PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıkışan trafikte oluşan problem

efendy06
04 Ocak 2015, 23:37
Bugün sabah evde tartışma çıkınca atladım motora çıktım yola. Maksat gezmek, sakinleşmek :cherry: . Dönüş yolundaydım akşam üzeri, birden trafik ağırlaştı ve durdu. Bir süre aralardan boşluklardan falan devam ettim. Ankarayı bilenler bilir, Hasköy-Pursaklar arası çileydi, 1 saat sürdü. Aralardan geçmek derkende 1. veya 2. viteste km saati yerinden çok kalkmadan yürüme hızında veya koşma hızında. Zaten biraz gidince trafik keşmekeş oldu, aralar daraldı, yanyana araç sayısı arttı, mecbur dur kalk yapmaya başladık. Böyle olunca bloğun ısısını bacaklarda hissetmeye başladım ve sağa yanaşıp mola verdim. Tabi sağda bariyer olduğu için 5 dk falan durdum, baktım benim motora çarpmamak adına kaza yapacaklar, bindim devam ettim. takriben 30 dkda aldığım 3 km civarı yolun sonuna doğru farkettim ki kavraması değişti motorun. Duruyorum, önüm açılıyor, takıp vitese debriyajı bırakınca böyle arada dbrijaj sıkıp bırakıyormuşum gibi o kavrama anındaki hissiyatı 2-3 bazen 4 defa yaşatıyor ve bunu her viteste yapıyor. Debriyajı bıraktıktan 3-4 saniye sonra tam kavrama oluyor ve gaz açınca gitmeye başlıyor. Neyse 3 km sonra baktım 2 trafik polisi otosu sağda, girdim aralarına stop ettim motoru. Biri hayırdır hararet mi diye sordu polisin. Anlamadım valla bişeyler yanlış dedim. 10-15 dk da orda mola verdim ancak blok normal seyir sıcaklığından daha sıcaktı (hala) Polislerden birine sordum, ilerde zincirleme kaza oldu o yüzden böyle trafik, 300-350 mt daha gidersen sonrası açık dedi. Atladım devam ettim. Aynı sorun azalmış olsada devam ediyor. Neyse trafikten çıkıp 5. vitese kadar çıktım. Bir süre sonra düzeldi kavrama falan. Motor 6800 kmde yağ değişeli ve bütün ayarlar yapılalı 500 km olmadı. Shell 15-40 4t motosiklet yağı kullanıyorum. Sizce bu sorun neden oluşmuştur?

mahyo
04 Ocak 2015, 23:51
Anlattığınız olay debriyajı işaret ediyor. Motor çok ısınınca yapar mı bilmiyorum. Ustalar ona da cevap verecektir. Debriyaj levyesi en sonda mı kavrıyor? Yani demek istediğim dur-kalk trafiğinde eğer debriyaj sıkılı iken tam ayırmıyorsa balatalar çabuk ısınmıştır.

efendy06
05 Ocak 2015, 00:15
Yok ortada kavrıyor, tam ayırıyor debriyaj, ayarlatmıştım. Hatta şöyle ki önceden orta sehpada boşta bile bıraksam arka teker dönüyordu, şimdi boşta bırakınca sehpaya dönmüyor. Ama motor aşırı ısındı onu fark ettim. Acaba ısıdan mı kaynaklandı. Bir de ısıdan kaynaklandıysa şu eksoza sarılan metal zımbırtılar var örgü gibi bişey, ondan kullanmamın faydası olur mu ki?

sedat_57
05 Ocak 2015, 00:22
Acemisiniz heralde yada gittiğiniz güzergahın yabancısısınız zamanla aralardan kaçmayı nerenin sık nerenin rahat olduğunu öğrendikçe hem o sorun oluşmaz hemde fazla dur kalk yapmazsınız..sorun büyük ihtimal fazla dur kalk yapmaktan

tanertc
05 Ocak 2015, 00:24
Trafikte beklemişsin. Motor rüzgarı almadığı için soğuyamamış, bu tür durumlar olabiliyor trafikte çok beklendiğinde.

