PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bugün hayatımda ilk kez motosiklet kullandım ve sizin tavsiyelerinizi bekliyorum.

mbulut
25 Ekim 2014, 13:28
Arkadaşlar uzun zamandır motor kullanmaya başlamak istiyordum. Geçen ay, en sonunda ehliyete yazılıp ilk adımı attım ve direksiyon dersi bugün ilk kez oldu. Hayatımda hiç motor kullanmadım ancak bisikleti küçük yaşlarda çok sürdüm ve araba kullanıyorum. Araştırmalarımda araba ve bisiklet kullanmayı bilenler daha kolay öğreniyor denildiği için daha bir cesaretim arttı. Ve ilk derse hocanın korkularını ikna edip (çünkü, sürücü kurslarında motor kullanmayı bilmeyenlerle pek uğraşmak istemiyorlar, o ayrı konu o konuya hiç girmeyelim şimdi) dersi bugün sabaha ayarladık.
Evden büyük heyecanla dersin olacağı yere gittim ve kendimden emin olduğumu göstermek için heyecanlı gözükmemeye çalıştım:) evet hoca geldi motorla ve selamlaştıktan sonra motordan inmeden her şeyi anlattı. Motor mondial 100 MG Princedi sanırsam. Sonra dizlikleri, dirseklikleri, kaskı verdi ve taktım.Giyinirkende inşallah lazım olmaz bunlar dedim içimden, deri ceket ve botumla gelmiştim zaten ama eldiven yoktu maalesef, neyse bindim motora, başlangıç videoları çok izledim netten onları aklıma getirdim bide hocanın komutlarına dikkat ettim ve ilk kalkışımı yaptım biraz acemiceydi ama istop ettirmedim, gidiyordum resmen bir güven oluştu içimde ve ilk U dönüşünü baya bir geniş döndüm hocanın yanına gittim durdum. Hoca dediki, sen sür istediğin kadar alıştırma yap dedi ben şurada çay içiyorum 3. vitesi geçme yeter dedi sonra gelirsin yanıma dedi. Başladım sürmeye;
Sizden isteğim kafama takılan bazı şeyleri sizlere sormak, hoca yanımda olmadığı için ona soramadım tabi:)

Öncelikle şunu söylemek istiyorum, çoğu ince detayları sizlerin sayesinde, izlediğim videolar sayesinde teknik olarak biliyorum.

1- Kalkış sırasında iki ayakta yerde mi olmalı yada sadece sol ayak yerde olsa yeter mi?
2- Dönüş yapacağım zaman hızımı yavaşlatırken depriyaj-gaz-fren nasıl kullanılmalı.(hoca ön freni kullanma dedi ama ben bir kaç dönüşten sonra AEA'ın önerdiği ön freni kullanarak yavaşladım ve daha kolay oldu)
3- Kalkış hep 1. viteslemi olmalı?
Aklıma şuan başka bir soru gelmiyor. Motorun debriyaj kolu çok sertti bileğim 10 dk sonra ağrımaya başladı. Bazende viteste 1.den 2.ye geçişte bazen boşa geçiyor bunun nedeni sizlerin sıklıkla dediğiniz Çin motoru olduğundan mı? yoksa benim beceriksizliğim mi?

Şimdiden geri dönüşleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

rogget
25 Ekim 2014, 13:37
ahaah :queen: zehri almışsın hayırlı olsun ...

mbulut
25 Ekim 2014, 13:43
hemde nasıl:thumleft:

pelevenk
25 Ekim 2014, 13:54
Oncelikle hosgeldin ceteye birader:)

Kalkarken hangi ayagimi yere koycaktim o mu bu mu diye dusunme kontrollere sahip olana kadar (demek istedigim gaz nerde sag sinyal nerde fren nerde ogrenene kadar) her seyi kendi rahatina gore yap. Kalkista ayagini yerde pati pati kalk ama gitmeye baslayinca topla ayaklarini parmak ucuyla paglere bas.

