PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zabıta ve Park Cezası !

a.payza
04 Şubat 2015, 11:37
Arkadaşlar dün motorun yanına gittiğimde bir de baktım ki benden 15 dk. önce zabıta park cezası kesmiş
Galata kulesini bilenler bilir orası hergün motosiklet otoparkı gibi ve gelişi güzel değil sadece belli bir yerde tek sıra halinde
Şimdi ben hergün motor kullanmıyorum haftalar sonra tam dedim bugün hava iyi motora bineyim bu seferde baktım ki ceza yemişim
Yahu arkadaş ben kazandığım 2 kuruş parayı da bunlara mı vereceğim anlamadım
Yüksek kaldırım caddesinin bitimine bankalar caddesinin oraya falan park edince trafik polisi ceza kesiyor
Yukarıya istisnasiz hergün motosiklet park ediliyor ama bir ben park edince başıma iş geliyor anlamadım gitti

En sinir olduğum kısmı paylaşmak için bu konuyu açtım
Normalde bu cezayı trafik polisi yazsaydı
Park yasağı Madde 59 a göre ceza tutarı 88 TL, erken ödemede ise 66 TL olacaktı
Ama cezayı şerefsiz zabıta yazdığı için
Kabahatler kanunu madde 38/1 e göre 100TL olarak ödemem gerekiyor erken ödemede ancak 75 TL
Buyur burdan yak!...
Anlamadım gitti şimdi hak etmişsin park etmeseydin neden zabıtaya şerefsiz yazdın diyenler olacaktır
Hemen belirteyim yukarıda yazdığım gibi orası hergün istisnasız motor dolu
Kızdığım nokta ise keyfe keder canı isteiği zaman sadece canının istediği kişilere ceza kesmeleri
Kanunlar varsa herkes için var ama görevi kötüye kullanmak başka bir kabahat

Arkadaş bu memlekette insanlara batıyor mu motor!...
Nereye park edeceğimi şaşırdım yol parasından tasarruf edeyim diye havayı güzel görüp işe motorla geldiğime pişman oldum

ilker a.
04 Şubat 2015, 11:45
Ben de geçenlerde (geçenlerden dediğim 6 ay olmuştur) Kadıköy'de yedim bu park cezasını. Zabıta kesmişti. İndirimli ödemek için bir hafta sonra yatırmaya gittiğimde, bu cezayı tahsil edemeyeceklerini, zabıtanın bu tutanağı öncelikle polise bildirmesi gerektiğini, polisin bana dolaylı yoldan ceza kesebileceğini söylemişti kadıköy belediye binasındaki yetkili kişi.
Yani cezayı kesen zabıta ama bunu (en uygun kelime onaylamak olacak galiba) onaylayan polis olmalı ve size cezayı polis bildiriyor.

Bu arada, polis bana bir ceza bildirmedği için, henüz cezam olmadı. Zabıtanın kestiği makbuz da hala durur montumun cebinde.

İlker AVCI

TEKNECI
04 Şubat 2015, 12:45
zabitanin park, trafik cezasi kesmeye yetkisi yoktur.
su anda yasal dayanagi yoktur.

bu konu ozellikle buyuksehir belediyelerinin cok 1-2 yildir cok bastirdigi ama bi turlu ele geciremedikleri bir gelir kaynagidir.

ben olsam polisten bir bildirim gelene kadar odemezdim.

The Dude
04 Şubat 2015, 12:51
1 - zabıtanın kaldırımdaki araca karışma hakkı var (diye biliyorum),
2 - motoru bıraktığın yer park yeri değil ceza yemen gayet hukuki,
3 - aklıma bir şey gelmedi.

TEKNECI
04 Şubat 2015, 12:54
yanlis yere park etmek suctur.
ama bunun denetimi ve yaptirimi belediye veya zabita yetkisinde degildir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Bld.Zbt.Yön. 8.Mad. H fıkrası "Umumi yerlerde belediye nizamlarına aykırı olarak seyyar satışta bulunan kimseleri ve başkalarının ticarethane önlerini de kapatacak şekilde kaldırım, tretuvar gibi kısımları izinsiz işgal edenleri men etmeğe" yetkilidir der.

dikkat edilirse burada , meydana gelen fiilin men edilmesinden bahsedilmekte.

