PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru yıkasam ne olur?

neykıt
07 Ocak 2015, 00:20
Arkadaşlar yarın motorumu yıkamak istiyorum. Saç şampuanı ile yıkasam bir zararı olur mu? ve zinciri yağlama zamanım geldi ne ile temizlemeliyim ilk olarak?

teşekkürler

zulu
07 Ocak 2015, 00:23
Yıkarsan ne mi olur ; temiz olur.. :queen: Şaka bi yana zincir temizleme için alttaki videoyu bi izle..

https://www.youtube.com/watch?v=GQGIAnJ39lI

Ezio41
07 Ocak 2015, 00:23
Motoru yıkarsan temiz olur . :P Saç şampuanını ilk defa sizden duydum , birde duş jeli ile temizleyeyin motorun bloğu rahatlasın . :cherry: Şaka bir yana , normal motor için şampuanlar var onlardan alıp temizleyebilirsiniz . Zincir içinde mazot kullanabilirsiniz fırça ile .

EldekiDebryj
07 Ocak 2015, 00:25
Biz hacişakir sampuanla yikiyoruz ama arap sabunu aldik bide onunla yikiycaz daha denemedik zinciride mazot ve gaz yagiyla siliyoruz dis fircasida kullaniyoruz

Dash_1905
07 Ocak 2015, 00:28
Saç şampuanıyla yıkarsan ne olur bilmem ama kurulamassan motorun buz tutabilir.

COQ
07 Ocak 2015, 00:37
Çitilemedikten sonra problem yok.

beyefendi
07 Ocak 2015, 00:39
Hocam kepek yapmayanlardan alırsanız muntazam olur

SlimShady1
07 Ocak 2015, 00:40
Saç kremide kullan yanlardan kabarmasın, sonrada fön çek :mrgreen: Şaka bi yana, ben motorumu hiç yıkamam, hep ıslak bez ile silip sonra kuru bez ile nemini alırım. tavsiyemdir %100 çalışıyor.

APALA
07 Ocak 2015, 00:47
Bu soğuk havada hasta olur yavrucak yahu. :mrgreen:
Benden de öneri, tazyikli suyu pek tutmamanızdır. Özellkle elektronik aksama ve ön tekerleğe.
Km sayacı bağlı olduğu için.

oluroyle
07 Ocak 2015, 00:52
Motoru yıkarsan temiz olur . :P Saç şampuanını ilk defa sizden duydum , birde duş jeli ile temizleyeyin motorun bloğu rahatlasın . :cherry: Şaka bir yana , normal motor için şampuanlar var onlardan alıp temizleyebilirsiniz . Zincir içinde mazot kullanabilirsiniz fırça ile .

Sizin espri yine iyiymiş, yıkarsan temiz olur. Benim aklıma ise, "yıkamış olursun" geldi.

Merhaba ,

Forumda arama yapmış olsan aslında yeterli açıklama,bilgi,video herneyse bulabilecek düzeyde bir site burası.. Bulurdunuz.
Size siteden linkler atacağım .

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/136974-motosikleti-yikamak.html

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/60877-motosiklet-temizligi.html

beyefendi
07 Ocak 2015, 00:58
Eh konuya bi bayan eli lazımdı oluroyle ablamız imdadına yetişti :D

neykıt
07 Ocak 2015, 01:05
Şu aralar motor için özel temizleyiciler alamam. Şampuan olmazsa ne ile yıkayabilirim? Bahçede çeşme ile yıkayacağım tanzikli değil...

Jant ve zinciri mazot ile sileceğim o zaman ...

Ezio41
07 Ocak 2015, 01:11
Şu aralar motor için özel temizleyiciler alamam. Şampuan olmazsa ne ile yıkayabilirim? Bahçede çeşme ile yıkayacağım tanzikli değil...

