PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geçiş için Doğru Zaman mı?

berkekolik1
06 Ocak 2015, 23:07
Merhabalar,

Aranızda bilinçli motosiklet kullanıcısı olma yolunca ilerliyorum, fakat deneyim sahibi tecrübeli kişilerden de görüş almak istiyorum.

Öncelikle kendimi tanıtayım.

Boy: 174
Ehliyet: Var

Tecrübe: Yaklaşık 3-4 bin km

Kullandığım motorlar:

Xmax 250
Cbf 150
Mondial 125 (1 gün kullandım)

Ehliyetimi de aldım, haziran ayı gibi Honda Güvenli Sürüş veya Gis Akademi İleri sürüş teknikleri 1 ve 2 ye gitmeyi düşünüyorum.

Sizce Cbr 600rr alma zamanı gelmiş mi? Motorumu alıp eğitime öyle katılmayı düşünüyorum.

Birde 2. el mi önerirsiniz yoksa 0 mı? İkisi içinde durumum müsait.

Teşekkür ederim herkese.

Ezio41
06 Ocak 2015, 23:11
Zamanı gelmemiş . Cbf 150'yi bi 10-15.000 bin km kadar daha sür . Sonra 250-500 cc arası birşeyler al en fazla 2 silindirli olsun . Onunlada bi 20.000 kadar yap , sonra yaşın 24-25 civarına geldiğinde 600rr alabilirsin . Tabi iyi bir eğitim almak şartıyla .:cat:

Carbondioxid
06 Ocak 2015, 23:12
Kaç defa yere düştüğüne, hiç suratına/burnuna yumruk yiyip yemediğine, kemik kırlması yaşayıp yaşamadığına , hemen yanı başında birisinin acı çektiğini görüp görmediğine, gib sorulara vereceğin cevapların , soruna yanıtlara etkili lacağını garanti ederim.

Kısadan hisse , bro olgunlaşmanı/pişmeni bekle derim.

berkekolik1
06 Ocak 2015, 23:14
Kaç defa yere düştüğüne, hiç suratına/burnuna yumruk yiyip yemediğine, kemik kırlması yaşayıp yaşamadığına , hemen yanı başında birisinin acı çektiğini görüp görmediğine, gib sorulara vereceğin cevapların , soruna yanıtlara etkili lacağını garanti ederim.

Kısadan hisse , bro olgunlaşmanı/pişmeni bekle derim.

1 ay önce yedim burnuma yumruk sayılır mı :) Kawa 300'ü aşma diyorsunuz ozaman?

mahyo
06 Ocak 2015, 23:15
Heh işte ne zamandır beklenen konu geldi.
600 lük iyidir iyi.Binlik fazla gelir zaten. Gerçi 4 bin km tecrübe ve gis 1-2 ile 1000'liği bile oynatırsınız.

Şaka bir yana da hocam yapmayın lütfen. 600 rr için daha çok var. Yaş olarak ta yol olarak ta

yusufozugenc
06 Ocak 2015, 23:17
600 cc için daha erken, 250-300 cc bir şeyler bakın derim. Madem durumun müsait ninja 300 hayatını riske atmadan gazını biraz almana yardımcı olur :)

berkekolik1
06 Ocak 2015, 23:17
Heh işte ne zamandır beklenen konu geldi.
600 lük iyidir iyi.Binlik fazla gelir zaten. Gerçi 4 bin km tecrübe ve gis 1-2 ile 1000'liği bile oynatırsınız.

Şaka bir yana da hocam yapmayın lütfen. 600 rr için daha çok var. Yaş olarak ta yol olarak ta

Bir akrabamız var ben ninja 300 düşünüyordum dedi zaten tecrüben var vs. ne yapıcaksın ona o kadar para verip biraz daha verip 600 alırsın diye..

oluroyle
06 Ocak 2015, 23:20
Merhaba,

Heyecanla bir an önce binilmek istenilen cc motor,model için acaba zamanı geldi mi gibi bir düşünce varsa hele de forumdan verdiğiniz bilgilerle , dogru zaman mı tespiti istiyorsanız, doğru zaman gelmemiştir.

Acaba varsa,tekrar düşünmek gerekir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:18 ----------

Bir akrabamız var ben ninja 300 düşünüyordum dedi zaten tecrüben var vs. ne yapıcaksın ona o kadar para verip biraz daha verip 600 alırsın diye..

