aldırma. Depon zaten ufaktır depo bitene kadar rahat gidersin. Depoyu doldurdugunda bi yarım saat mola vermen yeterli. Yanına kucuk su şişesinde benzin al. Lastik patlamalarına karşı önlem al. Gerisi sıkıntı cıkarmaz zaten