PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekstil motosiklet montu nasil temizlenir

Mertcan39
07 Ocak 2015, 12:02
Oncelikle merhaba google da aramama ragmen bulamadim o yuzden konuyu aciyorum varsa ozur dilerim. Arkadaslar bende bir tekstil mont var yazdan kalma sinek vs izlerini ne yaparak cikartabilirim ilik suyla sildim ise yaramadu kuru temizlemeye versemmi yoksa korumlari cikarip makinada yikanirmi siz nasil yapiyorsunuz

Mexico
07 Ocak 2015, 12:18
Takipteyim.

hkn34
07 Ocak 2015, 12:19
abı sahsı fıkrim bu tarz montları yani rüzgar ve su gecırmez ozellıgı bulunan montları ne kuru temızlemeye ver nede makıneye at cunku hem su gecırmez ozellıgını yıtırıyorlar hemde ruzgar gecırgenlıgını sanırım dıkıslerınde ve kumasın dokusunda deformasyon oluyor ve özelliklerini yitiriyorlar .

ben nasıl temızlıyorum : ılk once montun korumalarını cıkartıyorum sonra varsa ıcındekı termal ıclıgıde cıkarıyorum sonra kuvetın ıcıne ılık su hazırlıyorum az bısey ve suya cok guçlu olmayan bır deterjan ıle mumkunse bebeklerın camasırları ıcın olan kımyasalı az deterjanlar var veya perwol tarzı renklılıler ıcın olan sıvı deterjandan suya atıyorum ve kopurtuyorum sonra elıme buyukce bır normal sunger alıp montu bı guzel yıkıyorum cok kır gosteren acık renklı yerler varsa oralarada dırek sungere deterjan sıkıp ııcene elımde cıtılıyorum sonra bol ılık su ıle duruluyorum ve askıya asıp normal sartlarda kurutuyorum havanın sıcaklıgına gore kuruması 3-4 gun suruyor .sakın kurutmak ıcın kurutma makınesıne atma .

mahyo
07 Ocak 2015, 12:21
Ben korumalarını söküp attım makinaya. Pırıl pırıl çıktı ama hafiften renk atmıştı.O da normaldi yani epeydir kullanıyorum. Bir de reflektif şeritler hafiften pul atmıştı. Ama olsun tertemiz oldu mutluyum :cherry:
Bu arada mont yazlık. Su geçirmez özellik falan yok. Çoğu yeri fileli

Pekbipicadam
07 Ocak 2015, 12:43
Korumaları çıkarıp makinada yıkıyorum, hangi tekstil montu yoğun yağış altında su geçirmemesini bekliyorsun ki su geçirmezlik özelliğini düşüneceksin. Giy yağmurluğu devam et.

sedat_57
07 Ocak 2015, 12:45
küvetin içinde sabunla çitileyin hacı şakir :P küvet yoksa leğen olur ılık su mümkünse deterjan çamaşır makinesi kullanmıyorum

40yapar
07 Ocak 2015, 12:58
benimkinin içinden yıkama talimatı da çıkmıştı, korumalarını çıkar 30 derecede makinada yıka, beyazlayıcı vs kullanma diyodu. harfiyen uydum, tertemiz oldu,herhangi bir zarar da vermedi

oluroyle
07 Ocak 2015, 13:02
Benm 4 mevsim tekstil montu yoğun yağış altinda dahi yagmur gecirmedi,sagolsun.. Askiya asip legende sabun su ikilisini kopurtup sungerle silip , durulmayi da sadece su sünger ile yapiyorum. Mis gibi oluyor

capozzz
07 Ocak 2015, 13:16
Tekstil montumu askıdan almayalı yıllar oldu ama hatırlıyorum etiketinde yıkama talimatı vardı. Benimkinde kuru temizleme yapmayın, 30 derecede yıkayın diyordu. Gayet güzel sonuç almıştım. Mutlaka senin montunun bir yerinde de yıkama talimatı etiketi vardır, bir bakmanı öneririm.

vader
07 Ocak 2015, 13:45
Öncelikle korumalarını çıkartın ve ceketi ters yüz edin.

30 derecede çamaşır makinesinde yıkayın. Deterjan kullanmayın.

