PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyaz Duman

AydınOğlu09
08 Ocak 2015, 14:04
Arkadaşlar 27 bim km'de Tvs apache 2011 model motosikletim bulunmakta.

Geleyim soruma; Soğuk havalarda Sabah ilk çalıştırmalarda 2 veya 3 dk beyaz duman atıyor. ama ısındıktan sonra bitiyor.

Bu durum normalmidir ?

CelalOgun
08 Ocak 2015, 14:21
Motor ısınana kadar zengin karışım yakıyor. Yani benzini bol hava-yakıt karışımı. Fazla ben yanmadan atılıyor, biz de bunu beyaz duman olarak görüyoruz. Motor ısınınca karışım değerleri normale dönüyor ve duman yok oluyor. Bence normal.

kurubuz
08 Ocak 2015, 14:21
O duman değil. Su buharı. Normaldir.

atii
08 Ocak 2015, 14:23
Aynı soruyu bende soracaktım 5 gün motoru yatırdıkdan bugün çalıştırdım hafif gazla ilk kontak da çalıştı ama bir müddet beyaz duman attı özellik gaz verince duman çıkıyordu rölantiye bırakınca duman yavaş yavaş azılıyordu.

AydınOğlu09
08 Ocak 2015, 14:28
Tamamdır o zaman saolun arkadaşlar. :)

mtgemlik
08 Ocak 2015, 14:38
Arkadaşlar benim sorunumda bu durumun tam tersi. Sabah motoru ilk çalıştırdığımda az bişey beyaz duman mevcut. Ancak ısındıktan sonra beyaz duman çok artıyor. Sizce bu neden olabilir. Eski konularda fakir karışımdan dolayı olabilir yazıyordu.

storm_shadow
08 Ocak 2015, 14:45
bende de motor ısınınca rolantide bir süre çalıştıktan sonra ilk gaz vermelerde siyah duman oluyor.

mtgemlik
08 Ocak 2015, 14:50
bende de motor ısınınca rolantide bir süre çalıştıktan sonra ilk gaz vermelerde siyah duman oluyor.
O da zengin karışımdan oluyo diye biliyorum. Rolantide çalışırken benzinin hepsi yanmıyodur gaz verincede o yanmayan benzini atıyodur. Bilgisi olan arkadaşlar cevap yazacaktır.

mterayes26
08 Ocak 2015, 15:16
beyaz fakir , siyah zengin karışım rengidir . Başka söze gerek yok seninki buhar

ergün1968
08 Ocak 2015, 16:57
Arkadaşlar benim sorunumda bu durumun tam tersi. Sabah motoru ilk çalıştırdığımda az bişey beyaz duman mevcut. Ancak ısındıktan sonra beyaz duman çok artıyor. Sizce bu neden olabilir. Eski konularda fakir karışımdan dolayı olabilir yazıyordu.

Dumanın beyaz olduğundan eminmisin? Muhtemelen maviye yakındır ve yağda eksiltiyordur.Sibop kayıtları,segman v.s .

mterayes26
08 Ocak 2015, 17:11
Dumanın beyaz olduğundan eminmisin? Muhtemelen maviye yakındır ve yağda eksiltiyordur.Sibop kayıtları,segman v.s .

yuuuhhh , pesss bu kadarına . Pardon da sibop kayıtları nereye yapılıyor . :D

mtgemlik
08 Ocak 2015, 17:13

Aynen biraz mavi dumana yakın. Karışıkta diyebiliriz. Motor 36 binde, 2000 km de bir yağını değiştiririm. Azda olsa eksiltmeler oluyo. Ama bujide bi yağlanma söz konusu değil. Ucu biraz kararıyo o kadar.

AydınOğlu09
08 Ocak 2015, 17:28
Motosikletin marka model nedir acaba ? 36 binde düzgün bakımlı ise, yağ yakmaması gerekir

ergün1968
08 Ocak 2015, 18:15
Aynen biraz mavi dumana yakın. Karışıkta diyebiliriz. Motor 36 binde, 2000 km de bir yağını değiştiririm. Azda olsa eksiltmeler oluyo. Ama bujide bi yağlanma söz konusu değil. Ucu biraz kararıyo o kadar.

