PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyaz duman ve bogulma

mustafaakyol
23 Kasım 2014, 23:45
Arkadaslar merhaba bumoto calibre 250 motorum var motoru sabah calistirdigimda egsozdan yogun bi sekilde beyaz duman geliyor ve gaz yemiyor 5 dakika falan calistiktan sonra gazi köklüyorum oyle kendine geliyo egsozdanda hafiften su geliyo ve bide hareket halindeyken ara sira motordan surtunme gibi bi ses geliyor acaba bunlar neden olabilir

xcom
24 Kasım 2014, 00:16
Malum havalar soğudu ilk çalıştırmada beyaz duman gelmesi normal beyaz dışında başka bir renkte ise hemen servise gidin..ayrıca su değil benzin atıyor motor soğuk olduğu için hepsini yakamıyor.. 5-10 dk rolantide çalıştırıp ısıtmanızı tavsiye ederim gaz vermeden.. Sürtünme sesi için bişi diyemiyorum..

C.Kaan
24 Kasım 2014, 00:25
Beyaz duman ( gri duman ) motorunuzun sağlıklı çalıştığına işarettir, egzozdan su gelmesi motorunuzun sağlıklı olduğunu gösterir. Boğulma farklı bir sebepten kaynaklanıyor bence.

mustafaakyol
24 Kasım 2014, 00:35
Anladim peki bu motora kac yag konuluyor bi bilginiz varmi yeni aldimda pek fazla bilgim yok

COMTAN
24 Kasım 2014, 00:39
motordan çıkan gazlar sıcak ve eksoz soğuk yoğunlaşmadan dolayı nem yapıp ısınıncaya kadar su gelebilir,beyaz duman çıkabilir.bence boğulma dediğin olay motor tam ısınmadığı için gaz yemiyor motoru biraz ısıt.ses olayı ise kalın yağ kullanıyorsan ısınma evresinde sürtünme sesi yapabilir.

mustafaakyol
24 Kasım 2014, 00:52
10-40 yag kullaniyorum ama bana 20-50 koy dediler cok sacma geldi dogrumu bilmiyorum

C.Kaan
24 Kasım 2014, 00:59
İstanbul'da yaşıyorsanız 10w40 yada 10w50 işinizi görür 20w50 gereksiz.

xcom
24 Kasım 2014, 01:19
Anladim peki bu motora kac yag konuluyor bi bilginiz varmi yeni aldimda pek fazla bilgim yok

Motorun kullanım kitapçığı varsa onu oku teknik bilgiler kısmını incele baya bilgi edinirsin 10-40 yada 50 işini görür hertürlü..

contramuro
24 Kasım 2014, 02:49
Egzozdan gelen beyaz duman yağ yaktığını gösterir... Yağ ne kadar zamanda eksiliyo bunu takip et..

C.Kaan
24 Kasım 2014, 02:57
Kışın dumanın biraz fazla çıkması normaldir. Hemen öyle yağ yakıyor deyip kestirip atılmaz, gri duman tam yanma artığı maddelerin oluşturduğu dumandır ve motorun uygun şartlarda çalıştığına işarettir.

Ancak duman çok aşırı şekilde yoğunlaşır ise yağ gözlemlenmelidir.

mterayes26
24 Kasım 2014, 04:49
10-40 yag kullaniyorum ama bana 20-50 koy dediler cok sacma geldi dogrumu bilmiyorum

Sana onu dıyen zarara gırmenı ıstıyor . Direk motor asagı

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:45 ----------

Egzozdan gelen beyaz duman yağ yaktıgı anlamına geliyorsa , gri duman ne anlamına gelir ??????

Kardeş sabah jiklenı cek bas marşa ,çalıştır bırak . Hemen sonra stop edıyorsa yine aynı sekılde mars bas çok hafıf gaz ver . 1 dk falan tak vıtese yürü jikleyı kapat gerekırse 1 de sündürmeden kıbar kıbar 1km falan gıt at 2 ye yavas yavas ısıt kesılmezse yıne yaz

telike
24 Kasım 2014, 10:06
soğuklarda geliyor. soğuk olan havaya sıcakveriyorsun havayı yoğunlaştırıyor nemi kapıyor ve bu yüzden bulut gibi beyaz BUHAR atıyor sıkıntı yok. arabalarda da olur bu motosikletlerde de akaryakıt kullanan tüm motorlarda olur.