Nice insanlar var 10.000lerce km motor sürmüşlükleri varken,eğitim alıp ben yaptığım 10.000 kmyi siliyorum diyen.. Tecrübe ise motor ile katedilen km ile ilgili değildir sadece..

Carbondioxid
06 Ocak 2015, 23:22
1 ay önce yedim burnuma yumruk sayılır mı :) Kawa 300'ü aşma diyorsunuz ozaman?

Bişey demek istemiyorum, belirtiğim haller, can yanması, yere yapışma kazaya sebebiyet , jöleli saçlı, jön arkadaşının yerde revan içinde gluk blukk diye sesler çıkartması, yahut artçı güzel kızın o halde olması ve senin bu ana şahid olman, yahut kazaya sebebiyet verip karşı tarafın dramına şahit olman gibi durumlara kısadan hisse , göz önünde tutmaktı amacım.

Evet bendenizde, heves baltalayan tiplerdenim, buna sebeb bazı yerlerdeki ağarmış kıllar, benlik/senlik değil inanki.

İlla bir tevcih edilme istersen, 250cc tek ikende artçı ilede yeter diye düşünüyorum.

berkekolik1
06 Ocak 2015, 23:23
Merhaba,

Heyecanla bir an önce binilmek istenilen cc motor,model için acaba zamanı geldi mi gibi bir düşünce varsa hele de forumdan verdiğiniz bilgilerle , dogru zaman mı tespiti istiyorsanız, doğru zaman gelmemiştir.

Acaba varsa,tekrar düşünmek gerekir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:18 ----------

Nice insanlar var 10.000lerce km motor sürmüşlükleri varken,eğitim alıp ben yaptığım 10.000 kmyi siliyorum diyen.. Tecrübe ise motor ile katedilen km ile ilgili değildir sadece..

Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam, benimde şüphelerim vardı çekiniyordum işin doğrusu emin değildim tam kendimden ama bazı bilinçsiz kişiler öyle söyleyince yanıldım..

Darkcity2000
06 Ocak 2015, 23:28
600cc demek olmaz beygire bakmak lazım R6 ile f650 mesela bir değil...yüksek cc ye gececeksen enduroların tadına bakarak devam edebilirsin.

berkekolik1
06 Ocak 2015, 23:30
600cc demek olmaz beygire bakmak lazım R6 ile f650 mesela bir değil...yüksek cc ye gececeksen enduroların tadına bakarak devam edebilirsin.

Boy çok uzun olmadığı için enduro düşünmüyorum hocam :) ama naked olabilir.

Green Arrow
06 Ocak 2015, 23:33
Evet önden yerimi ayırtıyım buralar değerlenir :D

oluroyle
06 Ocak 2015, 23:33
Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam, benimde şüphelerim vardı çekiniyordum işin doğrusu emin değildim tam kendimden ama bazı bilinçsiz kişiler öyle söyleyince yanıldım..

Bilinçli davranışınızdan ötürü memnun oldum.. Motosiklet sürücüsü dediğin farkındalığı yüksek,bilinçli olmalı ki çevresine de bu kültürü iyi aksattirip yayabilmeli.Motor sürücüleri serseridir izlenimi ancak bu yolla ülkemiz insanlarınca silinir.

Nikkfurie
06 Ocak 2015, 23:37
sizin burda sorduğunuz soruyu avrupa da kimse sormuyor, çünkü zaten yasalar kullanmasına izin vermiyor..

ballthrower
06 Ocak 2015, 23:37
1000-1200 bir enduro makine alin fakat 600rr hicbir zaman almayin.

berkekolik1
06 Ocak 2015, 23:40
Bilinçli davranışınızdan ötürü memnun oldum.. Motosiklet sürücüsü dediğin farkındalığı yüksek,bilinçli olmalı ki çevresine de bu kültürü iyi aksattirip yayabilmeli.Motor sürücüleri serseridir izlenimi ancak bu yolla ülkemiz insanlarınca silinir.