Bld.Zbt.Yön.nin Görev ve Sorumluklular Kısmında
7.mad. D fıkrasında ise
"D) Belediye suçlarının işlenmesini önleyecek idari tedbirleri almak"
Belediye Zabıtasının Görev ve Sorumluluk alanındadır.Zabıta bu tedbirleri alabilir ancak kaldırıma parkedilmiş bir araç için her hangi bir müeyyide uygulama yetkisi bulunmamaktadır.

Yayaların gelip geçtiği kaldırımların işgali bir belediye suçudur.
ancak bu türden suç teşkil eden fiilleri Belediye zabıtasının ortadan kaldırması
mevzuat güçlükleri vardır ve bu zabıta açısından sıkıntı yaratmaktadır.

Bir yaya kaldırımında satış yapan bir simitçiyi Belediye Zabıtası ancak men edebilme,buradan uzaklaştırabilme yetkisine sahiptir,bu durum ticarethanelerin kaldırımları işgal etmeleri içinde geçerlidir.Ancak kaldırım üzerine parkedilmiş bir aracın buradan çekilmesi yada hakkında tutanak tanzim edilmesi 2918 sayılı trafik kanunu ve yönetmeliğinin Trafik Polisine verdiği bir yetkidir.Söz konusu araca zabıtanın müdahale etme yetkisi yoktur.

Budurumu düzenleyen Karayolları Trafik Yönetmeliğinin,

Belediyelerin Görev ve Yetkileri:
Madd. 16 K fıkrasının devamında

"Belediyeler,bu madde ile görev olarak verilen hizmetlerin denetimi dışında ,TRAFİĞİ DENETLEYEMEZ VE HİÇBİR HALDE TRAFİK SUÇ VE CEZA TUTANAĞI DÜZENLEYEMEZ."
denilmekte.

Trafiği , yayalar,sürücüler,taşıtlar,kaldırımlar,Trafik İşaretleri,lambaları vb. gibi öğeleriyle bir bütün olarak düşündüğümüzde, ne Belediye Otübüs duraklarını işgal eden araçlara,ne de kaldırımları işgal eden araçlara Belediye Zabıtası müdahalede bulunamamaktadır.Bu konuda kendisine tanınmış bir yetki yoktur.

mucoist
04 Şubat 2015, 21:12
zabitanin park, trafik cezasi kesmeye yetkisi yoktur.
su anda yasal dayanagi yoktur.

bu konu ozellikle buyuksehir belediyelerinin cok 1-2 yildir cok bastirdigi ama bi turlu ele geciremedikleri bir gelir kaynagidir.

ben olsam polisten bir bildirim gelene kadar odemezdim.

Söylediğiniz gibi olmasını ben de çok isterdim ama maalesef ki Kabahatler Kanunu zabıtaya bu yetkiyi vermektedir.

Madde 38- (1) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

borana
04 Şubat 2015, 22:40
Ayni şey arabayla basıma gelmişti bir süre önce 20 tane aracın içinde sadece benimkine ceza yazmış zabıta bir saat sokakta zabıta aradım bulamadım herifi.sonra sora sora bürolarını buldum aldılar makbuzu biz hallederiz cezayı iptal ederiz dediler sonrada ceza falan gelmemişti.

oluroyle
04 Şubat 2015, 22:53
Oluroyle diyorum..

a.payza
05 Şubat 2015, 13:16
Madde 38- (1) ile Madd. 16 ya bakılınca park cezası kesmemesi lazım
Birde dikkatimi çeken orada 50 TL yazıyor bana kesilen ceza 100TL ne ayak?!
Ayrıca bahsi geçen yer her gün motosikletlerle dolu ve nizami şekilde park edilmiş olduğundan ben de o bölümün motosikletlere ayrılmış bir park alanı olduğu zannıyla aracımı diğerlerinin yanına bıraktım...
Ben bu şerefsizlere hakkımı helal etmiyorum hiç birimiz parayı kolay kazanmıyoruz!...

