PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karbüratör Sorunu

AydınOğlu09
26 Kasım 2014, 09:45
İyi günler arkadaşlar....

Karbüratör'ün etrafı benzin oluyor resimlerde gözükdüğü gibi, ve conta'dan benzin akıyor bu neden olabilir tamir yolu varmıdır yoksa karbüratörü tamamen değiştirip kurtulayımmı ?

1
http://i.hizliresim.com/66gX59.jpg

2
http://i.hizliresim.com/WrBQ1Q.jpg

3
http://i.hizliresim.com/3RrqYp.jpg

4
http://i.hizliresim.com/R6mPon.jpg

Resimlerde gözükdüğü gibi.

mterayes26
26 Kasım 2014, 10:06
Ona terleme deriz dostum , hiçbirşeyi yok onun . Tekerin düz bassın

AydınOğlu09
26 Kasım 2014, 13:44
Ona terleme deriz dostum , hiçbirşeyi yok onun . Tekerin düz bassın

Tamam o zaman teşekkürler :)

Mertcan39
26 Kasım 2014, 14:04
karburator bogazindaki kelepce duzgunmu oturmamis banami oyle geldi fotodan diger sorunun cevabi verilmis zaten

AydınOğlu09
26 Kasım 2014, 16:06
karburator bogazindaki kelepce duzgunmu oturmamis banami oyle geldi fotodan diger sorunun cevabi verilmis zaten

yok biraz yan oturturdum ondan öyle duruyor :) Bir sorum daha olucak, Motosikletim 5000km'de şuan aldığımdan beri karbüratör temizlenmedi, temizlenmesi gerekirmi ? yani belli bir km aralığı varmıdır ?

Mertcan39
26 Kasım 2014, 16:13
karburator ha deyince pislenmez cogu motorun deposunda filtre vardir pisligin assagi karburatore inmeaini onler 15 bin km de kendi karburatorumu soktum ter temizdi tekrar taktim bence dokunma suan gerek yok

ben kendim arada bir karburatorun altindaki vidayia acip karburatorden biraz benzin akitiyorum :D

hsk
26 Kasım 2014, 16:22
karburator ha deyince pislenmez cogu motorun deposunda filtre vardir pisligin assagi karburatore inmeaini onler 15 bin km de kendi karburatorumu soktum ter temizdi tekrar taktim bence dokunma suan gerek yok

ben kendim arada bir karburatorun altindaki vidayia acip karburatorden biraz benzin akitiyorum :D

Benim Scooter tekleme yapıyor elektrik aksamı kontrol edildi
değişen parçalar
1 Beyin 2 Buji 3 Bobin 4 Hava filtresi yine de tekleme devam ediyor.
Kalan 2seçenek den biri karbüratör bide ona bakayım diyorum sökülmesi takılması nasıl yapılır.

Mertcan39
26 Kasım 2014, 16:38
tam adamina geldiniz yapmasina yaparimda anlatamam :s ilk hava hortumunun kelepcesinden ayirin sonra manifolttaki civatalari sokun birde yukarida gaz telini sokun ignesiyle birlikte gelmesi lazim bende oyleydi sonra karburator elinizde altinda 2 civata olur orayi sokun samandira ve karburator memesiyle karsilasicaksaniz memesini sokup iciinden ince bir tel gecirin pislik olabiliyor gerisuni gormeden tarif edemem benim BİLDIĞİM BU daha tecrubeli arkadaslar yazacaktir elbet :) (Tekrar yaziyorum benim bildigim) :D

hsk
26 Kasım 2014, 17:23
Benim için önemli olan motordan ayırmak dı onu da açıklamışsınız teşekkür ederim

mterayes26
26 Kasım 2014, 19:11
Benim Scooter tekleme yapıyor elektrik aksamı kontrol edildi
değişen parçalar
1 Beyin 2 Buji 3 Bobin 4 Hava filtresi yine de tekleme devam ediyor.
Kalan 2seçenek den biri karbüratör bide ona bakayım diyorum sökülmesi takılması nasıl yapılır.