Bende bunun için bir şeyler yapmak istiyorum. Kolumda s1000rr dövmesi var, görüyolar soruyolar bildiğim kadar anlatıyorum. Ama şu zamana kadar öğrendiğim ve eleştirdiğim konu bana bir şey olmaz mantığı ile kask takmamaları, birde kaskları olup koluna takıp gidenler var. Emin olun havalı olmuyorsunuz bilinçli kişiler sizlere üzülüyor..

oluroyle
06 Ocak 2015, 23:45
Bende bunun için bir şeyler yapmak istiyorum. Kolumda s1000rr dövmesi var, görüyolar soruyolar bildiğim kadar anlatıyorum. Ama şu zamana kadar öğrendiğim ve eleştirdiğim konu bana bir şey olmaz mantığı ile kask takmamaları, birde kaskları olup koluna takıp gidenler var. Emin olun havalı olmuyorsunuz bilinçli kişiler sizlere üzülüyor..

Açıkcası ben koluna kaskı takmış, süren motorcuya üzülmüyorum..Motor sürücüsünün insanlara verdiği bilinçsizliğe,kötü algıya,kötü izlenime üzülüyorum..

berkekolik1
06 Ocak 2015, 23:53
Açıkcası ben koluna kaskı takmış, süren motorcuya üzülmüyorum..Motor sürücüsünün insanlara verdiği bilinçsizliğe,kötü algıya,kötü izlenime üzülüyorum..

Aynen oyle hocam, kaski sadece ustten kafasina oturtan , surati filan acik sadece kafasinda kask oturuyor o vaziyette motor kullanirken sigara iciyor..

KYorulmaz
07 Ocak 2015, 00:10
&00rr oldukça yakışıklı bir o kadar güçlü çoğu arkadaşımızın rüyalarını süsleyen bir motordur.
Kendi motorumu almadan 10dk 600rr a artçı oldum. Her saniyesi benim için inan ki korkutucuydu. İnanılmaz bir güç ve gazı açtıkça daha da isteyen bir motor.

Ehliyet alınmış. Dediğin gibi eğitimlerini ekipmanlarını tamamla daha sonra bütçen neye el verirse 250 - 300 cc bir motor hem senin işini görür, isteklerine cevap verir.
600rr içinde ilk adımı atmış olursun. Bu ilk adımı asla zaman ve para kaybı olarak nitelendirme. Bu durumu bu şekilde tanımlayan kişilere de kulak asma dostum.

İyi forumlar dilerim.

eraksoy
07 Ocak 2015, 00:12
Acele etme evlat daha çok vakit var.

telike
07 Ocak 2015, 01:46
120-130 beygir az değil. bence daha var. eğitim ise eğitimlere devam tecrübeye devam. ne kadar eğitim alırsanız alın eğitimin pekiştiği yer yaptığınız km dir. eğitim teknik öğretir oturtması size kalır. isterseniz 1000km tecrübe ile tüm gis eğitimleri alın. başarı ile geçin hepsini. trafikte oturtamazsınız. ha bilgisiz de (eğitimsiz demiyorum) 100binlerce km yapın yine çok zor.. hepsi bir arada olmalı

12680
07 Ocak 2015, 04:03
Paranın çoğunu kenara koy kalanıyla ybr al.

vader
07 Ocak 2015, 09:32
Merhabalar,

Aranızda bilinçli motosiklet kullanıcısı olma yolunca ilerliyorum, fakat deneyim sahibi tecrübeli kişilerden de görüş almak istiyorum.

Kullandığım motorlar:

Xmax 250
Cbf 150

Ehliyetimi de aldım, haziran ayı gibi Honda Güvenli Sürüş veya Gis Akademi İleri sürüş teknikleri 1 ve 2 ye gitmeyi düşünüyorum.

Sizce Cbr 600rr alma zamanı gelmiş mi? Motorumu alıp eğitime öyle katılmayı düşünüyorum.

Teşekkür ederim herkese.

Emeklemeden maraton koşmaya çalışmayın derim.

Saygılarımla.

YouSuffer
07 Ocak 2015, 09:39
Bilinçli olmak eğitim almak fikirleri süper. Bence hyosung gt 250r düşün derim. 600rr a hazırlık için ideal motor olur hacmi gorunusu oturus pozisyonu itibariyle gayet iyi. Bende 600rr dusundugumden ilk 125 ccden gt250r a geçmeyi düşünmekteyim.

Darkcity2000
07 Ocak 2015, 11:01
yada 300 luk ninja..