scooboy
05 Şubat 2015, 13:55
İki sene önce aynı olay aynı yerde bir arkadaşımla benim başıma geldi.
Biz bir hafta içerisinde gidip kuzu kuzu yatırdık cezayı.(indirimden yararlanmak için)
Şimdi olsa yine dilekçeyle sulh cezaya başvurur sonucuna göre hareket ederdim.
Hakimin altta linkini verdiğim cezayla ilgili kararı bozma gerekçesi ders gibi.
5326 sayılı Kabahatler Kanunu Madde25-1İdari yaptırım kararına ilişkin tutanakta;
a) Hakkında idari yaptırım kararı verenlen kişinin kimlik ve adresi
b)İdari yaptırım kararı verilmesini gerektiren kabahat fiili,
c)Bu fiilin işlendiğini ispata yarayacak bütün deliller,
d)Karar tarihi ve kararı veren kamu görevlilerinin kimliği,Açık bir şeklide yazılır.
Tutanakta, ayrıca kabahati oluşturan fiil,işlendiği yer ve zaman gösterilerek açıklanır.
Hakim devam etmiş diyorki; Bu suçlamaları yapan kamu görevlisi yukardaki kabahati fotoğraf-Video
Vb. şeylerle kanıtlayamıyorsa ceza usulsüzdür.
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/134692-ceza-da-yeni-trend-double-ceza.html

abeciMotoru
05 Şubat 2015, 19:32
Bu ülkede deli gibi polis ordusu varken, zabıta gereksizler topluluğu, onların da canları sıkılmış olacakki,
işe yaramadıklarından beklendiği gibi davranıyolar,
zabıta, adında hayır yok.

Mamba09
05 Şubat 2015, 19:48
Sevgili dostum, haksızsın. Ceza yazmasıda gayet normal. Ben yaya olarak kafasına göre kaldırıma park eden motosikletlere kızıyorum, yerimi zaptediyorlar. Bende motosikletimi gerekli yere park ediyorum. Kaldırımı tercih etmiyorum.

poyraz
05 Şubat 2015, 20:07
Sevgili dostum, haksızsın. Ceza yazmasıda gayet normal. Ben yaya olarak kafasına göre kaldırıma park eden motosikletlere kızıyorum, yerimi zaptediyorlar. Bende motosikletimi gerekli yere park ediyorum. Kaldırımı tercih etmiyorum.

Galiba en doğru yaklaşım bu olmuş.
Eğri oturup doğru konuşmak lazım.motorcuysak kaldırımlar da bizim değil.

eraksoy
06 Şubat 2015, 00:53
A dostlar diyorum size, nerde çokluk, orda ultra prima, motosiklet sürücülerinin sayısı arttıkça, belediye, polis, yakıt firmaları, dolaylı ve dolaysız vergiler, hep çıkacak, yükselecek, bize birşeyler hep kabaracak, bizler değilmiyiz, evimizin önünde ispark a yarım saat ben burda oturuyorum kardeşim aha evim bura, bana park fişi kesme diyr dil döken. İspark denilen kurum değilmidir, sokaklarda yasal deynekçilik yapan.

12680
06 Şubat 2015, 01:13
Hocam aynı gün beyoğlunun farklı bir sokağında bana da bırakmışlar aynı makbuzdan. Pazartesi belediyeye gidip itiraz edeceğim bakalım... Olay kanunlara göre usulsüz görünüyor.

a.payza
06 Şubat 2015, 11:13

Peki o motosikletlerin durduğu yerden geriye kalan kısıma belediyenin koca çöp kamyonunun bile parkedeceği kadar (ki çoğu zaman orada bekleme yapıyor)büyük bir kaldırım alanı kaldığını biliyormusun

Emin ol kaldırıma park etmek zorunda kalırsam ne yayanın ne de başkasının hakkını gasp etmemeye kul hakkına riayet etmeye gayret ederim ama adaletsizce yapılan uygulamaya karşıyım ben kış boyunca motorumu bir kaç defa çıkarmışımdır kötü havalarda pek kullanmam ama o gün hava güzel diye 2 kuruş yol parasından tasarruf etmek için (motora binme sevdamdan değil) işe motosiklet ile geldim...