Bu kadar değişmeyi yapan motorcuya git ve kontrol ettir . Karbüratörün de ortalama 4 tane hortum olur onları çıkar . Hava ve emıs bağlantılarını sök karbüratör elinde . Ama ne yapacaksın ki o sana bakacak illa sökersen şamandıra yı çok kurcalama zor ayar tutar . Üst kapagını ac siyah plastık dıyafram vardır . Bak ona yırtık falan varmı , yoksa gerı takarken mutlaka sogumasını bekle kesınlıkle oturmaz , ondakı yırtık da yapabılır . Karbüratörü karşına alınca silindire giren yerde plastık manıfolt olur bak bakalım çatlak yırtık sıyrık varmı ustunde en ufacık çatlak da hemen yenısı ile değiştir fazla hava alır ve tekler . Vidaları somunları kontrol et 2 tarafında gevşemiştir . Hava alıyordur belkı

ABI SENIN MOTOR HANGI ORTAMLARDA SOGUKKEN MI SICAKKEN MI GAZ ACINCA MI TEKLIYOR .

hsk
26 Kasım 2014, 19:53
Soğuk sıcak hep aynı abi 80km yol gittim kalan 1km de yaptı böyle buji kurum bağlamışdı değiştik hava filtresi ıslakdı değiştik ateşleme de sorun vardı bobin de değişti marş almadığı için yapıldı bunlar çalışması çözüldü tekleme devam etti benzinden de olabilir dendi sulu benzinde yapıyormuş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:41 ----------

Tamirci nın dediği aynen şu abi olması gerekenler yapıldı hala aynı bide benzini bitir yeni benzin al başka yerden aldığım istasyondan yana şikayet çokmuş sultanbeyli shell sulu benzin den yana eğer benzinde değilse karbüratöre bakcaz hava ayarı falan ...

mterayes26
27 Kasım 2014, 01:55
Soğuk sıcak hep aynı abi 80km yol gittim kalan 1km de yaptı böyle buji kurum bağlamışdı değiştik hava filtresi ıslakdı değiştik ateşleme de sorun vardı bobin de değişti marş almadığı için yapıldı bunlar çalışması çözüldü tekleme devam etti benzinden de olabilir dendi sulu benzinde yapıyormuş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:41 ----------

Tamirci nın dediği aynen şu abi olması gerekenler yapıldı hala aynı bide benzini bitir yeni benzin al başka yerden aldığım istasyondan yana şikayet çokmuş sultanbeyli shell sulu benzin den yana eğer benzinde değilse karbüratöre bakcaz hava ayarı falan ...

Ya bsg sin ordan yaa , abi karbüratör hava ayarını tam sağa kıs 1.5 tur sola cevır , olmazsa 2.5 tur , oda olmadı 3 tur . Yine düzelmezse baska metod arayacgız

C.Kaan
27 Kasım 2014, 02:08
Aynı sorun bende'de vardı o köşeden bu şekilde benzin damlatıyordu:

https://www.youtube.com/watch?v=jr8MI082piU&list=UUhXNY2y-db3O909fzuMwxWg

Çözümü ise sıvı conta'da buldum :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=AiakHygc6gY&list=UUhXNY2y-db3O909fzuMwxWg

Lakin sizinki çok hafif terleme seviyesinde benim'ki motoru sıkıştırınca bayağı benzin atıyordu oradan.

Bu Arada sıvı conta tavsiye etmiyorum fazla kaçırırsanız contayı karbüratörün içine kaçar ve parçalar karbüratörü tıkar.