sinka251
24 Kasım 2014, 21:25
Beyaz duman yağ dumanı anlamına gelmez bilgisizseniz lütfen saçma cevaplar yazmayın,arkadaşlar gaet güzel açıklamış.

contramuro
25 Kasım 2014, 17:52
Atarlanacak yer aramanın manası yok bi çok açıklaması olabilir bunlardan biride yağ yakıyor olmasıdır bu sebeple yağ ne kadar zamanda ne kadar eksiliyo takip ederse anlar.!

telike
25 Kasım 2014, 19:14
Atarlanacak yer aramanın manası yok bi çok açıklaması olabilir bunlardan biride yağ yakıyor olmasıdır bu sebeple yağ ne kadar zamanda ne kadar eksiliyo takip ederse anlar.!

arkadaşın dediği şey ısınana kadar olan olaysa yağ yakıyor anlamına gelmez. ki bazı arkadaşlarımız mavi dumanla beyaz dumanı karıştırabilir bile. özellikle yağı bariz yakan bir motor mavimtrak bir duman salar

mterayes26
25 Kasım 2014, 21:44

Kardeş burda kimsenin maddi manevi kazancı yok , yardım platformu yanlış bilgi verene hep , ilk ben atar yapıyorum .

1. motor ısınana kadar gri duman atıyorsa sübap keçeleri gitmiştir.
2. sürekli gri duman atıyorsa yağ sekmanları gitmiştir .
3. beyaz duman atıyorsa fakir karışım ile calısıyor demektır.
4. siyah duman atıyorsa zengın karısım ile çalışıyordur .
5. Bu havalardakı buhar ile beyaz dumanı karıştırmayın
6. Motorlar genelde hava soğutmalı oldugu ıcın diğer detaya girmiyorum .

Mertcan39
25 Kasım 2014, 21:49
Kardeş burda kimsenin maddi manevi kazancı yok , yardım platformu yanlış bilgi verene hep , ilk ben atar yapıyorum .

1. motor ısınana kadar gri duman atıyorsa sübap keçeleri gitmiştir.
2. sürekli gri duman atıyorsa yağ sekmanları gitmiştir .
3. beyaz duman atıyorsa fakir karışım ile calısıyor demektır.
4. siyah duman atıyorsa zengın karısım ile çalışıyordur .
5. Bu havalardakı buhar ile beyaz dumanı karıştırmayın
6. Motorlar genelde hava soğutmalı oldugu ıcın diğer detaya girmiyorum .

en ilk cümlesi tecrübe ile sabittir. :D

contramuro
26 Kasım 2014, 02:33
"Kardeş" git kardeşine yap atarı.

mterayes26
26 Kasım 2014, 03:29
Kardeş kelimesini forum samimiyeti olarak yazdım , bir konu da yanlış bilgi veren kim olursa gerekli karşılığı alır .

Sen bmw ye sadece binersin , ben sana ağır bakımını yaparım ;)

contramuro
26 Kasım 2014, 12:48
Aferim sana kardeş.. Üslubun doğru olsa takdir edilecek bi iş yapıyorsun ama zor iş adam olmak..

storm_shadow
26 Kasım 2014, 14:23
Benden de siyah duman var ama şöyle, motor bir süre rolantide çalışırsa ilk gaz verme esnasında oluyor, ondan sonra bir şey yok. sorunu hala çözemedik :s

ergün1968
26 Kasım 2014, 16:17
Muhteşem yorumlar :)

telike
26 Kasım 2014, 17:09
Benden de siyah duman var ama şöyle, motor bir süre rolantide çalışırsa ilk gaz verme esnasında oluyor, ondan sonra bir şey yok. sorunu hala çözemedik :s

yakıtı çiğ atıyor olabilir mi? tam yanmadan. en az iki silindir olsa ateşleme ve zamanlamaları senkronu kontrol etmek dicem ama..

storm_shadow
26 Kasım 2014, 17:12
yakıtı çiğ atıyor olabilir mi? tam yanmadan. en az iki silindir olsa ateşleme ve zamanlamaları senkronu kontrol etmek dicem ama..

İşin garip tarafı motor tek silsndir çift buji :s birde motor ısınınca yapıyor. yakıt sarfiyatında çoğalma falanda yok..

Mertcan39
26 Kasım 2014, 17:48
arkadaslar ehliyet sinavinda bir soru cikmisti karsima arastirdim ama pek bulamadim araba neden kirmizi ve yesil duman atar hadi maviyi anladik siyahta tamam buharida biliyoruz yesil ile kirmiziyi bilen varmi