KUVVETMİRA
07 Ocak 2015, 11:03
4 silindir-600cc 18 yaşında bir amatör için bence erken.

A.Volkan
07 Ocak 2015, 11:42
Beyler beni yanlış anlamayın kızmayın ama şahsi görüşüm(genel motorlu vasıtar için) ben güvenli ve bilinçli sürüş ile km'nin doğru orantılı olduğuna pek inanmıyorum.Dediğim yanlış anlaşılmasın trafikte 100.000 150.000 200.000 kmleri devirmiş bazı (genelleme yapmıyorum)dengesiz sinyal kullanmayan, şak diye duran,taksi,dolmuş,direksiyonda makyaj yapan tabletle oyun oynayan özel araç sürücüleri,yollarda egoları yüzünden büyük motorlarıyla arkadan scooterları,küçük cc motorları karşısındakinin ve kendisinin can güvenliğini düşünmeyip sıkıştıranlar var!

Pekbipicadam
07 Ocak 2015, 15:14
Üzerine biraz daha koy 1000'lik al :queen:

yavuz benli
07 Ocak 2015, 15:34
Maddi olarak sıkıntın yoksa ki yok gibi, ninja 300 bence ideal hem yakışıklı hem performansı iyi yada az daha bekle yamahanin yeni 250ligini al fazlasına gerek yok hele ki daha 18 yaşında biri için

bilginozi
07 Ocak 2015, 15:43
Benim farklı bir fikrim var. Maddi durumunuz yerindeyse eğer; 600rr alıp ona bazzaz-tci takıp düşük güç üreten bir map yükleyerek örneğin 35-40hp gibi motoru bu şekilde düşük güçte alışarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem 2el satma derdinden kurtulursunuz hem uzun zaman bineceğiniz bir motorunuz olur.

A.Volkan
07 Ocak 2015, 16:11
Benim farklı bir fikrim var. Maddi durumunuz yerindeyse eğer; 600rr alıp ona bazzaz-tci takıp düşük güç üreten bir map yükleyerek örneğin 35-40hp gibi motoru bu şekilde düşük güçte alışarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem 2el satma derdinden kurtulursunuz hem uzun zaman bineceğiniz bir motorunuz olur.

Dediğin olay çok hızlı bir yarış atını dizginlemek gibi ! Belki motora bile zararı olabilir.Ustalar yorum yapsın bu konuda.

capozzz
07 Ocak 2015, 16:23

Dostum olay sadece aletin gücü değil. Ağırlığı, oturuş pozisyonu zorluğu, duruma göre verdiği tepki vs. Ninja 300 her anlamda bu kategoriye başlamak için uygun bir makine, vites geçişlerinden egsozun verdiği sıcaklığın yönüne kadar düşünmüş adamlar. Arkadaş daha düşecek, kalkacak, düşen motoru kaldıracak, bunları hafif ve daha hata toleranslı bir makinede yaşamasında fayda var.

mephamd
07 Ocak 2015, 16:29
r25 veya ninja zamanı

Susuki
07 Ocak 2015, 19:44
ben 21 yaşındayım 9 yaşından beri 5.motorum (peder bey sayesinde o da motorcu) şuan 250 inazuma toplam en az 20 bin km yaptım param yok olsa da almam 600 dört silindir.şimdiden başladım biriktirmeye okul bitince alıcam umarım :) yani çok erken bence.ki benim ağız burun yamuk bisiklet kazalarından dolayı

phradrel
08 Ocak 2015, 09:54
bi de olaya şöyle bakın.

20 yaşında bindiniz 600lüpe
23 yaşında da 1000liğe...

sonra?

çocuklara büyük kıyafeti giydirenlerden bundan zevk alanlardan olmayın. her yaşın ayrı bir güzelliği var. ben üç sene 125 cc sürdüm, artçım olmasa 250cc'den yukarı çıkmazdım.

imkanınız el veriyorsa pistleri de deneyebilirsiniz. illa 250kg lık aletlerle hafta içi okula gitmek zorunda değilsiniz. 125-250 bandında motosikelt sahibi olup ara sıra hız tutkusunu pistlerde de tadabilirsiniz. biraz da bu yanını araştırın bence.