Benzin daha fazla atmaya başlarsa karbüratör tamir kitleri var 9 - 10 liraya onlardan alıp tamir edin :cat:

mtgemlik
27 Kasım 2014, 02:50
[QUOTE=hsk;3485280]Soğuk sıcak hep aynı abi 80km yol gittim kalan 1km de yaptı böyle buji kurum bağlamışdı değiştik hava filtresi ıslakdı değiştik ateşleme de sorun vardı bobin de değişti marş almadığı için yapıldı bunlar çalışması çözüldü tekleme devam etti benzinden de olabilir dendi sulu benzinde yapıyormuş.[COLOR="Silver"]

Benimde başıma aynı şey gelmişti. Motor tekliyordu ateşlemedendir dedim bujiyi söktüm kapkara kurum bağlamış. Neyse bujiyi değiştirdim biraz kullandıktan sonra yine teklemeye başladı bujiyi döktüm yine kurum bağlamıştı ve yakıt çoğalmıştı. Yani bu olay zengin karışım oluyor. Pistona az hava fazla benzin giriyo ateşlemede bu yakıtın hepsini yakamıyo çiğ benzib olarak atıyor egzozdan. Çözüme gelirsek senin koyduğun resimdekinle aynı karbüratör var bendede. Anlatıyorum: Gaz telinin çektiği pistonun altında iğne var onu 5. çeltike aldım. Sonra geri takıp motoru çalıştırdım motoru biraz ıdıttım. Sonra rolentide hava ayarına geçtim. Bu ayar vidayı tam sıktım sonra 3,5-4,5 tur açtım. Zaten rolentiden anlıyosun en güzel nerde çalışıyosa orda bırakıyosun. Bu anlattıklarımı bir dene benimki Allah nazarlardan saklasın saat gibi oldu. Bu işlemi yaparken bujinin yeni ve doğru olduğunu, hava filtresinin temiz olduğundan emin olman gerekir. Mobilden yazıyorum bazı yerlerde yanlış yazmış olabilirim kusura bakma. Allah kolaylık versin.

mterayes26
27 Kasım 2014, 03:11
[QUOTE=hsk;3485280]Soğuk sıcak hep aynı abi 80km yol gittim kalan 1km de yaptı böyle buji kurum bağlamışdı değiştik hava filtresi ıslakdı değiştik ateşleme de sorun vardı bobin de değişti marş almadığı için yapıldı bunlar çalışması çözüldü tekleme devam etti benzinden de olabilir dendi sulu benzinde yapıyormuş.[COLOR="Silver"]

Benimde başıma aynı şey gelmişti. Motor tekliyordu ateşlemedendir dedim bujiyi söktüm kapkara kurum bağlamış. Neyse bujiyi değiştirdim biraz kullandıktan sonra yine teklemeye başladı bujiyi döktüm yine kurum bağlamıştı ve yakıt çoğalmıştı. Yani bu olay zengin karışım oluyor. Pistona az hava fazla benzin giriyo ateşlemede bu yakıtın hepsini yakamıyo çiğ benzib olarak atıyor egzozdan. Çözüme gelirsek senin koyduğun resimdekinle aynı karbüratör var bendede. Anlatıyorum: Gaz telinin çektiği pistonun altında iğne var onu 5. çeltike aldım. Sonra geri takıp motoru çalıştırdım motoru biraz ıdıttım. Sonra rolentide hava ayarına geçtim. Bu ayar vidayı tam sıktım sonra 3,5-4,5 tur açtım. Zaten rolentiden anlıyosun en güzel nerde çalışıyosa orda bırakıyosun. Bu anlattıklarımı bir dene benimki Allah nazarlardan saklasın saat gibi oldu. Bu işlemi yaparken bujinin yeni ve doğru olduğunu, hava filtresinin temiz olduğundan emin olman gerekir. Mobilden yazıyorum bazı yerlerde yanlış yazmış olabilirim kusura bakma. Allah kolaylık versin.

Dostum iyi hoş da fotoğraftakı karbüratör cbf 150 nin arızası yok , scooter dakı karbüratör de vakumlu sistem aynı değil ;)

hsk
27 Kasım 2014, 10:47
Ya bsg sin ordan yaa , abi karbüratör hava ayarını tam sağa kıs 1.5 tur sola cevır , olmazsa 2.5 tur , oda olmadı 3 tur . Yine düzelmezse baska metod arayacgız

Abi dediğim gibi motor aile min orada kaldı haftasonu gidip hava ayarını dediğin gibi açıp deneyeceğim bakalım.

mtgemlik
27 Kasım 2014, 12:12
Ya valla kusura bakma nicklerinize hiç bakmadım konuyu açan arkadaşın sorunu sandım..

hsk
27 Kasım 2014, 13:12
Ya valla kusura bakma nicklerinize hiç bakmadım konuyu açan arkadaşın sorunu sandım..

