PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AKÜ SORUNU

abdllhgr
29 Kasım 2014, 15:45
Bu sabah Boğaziçi Köprüsü avruba istikametinde aküm bitti ve yolda kaldım.Sağolsun bi motorcu arkadaş durdu ve beni iple çekerek beşiktaşa kadar götürdü.Aküyü söküp şarj ettirmeye götürdüm ve tekrar taktım.1-2 km kadar yol gittikten sonra tekrar low battery uyarısı verdi motor.Aküde sorun yokmus dolduran kişiye sordum.Ne yapmalıyım arkadaslar sorun nedir acaba ? (Motorum KTM DUKE-125)

Mertcan39
29 Kasım 2014, 16:03
motorun şarj etmiyor anladğım kadarıyla ya alt sargında problem var yada konjektörde olabilir yada kablolarda tesisatla ilgili bir şey

mterayes26
29 Kasım 2014, 16:09
akü ölmüştür , şarj tutmuyordur . Destur o motor da daha sarj problemı olmaz

Zeronix
29 Kasım 2014, 16:14
bencede akü bitmiş olabbilir yinede servise bi götürün

abdllhgr
29 Kasım 2014, 16:17

Motor dün çıktı servisten 5bin bakımını yaptırdım aküyüde sordum sorun yok dediler.Sabahta beşiktaşta sordum aküyü doldurduğum yere akü iyi durumda dediler

Mertcan39
29 Kasım 2014, 17:01

abi şimdi hatam varsa kusura bakma motor çalışırken alternatörden kendini beslemiyormu aküyle işi kalmıyor diye biliyorum ve bizim motorlar öyle

polo34
29 Kasım 2014, 18:25
kaç yıllık akü, motor dışarıda yatıyorsa ve az kullanılıyorsa akü hava şartlarından ötürü ömrünü tamamlamış olabilir, ekstra ses, ışık, alarm vs son zamanlarda takıldı mı? motor kurcalandı mı? motoru basınçlı suyla yıkatıyormusunuz? 5000 km'deki hele KTM'nin parçaları durduk yerde NEDEN bozulsun diye düşünüyorum, o motor parçalarıyla beraber uzun ömürlü olmalı ...madem yetkili servise paraları bayılıyorsunuz garanti diye tutturmanız gerekiyor, zaten motoru çok pahalıya satıyorlar ...

abdllhgr
29 Kasım 2014, 18:50
kaç yıllık akü, motor dışarıda yatıyorsa ve az kullanılıyorsa akü hava şartlarından ötürü ömrünü tamamlamış olabilir, ekstra ses, ışık, alarm vs son zamanlarda takıldı mı? motor kurcalandı mı? motoru basınçlı suyla yıkatıyormusunuz? 5000 km'deki hele KTM'nin parçaları durduk yerde NEDEN bozulsun diye düşünüyorum, o motor parçalarıyla beraber uzun ömürlü olmalı ...madem yetkili servise paraları bayılıyorsunuz garanti diye tutturmanız gerekiyor, zaten motoru çok pahalıya satıyorlar ...

Motorum 32 binde herhangi bi aksesuar takılmadı.Aktif olarak kullanıyorun.Dün bakımdan önce yıkattım motoru.Akü 27 binde değişti

mterayes26
30 Kasım 2014, 04:40
abi şimdi hatam varsa kusura bakma motor çalışırken alternatörden kendini beslemiyormu aküyle işi kalmıyor diye biliyorum ve bizim motorlar öyle

Yok abicim estg. ama hemen asagı ınmemek lazım once yukarda arayacaksın bulamazsan asagıya inersın . Bütün motorlar aynıdır değişmez ellerim dondu yazamayacagım grş

figodayi
30 Kasım 2014, 09:21
baba akü yook

mterayes26
30 Kasım 2014, 12:49
Aküyü şarj etmeden artı ve eksi kutubuna tel değdir aynı anda tel ısınırsa akü sağlamdır

ergün1968
30 Kasım 2014, 13:43
Yeni bakımdan çıktığını yazmışsınız.Muhtemelen bir soketi,kabloyu çıkarıp yerine takmadılar.şarj eden bir motor akü bitik olsada yolda kalmaz.En fazla durduğunuzda marş basmaz.Bakım yaptırdığınız yere gidip sorunu anlatın.Şarj yapmıyor motosikletiniz,akü sorunu değil.

hsk
10 Aralık 2014, 01:16
Arkadaşlar yeni konu açmadım sorunu mu buradan yaziyorum.
Bugün motorun yağını falan değiştim gezdim biraz cafe de işim vardı 5dk girip belge aldım çıktım ve marş almadi tık diyo kalıyor gün içinde hiç sorun olmadı. sorum şu akü birden biter mi bunun sebebi şarj etmeme olabilir mi akü kaç yıllık bi fikrim yok miladını doldurmuş olabilir mi sizce tam olarak ne yapmalıyım yeni bir akü mü yoksa şarj edip etmeme durumuna mi yonelmeli yim ?

cenkito
10 Aralık 2014, 01:22
bence önce akuyu ve motorun ürettiği elektiriği ölçtürün

ona göre ya yeni aku alırsınız yada arızaya yönelirsiniz.