A.Volkan
08 Ocak 2015, 10:47
Dediğim yanlış anlaşılmasın naçizane görüşüm (yukarıda da yazdım)forumu seviyorum nefret edilip atılmak istemem bu konuda yanlışım ve hatam varsa düzeltmeye tartışmaya açığım!Ama kim bilir bu forumda kaç tane yetenekli genç var belki ülkemizi motor yarışlarında temsil edecek fakat sanki devamlı insanların hevesleri ve hayalleri köreltiliyor ve törpileniyor gibi geliyor bana!Yok 2 sene(şu kadar km) 100 cc sür 3 sene 125 cc sür şu kadar km 250cc sür sonra 600 cc ye geçersin kalan ''ömründe'' de 1000 cc sürersin gibi öneriler ve tavsiyeler!Şu hayatta yaşayacağımız ne kadar ömrümüz var ki zaten!Tabi ki TECRÜBE KESİNLİKLE ÖNEMLİ ama hayalinizdeki makinayı kullanmadan nasıl tecrübe edebilirsiniz.Motor olayı başlı başına bir risk zaten!Bu forumdaki herkes bu riski göze almış kişiler.Ayrıca aklıma gelmişken çok nadir de olsa kıskançlık yapılmamalı benim param az olabilir(gerçekten öyle) adamın parası vardır birazda tecrübesi varsa basar parayı alır beğendiği motoru!Belki normal olarak eleştiriye maruz kalabilir ama burda sevincini mutluluğunu paylaşırken moral bozmak ve adamın hevesini kırmak onu mutsuz etmek hoş değil!Saygılarımla AHMET VOLKAN

berkekolik1
08 Ocak 2015, 18:36
4 silindir-600cc 18 yaşında bir amatör için bence erken.

Tamam hocam kawa ninja 300 düşünüyorum şuan.

yada 300 luk ninja..

Kesinlikle, ilk tercihim buydu fakat biraz daha para koy 600rr al diye vazgeçirmişlerdi.

Acele etme evlat daha çok vakit var.

ninja 300 düşünüyorum hocam sizce nasıl?

Maddi olarak sıkıntın yoksa ki yok gibi, ninja 300 bence ideal hem yakışıklı hem performansı iyi yada az daha bekle yamahanin yeni 250ligini al fazlasına gerek yok hele ki daha 18 yaşında biri için

Yamaha 250 yi bir arkadaşta söyledi fuar olsun da gidip bakalım :)

r25 veya ninja zamanı

Ninja dan yana kullanıyorum tercihimi :)

bi de olaya şöyle bakın.

20 yaşında bindiniz 600lüpe
23 yaşında da 1000liğe...

sonra?

çocuklara büyük kıyafeti giydirenlerden bundan zevk alanlardan olmayın. her yaşın ayrı bir güzelliği var. ben üç sene 125 cc sürdüm, artçım olmasa 250cc'den yukarı çıkmazdım.

imkanınız el veriyorsa pistleri de deneyebilirsiniz. illa 250kg lık aletlerle hafta içi okula gitmek zorunda değilsiniz. 125-250 bandında motosikelt sahibi olup ara sıra hız tutkusunu pistlerde de tadabilirsiniz. biraz da bu yanını araştırın bence.

600 istememin bir sebebi de piste girmekti hocam, gazlama işlerini pistte yaparım diye düşünüyordum..

telike
08 Ocak 2015, 20:22
Dediğim yanlış anlaşılmasın naçizane görüşüm (yukarıda da yazdım)forumu seviyorum nefret edilip atılmak istemem bu konuda yanlışım ve hatam varsa düzeltmeye tartışmaya açığım!Ama kim bilir bu forumda kaç tane yetenekli genç var belki ülkemizi motor yarışlarında temsil edecek fakat sanki devamlı insanların hevesleri ve hayalleri köreltiliyor ve törpileniyor gibi geliyor bana!Yok 2 sene(şu kadar km) 100 cc sür 3 sene 125 cc sür şu kadar km 250cc sür sonra 600 cc ye geçersin kalan ''ömründe'' de 1000 cc sürersin gibi öneriler ve tavsiyeler!Şu hayatta yaşayacağımız ne kadar ömrümüz var ki zaten!Tabi ki TECRÜBE KESİNLİKLE ÖNEMLİ ama hayalinizdeki makinayı kullanmadan nasıl tecrübe edebilirsiniz.Motor olayı başlı başına bir risk zaten!Bu forumdaki herkes bu riski göze almış kişiler.Ayrıca aklıma gelmişken çok nadir de olsa kıskançlık yapılmamalı benim param az olabilir(gerçekten öyle) adamın parası vardır birazda tecrübesi varsa basar parayı alır beğendiği motoru!Belki normal olarak eleştiriye maruz kalabilir ama burda sevincini mutluluğunu paylaşırken moral bozmak ve adamın hevesini kırmak onu mutsuz etmek hoş değil!Saygılarımla AHMET VOLKAN
yetenekli adam trafikte belli etmez yeteneğini motorsporları yapar. onun için de yetenek tek başına yeterli değil.

