PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkışlarda ses ile kafa kaldırması? Yardım

CT.ATC
30 Kasım 2014, 13:31
Merhaba arkadaşlar, motoruma iki kişi binince kalkışlarda 2. vitese geçmeye yakın şöyle tak diye bir ses geliyor ardından ön kafa kaldırıyor çok hafif, amörtisörlerin rahatlayıp tekrar basıldığını görüyorum.

Birde bu sorun mesela rampa olan tali yoldan ana yola çıkarken ikinci vitese düşürüyorum yavaşlıyorum ama torkundan da düşmesini istemiyorum, ordada aynı şekilde gazlıyorum, gazı yiyor sonra rahatlayınca tak diye bir ses yine kafa kaldırması bizi arkaya hafif atması?

Motorum 1300 kmde 720 kmde yağı değişti bakımları yapıldı.

Bu sorunu nasıl çözebilirim çözüm önerilerinizi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar?

mterayes26
30 Kasım 2014, 13:39
Hiçbirşey anlamadım dostum

CT.ATC
30 Kasım 2014, 13:44
Hiçbirşey anlamadım dostum

O zaman başına gelmemiş olma ihtimali çok yüksek :) 1. vitestesin kalkıyorsun arkanda 80kglık biri var, kalkarken yarım debiriyaj yaparak yavaş yavaş debriyajdan elini çekiyorsun, tam çektiğin sırada tak diye bir ses ve kafa kalkması. Bu kez anlamış olmalısın :)

Mertcan39
30 Kasım 2014, 14:24
bu dediğin bende düşük devirlerde rolanti de kalkarken yapıyor ve motor soğukken oluyor şuan 26 mı 27 bindeyim

ha birde şöyle yapıyor 1 ile hızlandın 2 ye attın elin debriyajda fazla gaz verdin yarım debriyajla bırakıyorsun yarım debrajday ken sorun yok tam kavrayınca tak diye ses çıkıyor ve motor o vitesteki devrine ulaşıyor

CT.ATC
30 Kasım 2014, 14:28
bu dediğin bende düşük devirlerde rolanti de kalkarken yapıyor ve motor soğukken oluyor şuan 26 mı 27 bindeyim

Tecrübem az olduğu için, acaba çoğu tek silindir 125 cc klasmanındaki motorlarda mı oluyor böyle diye de düşündüm, sanki böyle gücü yetmiyormuşta sonradan hah topladım der gibi bir his veriyor bana. İlk bakımdan sorna olduğunu düşünüyorum ondan öncesinde yoktu sanki yada dikkatimi çekmemiş bilmiyorum.

Mertcan39
30 Kasım 2014, 14:31
bizim motorlar aynı blokları kullanıyor sadece sizin silindir 162 cc lik benim 135 cc ben 2013 te aldım motoru hala debraj değiştirmedim o ses hep var soğukken düşük devirde kalkarken tak die kavrıyor yada yukarda anlattım düzenleme yaptım öyle bir şey yapıyor ama sorun yok tam kavrama notasına gelirken yapıyor

CT.ATC
30 Kasım 2014, 14:34
bizim motorlar aynı blokları kullanıyor sadece sizin silindir 162 cc lik benim 135 cc ben 2013 te aldım motoru hala debraj değiştirmedim o ses hep var soğukken düşük devirde kalkarken tak die kavrıyor yada yukarda anlattım düzenleme yaptım öyle bir şey yapıyor ama sorun yok tam kavrama notasına gelirken yapıyor

Aynen demek istediğimi anlamışsın, aynı olay. Çözümü yok sanırım debriyajı çok yavaş ve dikkatli bırakırsan sadece o sarsma azalıyor.

jakabo_ist
30 Kasım 2014, 14:35
O zaman başına gelmemiş olma ihtimali çok yüksek :) 1. vitestesin kalkıyorsun arkanda 80kglık biri var, kalkarken yarım debiriyaj yaparak yavaş yavaş debriyajdan elini çekiyorsun, tam çektiğin sırada tak diye bir ses ve kafa kalkması. Bu kez anlamış olmalısın :)