Diger konuya gelirsek eger parmaklarin debriyaj sikmaktan degil de bilekten agriyorsa oturus pozisyonun yanlis. Kendini geriye al depoyu kistir bacaklarin arasina:) kollarini gevset yani simdi ilk surusun oldugu icin aslinda her kasin gergin ondan agriyor.

Fren konusuna gelince donuslero oldukca yavas yap ve gidon kirikken yada motor yatikken on fren kullanma! Motor duzken yapistir on freni eze eze. Motorun agirligini ancak ve ancak on fren durdurur unutma. On fren kullanilmaz diyene de sakin inanma . Arka fren motorun gidisini dozajlamaya yarar sadece.

Diger konu kalkista eve sadece birinci vites. Farkedersen ikide de kalkabilir motor ama zorlamaktan baska bi sey olmaz. Bire al kalk devrini al sonra debriyaji cekip botunun da yardimiyla sert bi sekilde tam olarak vites kolunu yukari al ayaginla dal kirar gibi. Eger yine bosa dusuyosa o da motorun kusuru yapcak bi sey yok

Hadi bakalim sorularini bekliyoruz

nurikilicc
25 Ekim 2014, 14:00
Sevgili kardeşim..Motor kullanmak istiyorsan (dikkat!!! sürmek demiyorum, kullanmak diyorum.) Mutlaka ama mutlaka motor almadan önce; profesyonel bir eğitim almanı tavsiye ederim. Deneyim çok önemli.. çevrende, aman sende canım ne eğitimi ben sana gösteririm diyenlere sakın itibar etme.. belki sadece sürmeyi öğrenirsin ama kullanmayı değil.. (Motor sürmekle kullanmak çok farlı şeyler.) Ve motor kullanmak, video seyrederek öğrenilecek bir mevzu değil.. Kaldı ki sorduğun sorulardan deneyimsiz olduğun anlaşılıyor..yanlış anlama.. sürücü kurslarının eğitimi profesyonel olamıyor..Motor kullanmak; iyi bir eğitim ve sonrasında emniyet tedbirlerine tam riayetle dünyanın en zevkli uğraşlarından birisidir. Şunu da belirteyim; Profesyonel bir eğitimin maliyetini araştır ama sakın fazlaymış diye düşünme eğitim konusunda paradan kaçılmaz. Şöyle düşün almayı planladığın ve ayırdığın paradan eğitim masrafını çık ve kalan miktara uygun bir motor al.. ama sen sen ol motor almadan önce profesyonel eğitim mutlaka al.. haa unutmadan!! motor aldıktan sonra; kask, mont, eldiven, bot vb. de düşün.. HADİ HAYIRLI OLSUN..

mbulut
25 Ekim 2014, 14:18
Oncelikle hosgeldin ceteye birader:)

Kalkarken hangi ayagimi yere koycaktim o mu bu mu diye dusunme kontrollere sahip olana kadar (demek istedigim gaz nerde sag sinyal nerde fren nerde ogrenene kadar) her seyi kendi rahatina gore yap. Kalkista ayagini yerde pati pati kalk ama gitmeye baslayinca topla ayaklarini parmak ucuyla paglere bas.

Diger konuya gelirsek eger parmaklarin debriyaj sikmaktan degil de bilekten agriyorsa oturus pozisyonun yanlis. Kendini geriye al depoyu kistir bacaklarin arasina:) kollarini gevset yani simdi ilk surusun oldugu icin aslinda her kasin gergin ondan agriyor.

Fren konusuna gelince donuslero oldukca yavas yap ve gidon kirikken yada motor yatikken on fren kullanma! Motor duzken yapistir on freni eze eze. Motorun agirligini ancak ve ancak on fren durdurur unutma. On fren kullanilmaz diyene de sakin inanma . Arka fren motorun gidisini dozajlamaya yarar sadece.