Tanzik değil , tazyikli olacak hocam düzeltelim . :) Normal arab sabunu kullanabilirsiniz . Jant , motor bloğu ve zincir için ise mazot biçilmiş kaftan . :)

oluroyle
07 Ocak 2015, 01:11

Moderatörün bir paylaşımı var bu konu hakkında,yine siteden bir link
http://www.motosiklet.net/forum/faydali-bilgiler/134609-zincir-bakimi-ve-zincir-yaglama-aea.html

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/136974-motosikleti-yikamak.html

neykıt
07 Ocak 2015, 01:16
Tanzik değil , tazyikli olacak hocam düzeltelim . :) Normal arab sabunu kullanabilirsiniz . Jant , motor bloğu ve zincir için ise mazot biçilmiş kaftan . :)

tanzit için özür dilerim.motor bloğu dediğiniz yer neresi silindirin boruların olduğu yer mi? ve orası ise Allah ne verdiyse her yerine sürsem olur mu? benim motorda kir çamur kalıp olmuş artık. ilk fırça ile atıcam sonra mazotla mı?

logan07
07 Ocak 2015, 01:18
benzıncıye gıdıyorsun 1 tl atıyorsun mis gibi köpük. boca ediyorsun. azcık bekleyıp ustune yallah tazyik. ardından guzelce bezle kurulamaca ve 10-15 dk seyrusefer. en son on camın ortasına bır opucuk kondurup garaja cekıyorsun. zincirsel süreçler hakında fıkrım yok. senın tertemız yaptıgın motora aynı gece kedı gelıp yatıyor. ustune bır de cısını yapıyor. anlıyorsun kı bosa kasmıssın

Ezio41
07 Ocak 2015, 01:19
tanzit için özür dilerim.motor bloğu dediğiniz yer neresi silindirin boruların olduğu yer mi? ve orası ise Allah ne verdiyse her yerine sürsem olur mu? benim motorda kir çamur kalıp olmuş artık. ilk fırça ile atıcam sonra mazotla mı?

Siz en iyisi hocam şu videolara bi göz atın ;

http://www.youtube.com/watch?v=TU-REgTrrUk

http://www.youtube.com/watch?v=99gUu8tN9Gk

neykıt
07 Ocak 2015, 01:23
Tepkiler gelebilir ama Yamaha R6 motorum var. Yani benzinlikte gidip yıkamak hiç istemiyorum. Oranın köpüklerine hiç güvenmiyorum. Şu aralar çok sıkışığım motor yatıyor zaten. Ama uğraşıp temizlemek istiyorum. Kapalı garajda kalıyor motor.

logan07
07 Ocak 2015, 01:36
hiiç kendini hortumla rezil ettiğine değmez.

neykıt
07 Ocak 2015, 01:42
hiiç kendini hortumla rezil ettiğine değmez.

Ne alaka kardeşim. Arabamızın boyasını çıkardı o benzinlikteki köpükler. Orada 2 3 dakika içinde milletin gözleri üzerimde iken motorumu yıkayacağıma. Bahçemde grenajı her şeyi söküp temizlemek istiyorum. Konuyu nereye getiriyorsun !

oluroyle
07 Ocak 2015, 01:46
Ne alaka kardeşim. Arabamızın boyasını çıkardı o benzinlikteki köpükler. Orada 2 3 dakika içinde milletin gözleri üzerimde iken motorumu yıkayacağıma. Bahçemde grenajı her şeyi söküp temizlemek istiyorum. Konuyu nereye getiriyorsun !

Verilen linkleri inceleyin

neykıt
07 Ocak 2015, 01:54
Verilen linkleri inceleyin

Hocam hepsini inceledim soruma cevap alamadım. O videoların tamamını izledim. Ama hep özel spreyler falan filan...

Benim sorularım

Saç şampuanı ile yıkasam ne olur?
Mazot ile motorun silindirlerini falan silsem olur mu o borularını falan?