yusufozugenc
05 Ocak 2015, 00:29
Motor ısınınca dur kalk trafikte olabilir doğaldır ama gaz debriyaj ayarını trafikte doğru yapmadıysan balatayı zorlamış debriyaj ayarını bozmuş olabilirsin. Hala devam ediyorsa bir daha ayarlattır, devam etmiyorsa sorun yok

efendy06
05 Ocak 2015, 00:43
Acemisiniz heralde yada gittiğiniz güzergahın yabancısısınız zamanla aralardan kaçmayı nerenin sık nerenin rahat olduğunu öğrendikçe hem o sorun oluşmaz hemde fazla dur kalk yapmazsınız..sorun büyük ihtimal fazla dur kalk yapmaktan

Daha 3000 km yi yeni devirdim iki teker üstünde. Aslında aralardan geçmekte çok sıkıntım yok da yolun belirli bir kısmında resmen ayna aynaya gidiyordu arabalar. Nasıl olduğunu anlamasam da 3 şeritte 5 otomobil, bazı yerlerde 2 otobüs 2 otomobil yanyana gördüğüm oldu. Birde hafiften kar döküyordu, kayar falan diye tırstım, yolun bir kısmı hep virajlardan oluşuyor. Bir ara kaldırıma (yaya yok bahsettiğim yolda, viyadük zaten yoğun çoğu kısmı, kaldırım neden var bende bilmiyorum) çıkayım dedim ama bariyerde boşluk yoktu.

Motor ısınınca dur kalk trafikte olabilir doğaldır ama gaz debriyaj ayarını trafikte doğru yapmadıysan balatayı zorlamış debriyaj ayarını bozmuş olabilirsin. Hala devam ediyorsa bir daha ayarlattır, devam etmiyorsa sorun yok

Yok devam etmiyor, ilçeye dönüp yemek yedikten sonra (45 dk falan aralıksız tıkındım :queen:) bindim normaldi herşey.

Şu egsoza sarılan böyle metalden yapılma örgü kumaş gibi mesela 5 cm genişlikte 10 mt uzunlukta acayip bir malzeme var egsozun soğumasını kolaylaştırıyomuş. Sizce işe yarar birşey mi?

Kendime Not: Durumdan ders; trafik çok kalabalıksa ve yürümüyorsa, aralarada giremiyosan çek sağa kapa kontağı düzgün bir yerde. Elbet açılacaktır trafik. Enazından egsoz gazı solumamış olursun.

tanertc
05 Ocak 2015, 00:55
Egzos sargısı bahsettiğin durumla alakalı hiç bir işe yaramaz

mahyo
05 Ocak 2015, 01:03
Egzoz sargısı dediğin şey Egzozu ayağa yakın olan motosikletlerde sıcaklık sürücüyü fazla rahatsız etmesin hem de şekil görünsün diye sarıyorlar.Isının dışarı çıkmasını kısmen engelliyor.Senin durumun aksine sıcaklık sargıdan dolayı dışarıdaki rüzgar soğutmasından mahrum kalıp iç kısmı daha çok ısıtacaktır.
------------------
Hafiften kar dökülüyordu demişsin. O havada motosiklet kullanmanı takdir ettim :cat:

DKN
05 Ocak 2015, 01:11
gayet normal hava soğutmalı motor sonuçta. yağıda 10-40 koy

sandıkçı
05 Ocak 2015, 01:19
Tüm motosikletler sıkışık trafikte aynı sıkıntıyı çıkarır.şu an scooter kullanıyorum artçıyla bir güzergahta sıkıştığım zaman(yakın zamanda) soğuk bir havada bile fan açtı.kalkışı değişti.hızlanınca soğudu makina eski haline döndü.bu ortak bir sorundur.en kısa sürede kaçMaya bak ...

