PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yeni bir başlangıç, yeni bir motor...

tanra
06 Ocak 2015, 12:12
Herkese selamlar...

Bir motorsiklet seven olarak, bir hevesle artık almak istediğim için sizlerden fikirlerinizi almak istiyorum.

Motorsiklet ehliyetim yok. Sadece bisiklete binebiliyorum :) Motor tecribem yok. Bir arkadaşımın 125 lik scooter'ini çok az kullandım o kadar.
Arabam var, istanbul trafiğini iyi biliyorum.

Almayı düşündüğüm motorlardan biri (ikinci el)

YAMAHA MT-125
HONDA cbr 125
YAMAHA YZF-R125

125 lik değil 250 likle başlarsam yapamaz mıyım? Herkes önce 125 likle başlamam gerektiğini söylüyor.

Teşekkürler

Freye
06 Ocak 2015, 12:23
Herkese selamlar...

Bir motorsiklet seven olarak, bir hevesle artık almak istediğim için sizlerden fikirlerinizi almak istiyorum.

Motorsiklet ehliyetim yok. Sadece bisiklete binebiliyorum :) Motor tecribem yok. Bir arkadaşımın 125 lik scooter'ini çok az kullandım o kadar.

YAMAHA MT-125
HONDA cbr 125
YAMAHA YZF-R125

125 lik değil 250 likle başlarsam yapamaz mıyım? Herkes önce 125 likle başlamam gerektiğini söylüyor.

Teşekkürler

mt 125 yada yzf 125 al çok güzel motorlar bende 250 cc ile başladım ama tavsiye etmiyorum 250cc o kadar para vermeni çünkü bir zaman sonra yetmiyor daha hızlısını istiyorsun o yüzden ucuzla başla 10.000-20.000 km sonra 600cc ye geçersin.

YouSuffer
06 Ocak 2015, 12:24
125 likle başlayın, 3 motorda olur bende cbr var 1 aya bisiklet gibi oldu altımda zaten, trafikte istanbulda vs. iyidir bi ehliyet birde eğitim alırsanız kazasız sorunsuz kullanırsınız

JheM
06 Ocak 2015, 12:30
Amacın İstanbul trafiğinde rahat etmek ise PCX 125 scooter seni mutlu eder. Ama vitesli ile başlamak istiyor isen YAMAHA MT-125 tavsiye ederim.

cbr1907
06 Ocak 2015, 12:38
mt 125 yada yzf 125 al çok güzel motorlar bende 250 cc ile başladım ama tavsiye etmiyorum 250cc o kadar para vermeni çünkü bir zaman sonra yetmiyor daha hızlısını istiyorsun o yüzden ucuzla başla 10.000-20.000 km sonra 600cc ye geçersin.

250 ve diğer ara cclere para vermeyi çöp olarak değil de tecrübe olarak görsek daha güzel olur kanımca.125ccye xx kadar km bin 600cc ye geçersin önerisi yapılmamalı.

Mexico
06 Ocak 2015, 12:48
Merhaba.
Şu an PCX kullanıyorum. Genel olarak çok memnunum. Yakıtı çok çok iyi.
Ancak saydıklarınızdan birisini alacak olursam kesinlikle o MT-125 olurdu.
Cbr 125 artık kalkacak. Yerine 150R gelecek diyorlar. Onuda bir göreyim derseniz neden olmasın?
YZF bence acemi için biraz sakıncalı. (Oturuş pozisyonu olarak)
Bence yakıt ve tasarım olarak MT-125 en iyisi.
Bakalım belki 5-10 bin km sonra bende bir MT-125 ardından,İnazuma yaparım ömürlük binerim. Şehir içerisinde bence max 250 cc almalı insan. Adım başı ışık var zaten. Eğer çok severseniz 2. bir motor olarak alırsınız +500 cc vurursunuz kendinizi pistlere/yollara.
Saygılar.

evural
06 Ocak 2015, 12:51
125 cc de 250 cc de başlangıç motorudur. 125 cc scooter da kullandığını söylüyosun. Bence 250 cc al. 125 cc çok kısa sürede yetersiz kalacaktır ama 250 cc'ye ömür boyu binersin.

Freye
06 Ocak 2015, 13:05
Merhaba.