Diger konu kalkista eve sadece birinci vites. Farkedersen ikide de kalkabilir motor ama zorlamaktan baska bi sey olmaz. Bire al kalk devrini al sonra debriyaji cekip botunun da yardimiyla sert bi sekilde tam olarak vites kolunu yukari al ayaginla dal kirar gibi. Eger yine bosa dusuyosa o da motorun kusuru yapcak bi sey yok

Hadi bakalim sorularini bekliyoruz

teşekkür ederim bilgilendirmelerin için. Söylediklerine dikkat edicem inş.:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:04 ----------

Sevgili kardeşim..Motor kullanmak istiyorsan (dikkat!!! sürmek demiyorum, kullanmak diyorum.) Mutlaka ama mutlaka motor almadan önce; profesyonel bir eğitim almanı tavsiye ederim. Deneyim çok önemli.. çevrende, aman sende canım ne eğitimi ben sana gösteririm diyenlere sakın itibar etme.. belki sadece sürmeyi öğrenirsin ama kullanmayı değil.. (Motor sürmekle kullanmak çok farlı şeyler.) Ve motor kullanmak, video seyrederek öğrenilecek bir mevzu değil.. Kaldı ki sorduğun sorulardan deneyimsiz olduğun anlaşılıyor..yanlış anlama.. sürücü kurslarının eğitimi profesyonel olamıyor..Motor kullanmak; iyi bir eğitim ve sonrasında emniyet tedbirlerine tam riayetle dünyanın en zevkli uğraşlarından birisidir. Şunu da belirteyim; Profesyonel bir eğitimin maliyetini araştır ama sakın fazlaymış diye düşünme eğitim konusunda paradan kaçılmaz. Şöyle düşün almayı planladığın ve ayırdığın paradan eğitim masrafını çık ve kalan miktara uygun bir motor al.. ama sen sen ol motor almadan önce profesyonel eğitim mutlaka al.. haa unutmadan!! motor aldıktan sonra; kask, mont, eldiven, bot vb. de düşün.. HADİ HAYIRLI OLSUN..

Teşekkür ederim uyarıların için. Evet eğitimi bende ciddiye alıyorum önce şu ehliyeti halledeyim istedim. Deneyimsizim tabii ki yanlış anlaşılacak bir şey yok. Tabiki ilk başlarda çok basit sorularda sorabilirim farkındayım. Gerçi Samsunda eğitim veren bir kuruluş yok, 2 ay önce GİS Akademi gelmiş samsuna hafta sonu eğitimi için ama sonradan haberim oldu. Bir ağabeyle tanıştık burada uzun yollar yapmış BMW 1200 gs'cilerden, sağolsun ben sana eğitim konusunda yardımcı olacağım dedi. Hatta sınava girmeden bir motor bulursan çalışırız dedi ama motor bulamıyorum maalesef, bende en azından sınavı geçeyim bir ybr 125 alayımda onunla hem acemiliği atayım hem eğitimi alayım istiyorum.

Darkcity2000
25 Ekim 2014, 15:15
Eyvahh nerden bulastin bu ise :) artik hayatin eskisi gibi olmayacak... Iyi bir egitim al burdan nedesek bos kalkista sag ayak frende vites 1 de olur.. Ileri bakarsin bakislar cok onemli herzaman gidecegin yone bakacaksin, gidonu tuy gibi hafif kollar dirsekten kirik tutacaksin, ayaklar peglerde ucunda olacak ortasinda degil, freni 4 parmaginla gazi kapatip debriyaji tam cekerek sikacaksin...

hakikiteker
25 Ekim 2014, 15:37
Bu linki açıp öncelikle hayati bilgiler köşesi olmak üzere boş vakitlerinizde tüm videoları izlemenizi tavsiye ederim. Barkın abi bu işin pirlerinden ve baya bi takipçisi var. İzledikleriniz sorularınıza cevap verecek ve yanlış alışkanlıklar edinmenizi -bire bir eğitimin yerini tutmasa da- sağlayıp, sağlam bir kültür oluşturacaktır.
http://www.altinelbiseliadam.com/

kordinaryus
25 Ekim 2014, 16:47
ön frene dönerken basılmaz, yavaşlarken basılır.

oluroyle
25 Ekim 2014, 16:50
Merhaba,

bugün hayatımın ilk günü, daha önce ben yaşamıyormum dediniz dimii , hadi hayırlı olsun .