3 ay alarm acık yatan motorumda akuyu bitirmişti.

ayak marsı ile calıstırıp (el marsını kullanmadan)

3-5 gün fazla elektirik kullanmadan devam ettim ve aku kendini topladı.

sorunun akudede olabilir dediğiniz gibi sarj sistemi yada konjektörde de

hsk
10 Aralık 2014, 01:29
Gün içinde birçok kez stop edip tekrar marş yaptım hiç sıkıntı yoktu birden olması tuhaf geldi bana aşırı yükte yok aküyü zorlayan.

cenkito
10 Aralık 2014, 02:01
her mars da akuden fazla akım cekilir,

ve kısa mesafe kullandıysan aku geri dolmadan da stop ettiysen

son marsında akunun su koyması normaldır.

akuyu yenilemeden önce ölçüm yaptır.

sonuca göre bişeyler yapılır.

hsk
10 Aralık 2014, 02:17
Anladım peki teşekkür ederim.

motorcu48
10 Aralık 2014, 02:20
akü yolda bitse araç yolda kalmazki nasıl yolda kaldın onu anlamadım.keza motoru stop edip tekrar marşa bassan dediğin olabilir.

telike
10 Aralık 2014, 03:00
yolda stop eder eğer akü şarj edilemezse alternatör akımı dağıtmazsa aküye ve elektrik lazım olan organlara o zaman aküden yemeye başlarsın akü de bitince yiyecek yer olmaz. şarj ünitelerin, konjektörün, ve sargılara baktırmanı tavsiye ederim. bu yağmurlu nemli ıslak havalarda en çok konjektör tehlikeye giriyor.

hsk
14 Aralık 2014, 09:37
Arkadaşlar elimde bir adet ups akü sü var 12v 7amper bu motora uygun olur mu sorun çıkarır mi motorun kitapçıkta 12v 6amp yazıyor üzerinde Şuan 7amper var
elimde ki akü :
http://i.hizliresim.com/GpvEQb.gif

Mertcan39
14 Aralık 2014, 11:49
yok sorun cikarmaz takabilirsin :)

hsk
14 Aralık 2014, 14:28
yok sorun cikarmaz takabilirsin :)

İyi öyleyse baktımda uçmuş akü fiyatları yenisini almak zor.

hsk
13 Ocak 2015, 18:31
Yeni akü almam lazım en iyisi haze ve yuasa benim akü 12V 6Amper en uygun ve hızlı şekilde nerden alırım bi yer 80 dedi ama orjinal olmama ihtimali var mıdır ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:42 ----------

www.kalyoncumotor.com/motosiklet-motor-yagi-buji-aku/12-volt-7-amper-aku-scoter-akusu

Mutlu golden akü iyi mıdır fiyatı uygun araba için güzel marka sağlam olduğunu biliyorum motor içinde aynı mıdır

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:21 ----------

Yorum yapan hiç olmamış neyse yarın sirkeci ye gidip bi akü alcam artık
ilk tercih yuasa
ikinci Haze
3 Select
gitmişiken de burada bulunmayan 15Amper lik sigorta dan bi 10tane alırım artık :)

Mertcan39
13 Ocak 2015, 18:38
:) golden hiç bilmiyorum bosch ta bakablirsin 12 volt 6-7-8- amperleri mevcut

hsk
13 Ocak 2015, 18:46
:) golden hiç bilmiyorum bosch ta bakablirsin 12 volt 6-7-8- amperleri mevcut

Golden mutlu akünün motor için ürettiği bi modeli.
Bosch olabilir bakalım ölçüleri tutarsa kitapçık da 6Amper yazıyor üstünde 7Amper var biraz baktım çoğu farketmez demiş yeterki yerine otursun babama da sordum oda sıkıntı olmaz dedi Amper için.

Mertcan39
13 Ocak 2015, 18:52
babamın bir sözü var mutlu aküden şaşma der hepte mutlu alır kolay kolay sıkıntı çıkarmaz mutlular :)

hsk
13 Ocak 2015, 19:02
babamın bir sözü var mutlu aküden şaşma der hepte mutlu alır kolay kolay sıkıntı çıkarmaz mutlular :)

Yuasa da met ediliyor ve sıkıntı yaşamak istemiyorum o yüzden kararsiz kaldım.
Golden 6Amper 55tl
Haze 6Amper 70tl
Select 6Amper 70tl
Yuasa 6Amper 105tl

Mertcan39
13 Ocak 2015, 19:05
yuasa zaten en iyilerirnden biri diyolar banada akü lazım bosch takmayı planlıyom

ferhatkars
13 Ocak 2015, 19:07
2006 dan beri motosiklet kullanıyorum....
belki 4 defa akü almışımdır...
her seferinde en ucuz en dandik olanı aldım... hiç sorun yaşamadım...
tabi sonra 2. senesi dolmadan sattım motoru... üstündeki akünün akıbeti ne oldu bilmiyorum...
kendimce bir prensibim var... akü ve bujinin her zaman en ucuzunu alırım...

