PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon yada süspansiyondan tıkırdı gibi sesler. Bilgi sahipleri yardımcı olurmsnz

kinqdai
09 Ocak 2015, 14:16
En son 31 aralıkta motoru yıkadım güzelce bir kuruladım kurulayabilceğim yerleri diğer yerleri kuruması için yarım saat 1 saat arasında öyle bıraktım. Daha sonra çalıştırdım motoru bi güzel ısıttım daha sonra motoru tekrar kapattım koydum. 2-3 gün filan binmedim 3-5 gün sonra yolda bir tur atim yatmasın dedim mahallede giderken birden bir kaç ses fark ettim sağa sola dönerken ve amartisör sanki hareket ettiğinde "tık tık, hafif bir kıtırtı gibi" bir ses geldiğini fark ettim. Genelde sağa sola dönüşte daha çok oluyor acaba neden olabilir çok önemli olmasada takıntı yaptım sesi :D
Aklıma gelen şunlar oldu motoru yıkarken amartisörleride sildğim aklıma gelmişdi acaba diyorum yağınıdamı alıp götürdüm(BAZEN DİYORUM KEŞKİ 31 İNDE YIKAMAYAYDIM :D ). Yada direksiyonu sıkan somunlar filanmı gevşedi de bi kıtırdama geliyor yada tam çatı ile direksiyonun bağlandığı yer varya dönen kısım kilidin üst tarafındaki yer orasındamı bir sıkıntı oluyor bide son olarak tekerden şüphelendim neden derseniz durduğunuz yerde sağa sola çevirmede yada üstüne hafif yüklendiğinizde bir amartisörden yada direksiyondan o ses gelmiyor ama yolda giderken filan bariz ön kısım dan geldiği belli.Servis emi götürsem yoksa kendimin halledeceğim ufak bir problemmi acaba ?

Neyse çok uzatmıyım en ufak detayına kadar yazdığımı sanıyorum bilgi sahibi arkadaşları yoruma davet ederim yardımcı olursanız sevinirim :)

ergün1968
09 Ocak 2015, 15:12
Ön çatalın ana şaseye bağlandığı göbekte boşluk olabilir.Motoeu orta ayağa alıp çatalı öne arkaya doğru çekerek iterek kontrol edin,boşluk varmı?Varsa,üstte kontralı 2 büyük somun vardır oradan ayarlayabilirsiniz.Yanlız dikkat edin fazla sıkmayın,boşluk kaybolup rahat çalışacak gibi.

Artes
09 Ocak 2015, 21:01
En son 31 aralıkta motoru yıkadım güzelce bir kuruladım kurulayabilceğim yerleri diğer yerleri kuruması için yarım saat 1 saat arasında öyle bıraktım. Daha sonra çalıştırdım motoru bi güzel ısıttım daha sonra motoru tekrar kapattım koydum. 2-3 gün filan binmedim 3-5 gün sonra yolda bir tur atim yatmasın dedim mahallede giderken birden bir kaç ses fark ettim sağa sola dönerken ve amartisör sanki hareket ettiğinde "tık tık, hafif bir kıtırtı gibi" bir ses geldiğini fark ettim. Genelde sağa sola dönüşte daha çok oluyor acaba neden olabilir çok önemli olmasada takıntı yaptım sesi :D
Aklıma gelen şunlar oldu motoru yıkarken amartisörleride sildğim aklıma gelmişdi acaba diyorum yağınıdamı alıp götürdüm(BAZEN DİYORUM KEŞKİ 31 İNDE YIKAMAYAYDIM :D ). Yada direksiyonu sıkan somunlar filanmı gevşedi de bi kıtırdama geliyor yada tam çatı ile direksiyonun bağlandığı yer varya dönen kısım kilidin üst tarafındaki yer orasındamı bir sıkıntı oluyor bide son olarak tekerden şüphelendim neden derseniz durduğunuz yerde sağa sola çevirmede yada üstüne hafif yüklendiğinizde bir amartisörden yada direksiyondan o ses gelmiyor ama yolda giderken filan bariz ön kısım dan geldiği belli.Servis emi götürsem yoksa kendimin halledeceğim ufak bir problemmi acaba ?

Neyse çok uzatmıyım en ufak detayına kadar yazdığımı sanıyorum bilgi sahibi arkadaşları yoruma davet ederim yardımcı olursanız sevinirim :)

Arkadaşta bağsetmiş Kıtırtı şeklinde ise rulman-bilye-göbek kısımlarından diye düşünüyorum,Gidon göbekleri, ön tekerleğin göbeğinide incele derim. kazasız sürüşler :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:57 ----------

Bahsettiğim şu siyahların dağılmış olması
http://image5.sahibinden.com/photos/07/67/62/121076762eaz.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:59 ----------

Buda tekerlekteki rulman buda deforme olmuş olabilir
http://img228.imageshack.us/img228/3590/onbilya019customcw6.jpg

kinqdai
10 Ocak 2015, 01:09
Teşekkürler güzel yorumun için fakat benim bunlara inanasım daha doğrusu kendimi inandırasım gelmiyor neden dersen motoru 0 aldım o yüzden bu kısa sürede bu kadar deforme yaşarmı kafam karışıyor acaba yıkadığımdan dolayı birde soğukdan filan parçalar esnedimi yada ne bilim çekildide bi sıkıntımı oldu yada acaba paslanmamı gerçekleşti diye aklımda hala deli sorular :D Neyse ben kendim pek el becerisine sahip olmadığımdan bir ara servise götürücem ve sizin tavsiyelerinizide ileticem baksınlar teşekkürler tekrardan, sizede kazasız sürüşler :)

ogzcngdk
10 Ocak 2015, 01:27
rulman bozulmuş olabilir gerçekten, motorun ön lastiğini yerden kaldırıp sağa sola çevirin dönerken takılmalar ve sesler devam ediyorsa rulman bozulmuştur.

yani rulman bu hiç kullanmadanda bozulabilir 10 sene sonrada bozulabilir :)

EKONOMİ
11 Ocak 2015, 17:03
Furş takımı diyorlar ona 10tl +işçilik sıkışmış direksiyonun arasına
ustaya götür çıkartsın sıkışan parayı

belki de yağlayınca geçer

şimdilik biraz sürmeye devam et
ses geçmezse o zaman ustaya (garantiye) götürürsün

kinqdai
13 Ocak 2015, 19:48
Bugün bir şeyi daha fark ettim benim ön disk öyle böyle sıkma yapmıyor sanki o tıkırtıda disk den geliyor gibime geldi ön teker boştayken yarım tur bile dönmüyor çeyrek yine zor aşırı sıkıyor en kısa zamanda bi gitmem lazım sanırım

kinqdai
15 Ocak 2015, 01:36
Motoru servis'e bugün götürdüm. Bir kaç hafta önce filan bi çukura girmiştim öyle böyle değil takla açmadığıma dua ediyordum. Fakat bu tıkırtı sesi hiç tahmin etmediğim göbekden dolayı geliyormuş. Göbek dağılmış bu yüzden düz değil ve disk i kastırıyor. Disk söküldüğünde yani fren ayrıldığında belli bariz ortaya çıkıyor yamukluk. Göbek değişilcek denildi bakalım artık hayırlısı :)