Çıkardıktan sonra sıkmadan aynı şekilde kurumaya bırakın.

Saygılarımla.

yavuz benli
07 Ocak 2015, 15:38
Madem başlık açılmış biraz değiştirip sorayım deri olanları nasil temizliycez ben ikinci el dainese aldım temizliyim diyorum ama nasil net bisi bulamadım her kafadan bir ses çıkıyor

Ramazan Can
07 Ocak 2015, 15:48
Ilık suda kuvette yıkıyorum. Hacı şakır bir çok işe yarar monttada etkili. Kuruduktan sonra dikiş yerleri ve fermuar köşelerine vazalin uyguluyorum. Vazalin de bir çok şeye derman.

hakanuygun
07 Ocak 2015, 15:50
Ben VENOM sport tekstil montu içliğini ve korumalarını cıkarttıktan sonra 30 derecede narin programda makineye atıyorm.Şimdi bazı arkadaşlar makineye atta gör ebeninkini diyecekse şimdiden söyleyeyim 8-9 defa attim halen acılan patlayan yırtılan yıpranan bir durumsöz konusu değil

APALA
07 Ocak 2015, 15:58
Bende montumu 7-8 sefer makinede yıkadım. Fakat deterjanla. dediklerinin aslı olacak ki, benim montum da rüzgarı ve yağmuru almaya başladı. Rüzgarı pek almasa da, yağmuru sünger gibi alıyor. En ufak bir çisede bile fena ıslanıyorum.
Marka: hudson.
Kumaşların üstünde,macun gibi, balmumu gibi, vazelin gibi bir nevi zamazingo varmış.
Onun sayesinde yağmurun ve rüzgarın geçmesi engelleniyormuş. Bahsi geçen zamazingo çıkmasın diye, deterjan kullanmayın diyorlar aslı bu yani işin.
Ilık suyun altında iki çitileyin o kadar bence.
Bir daha ki montum, deri olacak nasipse.

zonta
07 Ocak 2015, 16:02
şimdi montun markasını söyleseydin iyi olurdu.yazdan kalma dediğine göre su geçirmezlik özelliği olan bir mont değil diye tahmin ediyorum.eğer öyle ise korumalarını çıkartıp çamaşır makinasında yıkayabilirsin sorun olmaz.ama eğerki su geçirmezlik ve nefes alan bir yapısı varsa örneğin goretex,simpatex,sheltex vs bu montları yıkamak için özel deterjanlar var.normal deterjanla yıkarsan bütün özelliklerini kaybeder.
eğer böyle bir mont yada pantolon kullanıyorsan yada ileride kullanırsan aklında bulunsun.giysiyi ilkönce bununla yıkayacaksın:http://www.motoplus.com.tr/urun/64592918100/Su-Gecirmez-Urun-Temizleyici
sonra bununla su geçirmezliğini yenileyeceksin:http://www.motoplus.com.tr/urun/64592925100/TX-Direct-Su-Gecirmezlik-Yenileyici
bununlada eldivenlerini su ya dayanıklı hale getirebilirsin:http://www.motoplus.com.tr/urun/64592953100/Eldiven-Deterjani-Su-gecirmezlik-
bununlada motosiklet botunu yada gündelik de giydiğin ayakkabılarını suya dayanıklı hale getirebilirsin:http://www.motoplus.com.tr/urun/64592979200/Tekstil-Deri-Su-Gecirmezlik-Spreyi

bu ürünleri yıllardır kullanırım gerçekten çok işe yarıyorlar.benden bukadar.tekeriniz düz bassın..

Mertcan39
07 Ocak 2015, 18:38
Herkese ayri ayri tesekkur ediyorum montum yazlik ama icinde ayri bir kato var fermuarli onu takarsam 1saarlik yagmurda cok az sizma yapiyor biraz sert bi yapisi var makineye atmak istemiyorum kuvete atip biraz citileyim en iyisi arkadaslarin dedigi gibi verdiginiz linklere ayri ayri bakicam suan telefondayim kusuruma bakmayin ilgilendiginiz icin cok tesekkurlet bu benim icin buyuk bir sorundu :)

telike
07 Ocak 2015, 18:57
korumları çıkartıp anneme veriyorum. o iyi biliyor napcağını. (makinaya atıyor)