PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kontak dondu dönmüyor yardımcı olabilir misiniz

TurkishPower
08 Ocak 2015, 14:16
Arkadaşlar hepinize merhaba
Tvs apache sahibiyim hergün işe motorumla gidiyorum.Fakat motoru çalıştırmak için 10-15 dakika uğraşıyorum.Jikle teli donmuş yerinden oynamıyor.Arka fren donmuş basınca takılı kalıyor.Ön fren sağlam ama ön frenle de durulmuyor yerler buz tutmuş.Gaz kolu donmuş çeviriyorum çeviriyorum dönmüyor.Bide kontak girmiyordu bende kontağa sıcak su döktüm öyle soktum girdi fakat eve geldim çıkartmak istedim çıkmadı sıcak su döktüm gene fayda etmedi kontak çıkmıyor dönmüyor kontak açık şekilde geceden beri motor duruyor.Akü bitmesinden korkuyorum ama en önemlisi açık olan kontağı nasıl çevireceğim ? Oturduğum sitede kamera güvenlik cart curt var ama kontak açık çalıştırıp gitsem iş yerinin önünden çalınabilir diye korkuyorum bu yüzden kontağı düzeltmem lazım yardımlarınızı bekliyorum.

çelikatlı
08 Ocak 2015, 14:21
Aküyü sök.

TurkishPower
08 Ocak 2015, 14:25
Usta birazdan evden çıkıp motorla işe gideceğim benim sorunum akü değil kontağın dönmesi

capozzz
08 Ocak 2015, 14:36
Dostum böyle havalarda donmayı su ile çözmeye kalkmak hatadır, çünkü kullandığın su gene donacak. Önce aküyü kablosunu çıkartıp kontağa saç kurutma makinası tutabilirsin. Mono etilen glikol ya da gliserin (anti friz yağıdır bunlar) de açar ama sonra başka etkileri olur mu bilemedim. En sağlıklısı sıcak hava ile kurutmak olarak görünüyor. Sonrasında anahtarını kontağa yeniden takmadan önce hafif antifrize bulayabilirsin, bu şekilde bir daha donmayacaktır sanırım.

KUVVETMİRA
08 Ocak 2015, 14:45
sabah arabanın bütün kapıları yapışmış, işe 11'de gelebildim :)

kolay gelsin.

Artes
08 Ocak 2015, 22:26
ArkBu işler için özel sıvılar spreyler var onlarıda araştırabilirsiniz :)

Şundan spariş ettik yarın geliyor :)
http://www.hepsiburada.com/liste/sprayway-buz-cozucu-48-saat-onleyici-sprey-09s015/productDetails.aspx?productId=otm09s015&categoryId=20024787

şöyle bişeyde varmış
http://www.hepsiburada.com/liste/local-buz-cozucu-sprey-500-ml/productDetails.aspx?productId=otyaglcl0003&categoryId=20024787

serkan24
09 Ocak 2015, 03:27
kontağa sıcak su değil bir kaç damla yağ koymak daha mantıklı. arkadaşında dedıgı gıbı su dokersen gene donar. akü kablosunu cıkar ısıt fön makınesıyle yada kalınca bır bez sarki sağlam olsun.

C.Kaan
09 Ocak 2015, 03:33
Kontak deliğine ve deliğin derinliklerine bir miktar WD-40 yada gres yağı sürün problem kalmaz.
Aynı Şekilde jikle telini'de güzelce yağlayın.
FRENLERE ASLA AMA ASLA YAĞ SÜRMEYİN.

sdirer
09 Ocak 2015, 07:04
wd40 ın borusu var onu kontağın ve elektrikli / elektriksiz diğer nekadar düğme, kilit varsa sıkıyorsunuz. bir süre bekliyorsunuz. bir süre sonra çözülmesi %99. çözülmezse tekrar sıkıyorsunuz. hoop çözülüyor. araba kapısı ev kapısı donmaya müsait bilimumum kilidin dostudur.

Susuki
09 Ocak 2015, 13:49
antalyaya şşükürler olsun kapı vs hiçbir kilit donmadı,wd40 bence de ama hiç karşılaşmamıştım böylesiyle

erreguay
09 Ocak 2015, 13:57
akşamları motor branda altındamı yoksa açıktamı kalıyo acaba.?
wd40 donuklar için de işe yarıyomu??
vaybe ne mucize birşeymiş bu wd40

Salih_T
09 Ocak 2015, 15:15
WD40 .

başka da bişey demiyorum...

erreguay
09 Ocak 2015, 17:21
bende eve gidince motorun orasına burasına sıkayım bari

harung
09 Ocak 2015, 17:23
Wd40 motorunun dostu :)

bazen25
09 Ocak 2015, 17:36
bu wd-40 omuz ağrısına da iyi geliyormu :)

Artes
09 Ocak 2015, 19:45
Kontak deliğine ve deliğin derinliklerine bir miktar WD-40 yada gres yağı sürün problem kalmaz.
Aynı Şekilde jikle telini'de güzelce yağlayın.
FRENLERE ASLA AMA ASLA YAĞ SÜRMEYİN.

bi sprey gresim vardı böyle kahvemsi renkli büyük kutulu markasını hatırlamıyorum, polonun kapı kollarına sıktım kollar daha iğrenç dondu tavsiye etmiyorum gresi arkadaşlar :( ama az önce bi wd40 sıktım canavar gibi oldu iki arabanın kapıları kollar menteşeler bagaj delikleri sileceğin hareketli kısımları kuş gibi oldu :))