PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yabancıdan yabancıya araç satışı?

MotojeN
21 Ekim 2014, 09:51
Arkadaslar okadar temiz ve güzel durumda araçlar buldumki sahibindende ama hepsi yabancidan yabanciya.

Bi olay nasıl oluyor ben çifte vatandaşım hem Türk kimliği hem alman kimliği var ben alabilirmiyim bu şekilde bir arac?

capozzz
21 Ekim 2014, 10:55
Çifte vatandaşlıkla bu tarz araç satın alabilme hakkın olsa bile, bu tarz araçlar 6 ayda bir yurt dışına çıkış ve giriş yapmak zorunda diye biliyorum. Astarı yüzünden pahalı olur.

TEKNECI
21 Ekim 2014, 11:20
yabancidan yabanciya, vergisiz ancak CD ve CM plakali araclar alinip satilabilir.
vatandaslik ile direkt ilgisi yok.
bu kisiler buyukelcilik, veya uluslararasi kuruluslarda calisirlar-uluslararasi sirket degil-,
yari veya tam diplomatik statudeki kisilerdir ve vergiden muaftirlar.
disisleri araciligi ile bu araclar alinir, satilir, devredilir.
normal turk vatandasi veya diger ulke vatandaslari bu arabalari almak isterlerse millilestirmek zorundadirlar.

millilestirmek:KDV, OTV vs diger vergileri verip, plakasini ve ruhsatini degistirerek kendi adina kaydettirmek.

MotojeN
21 Ekim 2014, 11:23
yabancidan yabanciya, vergisiz ancak CD ve CM plakali araclar alinip satilabilir.

bu kisiler buyukelcilik, veya uluslararasi kuruluslarda calisirlar-uluslararasi sirket degil-,
normal turk vatandasi veya diger ulke vatandaslari bu arabalari almak isterlerse millilestirmek zorundadirlar.

millilestirmek:KDV, OTV vs diger vergileri verip, plakasini ve ruhsatini degistirerek kendi adina kaydettirmek.

Vergi vs derken tr fiyatına gelir o araç anlaşılan.

shi_bumi
21 Ekim 2014, 11:25
Çifte vatandaşlık sahipleri, yabancıdan yabancıya yani taxfreecar uygulamasından faydalanamazlar.

COQ
21 Ekim 2014, 11:30
Alamazsınız.
Türk olmamanız gerekiyor.
Yani başka ülke vatandaşlığın olsa bile yabancı değil bizdensin.

shi_bumi
21 Ekim 2014, 11:31

Diplomatik plakalı araçlarla karıştırmışsınız herhalde.

"Türkiye'de Çalışma Bakanlığı'ndan yabancı personel çalışma izni olan yabancılar, yabancı uyruklu öğrenciler ve yabancı öğretim görevlileri, Türkiye'ye yerleşmiş yabancı emekliler, diplomatik kişi ya da kuruluşlar, mavi kart / pembe kart sahibi Türk soylu yabancı pasaport sahibi kişiler, NATO'ya bağlı yabancı personel ve askerler, Federasyonlara bağlı yabancı sporcular, yurtdışında yerleşik olan yabancı basın kuruluşlarının Türkiye'de bulunan çalışanları, Avrupa Birliği program ve projeleri kapsamında çeşitli bakanlıklarda geçici olarak bulunan yabancı uzmanlar, yabancıdan yabancıya veya Taxfreecar® olarak tanımlanan araçlardan satın alabilirler."

Alıntıdır.

Tundzhay
21 Ekim 2014, 12:46
Yabancidan yabanciya arac anca sen sadece alman vatandasi ve turk calisma iznin (oturum yetmiyor) alabilirsin. Veya mavi kartin olacakS vatandasliktan ciktiysan. Veya ogrenci veya emekli. Ama herturku tek yabanci vatandasi olaman sart! Turk vatandasligin varsa direk onut. Satin alamazsin. Oyle bi dunya yok.
Eger turk vatandasligindan cikmiyacaksan yurt disindan yabanci plaka arac getirebilirsin. Ama 6 ay tr de kalabilir o arac. Sonra o arac 6 ay yurt disinda kalmasingerek. Aracin 6 ay yurt disinda kalmis olmasi yetmez. Senin de 6 ay kalmis olman gerek. Eger arsci satip yeni arac alirim dersen yine getiremezsin. Senin 6 ay kalmadigin surece. Ki su anda bu gun ben sadece 6 ay kullanacam dersen bile getirme hakkin yok. Cunku sen bir yildir turkiyedesin. 1 yil icinde 6 ay sen yurt disinda kalmis olman gerek ki arav getirebilirsin. Yani. Herturlu unut dostum. Bende cifte vatandasim. Giris cikis muhabbeti olsa direk getirirm. Ama oyle bisey yok.
O yuzden seve seve bu ulkete o sacma otv vergisini odeyeceksin hepimiz gibi....