Tİme_shİft42
25 Ekim 2014, 17:36
Direksiyon sınavını gececek kadar öğretiyorsa sürücü kursu ne mutlu sana :)

Bize 3-5 duba koyup aralarından gecirttiler anlatma yok kendi kendimize öğrendik

Sürücü kursunun verdiği eğitim traş direksiyon sınavını geçmek önemli diger seyleri kendi motorunda zamanla öğrenirsin dönüşlerden önce yavaşla gerekirse arka freni hafif hafif sıkabilirsin arka kitlemeyecek kadar gymkhana videoları var her dönüşde arka frenle dönüyorlar :)

mbulut
25 Ekim 2014, 17:57
Eyvahh nerden bulastin bu ise :) artik hayatin eskisi gibi olmayacak... Iyi bir egitim al burdan nedesek bos kalkista sag ayak frende vites 1 de olur.. Ileri bakarsin bakislar cok onemli herzaman gidecegin yone bakacaksin, gidonu tuy gibi hafif kollar dirsekten kirik tutacaksin, ayaklar peglerde ucunda olacak ortasinda degil, freni 4 parmaginla gazi kapatip debriyaji tam cekerek sikacaksin...

önemli noktalara değinmişsin teşekkür ederim:)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:51 ----------

Bu linki açıp öncelikle hayati bilgiler köşesi olmak üzere boş vakitlerinizde tüm videoları izlemenizi tavsiye ederim. Barkın abi bu işin pirlerinden ve baya bi takipçisi var. İzledikleriniz sorularınıza cevap verecek ve yanlış alışkanlıklar edinmenizi -bire bir eğitimin yerini tutmasa da- sağlayıp, sağlam bir kültür oluşturacaktır.
http://www.altinelbiseliadam.com/

sıkı takipçisiyim AEA'ın :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:55 ----------

bizim hocada öyle, bidahaki ders dubalarla çalışcaz dedi. gymkhana videolarına bakıcam teşekkürler.

Syphex
25 Ekim 2014, 18:42
Öncelikle camiya hoşgeldin. Ben de yeni bir sürücü olarak hemen hemen aynı sorunları yaşadım. İlk olarak alışma sürecinde iki ayağının da yerde olması sorun değil, yavaş yavaş alışıyosun. Boş bir alanda 1. viteste ayağını yere deydirmeden gidebildiğin en yavaş şekilde gitmeye çalışmak, trafikte sürerken baya işine yarıyor hem de debriyaj-gaz kontrolünü geliştiriyor. Bileğinin ağrıması başlarda çok normal, benim de ilk kullandığım zamanlarda çok ağrıyodu. Sebebi tedirginlik, heyecan vs. den gidonu çok sıkmak. Alışınca o da geçiyor.

mbulut
25 Ekim 2014, 22:00
Hosbulduk: ) teşekkür ederim bilgiler için.

Mr.[T]
26 Ekim 2014, 00:25
gidiyordum resmen bir güven oluştu içimde ve ilk U dönüşünü baya bir geniş döndüm hocanın yanına gittim durdum.

ben ilk u dönüşümde binanın etrafından dönmüşüm. sen iyisin yine :cherry:
aramıza hoşgeldin kardeşim.bol bol antreman yap trafiğe çıkmadan.kazasız belasız sürüşler

mbulut
26 Ekim 2014, 01:00
;3465967']ben ilk u dönüşümde binanın etrafından dönmüşüm. sen iyisin yine :cherry:
aramıza hoşgeldin kardeşim.bol bol antreman yap trafiğe çıkmadan.kazasız belasız sürüşler

:D çok teşekkür ederim kardeşim.