Sorun değil arkadaşım benim konu biraz farklı zaten bakalım deneme yapa yapa bulcaz

mtgemlik
27 Kasım 2014, 13:29
Sorun değil arkadaşım benim konu biraz farklı zaten bakalım deneme yapa yapa bulcaz

Aynen dostum insan herzaman kendi motorunun ustasıdır. Sende kurcalaya kurcalaya sorunu çözersin inşallah. Bu devirde servislerede güvenilmiyor.

hsk
27 Kasım 2014, 22:14
Amin inşallah sağol. Önemli olan nereyi kurcalamak gerekiyor onu bulmak O konuda da sağolsun ERAY abi bilgisini konuşturuyor her zaman.Güzel bi forum yardımlaşma adına.

mterayes26
28 Kasım 2014, 02:51
Hsk , benım kadar eğilseydın servislere eminim benden daha iyi olurdun

hsk
28 Kasım 2014, 03:37
Hsk , benım kadar eğilseydın servislere eminim benden daha iyi olurdun

Rabbim "secde"harici eğdirmesin Abi .

mterayes26
28 Kasım 2014, 03:59
Rabbim "secde"harici eğdirmesin Abi .

Eğdirdi be abi :D

hsk
28 Kasım 2014, 04:38
Senin gibi cüsseli bi adamda eğildiyse vay halimize :):)

mterayes26
28 Kasım 2014, 05:11
Senin gibi cüsseli bi adamda eğildiyse vay halimize :):)

SANA TEK BİRŞEY DİYORUM BUNU HAYAT FELSEFESİ YAP ABİ , 175 BY 85 KILOYUM OLDUKÇA DA DAYANIKLIYIMDIR NAZAR DEĞMESİN . NE 2 METRELIK 100 120 KİLOLUK ADAMLARI PASPAS YAPTIM , BENİ 150 BOYUNDA 60 KİLO BİR ÇOCUK BİR BENZETTİ BEN ÖYYYLE BİR DAYAK YEMEDİM . TABİKİ RİNG DE

hsk
28 Kasım 2014, 05:44
SANA TEK BİRŞEY DİYORUM BUNU HAYAT FELSEFESİ YAP ABİ , 175 BY 85 KILOYUM OLDUKÇA DA DAYANIKLIYIMDIR NAZAR DEĞMESİN . NE 2 METRELIK 100 120 KİLOLUK ADAMLARI PASPAS YAPTIM , BENİ 150 BOYUNDA 60 KİLO BİR ÇOCUK BİR BENZETTİ BEN ÖYYYLE BİR DAYAK YEMEDİM . TABİKİ RİNG DE

Bazıları şöyle bir söz söyler abi 'g.tü yere yakın olandan kork ' vardır bir bildikleri. Ummadık taş baş yarar küçümsememek gerek rakibi. 1.55 lik 50 yaşındaki babam 1.80 lik 90 kg kuzeni omuzuna kaldırıp havada öyle bir tur attırdı ki kuzenin o hali hala gelir gözümün önüne...

mterayes26
28 Kasım 2014, 06:01
Bazıları şöyle bir söz söyler abi 'g.tü yere yakın olandan kork ' vardır bir bildikleri. Ummadık taş baş yarar küçümsememek gerek rakibi. 1.55 lik 50 yaşındaki babam 1.80 lik 90 kg kuzeni omuzuna kaldırıp havada öyle bir tur attırdı ki kuzenin o hali hala gelir gözümün önüne...

Benim spora başlarkenki idolüm komşum eski pehlivan emekli milli sporcu mahmut amcaydı , bir gün bağ evinde almanya da büyüyen tabi 16 - 34 yaş donemı , 135 kılo 190 boy fakat kafa tuttu abısıne sen mı sporcusun falan dıye bacaklardan tutup kafaya kaldırmıştı .