Ve sonuç kazandığımız 2 kuruş ekmek parasını bu adamların keyfe keder canının istediğine üstelik seyyar satıcılar hakkında olan bir kanun maddesine istinaden park cezası yazması doğru mu

Sen kaldırımda yayanın geçmesini engellersen kul hakkı oluyor da
Bu zabıta memuru orada adaletsiz davranarak yabancı gördüğü yada kafasına öyle estiği için motorun tipine bakarak ceza yazınca herkese eşit kanunları uygulamayan memur kul hakkına girmiş olmuyor mu?

Malesef hergün otoparka para verecek kadar çok kazanmıyorum
Ve zoruma giden de ailemin rızkını bu adamlara haraç verir gibi yedirmek zorunda kalmam
Vesselam

randomname
16 Şubat 2015, 23:17
Aynı durum bugün başıma geldi. Galata ve Galatasaray meydan motoru kısa süreliğine bırakmak için, kameralar, kalabalık vs. nedenlerle güvenli olduğu için uygun gördüğüm yerlerdi. Bugün Galatasaray meydandaki Yapı Kredi'nin önünde hiç motor yoktu. Ben her zamanki gibi yaya geçişini tıkamayacak şekilde motorumu bıraktım. Geri döndüğümde gidonun orta yerine sıkıştırılmış ve yağmurdan ıslak halde bir kağıt parçası vardı. İdari Yaptırım Kararına Mahsus İhbarname, Beyoğlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nden. Kısacası zabıtanın birinin ceza kesesi gelmiş. Her taraf motor dolmuştu, dahası birtakım belediye araçları da hemen yanında park halinde bulunuyorlardı. Buna rağmen ceza kesilmiş. Kabahatler Kanunu 38/1 ve "Ukome Kararlarına Aykırı Park" diye iki gerekçe sunuyor. Ukome kararları arasında Galatasaray Meydan veya İstiklal Caddesi'nde park etmek gibi konular göremedim ama yaya yolunu işgal etmişim, zabıta memuru Uğur Efendi'ye göre.

Bununla ilgili bilgi edinmek için siteye girdiğimde bu konu başlığını gördüm. Olayın gidişatı nasıl oldu, itiraz ettin mi, yahut ödedin mi?

LynXMaSTeR
17 Şubat 2015, 02:18
5326 S.lı Kabahatler Kanunu MADDE 38
İşgal
(1) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımları işgal eden veya buralarda mal satışa arz eden kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

(2) Yetkili makamların açık ve yazılı izni olmaksızın meydan, cadde, sokak veya yayaların gelip geçtiği kaldırımlar üzerine inşaat malzemesi yığan kişiye, belediye zabıta görevlileri tarafından yüz Türk Lirasından beşyüz Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

(3) Özel kanunlardaki hükümler saklıdır.

senin motor satış için mi o kaldırımdaydı hocam?
eğer değilse, bence itiraz etmelisin.

TATLIHIZ
17 Şubat 2015, 02:51

Sevgili dostum sende haksısın adamlar Ülkemizin her yerie DUBLE YAYA YOLU yaptılar, Aracların gecicek yeri kalmadı park yerleri kalmadı neymiş vatandas rahat yürüsünmüş 4 Gidiş 4 Geliş yol yaptılar. Ama araclara gelince 1 gidiş 1 geliş 1 araba park etse kilitleniyor trafik,4 lü yaksak polis hemen düdük ben nereye koyayım aracımı söylermisin.Her zman su ülkenin yönetim seklini savunmayın ya...