YZF bence acemi için biraz sakıncalı. (Oturuş pozisyonu olarak)

o kadarda değil yani abartmayın :)
Traction Pad taktığın zaman yzf 125 den daha güzel 125 lik yok takmasanda olur
eski kasalarda oturuş şekli biraz değişik ama öğrenmene mani olmaz

tanra
06 Ocak 2015, 13:14
250cc almak daha mantıklı görünüyor aslında, 125 alınca sanırım bir s üre sonra yetmeyecek, herkes öyle diyor. 250 likle başlamak çok mu sıkıntı veriyor ki. gaz verdiğinizde bir anda motor uçuyor mu :) İşte olduğum için çok sık cevap yazamadım kusura bakmayın.

yavuz benli
06 Ocak 2015, 13:26
Ben cbr 125 kullanıyorum ama cogu zaman keske 250lik olsa diyorum benim tavsiyem cbr250 alman yada kawasaki ninja 300 bak derim bütçen yeterliyse

serkanabbas
06 Ocak 2015, 14:24
Ben şu 125 lık yetmeyecek,sonradan sıkılacaksın muhabbetını anlamıyorum.Eğer şehir içi kullanacaksan 125 yeter abim.Benim scooter bile max 100 daha 100 km hızı gormedım.Sen 125 den devam et hocam.Ben olsam öyle yapardım ki bundan sonrakı motorumda 125 lık olacak.

94CanRR
06 Ocak 2015, 14:31
Sadece şehir içi ise 125 de gayet uygun olur fakat arada şehirler arası yol yaparım diyorsanız 250 çok daha rahat ve keyifli olacaktır. Ben zamanında param olmadığı için 150 ile başlamıştım ama 250 ile başlamakta bi sorun olacağını hiç düşünmüyorum. Bütçeniz uygunsa neden olmasın

KYorulmaz
06 Ocak 2015, 14:39
6 ay önce bir kere dahi motosiklet sürmüşlüğüm yoktu.
Ehliyetimi alıp cbr250 ile başladım sadece bir kaç gün alışma evresinde ufak tefek sıkıntılar yaşadım. Daha sonrasında ben motoruma motorum da bana alıştı 7bin kmdir birlikteyiz.
Hala acemiyim ancak her hangi bir kaza atlatmadım önemli olan kaza durumuna kendinizi düşürmemektir. Her an temkinli olmaktır.
En basiti uzun bir yola yada otobana çıktığımda iyi ki 125 lik almamışım derim her seferinde.
Çünkü ilk zamanlarda bende 125 mi 250 mi arasında kalmıştım :)
250 ile pişman olmazsınız ve sürücü dostudur başlangıç cc sidir.
İyi forumlar dilerim umarım aradığınız cevapları bulursunuz.

Leon10Rhyme
06 Ocak 2015, 14:52
6 ay önce bir kere dahi motosiklet sürmüşlüğüm yoktu.
Ehliyetimi alıp cbr250 ile başladım sadece bir kaç gün alışma evresinde ufak tefek sıkıntılar yaşadım. Daha sonrasında ben motoruma motorum da bana alıştı 7bin kmdir birlikteyiz.
Hala acemiyim ancak her hangi bir kaza atlatmadım önemli olan kaza durumuna kendinizi düşürmemektir. Her an temkinli olmaktır.
En basiti uzun bir yola yada otobana çıktığımda iyi ki 125 lik almamışım derim her seferinde.
Çünkü ilk zamanlarda bende 125 mi 250 mi arasında kalmıştım :)
250 ile pişman olmazsınız ve sürücü dostudur başlangıç cc sidir.
İyi forumlar dilerim umarım aradığınız cevapları bulursunuz.

Arkadaşın söylediklerine kulak has harfien katılıyorum...

SametSenel
06 Ocak 2015, 14:56
250 ile başlanır imkan varsa,bende mecburiyetten 125 cbr aldım ama özellikle arkamda artçı varken küfür ediyorum,yokuşlarda zaten ağlıyor alet :)

mithrelios
06 Ocak 2015, 14:57
benim ilk motosikletim CBR 125 idi bir ara sonrası 2 sene önce de X-Max 250 aldım onu kullanıyorum.

benim nacizane fikrim, 125cc ile 250cc arasında anlamlı bir fark olmadığı yönünde, hatta özellikle trafiği yoğun geniş yollarda (büyük şehirlerde) daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. trafiği bilen, maddi olarak 250cc'nin 125cc'ye göre dezavantajını karşılayabilecek olan ve yaşı çok da genç olmayan birine 125cc ile başla kesin demek güzel bir tavsiye değil bence.

yeni başlayan için yine bana göre olmazsa olmaz güzel lastikler ve mümkünse ABS'ye sahip bir motosiklet. ani fren durumunda ön freni isteseniz de kitleyemeyecek olmanın ve iyi lastiğin virajlardaki yol tutuşunun güvenliğe katkısı büyük.

saydığınız motosikletlerin 3'ü de bence güzel, CBR 125 ve MT-125'i ilk elden biliyorum ikisi de (özellikle MT-125) çok güzel aletler. YZF'nin tipi güzel ama kendisini kullanmadım, bilemiyorum. Ancak neticede 125cc kapasiteye sahip motosikletler ve 0-60km/s hızlanmaları yeterli olsa da, özellikle 80km/s üzeri hızlara ivmelenme süreleri yüksek kalıyor trafikteki diğer araçlara göre. Zaten 250cc bana daha güvenli geliyor dememdeki ana neden de bu.