ergün1968
05 Ocak 2015, 14:55
Hava soğutmalı makinalarda dur kalk sıkıntılı.Rüzgar almadığı için ısı çok yükseliyor ve yağ inceliyor.Şanzıman ve balatalarda aynı yağ içerisinde çalıştığı için vites geçişlerinde ve kavramada problem olabilir.Hava soğutmalı motorlarda kaliteli yağ çok önemlidir.Tavsiyem motulün ester katkılı 10-40 5100 serisi yağını kullanmanız.3-5 tl pahalı olabilir kullandığınız yağdan ama çok farklı olduğunu görürsünüz.30 küsur bin km suzuki GS 500 kullandım hava soğutmalı.Motul ün işe yaradığı tecrübe ile sabittir.

ogzcngdk
05 Ocak 2015, 19:06
kışın ankarada nasıl hararet yapsın motor? beni bloğum nerdeyse ılık diyebileceğim sıcaklığı geçmiyor.

bana kalırsa motora koyulan yap tam sentetik olduğu için kaçırma yapıyor, yarı sentetik yağ kullanmanızı tavsiye ederim. debriyajın yayları kuvvetli değil demekki

efendy06
05 Ocak 2015, 21:51
Egzoz sargısı dediğin şey Egzozu ayağa yakın olan motosikletlerde sıcaklık sürücüyü fazla rahatsız etmesin hem de şekil görünsün diye sarıyorlar.Isının dışarı çıkmasını kısmen engelliyor.Senin durumun aksine sıcaklık sargıdan dolayı dışarıdaki rüzgar soğutmasından mahrum kalıp iç kısmı daha çok ısıtacaktır.
------------------
Hafiften kar dökülüyordu demişsin. O havada motosiklet kullanmanı takdir ettim :cat:

Teşekkürler. Bu gün kar yağmıştı. İzinli olsam kesin motosiklet gezisine çıkardım. :queen:
Arkadaşlara göre macera ararken biyere yuvarlancam, bana göre madem buna biniyoz, her koşulda binebilmek lazım :bounce:

gayet normal hava soğutmalı motor sonuçta. yağıda 10-40 koy

10-40 ile 15-40 arasında ne fark var acaba? Biri diğerinden daha kalın onu biliyorum ama hangisi kalın onu bilmiyorum.

kışın ankarada nasıl hararet yapsın motor? beni bloğum nerdeyse ılık diyebileceğim sıcaklığı geçmiyor.

bana kalırsa motora koyulan yap tam sentetik olduğu için kaçırma yapıyor, yarı sentetik yağ kullanmanızı tavsiye ederim. debriyajın yayları kuvvetli değil demekki

Öyle olsa kep kaçırmaz mı, çünkü son 3000 kmdir bir kez castrol kullandım, kalanı hep shell. Şimdiye kadar hiç böyle bşey olmamıştı.

DKN
05 Ocak 2015, 22:01
kalın olan 15-40. ayrıca o motora 15 konmaz üstelik bu soğukta gerekli yağlamayı hiç yapamaz. yaz kış 10-40 tam sentetik motul kullan

ogzcngdk
05 Ocak 2015, 22:27
Öyle olsa kep kaçırmaz mı, çünkü son 3000 kmdir bir kez castrol kullandım, kalanı hep shell. Şimdiye kadar hiç böyle bşey olmamıştı.

evet hep yapması lazım, ama debriyaj balatanın daha bitmediğini varsayarsak benim aklıma gelen tek şey yağ, yağı değiştirerek soruna çözem aramanız lazım

efendy06
05 Ocak 2015, 23:22
Ama motor soğuyunca düzeldi yani 50-60 km yol gittim motor soğuduktan sonra, gayet herşey normaldi. Yine de yağ değiştirmem gerekir mi?

tanertc
05 Ocak 2015, 23:41
Ama motor soğuyunca düzeldi yani 50-60 km yol gittim motor soğuduktan sonra, gayet herşey normaldi. Yine de yağ değiştirmem gerekir mi?

Hayır gerek yok

crxforever
09 Ocak 2015, 03:18
kışın 10-40 gibi daha ince bir yağ iyi olur ama daha yeni değişmişsin bence masrafa gerek yok.
aynı problem 2 kişi sıkışık trafik ve rampalı yolda bana da oldu. ama çok acelem vardı ve nerede boşluk bulduysam girmeye çalıştım.soğuyunca geçti.
büyük bir sıkıntı değil. yine de çok zorlamamak lazım.