PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boya sorunu.Yardım!

ilkerakdag
21 Ekim 2014, 01:31
Geçen hafta seyir halindeyken altından geçtiğim geçitte çalışma yapılıyordu tamir falan olduğunu düşünerek toz bulutunun içinden geçtim.Neyin ne olduğu ertesi gün ortaya çıktı.Yapılan çalışma onarım değil boyaymış.Motosikletin her yeri fotoğrafta görüldüğü gibi boya oldu.Islatıp tırnağımla kazığımda çıkıyor fakat ön fardan stop lambasına kadar her yer nokta halinde boya içinde.Bu şekilde günlerce uğraşmam gerekir.Motosikletin kendi boyasına ve plastik parçalara zarar vermeden bu boyayı nasıl çıkartabilirim.

http://i.hizliresim.com/4RQYvQ.jpg (http://hizliresim.com/4RQYvQ)

mahyo
21 Ekim 2014, 01:45
Üzüldüm doğrusu. Geçmiş olsun. Muhtemelen kaskınız kıyafetleriniz falan da batmıştır :pale:

Su bazlı boyaysa motosikleti önce bol su ile yıkayın herhangi bir toz,minik taş parçaları kalmayacak şekilde yıkayın. Sonra sıcak su ve kot benzeri sert bir bez ile temizlemeye çalışın. Ama öncelikle motosikletinizi temiz yıkayın ki kum taneleri çizik yapmasın.

Solvent bazlı boyaysa (sentetik, selülozik) İlk olarak Aşındırıcı pasta ile temizlemeye çalışın sonra da üzerine cila. İşe yaramazsa Profesyonellere götürün bence. Çünkü Temizlemek için tiner veya benzin benzeri kimyasallar kullanmanızı tavsiye edebilirler fakat bu da motosikletinizin üzerindeki boya ve cilayı zedeler.

telike
21 Ekim 2014, 01:50
metil etil keton bulursanız bir parçasına deneyin. fırın boyaya bir zarar vermiyor ama üstündeki normal boyayı alıyor. eğer alttaki boyaya zarar vermediğini görürseniz silin ama dikkat edin ağır bir kimyasaldır. bir araştırıp öyle kullanın ya da daha az etken olan asetonu da deneyebilirsiniz. keton motosiklet boyamın fırın boyasını çıkartmadı ama üstündeki sprey boyayı söktü. üstüne de pasta cila çekebilirsiniz. ama dediğim gibi ufak bi parçada deneyin koca motor mahfolmasın bi sıkıntı olursa.

flush royale
21 Ekim 2014, 01:54
Öncelikle geçmiş olsun. Aynı durum arabamın başına gelmişti. Boya tabancası ile çatı boyamasında havaya karışıp uçan boya gelmiş arabanın üzerinde aynı sizin motordaki gibi görüntü oluşturmuştu.Pasta cilayla eski haline geri dönmüştü. Polisajla giriştiklerinden kolayca halletmişlerdi.
Sonax'ta yaptırmıştım tek bir nokta dahi kalmamıştı.

ilkerakdag
21 Ekim 2014, 01:59
Üzüldüm doğrusu. Geçmiş olsun. Muhtemelen kaskınız kıyafetleriniz falan da batmıştır :pale:

Su bazlı boyaysa motosikleti önce bol su ile yıkayın herhangi bir toz,minik taş parçaları kalmayacak şekilde yıkayın. Sonra sıcak su ve kot benzeri sert bir bez ile temizlemeye çalışın. Ama öncelikle motosikletinizi temiz yıkayın ki kum taneleri çizik yapmasın.

Solvent bazlı boyaysa (sentetik, selülozik) İlk olarak Aşındırıcı pasta ile temizlemeye çalışın sonra da üzerine cila. İşe yaramazsa Profesyonellere götürün bence. Çünkü Temizlemek için tiner veya benzin benzeri kimyasallar kullanmanızı tavsiye edebilirler fakat bu da motosikletinizin üzerindeki boya ve cilayı zedeler.

Kaskta da vardı fakat vizördekiler çok rahat çıktı.Aynı şekilde aynalarda öyle.Daha pürüzsüz oldukları için boya tutunamıyor sanırım.Deri ceketide temizleme spreyi kullanacak sildim.Fakat motosikleti yıkayıp sıcak su dökmeme rağmen yine değişmedi.Bende çare olarak Sonax'a falan götürmeyi düşünmüştüm ama öncesinde sizden de fikir almak istedim.Yorum için teşekkür ederim.Çözüm bulabilen arkadaşlar yine yorumlarını esirgemesinler lütfen.Gördükçe Belediye'ye sövüp yararınız yok bari zararınız olmasın diyorum içimden :cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:54 ----------

metil etil keton bulursanız bir parçasına deneyin. fırın boyaya bir zarar vermiyor ama üstündeki normal boyayı alıyor. eğer alttaki boyaya zarar vermediğini görürseniz silin ama dikkat edin ağır bir kimyasaldır. bir araştırıp öyle kullanın ya da daha az etken olan asetonu da deneyebilirsiniz. keton motosiklet boyamın fırın boyasını çıkartmadı ama üstündeki sprey boyayı söktü. üstüne de pasta cila çekebilirsiniz. ama dediğim gibi ufak bi parçada deneyin koca motor mahfolmasın bi sıkıntı olursa.