UNdocab
06 Ocak 2015, 15:12
Herkese selamlar...

YAMAHA MT-125
HONDA cbr 125
YAMAHA YZF-R125

Teşekkürler

250cc almak daha mantıklı görünüyor aslında, 125 alınca sanırım bir s üre sonra yetmeyecek, herkes öyle diyor. 250 likle başlamak çok mu sıkıntı veriyor ki. gaz verdiğinizde bir anda motor uçuyor mu :) İşte olduğum için çok sık cevap yazamadım kusura bakmayın.

Arkadaş 250 cc den aşağı da başlama yukarı da başlama. Dünya standardı yeni başlayanlar için max. 33hp diye geçer. Sende herhangi bir 250cc ile başlayabilirsin.

Nedeni yetmez diye değil. Gerektiğinde sollamaya çıkamayacağın için. Ben öyle yaptım ve çok mantıklı bir karar olduğunu e5 te e6 da gayet gördüm.
Kamyon sağda 80 90 la giderken. Senin sollamaya çıkıp da sollayacak canı olan bir motorun yoksa saatlerce çakılır kalırsın kamyonların arkasına. Arkasına çakıl, kum düşüren, taşıdığı birşeyi düşürme ihtimali olan kamyonların arkasına.
Tehlike anında uzaklaşamazsın.

Rahat oturuşlu 250cc bir motor al kendine. Mümkünse full karenajlı olmasın ki ufak tefek düşmelerde 300 500tl masraf açılmasın başına.

tanra
06 Ocak 2015, 16:06
Haha :) Valla büyük çoğunluk 250 cc ile başla diyor,
UNdocab, mithrelios, SametSenel, Leon10Rhyme, KYorulmaz, 94CanRR, serkanabbas, yavuzbenli, Freye, Evural, mexico, cbr1907, Jhem, YouSuffer
arkadaşlar, hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim...

Peki bu tarz motorlardan otomatik olanı yok mudur ? Genelde scooter larda varmış sanırım.
Bir de benim boy biraz kısa :) 1.69 falan. Ayağım yere değsin isterim ama bunlarla sıkıntı olur mu acaba.

UNdocab
06 Ocak 2015, 16:31
Hiç bi sıkıntı olmaz. Bende yaklaşık aynı boydayım.
160 boyu ile cbr 250 kullanan bir sürü kişi var.

tanra
06 Ocak 2015, 16:36
Hiç bi sıkıntı olmaz. Bende yaklaşık aynı boydayım.
160 boyu ile cbr 250 kullanan bir sürü kişi var.
hadi ya, valla ayaklarım yere değsin isterim. bana motoru tuttuğumda o ağırlığı biraz ürkütücü geliyor :) acemilik işte herhalde ona da alışılıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:34 ----------

Arkadaş 250 cc den aşağı da başlama yukarı da başlama. Dünya standardı yeni başlayanlar için max. 33hp diye geçer. Sende herhangi bir 250cc ile başlayabilirsin.

Nedeni yetmez diye değil. Gerektiğinde sollamaya çıkamayacağın için. Ben öyle yaptım ve çok mantıklı bir karar olduğunu e5 te e6 da gayet gördüm.
Kamyon sağda 80 90 la giderken. Senin sollamaya çıkıp da sollayacak canı olan bir motorun yoksa saatlerce çakılır kalırsın kamyonların arkasına. Arkasına çakıl, kum düşüren, taşıdığı birşeyi düşürme ihtimali olan kamyonların arkasına.
Tehlike anında uzaklaşamazsın.

Rahat oturuşlu 250cc bir motor al kendine. Mümkünse full karenajlı olmasın ki ufak tefek düşmelerde 300 500tl masraf açılmasın başına.

Hocam teşekkür ederim, bugün bir arkadaş da aynı şeyi söylemişti. Sollamalarda hızlı motor şart diyordu :)

Leon10Rhyme
06 Ocak 2015, 16:36
hadi ya, valla ayaklarım yere değsin isterim. bana motoru tuttuğumda o ağırlığı biraz ürkütücü geliyor :) acemilik işte herhalde ona da alışılıyor.

CBR 250 yüksek bi motor değil dostum kaç kişi gördüm altında çocuk oyuncağı gibi gezerlerken :queen:

Freye
06 Ocak 2015, 16:40
Peki bu tarz motorlardan otomatik olanı yok mudur ? Genelde scooter larda varmış sanırım.