Tİme_shİft42
26 Ekim 2014, 01:51
Kendi motosikletimi ilk aldığımda şoordan bi dönüp geleyim demiştim sonra bir baktım baya bi gezmişim :) sanki yıllardır motosiklet tepesinde gibiydim sağa sola anlamsızca gülüyordum vs vs :cherry:

Mr.[T]
26 Ekim 2014, 01:02
Kendi motosikletimi ilk aldığımda şoordan bi dönüp geleyim demiştim sonra bir baktım baya bi gezmişim :) sanki yıllardır motosiklet tepesinde gibiydim sağa sola anlamsızca gülüyordum vs vs :cherry:

o aşk devam ediyor galiba kardeşim hala anlamsız gülüyon :thumleft:
(kızmak yok takılıyom bak :))

mbulut
26 Ekim 2014, 01:57
Bende ilk sürerken baktım iyi gidiyorum, düşünmeye başladım acaba daha önce kullanmışta unutmuş olabilir miyim diye:) saçmalama dedim kendime bu his unutulur mu hiç?

murad13
26 Ekim 2014, 16:13
Hadi hayirli olsun
Kardeşim sen elimin altında her dakika bi hoca istiyorm diyorsan bunu oku bence. Ben videosunu izlemiştim. Fakat at kitapta diagramlar felan var bildiğim kadarıyla.;)

http://www.motosikletim.com.tr/bilegi-bukmek-2-keith-code

burak5353
26 Ekim 2014, 18:50
ilk motor kullananlara genelde söylenir motordan 1 kere düsecen

mbulut
26 Ekim 2014, 21:40
Teşekkürler tavsiyeni dinliycem :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:38 ----------

İnşallah ufak bir acıyla atlatırım ilk düşmeyi: )

ozkansedef
27 Ekim 2014, 00:40
Ben dün yaşadım ilk düşmeyi. Bugun yapılan ehliyet sınavına hazırlık için bir tahta vardı. Dün sürücü kursu eğitimi için oraya gittim. Tahtanın üstüne çıkamadım yandan çıkayım dedim ama olmadı tabi yapıştım yere. :) Neyse taktiği öğrendim sonradan da sınavda sıkıntı olmadı geçtim sınavdan.

mbulut
27 Ekim 2014, 00:42
Ben dün yaşadım ilk düşmeyi. Bugun yapılan ehliyet sınavına hazırlık için bir tahta vardı. Dün sürücü kursu eğitimi için oraya gittim. Tahtanın üstüne çıkamadım yandan çıkayım dedim ama olmadı tabi yapıştım yere. :) Neyse taktiği öğrendim sonradan da sınavda sıkıntı olmadı geçtim sınavdan.

ilk düşüş acısız olmuş darısı başıma :)

40yapar
27 Ekim 2014, 10:54
Sakın ola "ben bu işi öğrendim, kolaymış yea" deme de ne yaparsan yap. Çünkü öyle dediğin, hissettiğin anda aslında öyle olmadığını öğretir motor adama.

bravetaxi
27 Ekim 2014, 11:29
hayırlı olsun bende dün direksiyon sınavına girdim hayatımda hiç vitesli kullanmamıştır 2 gün önceden hoca ne yapacağımı söyledi + olarak dönüşlerde hızlı girme dedi uyguladım ve direksiyondan geçtim 30 35 dk sürdürdü sınav yetkilileri :) ilk trafiğe çıkışta hızlı gittiğim için bişi anlamamışlar 2. de yawaş gittim geçer notu verdiler :) vitesli motor aslında çok karışık geliyor insana ama kullandımı arabadan daha kolay diyelebilirim.

mbulut
27 Ekim 2014, 13:24
Tebrik ederim benim sinavda 6 kasimda darısı başıma. :)
40yapar kardeşim kesinlikle motorun ciddiyetini biliyorum suan sadece sınavı gecmeye odaklandim, sonrasinda bir ufak motorla birlikte eğitimde alacağım. Bu zevki uzun yıllar tatmak istiyorum. Zaten evli ve çocuk sahibiyim, delikanlı zamanlarımı geçtim hayatımı kesinlikle riske atmam. Uyarın için teşekkür ederim.