PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AKÜ Hakkında Bilgi ve Yardım?? Yuasa-PurePower-VLM-CycleBattery-Bosch

matagp
08 Ocak 2015, 14:30
Merhabalar,

Motoruma akü almam lazım fakat karşıma bir sürü seçenek çıkıyor :)
Fiyatları da birbirinden çok faklı.
Bu markalar hakkında bilgisi veya tavsiyesi olan varmıdır?

Sizce ne almalıyım.

Teşekkürler.

Aküm YTZ14S

1- YUASA 400 ila 500 arasında
2- VLM 150 ila 200 arasında
3- PURE POWER 80 ila 120 arasında
4- BOSCH 350 ila 400 arasında
5- CYCLE Batteries GEL 200 ila 250 arasında değişken.

ake
08 Ocak 2015, 15:38
aynı sorun bendede var. 2006 kawasaki er6n motoruma bakıyordum. yuasa markayı herkes tek geçiyor (250 tl). 3-5 sene sorunsuz kullanırsın diyorlar. vlm çin malıymış. 6 ay garanti veriyorlar (112 tl). satıcısı hayabusa kullanıcısıymış ve bende vlm kullanıyorum dedi. bende arasında bi marka olsun diye bosch marka almaya karar verdim (150 tl). http://www.akusepeti.com/ burdan aldım aküyü. bugün yarın elime ulaşır herhalde. diğer markaları bilmiyorum.

scooboy
08 Ocak 2015, 15:42
50-100 çok önem arzetmiyorsa düşünmeye bile gerek yok. Yuasa...

shi_bumi
08 Ocak 2015, 16:33
Cepteki paraya göre sıralama:

Yuasa-Unibat-Bosch-VLM

ergün1968
08 Ocak 2015, 17:06
Yuasa tabiiki.Ama fiyat katmerli :) Haze tavsiye ederim.3 motosiklette tecrübe edildi.3.senelerinde sorunsuzlar halen.Ancak akü alırken hangi markayı alırsanız alın dikkat edeceğiniz en önemli nokta üretim tarihi ve takılmadan önce mutlaka şarj edilmesi.Bu iki konu çok önemli.

ake
08 Ocak 2015, 17:21
sıvıları sonradan eklensede üretim yılları önemlimidir? değildir diye bir kanıya sahibim.

ergün1968
08 Ocak 2015, 18:30
sıvıları sonradan eklensede üretim yılları önemlimidir? değildir diye bir kanıya sahibim.

Doğrudur.Asit koyulmamış aküde üretim yılı önemli değil.Tam kapalı asitli üretilen aküler için geçerli.

serkanksk
08 Ocak 2015, 18:59
m800 intruder kullanıyorum yuasa aldım taktım dertlerim bitti.Tavsiyedir..

telike
08 Ocak 2015, 19:13
anımdır:
konjektör yandı aküyü de yedi bitirdi
konjektör ve akü alacağım. konjektör satandart fiyat

akü fiyatlarına bakıyorum aynen dediğiniz gibi. yuasa 380 ile 480 arası değişiyor sanki serbest piyasa. Azck Mantıklı Konuşun dedim.
vlm aliyim dedim 89 ya da 98 liraydı (9 ve 8 var kesin eminim ona) dedim alayım nolcak en fazla önümüzdeki kış biter. bu kış 2. kışı.. hava gece -13 dereceyi gördü. bi haftadır gece sürekli - lerde. ondan öncesi yine 3-4 ile 0 arası gündüz 3-4 derece. yağmurda 10 gün kadar kullanmadım.

tek marş.

ee?? kötü müymüş dedim? yuasa iyi diğerleri berbat muamelesi yapıyorlar. yuasa nın kar marjı mı yüksek acaba? vlm aldım iyki de o kadar para vermemişim gayet de kaliteliymiş bi sıkıntıya girmedim. daha farım bile sönükleşmedi.