çin malı motorların çoğunda mevcut bu olay debriyaj balataların dandikliğinden oluyor.benim lifan pony motorumdada oyle debriyajı tam bırakacakken tak diye kapıyor motor ileri atıyor kendini anlatmak istediğin bu sanırsam özellikle yüksek devirlerden vites attıkdan sonra debriyajı bırakırken gırç diye ses çıkarıyor ama sorun değil 7000 km dir öyle kullanıyorum bi 10000 daha devirir fazla kafana takma vites geçişlerin de zorlanma yoksa problem yok demekdir.ama çok rahatsız oluyorsan balataların orjinalinden daha kaliteli muadili varsa ondan tak sorun geçer

Mertcan39
30 Kasım 2014, 14:46
dyorum ya benim 27 bin oldu hala aynı daha debryiaj değiştirmedim ilk motoru aldığımdada 2 ile kalktım 1 hafta motor soğukken ve hızımız düşük devir yüksek iken tak diye kavrıyor :)

CT.ATC
30 Kasım 2014, 14:54
çin malı motorların çoğunda mevcut bu olay debriyaj balataların dandikliğinden oluyor.benim lifan pony motorumdada oyle debriyajı tam bırakacakken tak diye kapıyor motor ileri atıyor kendini anlatmak istediğin bu sanırsam özellikle yüksek devirlerden vites attıkdan sonra debriyajı bırakırken gırç diye ses çıkarıyor ama sorun değil 7000 km dir öyle kullanıyorum bi 10000 daha devirir fazla kafana takma vites geçişlerin de zorlanma yoksa problem yok demekdir.ama çok rahatsız oluyorsan balataların orjinalinden daha kaliteli muadili varsa ondan tak sorun geçer

Çok teşekkür ederim, zannetmiyorum uygun debriyaj balatası bulacağı rahatsız ediyor etmesine ama sürüş keyfini azaltıyor yoksa bir sorun yok. debriyajı çok daha yavaş bırakacağım artık ne yapalım.

Mertcan39
30 Kasım 2014, 15:19
bben okadar problem etmiyorum o sesi bi fazla gaz verince yapıyor bide soğukken yapıyor diğer türlü ses gelmiyor

jakabo_ist
30 Kasım 2014, 15:37
hatta bileniniz varmıdır bilmiyorum motosikletlerde arka jantın göbek içinde 3 yada 4 adet lastik takoz vardır benimkinde onlar bozulmuş boşluk oluşmuş yolda giderken gazı bırakıyorum motor normal gidiyor gaza ani olarak basdığımda o boşluk benı silkeliyor sanki zincir de boşluk varmiş gibi kafam geriye gidiyor ama dert değil biraz daha kibar gaz veriyorum benim gibi arazide çok zaman geçirirseniz kros yaparsanız takozlar çabuk bozulabiliyor.balataları bende değiştirmek istiyorum ama bi kere motor söküldümü daha hayır gelmiyor o motordan.bakımı haric tabiki

mterayes26
30 Kasım 2014, 15:58

Kusura bakma kardeş hiç arızalı motorum olmadı pek bilmiyorum o yüzden , ama o dediğini çok yaşadım . Motorun kaç binde

CT.ATC
30 Kasım 2014, 17:07
Kusura bakma kardeş hiç arızalı motorum olmadı pek bilmiyorum o yüzden , ama o dediğini çok yaşadım . Motorun kaç binde

Yukarıda yazdım 1300 kmde, sorunu bulduk Çinli olmasıymış :mrgreen:

mterayes26
30 Kasım 2014, 17:27
Şimdi yazacağım , gücümüz buna yettiiiyorr tamammııııı timi çıkacak diye yazmadım .

h2rx
30 Kasım 2014, 18:56
Çok teşekkür ederim, zannetmiyorum uygun debriyaj balatası bulacağı rahatsız ediyor etmesine ama sürüş keyfini azaltıyor yoksa bir sorun yok. debriyajı çok daha yavaş bırakacağım artık ne yapalım.

mh drift ile stunt yapan bir eleman daha uzun süre idare ediyor diye cbf 150 balatası kullanıyordu. bilginiz olsun.

CT.ATC
01 Aralık 2014, 00:52
Şimdi yazacağım , gücümüz buna yettiiiyorr tamammııııı timi çıkacak diye yazmadım .

Şimdi orası öyle ama yapacak birşey yok, bunu kabul ediyoruz :)

mterayes26
01 Aralık 2014, 00:59
Şimdi orası öyle ama yapacak birşey yok, bunu kabul ediyoruz :)

Kardeşim sizde geçin geçtiğim yollardan , biz durdul yerde öğrenmedık bunları