40yapar
07 Ocak 2015, 02:01
şampuan olur, hiçbir sakıncası yok. ama üç defa ön tekere üç defa da arka tekere su vermen ve sonrasında da motorun her tarafını iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde durulaman lazım. esas o zaman temiz olur

fthaltan
07 Ocak 2015, 02:05
şampuan olur, hiçbir sakıncası yok. ama üç defa ön tekere üç defa da arka tekere su vermen ve sonrasında da motorun her tarafını iğne ucu kadar kuru yer kalmayacak şekilde durulaman lazım. esas o zaman temiz olur
Peki hocam, niyet de edilecek mi :)

logan07
07 Ocak 2015, 02:06
Saç şampuanınının ph değeri motosikletin ph değerinden yüksek değilse sıkıntı olmayacaktır. İki ay önce gazla motosikleti ve özellikle motor kısmını yıkatmıştm. simsiyah yağ aktı. gazladıktan sonra güzelce yağlayabilirsin :wiinkk:

40yapar
07 Ocak 2015, 02:16
Peki hocam, niyet de edilecek mi :)

250 cc altına niyet gerekmiyor muhterem :)

motocommuter
07 Ocak 2015, 02:58
Arab değil arap hocam düzeltelim. :mrgreen: benim arkadaşlarım ıslak bez ile siliyor, sonrasında kuru bez ile kurulayıp tamamlıyordu. Tavsiye ederim.

YouSuffer
07 Ocak 2015, 09:42
R6 motorun varsa 5 liraya benzincilerde satılan oto şampuanlarından alabilirsin sorun saçma o yuzden..

vader
07 Ocak 2015, 09:44
Arkadaşlar yarın motorumu yıkamak istiyorum. Saç şampuanı ile yıkasam bir zararı olur mu? ve zinciri yağlama zamanım geldi ne ile temizlemeliyim ilk olarak?

teşekkürler

Kendi adıma, motosikletimi yıkamıyor, onun yerine güzelce siliyorum.

1 kova ılık su ve 4 adet (Silme ve durulama için) fiber optik bez bu işlem için yeterli.

Suyun içine el yıkamada kullanılan sıvı sabunlardan 1 kapak kadar koyabilirsiniz.

Bu şekilde yapılan temizliğin motosiklete herhangi bir zarar verdiğini de gözlemlemedim.

Saygılarımla.

muzoooo
07 Ocak 2015, 10:15
Garajda yatan motoru hiç yıkamayın.
Kıyıda köşede ıslak yerler kalır paslanma artar.
Gerenk yok.....

xismailaydin
07 Ocak 2015, 12:23
Arkadaşlar, şu "motosikleti yıkamıyorum, önce nemli sonra kuru bezle yıkıyorum" mantığı özellikle karenajlı motosikletlerde kılcal çiziklere neden oluyor.

Bu nedenle motosikletin üzerindeki tozlardan arınması için önce süngerle bol köpüklü su geçirilmesi lazım. Sonra aynı yöntemle durulandıktan sonra kuru bez ile kurulanabilir.

Ben motosikleti bulaşık deterjanı ile yazın musluk suyuyla, diğer mevsimlerde kendi konforuma göre uygun gördüğüm sıcaklıktaki suyla yıkarım. Kaynar su deri kısımlara sıkıntı yapabilir, ona dikkat etmek lazım.

capozzz
07 Ocak 2015, 13:47
Saç şampuanı bir canlı varlık olarak bize zarar vermediği gibi motora da bir zarar vermez. Ama durulamayı çok çok iyi yapman lazım, yoksa köpük izi kalır. Ben neden köpürtme ihtiyacı duyulduğunu gerçekten anlayamıyorum, yani motorun her tarafı yağa mı batık, çok mu pis? Eğer öyle değilse, en güzeli sadece su ile yıkamaktır. Önce üzerindeki bütün toz zerrelerini atacak şekilde su dökmelisin. Ardından yumuşak bir süngeri kovadaki suya batıra batıra yavaş yavaş her tarafını süngerle çok bastırmadan, üzerinde yapışık çamur vs yi daha çok suyun etkisiyle atarak silmelisin. Sonra kuru bezlerle (kuru bezin en güzeli eski penye atlettir, eski atletini ikiye kes onu kullan, daha güzel bir bez bulamazsın) iyice silip kurulaman lazım. En son oynak parçalara wd40 sıkıp işi bitiriyorsun. (öyle kendin motor bloğuna mazot süreyim falan işlerine bence girme)