shi_bumi
08 Ocak 2015, 19:34
Eğer motorun XF650 ise, akü YTX9-BS demektir. 180-200 TL arasında Yuasa bulabilirdin. (380-480 TL fiyatlarını kim verdi merak ediyorum).

telike
08 Ocak 2015, 20:04
Eğer motorun XF650 ise, akü YTX9-BS demektir. 180-200 TL arasında Yuasa bulabilirdin. (380-480 TL fiyatlarını kim verdi merak ediyorum).

izmirde tüm esnaflık amaçları kitlemek olan bi iki esnaftan böyle fiyatlar aldım. internetten araştırdım yuasa yine pahalıydı 300 küsür liralara da vardı. isim vermicem bi iki firmadan aldığım fiyat değildi. birisinden 350 lira fiyat alıyordum diğerinden 400küsür alıyordum. aynı model aynı marka akü için. doğru 200 liralarda da fiyat veren oldu fakat bu sefer de bunlar yine pahalı bu niye ucuz demeye başladım. en uygununu aldım.

yani özetle bi yer vermedi o fiyatları o kadar değişik aralıklarda o kadar firmadan aldım ki..

fazil
08 Ocak 2015, 20:12
Ben de Turk malı Abuş ("Ş" ile yazılıyor) akü kullanıyorum virago 250 motosikletimde, 3-4 sene kadar oldu hala iyi durumda. Eskiden hep yuasa kullanirdim ama o kadar da gerek yok bence 2-3 kati para vermeye.

ergün1968
08 Ocak 2015, 20:16
izmirde tüm esnaflık amaçları kitlemek olan bi iki esnaftan böyle fiyatlar aldım. internetten araştırdım yuasa yine pahalıydı 300 küsür liralara da vardı. isim vermicem bi iki firmadan aldığım fiyat değildi. birisinden 350 lira fiyat alıyordum diğerinden 400küsür alıyordum. aynı model aynı marka akü için. doğru 200 liralarda da fiyat veren oldu fakat bu sefer de bunlar yine pahalı bu niye ucuz demeye başladım. en uygununu aldım.

yani özetle bi yer vermedi o fiyatları o kadar değişik aralıklarda o kadar firmadan aldım ki..
http://magaza.entelenerji.com/yuasa-motosiklet-akuleri/index.php?dispatch=products.view&product_id=29782
180 TL.

telike
08 Ocak 2015, 20:41
http://magaza.entelenerji.com/yuasa-motosiklet-akuleri/index.php?dispatch=products.view&product_id=29782
180 TL.

180 liraya o zaman bulamadım. doğrudur 1.5 sene önce ha sattıkları fiyatlardan daha uygunlarını buldum fakat adamlara bunu söylediğimde aldığım cevap
"orjinal mi? değildir yea"
ya var ya tamam acemiydik bilmiyoduk falan iyi dürtmeye çalıştılar beni :D fazla zarar görmedim sağıma soluma çarptı :D

vardır 180 liraya eyvallah. yuasa iyi markadır ama illa yuasa en iyisidir diğerleri cacıktır demek değildir bu.. onu anlatmaya çalışıyorum. vlm aldım sapasağlam tık temedi henüz. uzun bi süre demeyeceğe benziyor. tecrübemi paylaşıyorum.
ha siz motosiklet dükkanı işletiyorsanız ihtiyaçlarım var çayınızı içmeye geliirim :D

ergün1968
08 Ocak 2015, 20:57
Herhangi bir firma ile ilişkim yok.Araştırma sonucunda bulduğum ve bir tarihte alış veriş yaptığım Yuasa tedarikçisi,makul bir firma olduğu için paylaştım.Aynı fikirdeyiz.Bende bir önceki motorumda Çin üretimi Haze kullandım 2 yıl ve sattığım arkadaşım kullanmaya devam ediyor.

shi_bumi
08 Ocak 2015, 21:00
Dostum bende VLM kullanıyorum. Maksat VLM'yi kötülemek değil. Ama ben çok ani bir kararla cart diye alıvermiştim. Şimdiki aklım olsa 1-2 gün araştırır Yuasa-Unibat-Bosch üçlüsünden birini alırdım.