Sonra beni bir gülme alıyor :queen:

Bu tip motosikletlerde otomatik vites olmaz :cat:

tanra
06 Ocak 2015, 16:47
acemiyiz aabi napalım :) arabada bile hep otomatik kullandım, alışırım inşallah :)

Freye
06 Ocak 2015, 17:15
acemiyiz aabi napalım :) arabada bile hep otomatik kullandım, alışırım inşallah :)

motosiklette vites emin ol çok çok kolay sadece boşu bulmakta belki sıkıntı yaşarsın.
hiç bir şey bilmeyen adam 2-3 tane video izlesin öğrenir :cat:

tanra
08 Ocak 2015, 00:54
motosiklette vites emin ol çok çok kolay sadece boşu bulmakta belki sıkıntı yaşarsın.
hiç bir şey bilmeyen adam 2-3 tane video izlesin öğrenir :cat:

evet bir kaç video izledim. kolay görünüyor sanırım alışmakla ilgili :)

Sokollu
08 Ocak 2015, 01:33
Yazılan yorumların çoğuna katılıyorum. Ben 125 cc scooter ile başladım. Çünkü ne araba deneyemim vardı, ne de trafik deneyimim. İstanbul trafiğine attım kendimi. Bazı şeyler kafana oturduktan sonra (yol okuma,kontra, nereye girilmez, muhtemel kelekler) altındaki makinenin teknik verileri çok da önemli olmuyor. Mesele bu şeyler yerleşene kadar, motosiklet tepkilerini kavrayana kadar, ağır kazalar yapmamanız.

Ben şahsen birkaç video izleyerek vitesliyi öğrendim deyip, kendimi trafiğe atmazdım. Ekipman,eğitim konusunu es geçiyorum. Mt125'in (komutlara alıştıktan sonra) sizin için iyi bir seçim olacağını düşünüyorum. Az yakıt ve dik oturuş pozisyonu nedeniyle önerdim, 125 cc olduğu için değil.

kadanow
08 Ocak 2015, 12:11
kardeşim sana tavsiyem , eğer bu motor işine yeni başlıyorsan bu motorların hiç birini tavsiye etmem çünki ; ilk önce ucuz ve küçük hacimli br motorla başla (125-150 lik ) gibi çünki gösterişi ve fazla öz güveni bir kenara bırakalım , ilk motoruznuzda allah vermesin düşüp kalkma riskiniz yuksek.. o bahsettiğiniz motorllarda bir düştügünüz zaman cıkan maliyet sizi bu işten soğutabilir. önce acemiliğinizi ucuz bir motorda atın derim.
ve bir yandan düşülmesi biryana kullanmayı hiç bilmiyorsanız motorun dişlilere ve balataların çabuk biter ve motora zarar verirsin . BENCE....

tanra
09 Ocak 2015, 11:32
Yazılan yorumların çoğuna katılıyorum. Ben 125 cc scooter ile başladım. Çünkü ne araba deneyemim vardı, ne de trafik deneyimim. İstanbul trafiğine attım kendimi. Bazı şeyler kafana oturduktan sonra (yol okuma,kontra, nereye girilmez, muhtemel kelekler) altındaki makinenin teknik verileri çok da önemli olmuyor. Mesele bu şeyler yerleşene kadar, motosiklet tepkilerini kavrayana kadar, ağır kazalar yapmamanız.

Ben şahsen birkaç video izleyerek vitesliyi öğrendim deyip, kendimi trafiğe atmazdım. Ekipman,eğitim konusunu es geçiyorum. Mt125'in (komutlara alıştıktan sonra) sizin için iyi bir seçim olacağını düşünüyorum. Az yakıt ve dik oturuş pozisyonu nedeniyle önerdim, 125 cc olduğu için değil.

Şeklen de on numara görünüyor bu mt125 :) zaten video izleyerek öğrenilmez tabii, az çok fikir sahibi olmak adına biraz bilgi toplamaya çalıştım. Teşekkür ederim.

Capitao_3
09 Ocak 2015, 13:08
Herkese selamlar...

YAMAHA MT-125
HONDA cbr 125
YAMAHA YZF-R125

Teşekkürler

bir ay önce bende senleaynı durumdaydım sınavı geçemeyeceğim korkusuyla önce gittim bir tane tvs rtr 150 motor aldım çalışmak için trafiğe çıkmıyorum tabiki trafiğe kapalı alanım var çalışmalar yaptım önümüzdeki hafta sınava giriyorum ehliyeti alacağım..

ama istanbulda eğitim merkezleri var onlardan birine gidebilirsin sen vaktin varsa..