PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şu motorun sesini dinlermisiniz ?

Mertcan39
08 Ocak 2015, 21:31
Arkadaşlar ben bir süre önce kaza yapmıştım motor yan şekilde bir süre çalıştı sanırım sonra servise çektirdim 1 hafta sonra yaptırmaya gittim hasar gören parçaları ve yağı akmıştır diye yağını değiştirdim ama bir süre sonra böyle bir ses ortaya çıktı ondanmıdır bilmiyorum ortaama 7 bin ile 8 bin devir arasında bu sesi yapıyor sürekli değil bu arada videoda 5. saniyede o ses geliyor ve biraz titreşimi artttı motorun bir kaç ustaya dinlettim açmadan birşey diyemem ama egzantrik zinciri sesi diyorlar birde seize sorayım dedim

https://www.youtube.com/watch?v=KmntzcLvpDM

sahin08
08 Ocak 2015, 21:33
şıngırdıyorvideodan anlayabildiğim bu yanlız bazı yağlar sesi daha çok dışarı verir

Mertcan39
08 Ocak 2015, 21:36
ipone yağ var 10/40

almpoz
08 Ocak 2015, 21:52
birde şu videoyu çekerken gaz vermeden sesini duyalım gaz verince ne olduğu anlaşılmıyor ritmik ses geliyormu gelmiyormu anlayamadım.Bir zırıltı geliyor ama mesela benim motorda da ara gaz yapınca egzoz pot pot pot diye bir ses yapıyor motordanda rölantide çalışırken tıkı tıkı tıkı diye ses geliyor ama bir sorun olmadı.

Mertcan39
08 Ocak 2015, 21:54
rolantide ses yok yüksek devirde veriyor sesi o yüzden gaz verdim yüksek devirde iken bazen veriyor bazen vermiyor rolantide herşey yolunda

almpoz
08 Ocak 2015, 21:56
ben 3 kere yan yatırdım motoru ama böyle bir sıkıntı olmadı ilginç allahtan koruma demiri vardıda bir zarar gelmemişti.

Mertcan39
08 Ocak 2015, 21:58
ben kaza yaptığımdada demir vardı ama biraz yan çalıştı arabanın şöförü stop etti

mtgemlik
08 Ocak 2015, 22:27
Bende yağmurda kayıp düşmüştüm. Kalktım motoru çalıştırdım, debriyaj tarafından şık, şık, şık diye ses geliyor. Özellikle rolentide duyuluyor. Yalnız benim anlamadığım motor devrildiği an stop etmesi lazım değilmi, yoksa bu özellik belli başlı motorlardamı var. Videodan anlaşılan, bir şıkırtı var ama tam olarak çözemedim. İnş büyük bir sorun değildir.

Mertcan39
08 Ocak 2015, 22:33
o rolantideki tuhaf ses katalizör tıkalı olduğu için geliyor onu tıkadğımızda o sese çıkmaya başlamıştı ben 5 ile 10. saniyedeki sesten bahsediyorum bu arada bbilgilendirme için

motor 30 bin km de her bin de bir castrol yada ipone yağ konuldu subap ayarı 3 kez yapıldı a sabah motoru ısıtmadan çıkmam apaçiler gibi devir kesiciye filan sokmaya çalışmam

mtgemlik
08 Ocak 2015, 22:45
İlk başta subap vuruyormuş gibi duruyor ama yinede iyi bir ustaya baktırmak lazım.

Uğur
08 Ocak 2015, 22:51
Sanki vida-somun gevşemiş ve zırıltı yapıyor gibi bir ses var.

Benzer sesi bende motosiklete koruma demiri taktırdıktan sonra duyuyordum. Sonra dikkat ettim motorum maksimum tork noktasında zırıltı sesi geliyor.

Dedim herhalde motor bloğunda sıkıntı var. Ama biraz dikkatli kontrol edince koruma demirlerinin bağlantı kısımlarında gevşeklik gördüm,somun ve vidaları sıkınca ses kesildi.

Belki kazada böyle bir sıkıntı olmuş olabilir.

Bana motor bloğu sağlıklı çalışıyor gibi geldi.

Tabi daha tecrübeli ustalardan yorum almak lazım,benim ki sadece bir varsayım.

Mertcan39
08 Ocak 2015, 23:00
haklısınız drift 7500 de tam torkunu veriyor o zırıltıda o devirlerde çıkıyor koruma demirini kontrol ettim onda sıkıntı yok ama bariz bir titreşimde artma var vidaları kontrol ettik usta ile bir sıkıntı göremedik bu zırıltıda durup dururken iş yerinden çarşıya inerken farkettim durdum dinledim giderkende var dururkende anlayamadım :S

Uğur
08 Ocak 2015, 23:04
haklısınız drift 7500 de tam torkunu veriyor o zırıltıda o devirlerde çıkıyor koruma demirini kontrol ettim onda sıkıntı yok ama bariz bir titreşimde artma var vidaları kontrol ettik usta ile bir sıkıntı göremedik bu zırıltıda durup dururken iş yerinden çarşıya inerken farkettim durdum dinledim giderkende var dururkende anlayamadım :S

O zaman birkaç ustaya birden dinletip,ortak fikir almakta fayda var. Malum sezon ölü,subap sesi yüzünden bile motor açalım diyecek ustalar var.

Ama çok sıkıntılı birşey çıkacağını sanmıyorum.