Ve evet Yuasa en iyisidir. Ve evet diğerleri onun yanında cacıktır maalesef. Japon yapıyor hocam :)

Mesela ben VLM'nin resmi bir web sayfasını bulamadım. Aslına bakarsan google'da VLM battery diye aratırsan ilgili tek bir sayfaya bile ulaşamıyorsun.

telike
08 Ocak 2015, 21:18
Dostum bende VLM kullanıyorum. Maksat VLM'yi kötülemek değil. Ama ben çok ani bir kararla cart diye alıvermiştim. Şimdiki aklım olsa 1-2 gün araştırır Yuasa-Unibat-Bosch üçlüsünden birini alırdım.

Ve evet Yuasa en iyisidir. Ve evet diğerleri onun yanında cacıktır maalesef. Japon yapıyor hocam :)

Mesela ben VLM'nin resmi bir web sayfasını bulamadım. Aslına bakarsan google'da VLM battery diye aratırsan ilgili tek bir sayfaya bile ulaşamıyorsun.

mesela 1.5 senedir vlm kullanıyorum tık demedi. senelerdir kullanan arkadaşlar varmış. yuasanın diğerlerini cacık yapması nedir? örnek vericem mesela yuasa 10 yıl dayanıyor diğerleri 5 yıl mı dayanıyor? (salladım zamanları) öyleyse bile aynı şeye denk geliyor. iki katı fiyat iki katı ömür. diyorum ya. vlm gibi bi marka duyulmamış pek bilinmeyen bi marka aküm var kışın deli soğuklarda günlerce yattı motosikletim ve tık demedi çalıştı. tek marşta. bence kalitelidir o zaman. kimi arkadaşlar var 2 gün yatırıyor motoru e aküm bitti diyorlar. yok artık diyorum ben de.
yani vlm de dayanıklı ve sıkıntı çıkartmadı. bütçesi yuasaya yetmeyecek arkadaş alabilir mi? kendi kararı ben aldım sıkıntı yaşamadım. ve şey düşündüm. akü bu ya.. doğum günümü kutlamasını beklemiyorum ki.

Mertcan39
08 Ocak 2015, 21:25
2 yıldır üstünde orjinal aküm var marka bilmiyorum kutup başı küf tutmuştu sökerken kkutup başı yerinden oynadı çekiçle vurdum son 1 senedir öyle çalışıyor ama sabahları 4. marştan sonra zorlanmaya başladı akü 7 amper bosch almayı planlıyorum çevremde kaliteli marka satan yok mecburen internetten alıcam başka marka önerebilirmisiniz bu arada 7-8-9 ampere kadar akü bakıyorum

sdirer
08 Ocak 2015, 21:30
Ben de Turk malı Abuş ("Ş" ile yazılıyor) akü kullanıyorum virago 250 motosikletimde, 3-4 sene kadar oldu hala iyi durumda. Eskiden hep yuasa kullanirdim ama o kadar da gerek yok bence 2-3 kati para vermeye.

ilginç. :)reklam yapsalar millet duysa keşke.

Mertcan39
08 Ocak 2015, 21:34
eski bir konu vardı bi aralar gene çıkmıştı abuş türk malı değil diyordu konuda

metinkilic
09 Ocak 2015, 00:11
Geçen ay bende akü aldım. Almadan önce bayağı araştırdım. Yuasa aldım. Fiyatları 300 200 tl arasında dolaşırken N-11 sitesinde promosyon yapmış birisinden 135 TL ye aldım. Yani tamamen denk geldi, İyi araştırmak da fayda var. Kendi şarj cihazım var. 18 saat 0,8 amper ile şarj ettim. 10 numara oldu. Size de tavsiyem sakın hızlı şarj yaptırmayın en çok 1 amper ile şarj olsun. uzun sürer ama en verimli şarj bu şekilde dir.

matagp
09 Ocak 2015, 12:09
Arkadaşlar,
Bilgi için Çok teşekkürler.
Bakalım indirime denk getirebilirsem Yuasa alacağım acelem de yok zaten yatıyor benim küheylan:)

Bu arada Diğer secenekleri de inceleme fırsatım olur.