sen sürersin ben sürerim ama üçüncü bi şahıs süremez. buna da kimse karar veremez bu yüzden herkese ufaktan başlama tavsiyesi verilir ki en mantıklısıdır. önüne gelen sürerim sanıyor. ha ufak ufak atlamaya ben de karşıyım nasıl 600 ile 1000 cc ss makina arasında bi fark yoksa, 20 beygir ile 30 beygir arasında da bi fark yok. adamın parası vardır basar parayı 18 yaşında r1 alır 2014 yaz mevsimi başında gaziemirde kamyona patlayıp hayatını kaybeden kardeşimiz gibi arkasından herkes ağlar.
motor olayı başlı başına bir risk eyvallah. ama önce tedbir sonra tevekkül.
KİMSE üstüne alınmasın bu lafım kesinlikle ortaya;
alnımıza yazılmışsa ölürüz diyip 300 ile gitmek, var mı ya böyle bi angutluk

biyeybaraküs
08 Ocak 2015, 22:08
Merhabalar,

Kullandığım motorlar:

Xmax 250
Cbf 150

Teşekkür ederim herkese.

benim kafa ma takılan 18 yaşında 0 600 rr ı nasıl alacaksın (18 yaşında cebinde 600 rr parası olan insan hiç görmedim ) veya ailen sana nasıl (hiç cekinmiyorlarmı )alacak yanlış anlaşılmasın da sürersin süremezsin ayrı meselede o yaşlar farklıdır o yüzden dedim

Bugraaa
08 Ocak 2015, 22:40
Tek veya cift silindirli bi ss al tecrube kazan, kesinlikle arada bir piste gir cok faydasini gorursun sonra zaten kendini taniyinca yukseltirsin.. bu boyle olur hem kucuk cc ile kendini gelistirince hakkini vererek 600cc ye gecersin ve hakkini vererek kullanabilirsin. Bende r6 ALACAM insallah :)

A.Volkan
08 Ocak 2015, 22:46
yetenekli adam trafikte belli etmez yeteneğini motorsporları yapar. onun için de yetenek tek başına yeterli değil.

sen sürersin ben sürerim ama üçüncü bi şahıs süremez. buna da kimse karar veremez bu yüzden herkese ufaktan başlama tavsiyesi verilir ki en mantıklısıdır. önüne gelen sürerim sanıyor. ha ufak ufak atlamaya ben de karşıyım nasıl 600 ile 1000 cc ss makina arasında bi fark yoksa, 20 beygir ile 30 beygir arasında da bi fark yok. adamın parası vardır basar parayı 18 yaşında r1 alır 2014 yaz mevsimi başında gaziemirde kamyona patlayıp hayatını kaybeden kardeşimiz gibi arkasından herkes ağlar.
motor olayı başlı başına bir risk eyvallah. ama önce tedbir sonra tevekkül.
KİMSE üstüne alınmasın bu lafım kesinlikle ortaya;
alnımıza yazılmışsa ölürüz diyip 300 ile gitmek, var mı ya böyle bi angutluk