Mertcan39
08 Ocak 2015, 23:07
haklınısız aynen egzantrik sesi dedi böyle devam et sıkıntı çıkarmaz dedi ama bilmiyorum güvendiğim usta pek yok birine subap ayarı yaptırdım motor sabahları stop edip çalışmamaya bşaladı o yüzden pek kimseye gidesim yok :)

shooter1
08 Ocak 2015, 23:24
gevşeyen bir somun var pul zırıltı yapıyor gibi şuan aklıma gelen benzin deposunu tutan somunları kontrol et

sahin08
08 Ocak 2015, 23:35
gaz verirken motorun sağına soluna elini tut bastır kesilirse buldun demektir benim cub da 30 binde egzantrik zinciri uzamış krank kolu rulmanı bollaşmıştı (krank komple değişiyor ) debriyaj baskı rulmanı ve birtakım keçeler gitmişti kullanımdan dolayı sekman gömlek piston iyiydi debriyaj bitmemişti ama almış bulundum

neyse 30 binde sadece bu ses çıktıysa yine de iyi derim sesi takip et biraz daha artsın artsın ki ne olduğu anlaşılsın

Mertcan39
09 Ocak 2015, 00:41
shooter cumartesi genel bir kontrol daha yaparim insallah puldur sahin08 oyle bir sey degil sanirim bu cunku motorun sagina sokuna dojununca biraz titreme var ama ses kesilmesi diye bir sey yok maalesef sesin cogalmasini beklesem ariza buyur diye korkuyorum bir gun actirmayi planliyorum bulamassam.birsey

Mertcan39
10 Ocak 2015, 18:58
https://www.youtube.com/watch?v=dHroxsew8Eg

rolanti sesini istemiştiniz bugün çekmek nasıp oldu

shooter1
10 Ocak 2015, 19:09
çözersen sorunu bana da söyle aynı sorun bende de var depo titriyor somunları kontrol ettim sonuç alamadım 7 bin devirlere kadar hiç bir sorun çıkmıyor max torka yaklaşınca değişik bir titreme başlıyor

Mertcan39
10 Ocak 2015, 19:27
motoru açtırıcaz galiba mecbur ustala egzantrik dedi :)

Tİme_shİft42
10 Ocak 2015, 19:33
Başka ustalarada götür ustan para kazanmak için eksantrik demiş olabilir :queen:

Mertcan39
10 Ocak 2015, 20:11
bir iki tane gezdim ama pek anlayanda yok ustam hic acmana gerek yok sorun yaratmaz dedi

shooter1
11 Ocak 2015, 15:18
benim motordaki ses düzeldi soğuklardanı yapıyordu herhalde tam ısıtmadan yola çıkıyordum

Mertcan39
11 Ocak 2015, 15:21
ben ısıtmadan kattiyen çıkmam en azından marşa basarım sonra bir müddet motoru iterek götürürüm blok ılınınca atlarım üstüne :) acaba gergimi germiyor usta açtırmana gerek yok dedi ama bu ses gıcık ediyor

mterayes26
14 Ocak 2015, 18:37
Deli gibi gaz veriyorsun arkadas ses duymuyoruz da eksantrik olma ihtimali yüksek zincir vs

Gergi otomatik gerer dostum yay mekanizması var

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:38 ----------

Ayrıca biryer gevşemiş cızırtı var , kranktan ses gelmıyorsa eksantrık abicim

Mertcan39
14 Ocak 2015, 18:49
gazi verme nedwnim rolantide yada dusuk devirde o sesin gelmemesi 6000 devirden sonra basliyor malesef ses icin kusura bakma ustayla birlikte kendimde civatalari kontrol ettik gevseyen civata bulamadik ses birden basladi ve titresim baya artti halen kullaniyorum bugun hic ses yapmadi nedendit bilmiyorum biraz daha kullanalim bakalim :)

storm_shadow
14 Ocak 2015, 19:06
supap sesi bu eminim. titrediğine göre sübablar sıkı diye düşünüyorum

DKN
14 Ocak 2015, 20:06
evet subaplar sıkı. ayrıca ısıtmadan çıkmam etmem demişinde ben hiç inanmadım. videoda bile deli gibi gaza asılıyosun motor gaz açılarak dinlenilmez

Mertcan39
14 Ocak 2015, 20:16
Kusura bakmayinda sizi inandirmak zorunda değilim malesef ben ses oralarda ciktigi icin gaz verdim rolantide tuhaf bir ses yok 2.videoda bakabilirsin ben biraz gaz verdim laf oluyor baskasi devir kesiciye sokuncada laf yok :)

shooter1
14 Ocak 2015, 21:48
kardeşim ben bugün kullandım havada çok güzeldi bahar havası :) ses vs. gelmedi acaba don olayından yapmış olabilir mi

Mertcan39
14 Ocak 2015, 22:38
hic bilmiyorum ses bende halen mevcut ara ara yapiyor malesef :S

mterayes26
17 Ocak 2015, 02:01
adamlar sübaplar sıkı diyor , sıkı sübap sarsıntı ve ses yaparmış dinle o adamları , adamlar biliyorlar .

Mertcan39
17 Ocak 2015, 02:04
tamam abi bi subap ayarina sokayim yarin :)

mterayes26
17 Ocak 2015, 02:22
lan sacmalama adamlar dişi agrısa sübaplar sıkı diyor . Yahu mantık kur yaaa sıkı olsa ses gelirmi diye . Eksantrık olmalı o acıp bakmak lazım

kırklarelının neresi