Sağolun..

ilersanaku
09 Ocak 2015, 19:38
Arkadaşlar standart motosikletler için yukarıda bahsi geçen tüm aküler fiyat fayda paralelinde değerlendirilebilir elbet fakat bayisi olduğum özel tip araçlara göre üretilmiş ODYSSEY marka aküler akü sorunsalını aşacak bir ürün. ABD menşeili bu ürün askeri araçlar dahil bir çok alanda kullanılan akülerdir. Yarış araçları, yarış motorları, klasik araçlar, jetskiler, kar araçları, ATV/UTV ler vs...(Honda Goldwing gibi touring severlere ve rally takımlarına çok sattığım bir ürün ayrıca) En belirgin özelliklerinden biri derin deşarja uygun olmasıdır. Yani motorunuzu 4-5 ay sonra tek marşta çalıştırırsınız. İkinci en büyük artısı çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda verim ve ömür kaybına uğramaz. Sarsıntılara dayanıklıdır. Koruma bir metal kutu içerisinde satılan modelleri de mevcuttur. Abartmadan söyleyecek olursak minimum 7-8 yıl kullanım ömrü vardır. En zor koşulları göz önüne alarak söylüyorum tabi. 2 Yıl üretici garantisi altında. Fiyat olarak özelliklerine göre 200-500 € arasında kalmakta.Üst segment bir akü buradan duyurmakta fayda gördüm. Bilgi almak isteyen arkadaşlar bana yazabilirler...

D e m i r
09 Ocak 2015, 23:12
arkadaşlar akü markası mutlaka önemlidir ancak bakımı da kesinlikle ihmal edilmemelidir. özellikle soğuk havalarda ayda bir şarja tutmanız çok faydalı olacaktır

batteryy
17 Ocak 2015, 21:13
Herkeze iyi akşamlar arkadaşlar Bende yazmak istedim agustos ayında bende kararsız kaldım YTX14 aküye ihtiyacım oldu ve yuasa ya korkunc rakamlar vermek istemedim Bende arkadaşın dedıgı gibi UNİBAT aldım gecen hafta 5 gun motorum garajda kalmak zorunda kaldı inanın tek marş ile motoru cevirdi ve yuasanın yarı fiyatına burda size söylemek istediğim olay bende yuasa almak isterdim ama fiyatlar çok yuksek ama hiç pisman olmayacagım bır akuyu almısım 2 yılda garantisi varmış 5 yıl omur beklentısı vaad ediyorlar bosh u aradım ılk 1 yıl garantileri oldugunu soyledıler vlm ye baktım çin menşei bir akü ve 6 ay garantisi var benim için aküde garanti önemlidir unibattan çok memnunum kesinlikle tavsiye ediyorum honda ile anlaşma sağlamış 2015 itibari ile tüm 0 motorlarda unibat olacak ducatinin montaj aküsü zaten yani italyanlar boşuna unibat kızları demiyorlar şimdi anlıyorum :) hadi herkeze kolay gelsin...
http://www.youtube.com/watch?v=26YUhzXIcQA
Buda reklamları.

Twinsler
01 Kasım 2015, 11:43
Akü konusunda bende bir kaç ekleme yapmak isterim arayışta olanlar için fayda sağlayabilir.