Mertcan39
13 Ocak 2015, 19:09
ben bujiyi bosch alıyorum kendi üstünde gelen bujisi 3 bin kmde tırnağı yumuşadı koparsa içeri düşerse motorun işi biter ddikkat edn

hsk
13 Ocak 2015, 19:11
yuasa zaten en iyilerirnden biri diyolar banada akü lazım bosch takmayı planlıyom

100 tl ye kadar en iyi hangisi olursa ve ölçüleri tutarsa alcam 6değil de 7yada 9 Amper düşünüyorum daha da rahat çalışsn diye

Mertcan39
13 Ocak 2015, 19:12
amperi fazla yükseltmeyin alt sargı kendini yakabilir 9 amperi doldurmak için fazla ısınırsa

ferhatkars
13 Ocak 2015, 19:14
ben bujiyi bosch alıyorum kendi üstünde gelen bujisi 3 bin kmde tırnağı yumuşadı koparsa içeri düşerse motorun işi biter ddikkat edn

2 tl lik rialli marka bujiyi 11.000 km kullandım... daha da gideri vardı ama... hazır türkiyeye izine gelmişken değiştireyim dedim... :thumleft:

Mertcan39
13 Ocak 2015, 19:15
iyi kullanmışsınız benim bosch 27 bin km dir üstünde hala taş gibi :)

hsk
13 Ocak 2015, 19:27
2006 dan beri motosiklet kullanıyorum....
belki 4 defa akü almışımdır...
her seferinde en ucuz en dandik olanı aldım... hiç sorun yaşamadım...
tabi sonra 2. senesi dolmadan sattım motoru... üstündeki akünün akıbeti ne oldu bilmiyorum...
kendimce bir prensibim var... akü ve bujinin her zaman en ucuzunu alırım...

Sizin düşünceniz öyle saygı duyarım fakat daha önce buji değiştim mesela 5tl dandik taktım iki marş da kurum bağlıyor du marş almıyordu sonra ngk aldım 4aydır tek marş devam taki akü ömrünü bitirene kadar

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:20 ----------

amperi fazla yükseltmeyin alt sargı kendini yakabilir 9 amperi doldurmak için fazla ısınırsa

Amper yükseltme adına forumda çok konu var baktım da öyle kimse olumsuz birşey dememiş

Mertcan39
13 Ocak 2015, 19:29
siz bilirsiniz ben fazla yükseltme taraftarı değilim alternatöre çok yük biniyor bu sefer elime almak istemem standart aküsünü takmayı planlıyorum ben :)

hsk
13 Ocak 2015, 19:34
siz bilirsiniz ben fazla yükseltme taraftarı değilim alternatöre çok yük biniyor bu sefer elime almak istemem standart aküsünü takmayı planlıyorum ben :)

Amper büyüdükçe ebatlarda büyüyor ve parası da :) Yarın ola hayrola diyelim :)

Mertcan39
13 Ocak 2015, 19:36
aynen öyle haklısınız :)

hsk
14 Ocak 2015, 21:32
Bu sabah gittim akü için sirkeci ye doğubank iş hanının altındaki tüm dükkanları gezdim hepsinde ABUŞ diye bi marka vardı bulamadım.
Sonra okmeydanı nda bulunan Perpa iş merkezi ndeki Yuasa yetkili bayi ye gittim SELECT marka vardı 7Amper o kalmış 75tl ydi onu aldım 5tane de 15Amper sigorta alıp çıktım SELECT markayı kuzen var motor tamircisi o önermişti yuasa üretimi ymiş ve 4yıldır falan onlarda satıyor.
Eve geldim sigortay taktım aküyü taktım bastım marşa tek marş çalıştı sonra stop etti baktım sigorta atmış gittim tamirciye bi parça var ön kısımda far tasının orada onun fişleri erime yapmış kısa devre yaptırıyordu 40tl de ona verdim değişti.

Mertcan39
14 Ocak 2015, 21:43
sorununuz hallolduysa gecmis olsun :)

hsk
15 Ocak 2015, 02:00
http://i.hizliresim.com/n5l9JB.jpg
http://i.hizliresim.com/A0z88Q.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:47 ----------

sorununuz hallolduysa gecmis olsun :)

Sağol mertcan teşekkür ederim.Değişen parça bu

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:50 ----------

http://i.hizliresim.com/31z5mM.jpg