Zincire gelince, zinciri her yağlama vakti geldiğinde önce temizlemen zarar verir (zincirin oringlerine zarar verir). 2 ya da 3 yağlamada 1 defa önce temizlik yapmalısın. Temizlik için özel spreyler de var ama en güzeli gaz yağı diye biliyorum.

storm_shadow
07 Ocak 2015, 14:04
Saç şampuanı bir canlı varlık olarak bize zarar vermediği gibi motora da bir zarar vermez. Ama durulamayı çok çok iyi yapman lazım, yoksa köpük izi kalır. Ben neden köpürtme ihtiyacı duyulduğunu gerçekten anlayamıyorum, yani motorun her tarafı yağa mı batık, çok mu pis? Eğer öyle değilse, en güzeli sadece su ile yıkamaktır. Önce üzerindeki bütün toz zerrelerini atacak şekilde su dökmelisin. Ardından yumuşak bir süngeri kovadaki suya batıra batıra yavaş yavaş her tarafını süngerle çok bastırmadan, üzerinde yapışık çamur vs yi daha çok suyun etkisiyle atarak silmelisin. Sonra kuru bezlerle (kuru bezin en güzeli eski penye atlettir, eski atletini ikiye kes onu kullan, daha güzel bir bez bulamazsın) iyice silip kurulaman lazım. En son oynak parçalara wd40 sıkıp işi bitiriyorsun. (öyle kendin motor bloğuna mazot süreyim falan işlerine bence girme)

Zincire gelince, zinciri her yağlama vakti geldiğinde önce temizlemen zarar verir (zincirin oringlerine zarar verir). 2 ya da 3 yağlamada 1 defa önce temizlik yapmalısın. Temizlik için özel spreyler de var ama en güzeli gaz yağı diye biliyorum.

Adam doğru söylüyor. Özellikle zincire tayzikli suyla yıkamamak gerek.

AurorAbeam
07 Ocak 2015, 14:09
benzıncıye gıdıyorsun 1 tl atıyorsun mis gibi köpük. boca ediyorsun. azcık bekleyıp ustune yallah tazyik. ardından guzelce bezle kurulamaca ve 10-15 dk seyrusefer. en son on camın ortasına bır opucuk kondurup garaja cekıyorsun. zincirsel süreçler hakında fıkrım yok. senın tertemız yaptıgın motora aynı gece kedı gelıp yatıyor. ustune bır de cısını yapıyor. anlıyorsun kı bosa kasmıssın

O köpüklerin zararlarını araştırdıktan sonra yanından geçeceğinizi sanmıyorum.

Karalı
07 Ocak 2015, 15:35
Bu soğukta motor yıkanması tehlikeli zatürre olur illa yikayacam diyorsan dalin kullan gözleri yakmasın:P

pnongrata
07 Ocak 2015, 15:37
2'si 1 arada ürünlerden (Şampuan + krem) kullanmanızda yarar var..

berkcigdem
12 Ocak 2015, 06:13
lastıklerede parlatıcı sür tam olsun :D D: hani bu oto yıkamalar en son araç lastigine sürüyorlar ya ondan işte şaka yapma sakın öle hişi :D :D :D :D ben 5 ayda bır yıkatıyorum bu arada bence takılma böle seylere gerek yok :) ama zincir bakımı için en başta bir video var o çok önemli işte...