TEKNECI
21 Ekim 2014, 12:57

"Türkiye'de Çalışma Bakanlığı'ndan yabancı personel çalışma izni olan yabancılar, yabancı uyruklu öğrenciler ve yabancı öğretim görevlileri, Türkiye'ye yerleşmiş yabancı emekliler, diplomatik kişi ya da kuruluşlar, mavi kart / pembe kart sahibi Türk soylu yabancı pasaport sahibi kişiler, NATO'ya bağlı yabancı personel ve askerler, Federasyonlara bağlı yabancı sporcular, yurtdışında yerleşik olan yabancı basın kuruluşlarının Türkiye'de bulunan çalışanları, Avrupa Birliği program ve projeleri kapsamında çeşitli bakanlıklarda geçici olarak bulunan yabancı uzmanlar, yabancıdan yabancıya veya Taxfreecar® olarak tanımlanan araçlardan satın alabilirler."

Alıntıdır.

evet , bu yazdiklariniz dogru. zaten kuralin, kanunun kendisi boyle.
ben de kisaca bunu demek istedim

"... bu kisiler buyukelcilik, veya uluslararasi kuruluslarda calisirlar-uluslararasi sirket degil-,
disisleri araciligi ile bu araclar alinir, satilir, devredilir."

Tundzhay
21 Ekim 2014, 13:05

Alıntıdır.

evet , bu yazdiklariniz dogru. zaten kuralin, kanunun kendisi boyle.
ben de kisaca bunu demek istedim

"... bu kisiler buyukelcilik, veya uluslararasi kuruluslarda calisirlar-uluslararasi sirket degil-,
disisleri araciligi ile bu araclar alinir, satilir, devredilir."
Dostum, yabancidan yabanciya demek ki, diplomatik yada nato calisani olabilir. Turkiye de yuksekogrenim goren ogrenci olabilir. Turkiye de calisan yabancilar olabilir, turkiyeye yerlesmis yabanci emekliler olabilir. Bunlar kendi aralarinda arac alis verisi yapabilirler. Sadece diplomatlara ozel bisey degil bu

TEKNECI
21 Ekim 2014, 13:27
Dostum, yabancidan yabanciya demek ki, diplomatik yada nato calisani olabilir. Turkiye de yuksekogrenim goren ogrenci olabilir. Turkiye de calisan yabancilar olabilir, turkiyeye yerlesmis yabanci emekliler olabilir. Bunlar kendi aralarinda arac alis verisi yapabilirler. Sadece diplomatlara ozel bisey degil bu

tesekkurler.evet haklisiniz.
sanirim belirtmek istedigim noktayi anlatamadim.uzunca yazmak istememistim.
yari diplomatik kisiler= yabanci ogrenciler, nato calisanlari, uluslarasi kurulus calisanlari(avrupa birligi, islami kalkinma bankasi, karadeniz isbilirgi, IMF, IFC, vs.vs..)

tam diplomatik=kirmizi pasaportu olan ve kisisel olarak diplomatik dokunulmazligi ve vergi muafiyeti olan kisiler..
bunlarin plkalari genelde yesil renkli CD veya CM'dir.
bu kisiler normal turk plakasi da(siyah-beyaz) -vergisini odemek sarti ile- alabilirler...

>>>"Turkiye de calisan yabancilar olabilir" :
turkiye plakali ise bu kismi yanlis . turkiyede yasayan, calisan, emekli olan vs. ozel sektor calisani yabancilar bu kanundan faydalanmazlar. or:unilever, hsbc de calisan baska ulke vatandaslari...bunlara ancak kendi aralarinda yabanci plakali araclari vergisiz alip satabilirler...

arkadas ne uzadi beee..yine de fikir/bilgi icin tesekkurler.

Tundzhay
21 Ekim 2014, 13:44
CD-CM plakalar farklıdır. Haklısın.

Ama yabancıdan yabancıya olduğu zaman CD plaka değil. MA-MZ arası plakalar misafir araç statüsünde. Türliye de çalışan herhangi bir özel sektör yabancı uyruklu kişi, üni öğrencisi ve emekli bu araçları alıp satabilir.

http://www.turing.org.tr/tr/mavikarne.asp

Burdan daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsin.

Saygılar.

h2rx
22 Ekim 2014, 13:01
yabancıdan yabancıya araç devri esnasında araç trafikten düşürülüp gümrüğe bırakılır. alacak kişide gider mtvsini,sigortasını yaptırıp ruhsatı çıkarttırır, gümrükten o şekilde aracı alabilir.
çalışma veya oturma izni(tezkere) olanlar alıp satabilir.(tc vatandaşı olmamak şartıyla)