PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kaza prosedürü nedir?

burakfbz
24 Ekim 2014, 19:35
arkadaşlar ben 2senelik motosiklet sürücüsüyüm şu ana kadar allaha şükür kazalık bir durumum olmadı. ama genede bilmek istiyorum allah korusun bi kaza yaptım ve sağım :) bu kazadan sonra ne gibi işlemler yapılıyor mesela benim kusurumdan dolayı bi kaza yaşadım karşı tarafa nasıl bir yükümlülüğüm oluşuyor zorunlu tafik sigortammı karşılıyor herşeyi?? yada tam tersi karşı taraf sürücüsü yüzünden bi kaza yaşadım ben ben haklıyım bnm motorumu onun sigortasımı yaptırıyor motor pert olduysa napılıyor? ufak çaplı vurmalı kırdılı kazalarda bu kazanın grafiğini çizen belgelerden bende yok mesela taşımam zorunlumu yada böyle ufak kazalarda polis çağırmak gerekiyormu? çok soru sordum kusura bakmayın her türlü bilgisini paylaşana şimdiden teşekkür ederim :)

s.ozer1991
24 Ekim 2014, 20:57
Bildiğim kadarını anlatayım.

1- Motosiklet sürücüsü olarak Allah vermesin bir kaza yaparsak illaki belli bir süre yerde kalıyoruz. Yani sağımız solumuz elbet acıyor ve o acının geçmesini bekliyoruz. Tabi bu esnada etrafta ki kalabalık bir şey oldu düşüncesiyle ambulansı arıyor. Önce ambulans hemen ardından da trafik polisi geliyor. Kazayı inceleyip,kazanın nasıl olduğunu öğrenip ona göre kaza tutanağı tutuyorlar (Benim başımdan geçmişti).

2- Eğer hafif çaplı bir kaza geçirdiyseniz yanınızda bulunması gereken kaza tutanağını çıkarıyorsunuz. Araçların resmini çiziyorsunuz. Kendi aracınıza farzedelim A dediniz karşı araca B dediniz kazanın nasıl olduğunu basitçe çizerek gösteriyorsunuz. Sonrasında alt tarafta kazaya karışan kişilerin kazanın nasıl olduğuna dair yorumlarını alıyorlar. Kazada suçlu olan taraf kendi suçunu kabul edebilir. Ya da etmez kendini haklı getirecek şekilde yazabilir. Böyle bir durumda zaten bu tutanağı mahkeme incelediğinden diğer bilgiler doğrultusunda kimin haklı kimin haksız olduğunu açıklayıcı bir sonuç çıkarıyor. Bu kaza tutanağına sigorta bilgileri yazılıyor. Ve kesinlikle unutulmaması gereken husus kendi tuttuğunuz tutanaklarda resim/fotoğraf çekilmesidir. Bazı sigorta şirketleri sorun çıkarabiliyor. Olay zamanında çekilmiş resmi isteyebiliyorlar.

Tüm bunların neticesinde suçlu taraf kimse suçsuz tarafın masraflarını karşılıyor. Şayet aracınız pert'e çıktıysa motorunuzun modeline göre piyasa fiyatı vardır onun tamamını ya da bir kısmını size ödüyor.

Eğer suçlu olan kişinin sigortası yoksa veya ehliyeti yoksa(ehliyeti olmadığından sigorta masrafları karşılamıyor) işler bayağı uzuyor. Şahışla kendiniz anlaşmanız gerekiyor. Eğer helal süt emmiş birisiyse sizi uğraştırmaz ve masrafınız neyse size verir. Ama çoğunluk hatasını kabul etmez bildiğini oku der. Bu durumda da hukuki yollara başvurmanız gerekiyor.(Bu da başımdan geçmişti. İnanın insan beziyor...)

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Dipnot: İnternette bu konu hakkında bir çok yazı vardır onları da incelerseniz daha kapsamlı ve doğru bilgiye ulaşabilirsiniz...

