PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlginç bir korna sorunu

oguzhanlal
20 Aralık 2014, 15:06
Merhaba herkese
Lafı uzatmadan direk madde madde yazıyorum
1-Motor tek marşta çalışıyor marş almada sıkıntı yok
2-Motor çalışmazken akü voltajı 12,8 motor çalışınca 14,5 gibi bir değere ulaşıyor
3-Özellikle düşük devirlerde giderken korna kısık ses çıkarıyor
4-Kornaya bastığımda ön far sönükleşiyor
5-Kornaya ilk 4-5 basışımda kısık ses çıkarırken ondan sonra sesi düzeliyor ve farı da etkilemiyor.

Evet sorunum bu arkadaşlar umarım yardımcı olabilirsiniz

mtgemlik
20 Aralık 2014, 15:10
Kornaya giden kabloları takip et bir yerden şase yapıyo olabilir veya jakları tam oturmamış olabilir. Düşük bi ihtimal de olsa kornanın içine su kaçmış olabilir. (buda şase yapmasına yol açar.)

oguzhanlal
20 Aralık 2014, 15:51
Kornaya giden kabloları takip et bir yerden şase yapıyo olabilir veya jakları tam oturmamış olabilir. Düşük bi ihtimal de olsa kornanın içine su kaçmış olabilir. (buda şase yapmasına yol açar.)

cevabın için teşekkür ederim. Yani sorun kornada olabilir diyorsun. Kornaları söküp korna düğmesine basıcam. Eğer farlarda bir sönükleşme olursa demekki sistemde bir kaçak var. Sonra kornayı takıp bakıcam.

Kornaya bastığımızda kaç amper çekmesi lazım bilen var mı ?

polo34
20 Aralık 2014, 16:18
kornanın çektiği akım fazla olabilir, bazıları az çekiyor, onlardan kullan, ben ince ve kalın sesleri ayrı olan çiftli korna takmıştım, araba gibi ses çıkarıyordu, benim akü yuasaydı :)

mtgemlik
20 Aralık 2014, 16:37
cevabın için teşekkür ederim. Yani sorun kornada olabilir diyorsun. Kornaları söküp korna düğmesine basıcam. Eğer farlarda bir sönükleşme olursa demekki sistemde bir kaçak var. Sonra kornayı takıp bakıcam.

Kornaya bastığımızda kaç amper çekmesi lazım bilen var mı ?

Olabilir birde öyle dene bakalım. Jakların içinede bak su kaçmış olabilir. Jakların sıkı sıkı girdiğine emin ol. Boşluk varsa penseyle biraz daraltırsın içini. Geçen arkadaşın başına geldi aynı şey ordan biliyorum. Jaklar hem boldu hem içi su doluydu temizleyip taktım sorun kalmadı. Ama senin farlar zayıflıyormuş motorunda sigorta yoksa kabloları yakarsın. Bir yerden şase yapıyo büyük ihtimal.

ergün1968
20 Aralık 2014, 17:35
Kornanın arka tarafında ayar vidası var.Çeyrek tur sağa yada sola çevirerek ayarla.Fazla akım çekiyor.

oguzhanlal
20 Aralık 2014, 18:12
Kornanın arka tarafında ayar vidası var.Çeyrek tur sağa yada sola çevirerek ayarla.Fazla akım çekiyor.

Bir yaşıma daha girdim. Yeni öğreniyorum böyle bir ayar olduğunu. Teşekkür ederim.
İlk olarak bu dediğini deneyeceğim.

ergün1968
20 Aralık 2014, 18:47
Rica ederim.üzeri silikon v.s ile kapatılmış olabilir hafif kazırsan meydana çıkar.

Mertcan39
20 Aralık 2014, 18:48
evet arkadaşın dediği gibi ayar vidası var ayarı tutmazsa kısık çalar yada hiç çalmaz tınk tınk yapar neden öyle bir ayar olduğunu anlamış dğeilim :)

ergün1968
20 Aralık 2014, 19:02
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/71/Car_horn_in_use-tag.svg/2000px-Car_horn_in_use-tag.svg.png

Resimde,korna içerisindeki platinin mesafe ayarını değiştirir bahsettiğim vida.