Devam :)Bir müddet sonra elden geçirtmen gerekecek.Fazla sıkıştırmadan uzun süre daha kullanırsın.Yağsız bırakma.Yağ yakma artarsa motoru söktürmeden önce ilk olarak sibop kayıt lastiklerini kontrol ettir önce,Sonrasında duruma göre davranırsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:05 ----------

Yuhalanmışımda bu arada,o da iyi :)

mterayes26
08 Ocak 2015, 19:19
Devam :)Bir müddet sonra elden geçirtmen gerekecek.Fazla sıkıştırmadan uzun süre daha kullanırsın.Yağsız bırakma.Yağ yakma artarsa motoru söktürmeden önce ilk olarak sibop kayıt lastiklerini kontrol ettir önce,Sonrasında duruma göre davranırsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:05 ----------

Yuhalanmışımda bu arada,o da iyi :)

İyi atmışsın da dayanamadım

mtgemlik
08 Ocak 2015, 19:37
Motosikletin marka model nedir acaba ? 36 binde düzgün bakımlı ise, yağ yakmaması gerekir

Motorum kanuni seyhan 125,2006 model 36000 küsur kmde. Bakımsız bırakmam, bakımlarınıda kendim yaparım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:21 ----------

[QUOTE=ergün1968;3515607]Devam :)Bir müddet sonra elden geçirtmen gerekecek.Fazla sıkıştırmadan uzun süre daha kullanırsın.Yağsız bırakma.Yağ yakma artarsa motoru söktürmeden önce ilk olarak sibop kayıt lastiklerini kontrol ettir önce,Sonrasında duruma göre davranırsın.[COLOR="Silver"]

Zaten motor yakın zamanda açılacak. 3.vites dişlisi kırık veya arızalı. Çok ses yapıyor. Bu sorunla ilgili konuda mevcut forumda. Bu şekilde kullanıldığı zaman komple şanzımanı dağılan oluyormuş. Makina açıldığında görücez artık, rektefe istiyormu, istemiyormu. Ama ben bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Motorun çekişi, gidişi, yakıtı iyi durumda. Motorun kullanma klavuzunu okumuştum geçen günlerde, bende yoktu. Klavuzda, yağını 15w40 kullanın yazıyor. Ben bilmiyordum ve hep 10w40 kullandım. Sizce bir sorun teşkil edermi.

ergün1968
08 Ocak 2015, 19:49
İyi atmışsın da dayanamadım

Peki :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:40 ----------

Motorum kanuni seyhan 125,2006 model 36000 küsur kmde. Bakımsız bırakmam, bakımlarınıda kendim yaparım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:21 ----------

[QUOTE=ergün1968;3515607]Devam :)Bir müddet sonra elden geçirtmen gerekecek.Fazla sıkıştırmadan uzun süre daha kullanırsın.Yağsız bırakma.Yağ yakma artarsa motoru söktürmeden önce ilk olarak sibop kayıt lastiklerini kontrol ettir önce,Sonrasında duruma göre davranırsın.[COLOR="Silver"]

Zaten motor yakın zamanda açılacak. 3.vites dişlisi kırık veya arızalı. Çok ses yapıyor. Bu sorunla ilgili konuda mevcut forumda. Bu şekilde kullanıldığı zaman komple şanzımanı dağılan oluyormuş. Makina açıldığında görücez artık, rektefe istiyormu, istemiyormu. Ama ben bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Motorun çekişi, gidişi, yakıtı iyi durumda. Motorun kullanma klavuzunu okumuştum geçen günlerde, bende yoktu. Klavuzda, yağını 15w40 kullanın yazıyor. Ben bilmiyordum ve hep 10w40 kullandım. Sizce bir sorun teşkil edermi.
Kırık şanzıman dişlisi,karşılığındaki sağlam dişli ile çalıştığında aşırı sürtünme,vibrasyon,hatta kilitlenmelere dahi yol açabileceği için sakıncalı.Yüksek dönüş hızında kilitlendiği takdirde blok dahi dağılabilir.Açıldığında genel anlamlı kontrolünüde yapıp ona göre toplarsınız.Şimdiden kolay gelsin.Yağ sorun olmaz soğuk iklimde değiliz

mtgemlik
08 Ocak 2015, 20:03
Siz ne diyorsunuz 3. viteste traktör gibi titriyo maşallah. Yaklaşık 15 bin kmden beri böyle kullanıyorum. Eskiden çok değildide bu aralar çok ses ve titreşim yapmaya başladı. O yüzden bir elden geçireyim diyorum. Hem üzerindeki debriyaj balatası bile orjinal. Oda bitti gibi onuda değiştireceğim. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Sağolun...

ergün1968
08 Ocak 2015, 20:05
Rica ederim,kolay gelsin.

mterayes26
10 Ocak 2015, 02:47
Peki :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:40 ----------

[QUOTE=mtgemlik;3515697]Motorum kanuni seyhan 125,2006 model 36000 küsur kmde. Bakımsız bırakmam, bakımlarınıda kendim yaparım.