telike
24 Ekim 2014, 21:03
-kazada hatalı bulunan tarafın sigortası hatasız tarafın hasarını karşılar. hatalı taraf kendi hasarını kendi karşılar.
-anlaşma sağlanamazsa polis çağırılır. anlaşma sağlanırsa zaten sen hatalıydın ben hatalıydım diye yazılır tutanağa.
-artık akıllı telefonlarda uygulama var kaza tutanağı diye. ciddi bir uygulamadır denemek için uydurma kaza yazmayın sigorta poliçe no falan istiyor sigorta firmasına yolluyor.
eklemek istediğim sorularım geliyor:
-kaza tutanağını tuttuk kaç nüsha oluyor bu tutanak? hangisi kimde kalıyor? sigorta ruhsat fotokopileri veriliyor mu karşıdakine?
-iki kopya iki tarafta kalıyor diye mantığım öne sürüyor. sonrasında örnek veriyorum karşı taraf hasarlı benim hasarımı kim belirliyor servis mi? belirledi sigorta ile iletişime nasıl geçiliyor. biz bırakıyor sigortacılar bunu hallediyor mu? yani servis parasını sigortadan mı alıyor?
-son ve en önemli sorum malüm motosikletteyiz ufak bi düşmede bile kırığımız olmasa dahi acımız çok olabiliyor o sırada hastaneye götürülmüş olabiliyoruz. tabi ambulansla birlikte polis de geliyor tutanağı polis tutuyor. fakat karşı taraf "organizasyon çocuğu" olabilir. orada organizasyonu kurup yalan beyanla bizi suçlu gösterebilir. buna nasıl engel olabiliriz?

teşekkürler.

düzenleme
s.ozer arkadaşıma teşekkür ederim ben de. ben sorularımı yazarken o cevaplamış bile :)

burakfbz
24 Ekim 2014, 22:42
teşekkür ederim ikinizede :)

s.ozer1991
25 Ekim 2014, 02:24
Rica ederiz efendim :)

Darkcity2000
25 Ekim 2014, 10:53
Bildiğim kadarını anlatayım.

1- Motosiklet sürücüsü olarak Allah vermesin bir kaza yaparsak illaki belli bir süre yerde kalıyoruz. Yani sağımız solumuz elbet acıyor ve o acının geçmesini bekliyoruz. Tabi bu esnada etrafta ki kalabalık bir şey oldu düşüncesiyle ambulansı arıyor. Önce ambulans hemen ardından da trafik polisi geliyor. Kazayı inceleyip,kazanın nasıl olduğunu öğrenip ona göre kaza tutanağı tutuyorlar (Benim başımdan geçmişti).

2- Eğer hafif çaplı bir kaza geçirdiyseniz yanınızda bulunması gereken kaza tutanağını çıkarıyorsunuz. Araçların resmini çiziyorsunuz. Kendi aracınıza farzedelim A dediniz karşı araca B dediniz kazanın nasıl olduğunu basitçe çizerek gösteriyorsunuz. Sonrasında alt tarafta kazaya karışan kişilerin kazanın nasıl olduğuna dair yorumlarını alıyorlar. Kazada suçlu olan taraf kendi suçunu kabul edebilir. Ya da etmez kendini haklı getirecek şekilde yazabilir. Böyle bir durumda zaten bu tutanağı mahkeme incelediğinden diğer bilgiler doğrultusunda kimin haklı kimin haksız olduğunu açıklayıcı bir sonuç çıkarıyor. Bu kaza tutanağına sigorta bilgileri yazılıyor. Ve kesinlikle unutulmaması gereken husus kendi tuttuğunuz tutanaklarda resim/fotoğraf çekilmesidir. Bazı sigorta şirketleri sorun çıkarabiliyor. Olay zamanında çekilmiş resmi isteyebiliyorlar.

Tüm bunların neticesinde suçlu taraf kimse suçsuz tarafın masraflarını karşılıyor. Şayet aracınız pert'e çıktıysa motorunuzun modeline göre piyasa fiyatı vardır onun tamamını ya da bir kısmını size ödüyor.

Eğer suçlu olan kişinin sigortası yoksa veya ehliyeti yoksa(ehliyeti olmadığından sigorta masrafları karşılamıyor) işler bayağı uzuyor. Şahışla kendiniz anlaşmanız gerekiyor. Eğer helal süt emmiş birisiyse sizi uğraştırmaz ve masrafınız neyse size verir. Ama çoğunluk hatasını kabul etmez bildiğini oku der. Bu durumda da hukuki yollara başvurmanız gerekiyor.(Bu da başımdan geçmişti. İnanın insan beziyor...)

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Dipnot: İnternette bu konu hakkında bir çok yazı vardır onları da incelerseniz daha kapsamlı ve doğru bilgiye ulaşabilirsiniz...

cok onemli kaza sonrasi durumunuz musait ise karsi tarafin sigorta policesini isteyin eger gosteremiyorsa, alkollu oldugunu dusunuyorsaniz kaza tespit tutanagini doldurmuyor polisi cagiriyorsunuz...