Uzun zamandır motor kullanıyorum. Haftada 2 yada 3 gün sürebiliyorum. Bazen 10 gün hiç kullanmadığım günler oluyor. Sırası ile bu zaman zarfında Yuasa - Bosch ve gold marka akü kullandım. Hepsinde de motor yattığında akü ciddi anlamda zayıfladı. Sözün özü aküye çok para vermeyin derim..

VLM alın kafanız rahat olsun yarı yarıya fiyat farkı var..

k_ayhn
01 Kasım 2015, 13:03
Yuasa 450idi 300liraya unibat aldım.akü alırken en önemli konu şarz edilmesi.

Mertcan39
01 Kasım 2015, 13:24
anımdır:
konjektör yandı aküyü de yedi bitirdi
konjektör ve akü alacağım. konjektör satandart fiyat

akü fiyatlarına bakıyorum aynen dediğiniz gibi. yuasa 380 ile 480 arası değişiyor sanki serbest piyasa. Azck Mantıklı Konuşun dedim.
vlm aliyim dedim 89 ya da 98 liraydı (9 ve 8 var kesin eminim ona) dedim alayım nolcak en fazla önümüzdeki kış biter. bu kış 2. kışı.. hava gece -13 dereceyi gördü. bi haftadır gece sürekli - lerde. ondan öncesi yine 3-4 ile 0 arası gündüz 3-4 derece. yağmurda 10 gün kadar kullanmadım.

tek marş.

ee?? kötü müymüş dedim? yuasa iyi diğerleri berbat muamelesi yapıyorlar. yuasa nın kar marjı mı yüksek acaba? vlm aldım iyki de o kadar para vermemişim gayet de kaliteliymiş bi sıkıntıya girmedim. daha farım bile sönükleşmedi.

9 amper bende vlm aldım 2.kışı tek marş gerçi kendi aküsüde 2 sene gitti bu ne kadar dayancak bakalım :)

astrofizik
01 Kasım 2015, 15:04
Merhaba,
Yuasa aküyü 6 sene kullandım ve motorumu sattım motoru alan daha 2 sene sorunsuz kullanır,
Bunun formülü, kesinlikle satıcıya akü kurulumunu yaptırmayın çünkü ilgilenmez.
Asitleri aküye dökün ve en az 8 saat,kapakları açık bir şekilde beklesin,
Sonrasında kapakları kapatıp düşük amperde en az 12 saat şarja koyun
Senede bir kez kış aylarında aküyü full şarj edin,
Motomax'da 40tl civarı satılan bir şarj aleti var adaptör şeklinde, onu tavsiye ederim sorunsuz ve kaliteli bir cihaz,
Bu dediklerimi yapın, akünüzü uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanırsınız

Nikkfurie
01 Kasım 2015, 15:23
piyasada akulerin fiyatinin farklı olması gayet doğal çünkü amperi aynı derin sarz derecesi farklıdır..akü fiyatıni çok etkiler...derin sarz değeri yüksek akü aylarca yatsa tek mars alır veya hiç sarz edilmeden uzun süre kullanilabilir...

vlm akü de bosch tarafından üretilir..bmw lerin orj akusudur fakat tr piyasasına sunulan vlm lerin derin sarz degerleri ucuz olan tiptedir...yuasa ninda tr piyasasına ucuz ve pahalı modelleri girmistir...satın alacağınız akuyu detaylı incelerseniz amperleri aynı olsada diğer degerleri çok farklıdır

soner_34
29 Şubat 2016, 13:59
Akü alırken dikkat etmeniz gereken hususların en önemlisi Akünün Markasıdır. Akü deyipte geçmemek lazım, Kendini ıspatlamış Marka değeri yüksek akülere çok fazla para vermemek, ve Ne olduğu belli olmayan çok ucuz aküleride almamak lazım. En iyi Motosiklet aküsünün başında hepimizin bildiği YUASA Gelmektedir. Fakat bu markayı hepimizin bilmesi onun marka değerini arttırdığı için, Yuasa artık haddinden pahalı bir akü olmuştur. Yaptığım araştırmaya göre aslında Yuasadan daha iyi ve daha uygun çok fazla akü vardır. Günümüzde Yurtdışından ürün getirmenin çok kolay olduğunu göz önünde bulundurursak, şu markaları bir incelemenizde fayda olacağını düşünüyorum.

