PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorumda yağ kalmamış...

tdenizeren
04 Şubat 2015, 17:41
Honda MSX 125 motorum var.Bugün zincir yağlama ve WD40 ile biraz bakım yaptım.Sonra motor yağını da kontrol edeyim dedim.Çubuğu silip vidalamadan yerine oturtup çektim.Çubuk kupkuruydu.Sonra çubuğu vidalayıp tekrar çıkarttım.Yine kupkuruydu.
1- Motora en son 2000 km önce rodaj bakımında yağ konuldu.2000 KM'de motordaki yağ bu derece azalır mı? 3000Km deki motorun bu kadar yağ yakması normal mi?
2- Motorumun kitapçığında 10W30 yağ yazıyor.Ama bu yağdan piyasada bulmak çok zor.Bunun yerine ne kullanabilirim?

sedat_57
04 Şubat 2015, 17:50
Alışırsın kardeş dert etme honda bu oluröyle :P 10-30 yerine 10w40 kullanabilirsin kolay bulunur..

Maslak
04 Şubat 2015, 18:01
uf ewet ya başlığı okudum dedim ki bu kesin honda dır diye kendimden biliyorum . ayda bir yag takviyesi yap , bende olur öyle demek istiyorum 10/40 iidir

m1t0
04 Şubat 2015, 18:01
Motor yan ayaktayken kontrol etmiş olabilir misin? eğer öyleyse dik konuma getirip tekrar bak.

Freye
04 Şubat 2015, 18:08
yağ takviyesi yap sık sık ama bir motor ne olursa olsun bu kadar yağ yakamaz yan ayaktayken falan bakmışsındır
eğer yağsız motoru öyle uzun süre kullanıldıysa o motor artık ne durumdadır ileride sorun çıkartmaz inşallah

Hyjal
04 Şubat 2015, 18:32
Dışı cilalı veya pastalı bir bezle yağ çubuğunu sildiyseniz , çubuk motora girdiğinde yağa temas etmeyebilir ayrıca çok kısa bir süre de olsa çalıştırdıysanız yağı ölçmek için beklemeniz gerekir.

motorcu48
04 Şubat 2015, 18:35
arkadaşım biri yan sehpaya vurgu yapmış evet çok doğru yan ayaklıkta baktıysan yanlış bilgi edinirsin kontrolu nasıl yaptınız ?

oluroyle
04 Şubat 2015, 19:11
Alışırsın kardeş dert etme honda bu oluröyle :P 10-30 yerine 10w40 kullanabilirsin kolay bulunur..

:mrgreen: hehe oluroyle

Yağ kontrolunu nasıl yaptınız, merak ettim.. Doğru bir şekilde yağ kontrolu yaptıysanız, yağ takviye etmeniz gerekir arkadaşlarında dediği gibi.

Şu linki incelerseniz, yardımcı olur eğer ki yanlış kontrol ettiyseniz:
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/12234-yag-seviyesi-nasil-kontrol-edilir.html

Keyifli Sürüşler

tdenizeren
04 Şubat 2015, 22:05
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.Yağ kontrolünü yan sehbada yapmıştım.Bu cevapları okuyunca klavuzuna da baktım.Aynen şöyle :
"Motoru sağlam düz bir zeminde,dik konumda park ediniz"
İyide Honda amca alette sadece yan sehba var.Nasıl park edicez dik konumda.Bide onu anlatsaymış klavuzda.
Sadece yan sehba olunca, heralde adamlar düşünmüştür bunu diye klavuza bakmadan kontrol yapmıştım.Yanlış yapmışım.
Neyse yarın doğrusuna bakarım.

Freye
04 Şubat 2015, 22:15
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.Yağ kontrolünü yan sehbada yapmıştım.Bu cevapları okuyunca klavuzuna da baktım.Aynen şöyle :
"Motoru sağlam düz bir zeminde,dik konumda park ediniz"
İyide Honda amca alette sadece yan sehba var.Nasıl park edicez dik konumda.Bide onu anlatsaymış klavuzda.
Sadece yan sehba olunca, heralde adamlar düşünmüştür bunu diye klavuza bakmadan kontrol yapmıştım.Yanlış yapmışım.
Neyse yarın doğrusuna bakarım.

motorunu dik tutmak için arka teker standı alacaksın çok işe yarıyor tavsiye ederim
http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/1968469031_1/Motorcycle-rear-wheel-font-b-paddock-b-font-stand-with-supports-Sports-Bike-Jack-Swingarm.jpg