Öncelikle her zaman söylerim Yiğitcan kardeşim akıl yaşta değil baştadır diye!Aramızda nerdeyse 10 yaş var benden daha akıllı olduğun ve daha bilgili olduğun için sana sormak istiyorum beni yanlış anlamazsan
Yetenekli adam trafikte belli etmez kendini motorsporları yapar demişsin bu zamanda bu sporlara bütçe ayırmak kolay mı ucuz mu?
Sen sürersin ben sürerim üçüncü şahıs süremez.Buna da kimse karar veremez demişsin aynı şekilde katılıyorum!Kişinin kendisi için neyin mantıklı olduğuna da kendi dışında kimse karar veremez!Bilmediğim için soruyorum 600 lük bir makina ile 1000 lik makina arasında bir fark yok demişsin ciddi misin?Yorumunda en sevdiğim ve takdir ettiğim cümlen önce tedbir sonra tevekkül.Bunun üzerine konuşulmaz zaten mühür gibi laf.Ayrıca senin dediğine ek olarak farklı bir örnek verecek olursak nasılsa alnımıza yazılmış kaderimde şu an ölmek varsa deyip şuursuzca motor veya extreme sporları yapmak ahmakça ve angutça olur ,zaten alnımıza da neyin yazılı olduğunu ALLAH bilir.Yani son cümlene de katılıyorum.Alınmadım alınsaydım farklı yazardım emin ol ama belki bu forumda 300 veya daha üstü kmlere çıkan extreme sporlar yapan üstatlar alınabilir!

berkekolik1
09 Ocak 2015, 02:06
benim kafa ma takılan 18 yaşında 0 600 rr ı nasıl alacaksın (18 yaşında cebinde 600 rr parası olan insan hiç görmedim ) veya ailen sana nasıl (hiç cekinmiyorlarmı )alacak yanlış anlaşılmasın da sürersin süremezsin ayrı meselede o yaşlar farklıdır o yüzden dedim

Hocam benim istedigimi aliyorlar, kendileri motosiklet onerisinde bulunmuyor :) babam araba alayim diye tutturuyor fakat arabayla isim olmaz, motosiklet sevda isi.

Tek veya cift silindirli bi ss al tecrube kazan, kesinlikle arada bir piste gir cok faydasini gorursun sonra zaten kendini taniyinca yukseltirsin.. bu boyle olur hem kucuk cc ile kendini gelistirince hakkini vererek 600cc ye gecersin ve hakkini vererek kullanabilirsin. Bende r6 ALACAM insallah :)

Haklisiniz hocam ninja 300 dusunuyorum ilerleyen senelerde bakalim r6 mi alirim 600rr mi :) r6 cilgin ve agresif bir makine dikkatli olmaniz dilegi ile.. :)

Susuki
09 Ocak 2015, 13:21
aynı durum bende de var araba diyorlar ama yok hehe motor aşktır,da herşeyin zamanı ve gereken tecrübesi var

telike
09 Ocak 2015, 18:06
Öncelikle her zaman söylerim Yiğitcan kardeşim akıl yaşta değil baştadır diye!Aramızda nerdeyse 10 yaş var benden daha akıllı olduğun ve daha bilgili olduğun için sana sormak istiyorum beni yanlış anlamazsan
Yetenekli adam trafikte belli etmez kendini motorsporları yapar demişsin bu zamanda bu sporlara bütçe ayırmak kolay mı ucuz mu?
Sen sürersin ben sürerim üçüncü şahıs süremez.Buna da kimse karar veremez demişsin aynı şekilde katılıyorum!Kişinin kendisi için neyin mantıklı olduğuna da kendi dışında kimse karar veremez!Bilmediğim için soruyorum 600 lük bir makina ile 1000 lik makina arasında bir fark yok demişsin ciddi misin?Yorumunda en sevdiğim ve takdir ettiğim cümlen önce tedbir sonra tevekkül.Bunun üzerine konuşulmaz zaten mühür gibi laf.Ayrıca senin dediğine ek olarak farklı bir örnek verecek olursak nasılsa alnımıza yazılmış kaderimde şu an ölmek varsa deyip şuursuzca motor veya extreme sporları yapmak ahmakça ve angutça olur ,zaten alnımıza da neyin yazılı olduğunu ALLAH bilir.Yani son cümlene de katılıyorum.Alınmadım alınsaydım farklı yazardım emin ol ama belki bu forumda 300 veya daha üstü kmlere çıkan extreme sporlar yapan üstatlar alınabilir!