1 - Federal Batteries
U.S.A Menşeili olan Federal akü yüksek demoraj seviyesi ve Deep Cycle özelliği ile Amerikanın en iyi aküsüdür. ve Bildiğim kadarı ile birkaç yıldır Türkiye'de satılmakta.Burada ürünler mevcut ama fiyatlar biraz pahalı. yurt dışından getirmekle uğraşamam diyenler için link koydum.

http://www.avantajlarvitrini.com/federal-motor-aku
(http://www.avantajlarvitrini.com/federal-motor-aku)
2- Exide Batteries
Bu üründe BMW nin bazı motoları ve Jetskilerinin orjinal ekipmanı, Zaten orjinal aküyü elinize aldığınızda sağında solunda yada alt kenarında yazar By Exide Technology SRL şeklinde. bu üründe Amerika Menşeili olup, Almanya ve Çin de üretilmektedir. Kuru Aküleri çinde üretiliyor diye biliyorum. Bu Akünün AGM ya kuru modelleri DRY AGM ve Charger AGM diye ikiye ayrılıyor, birisi direk suyu koyulmuş olarak gelmekte bu üründe raf ömrü çok dikkate alınmalı, DRY AGM de ise suyu kendimiz koyduğumuzdan RAf Ömrünün pek önemi yok 30 yıllık bir akü bile alınabilir. Su konulmamış aküde hiç bir deformasyon olmaz Akünün plaka ömrünü kısaltan içindeki Su (Asit) olduğundan DRY AGM bu konuda önem arz etmektedir.
Bu ürünün özellikleri ve fiyatlarına şuralardan bakabilirsiniz.

http://avantajlarvitrini.com/exide-motor-akusu
(http://avantajlarvitrini.com/exide-motor-akusu)
http://www.pilburada.com/exide-g19-1...n--61390u.htmlhttp://www.pilburada.com/exide-g19-1...n--61390u.html

3-Yuasa Akü
Yuasayı anlatmama gerek yok sanırım. Bu Forumdaki hemen hemen herkes yuasanın kalitesini bilir. Geçenlerde Yuasanın battığı hatta inci akünün satınaldığı ile ilgili bi haber almıştım. arkadaşa 2 adet yuasa akü lazımdı. gerçekten de bir çok sitede stokta olmayan ürün şu sitede bayağı adetli mevcut. Telefonla sordum hemen hemen her amperi ellerinde mevcut Yuasa arayıpda bulamayanlarda buradan temin edebilirler.

http://www.ucuzakufiyatlari.com/urun-kategori/yuasa-aku/
(http://www.ucuzakufiyatlari.com/urun-kategori/yuasa-aku/)

Bu ürünler benim araştırmalarım sonucu bulduğum kendi ülkesindeki motorların orjinal akü ihtiyacını karşılayan firmalar.

velizrsln
04 Kasım 2017, 03:02
bende sanayiden ölçülerime uyar ismi tanınmadık bişey aldım ama eski bitik akümden farkı yok geri de veremiyorum çünkü 2 hafta oldu birde satarken 1000liğe olmaz demişti birde sanayi olduğu için esnaf ağzı çekemem, şimdi ne alsam diye bakıyorum yuasa yuasa diyoruzda aşırı pahalı vlm düşünüyorum alıp bir denesemmi acaba, bunların yanında bir sürü marka var pahalı hangisi iyi nasıl anlıyoruz illaki yuasa mı alıcaz

MrJ
04 Kasım 2017, 03:09
http://www.motobatt.com/ türkiye'de disb. var, lityum almayacaksanız değerlendirin.