Benim aracımda Flim var ve vizeden gecti diye hangi polisin bana laf etmeye hakkı var ama ediyorlar ve utanmadan aracıma zarar veriyor egsozuna ayagıyla basıyor kural hukuk bilmiyoruz yaa... ARADIM AİLE AVUKATIMI VERDİM TELEFONU POLİSE SİCİLİNİ İSTEDİM.. HADİ BAKALIM SONRA İYİ GÜNLER

enescanatar
17 Şubat 2015, 16:35
zabıtayı küçümseyen arkadaşlar!! motorcu zabıta arkadaşlarımız da var. misal ben. işi gücü yokmuş. gel de nasıl işler var anlatayım tek tek. hayatımda hiçbir iş alanını ve o işi yapanları küçümseyecek kadar düşmedim. size saygılı olunmasını istiyorsanız önce saygılı olmayı öğrenmeniz lazım. Trafik cezalarının tanzimi ile ilgili düzenleme 2918 sayılı kanun olan Trafik Yasasında ve Trafik yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Mevzuatın ilgili maddeleri gereğince; ‘’Trafik polisinin bizzat görmediği ve kendisinin bizzat tespit edemediği trafik suçlarından dolayı, trafik cezası yazılmayacağı açık ve net şekilde düzenlenmiştir. İstisnai olarak da, önleyici zabıta olarak emniyet hizmetleri sınıfından her kademedeki görev başında olan personelin görünür biçimde cereyan eden trafik olayı ve suçları nedeniyle, trafik suçunu işlediğini tespit ettiği aracın plakasını bildirmesi üzerine de; zabıta tarafından trafik cezası yazılabileceği düzenlenmiştir. Kolluk kuvvetleri mensubu olmayanların ihbarı ya da bildirimi üzerine trafik cezası yazılması mümkün değildir. Ancak kolluk kuvvetleri mensubu olan personelin yapacağı ihbar üzerine, zabıta tarafından trafik cezası tanzim edilebilir. 2918 sayılı yasanın 6 maddesi,114. Maddesi ile söz konusu Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 7.Maddesi söz konusu durumu açık ve net şekilde belirtmiştir. Ancak trafik görevlileri ya da zabıtaları tarafından bizzat işlenen trafik suçlarında, zabıtaların ilgili yönetmeliğin 7/a Maddesi gereğince trafik cezası yazması mümkündür.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:30 ----------

uzun lafın kısası, zabıta kaldırım işgali durumunda trafik cezası yazma yetkisine sahiptir

crxforever
17 Şubat 2015, 16:45
para kazanacak yeni alanlar da keşfetmeye başladılar demek ki . yakında o ceza kesilen yerlere ismoto park diye bir şey gelirse şaşırmayın.:pl:

kaldırımlara veya abuk sabuk yerlere park edenlere ben de karşıyım zaten motorunu seven gerçek bir motorcu da yolu engelleyen yere park etmez.

audioslave
17 Şubat 2015, 17:10
Cezayı ödemeyin arkadaşlar.Belediyelerde yazılan cezaların takibi yapılmıyor.En azından bu cezayı yazan belediyede yapılmıyor.Orda işletmeniz yok,belediyede kayıdınız yok,belediye ile işiniz olmaz,dolayısıyla takibi olmayan cezayı da ödemeyin.Haa gidersiniz gelirler müdürlüğüne böyle böyle cezam var derseniz tahsilini yaparlar ama herhangi bir takip,ihbar yada Trafik polisine intikalden dolayı polisten gelen makbuz olmadığı sürece ödemeyin.Birde nekadar doğru bilemiyorum fakat Kabahatler Kanunu'ndan yazılan cezaların hükmü 10 yılmış.10 sene sonra zaman aşımına uğrayıp geçerliliği kalmıyormuş.Aslını astarını bilmiyorum eğer doğru ise ödemeyin 10 sene sonra kendiliğinden düşsün.