Kırık şanzıman dişlisi,karşılığındaki sağlam dişli ile çalıştığında aşırı sürtünme,vibrasyon,hatta kilitlenmelere dahi yol açabileceği için sakıncalı.Yüksek dönüş hızında kilitlendiği takdirde blok dahi dağılabilir.Açıldığında genel anlamlı kontrolünüde yapıp ona göre toplarsınız.Şimdiden kolay gelsin.Yağ sorun olmaz soğuk iklimde değiliz

Ergün sibop kayıtları nereye yaapılıyor

Mertcan39
10 Ocak 2015, 09:21
subap deyince mterayes e birseyler oluyor :D

telike
10 Ocak 2015, 10:38

koridorun sonunda soldaki odada :D subab kayıt

ergün1968
10 Ocak 2015, 16:37
[QUOTE=ergün1968;3515712]Peki :)

Ergün sibop kayıtları nereye yaapılıyor

Canın sıkılıyor galiba :)Boş muhabbet yapamayacağım kusura bakma,selametle.

Bakınız sübap kayıt:
http://otoyedekleri.com/supap.html

mterayes26
10 Ocak 2015, 21:49
[QUOTE=mterayes26;3516897]

Canın sıkılıyor galiba :)Boş muhabbet yapamayacağım kusura bakma,selametle.

Bakınız sübap kayıt:
http://otoyedekleri.com/supap.html

Oraya yazan da ayrı bir avel , onun adı GAYD tır.

ergün1968
10 Ocak 2015, 21:52
İngilizcesini yazacağız illaki yani? bumudur :)Neyse.

mterayes26
10 Ocak 2015, 23:20
İngilizcesini yazacağız illaki yani? bumudur :)Neyse.

Kayıt'ın ingilizcesi gayd mı , iyi güldüm gece gece . Google'a gir Gayd ı bir tarat neymiş öğren . Ondan son ra karşıma çıkıp canın sıkılıyor galiba , boş muhabbet yapamayacağım selametle deyip mütevazi tiriplerine girme .

ergün1968
11 Ocak 2015, 01:29
Yaşın kaç bilmiyorum,seni muhatap alıp cevap yazmamamda lazım ama dayanamadım yine.Öncelikle insanlarla diyaloğu ve karşındaki insana saygıyı öğrenmeya davet ediyorum seni.Tanımadığın bir insanı sebep ne olursa olsun yuhalayarak hakarette bulunma hakkına sahip değilsin.Bu davranışın karşısında benimde sana hakaret hakkım doğdu ama ben yapmadım.Sen hala kendine küfür ettirmek için devam ettin ben yine muhatap olmadım.Siktir boktan bir konuda gelinen sonuca bak.Sonuçta yardım etmeye çalışılan bir arkadaşımız vardı ve bilgimiz doğrultusunda yardım etmeye çalıştık.valve guide a gayt desen ne olur,kayıt desen ne olur? Anlatılan şahıs anladımı sonuçta anladı.Yani anlatım amacına ulaştı.Ama yok sidik yarışı olacakya gayt,guyt,gak guk.En kral ben bilirim modu.Egolarınızı tatmin için bu ortamları kullanmayın,pisikoloğa gidin.sana yazacağım son mesaj bu.Allaha emanet ol.

mterayes26
11 Ocak 2015, 01:32
Yaşın kaç bilmiyorum,seni muhatap alıp cevap yazmamamda lazım ama dayanamadım yine.Öncelikle insanlarla diyaloğu ve karşındaki insana saygıyı öğrenmeya davet ediyorum seni.Tanımadığın bir insanı sebep ne olursa olsun yuhalayarak hakarette bulunma hakkına sahip değilsin.Bu davranışın karşısında benimde sana hakaret hakkım doğdu ama ben yapmadım.Sen hala kendine küfür ettirmek için devam ettin ben yine muhatap olmadım.Siktir boktan bir konuda gelinen sonuca bak.Sonuçta yardım etmeye çalışılan bir arkadağımız vardı ve bilgimiz doğrultusunda yardım etmeye çalıştık.valve guide a gayt desen ne olur,kayıt desen ne olur? Anlatılan şahıs anladımı sonuçta anladı.Yani anlatım amacına ulaştı.Ama yok sidik yarışı olacakya gayt,guyt,gak guk.En kral ben bilirim modu.Egolarınızı tatmin için bu ortamları kullanmayın,pisikoloğa gidin.sana yazacağım son mesaj bu.Allaha emanet ol.

Benim yaşım da başım da ikimize de yeter , sinirlenme şampiyon . Herşeyin doğrusu , ben psikologu da psikologluk yaparım . Sende şampiyon

bassturbin
12 Ocak 2015, 14:04
Soğukken veya ilk çalışmada siyah beyaz veya beyaz duman normal, motor ısındıktan sonra siyah duman normal, soğuk havalarda beyaz duman veya hava normal sıcaklıytayken görülmeyen duman normaldir...

Daha önce gözle görünmeyen veya keskin olarak göremediğimiz dikkat etmediğimiz yanan yakıtla yağı görünce (cüzzi miktarda her motorda yağ yanar yakıta karışır) heyecan yapıyoruz.Soğuk havada ve ısınmamış motorda yanma farklı olur.

Bir atasözü derki : Her gördüğün dumanı siboptanmı zanettin? :)))