samimiyetinizden ve yaşınızdan dolayı abi dicem;
öncelikle estafurullah akıl tabiki yaşta değil baştadır fakat öyle bir iddiam tabki de yok. iyi düşünceniz için teşekkür ederim ama hepimiz eşitiz :)
abi var ya şu forumda yazdığım şeyleri yanlış anlayıp saldırıya geçen o kadar çok insan var ki.. teşekkür ederim ben kesinlikle yanlış anlamadım. motor sporları konusunda kesinlikle haklısınız. enduro konusunda elimi ayağımı şimdilik çekmemin nedeni zaten maddiyat. bırakın yarışı kendi başıma atliyim zıpliyim falan bile diyemiyorum.
600cc 1000cc arasında bi fark yok derken. hani 600cc tehlikesiz diye bakılıyor ya.. hani 600cc al 1000cc alma daha tecrüben az falan deniyor genelde.. ona istinaden söyledim. aynen tecrübe az 600lük kullan dimi :D gücünden haberi olmayan insanlar söylüyor. yoksa tabiki fark var..

300 konusunu da hani motosiklet sürmeyi sadece gaz kolunu çevirmek sanan düzlükte hızlanmaktan başka bişe bilmeyen arkadaşlar için söyledim yoksa her 300 yapan böyle düşünüyodur diyemem.. tedbirini al 500 yap istersen. yani öyle bam güm olmaz bu işler anlamında söyledim..

saygılar ve ayrıca çok teşekkürler

yavuz benli
09 Ocak 2015, 18:12
Efendi adamsın vesselam üşenmeden cevap vermişsin hepimize :)

berkekolik1
09 Ocak 2015, 23:52
aynı durum bende de var araba diyorlar ama yok hehe motor aşktır,da herşeyin zamanı ve gereken tecrübesi var

Hocam yok hangi araba olursa olsun, scooter'ı dahi değişmem arabaya :) He 4 teker olsun istiyorsam illa bir motosiklet daha alırım :P

Efendi adamsın vesselam üşenmeden cevap vermişsin hepimize :)

Teşekkür ederim :) Bir soru sormuşum nezaket gösterip tecrübeleriniz doğrultusunda cevaplamışsınız, benim cevap vermemem büyük saygısızlık olur sanırım :)

yavuz benli
09 Ocak 2015, 23:56
Eyvallah :)

berkcigdem
12 Ocak 2015, 05:36
Merhabalar,

Kullandığım motorlar:

Xmax 250
Cbf 150

Teşekkür ederim herkese.

izlediğin yol için bravo. doğru bir yolda ilerliyorsun. fakat 600 lük bir motor bu kullandıgın hıc bır motora benzemez gaz tepkimeleri en az 3 katı gucundedır bır anda bılmedıgın bırseyden (tecrubesızlık) kendını yerde bulursun. ileri sürüş için GİS gayet iyidir. benım bıldıgım 3 veya 4 sevıye var dıye bılıyorum hepsıne gıt 1-2 de bırakma hatta GİS de 50-60 tl gıbı bır ucret odeyip ara ara antreman yapmaya gıdebılıyorsun dıye bılıyorum ben. (egitimden sonra) sen suan kullandıgın bu motorlarla 15.000 falan yap bence ondan sonra 600 e geç çünkü ciddi farklar var aralarında gerek cc gucu gerek agırlık vs vs

gokhanarslan
12 Ocak 2015, 06:52
izlediğin yol için bravo. doğru bir yolda ilerliyorsun. fakat 600 lük bir motor bu kullandıgın hıc bır motora benzemez gaz tepkimeleri en az 3 katı gucundedır bır anda bılmedıgın bırseyden (tecrubesızlık) kendını yerde bulursun. ileri sürüş için GİS gayet iyidir. benım bıldıgım 3 veya 4 sevıye var dıye bılıyorum hepsıne gıt 1-2 de bırakma hatta GİS de 50-60 tl gıbı bır ucret odeyip ara ara antreman yapmaya gıdebılıyorsun dıye bılıyorum ben. (egitimden sonra) sen suan kullandıgın bu motorlarla 15.000 falan yap bence ondan sonra 600 e geç çünkü ciddi farklar var aralarında gerek cc gucu gerek agırlık vs vs

Arkadaşın eline Hyosung GT250 versek onunla bile hata yapacağına inanıyorum. Bir de bilmiyorum ama konu biraz hava civa gibi geldi. Yani ortada böyle bir şey yok, arkadaşın canı sıkılmış konuyu açmış gibi geldi.

Eğer ciddiysen geçen sene bir yazı yazmıştım bu konuda ona göz atmanı isterim :)