Aseton daha masum bir kimyasal gibi duruyor açıkçası.Karenajlardan önce aynalarda deniyicem.Metil etil keton'u nerden temin ediceğimi bilmiyorum fakat aseton işe yaramazsa ona yönelicem dediğiniz gibi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:57 ----------

Öncelikle geçmiş olsun. Aynı durum arabamın başına gelmişti. Boya tabancası ile çatı boyamasında havaya karışıp uçan boya gelmiş arabanın üzerinde aynı sizin motordaki gibi görüntü oluşturmuştu.Pasta cilayla eski haline geri dönmüştü. Polisajla giriştiklerinden kolayca halletmişlerdi.
Sonax'ta yaptırmıştım tek bir nokta dahi kalmamıştı.

Önce kendim çıkartmayı deniyicem Selçuk abi Sonax'a da bayılmak istemiyorum şuan da açıkcası ama yapamazsak başka çare kalmıyor gibi.

motorcu48
21 Ekim 2014, 02:01
çıkmaz arkadaşımın son model otomobilinin başına geldi boyacı ne kadar ugraştıysa nafile oldu. boya ustasının dediği ilk 6 saat bile olsaydı hemen getirmen lazımdı sözünü hala hatırlıyorum.geçmiş olsun kardeşim

ilkerakdag
21 Ekim 2014, 02:06
çıkmaz arkadaşımın son model otomobilinin başına geldi boyacı ne kadar ugraştıysa nafile oldu. boya ustasının dediği ilk 6 saat bile olsaydı hemen getirmen lazımdı sözünü hala hatırlıyorum.geçmiş olsun kardeşim

Çıkmıyıcağını düşünmüyorum çünkü sıcak suyla ıslatıp tırnakla kazıdığımda çıkıyor.Tek sorun motosikletin her yerinde olması bu yöntemle çok uzun sürer.Teşekkür ederim.

flush royale
21 Ekim 2014, 02:08
İlker onu çıkaracak bir yöntem aslında var. Temizleyici kil hamurları vardır. Oyun hamuru gibi. Ucuz olurlar. Köpüklü suyu yüzeye vurur ardından bununla aşağı yukarı yaparak halledebilirsin.
Temizleyici kil hamuru dediğim şöyle bir şey:
http://www.otodukkani.com/pictures/2014112143411_meguiars_smooth_surface_replacement_ clay_yuzey_temizle_kili.jpg

ilkerakdag
21 Ekim 2014, 02:15
İlker onu çıkaracak bir yöntem aslında var. Temizleyici kil hamurları vardır. Oyun hamuru gibi. Ucuz olurlar. Köpüklü suyu yüzeye vurur ardından bununla aşağı yukarı yaparak halledebilirsin.
Temizleyici kil hamuru dediğim şöyle bir şey:
http://www.otodukkani.com/pictures/2014112143411_meguiars_smooth_surface_replacement_ clay_yuzey_temizle_kili.jpg

Bilmiyordum sayende öğrenmiş oldum Selçuk abi :cherry:. 41 tl fiyatı var uygun bence.Asetondan sonra bunu deniyicem sıcak su ve temizleyiciyle yıkadıktan sonra.

flush royale
21 Ekim 2014, 02:22
Bilmiyordum sayende öğrenmiş oldum Selçuk abi :cherry:. 41 tl fiyatı var uygun bence.Asetondan sonra bunu deniyicem sıcak su ve temizleyiciyle yıkadıktan sonra.
Fiyatı değişiyor. Birçok sitede bulabilirsin.50 gramı en son 14-15 TL idi. 50-100-150 gram diye satılır kalıp halinde.
Ben en son yanlış hatırlamıyorsam http://www.gittigidiyor.com/ dan almıştım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:20 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=qFQsqBHEwrE#t=251

telike
21 Ekim 2014, 16:18
metil etil ketonu kimyasalcılardan bulabilirsiniz. izmirde litreyle satan yer bulamadım genelde tonaj olarka satılıyor. ama rica ederseniz bi de ufak bi firma bulursanız alabilirsiniz. tabi aseton bir altıdır ketonun keton daha etkendir.

viperking
21 Ekim 2014, 16:26
Hocam kilin çıkaracağını sanmıyorum. Ama denemekte fayda var. Bu arada WD40 da çıkarabilir.

hayko5
21 Ekim 2014, 16:32
Korkmayın hocam ya tek derdiniz bu olsun depodan benzin çekin elinize de bez alin beze benzin dokun ufak ufak silin boyadan eser kalmaz. Motosikleti de patlatmış olursunuz arkasından bir de yıkayın güzelce cıncık gibi olur

metinkilic
21 Ekim 2014, 17:21
Sevgili kardeşim. Kimyasal vb. şeyler ile sakın uğraşma boyayı hepten kaldırırsın. Aynısı benim aracımın başına geldi geçen hafta. Profesyonel bir oto boyacıya götürdüm. Önce inceledi. Sonra çok ince pasta ile çıktığını gördük. Makine ile en incesinden amerikan malı bir pasta geçti, üzerine boya koruma attı. Araba ilk günkü gibi oldu.
O uygulamadan çok memnun kalınca motoru da ertesi gün götürdüm. Motor girintili çıkıntılı olunca 1 saat uğraştı. İş bittiğin de motoru ben bile tanıyamadım. Yani işin özeti profesyonel eli değmesi lazım. Bilginize.

ilkerakdag
22 Ekim 2014, 00:34
metil etil ketonu kimyasalcılardan bulabilirsiniz. izmirde litreyle satan yer bulamadım genelde tonaj olarka satılıyor. ama rica ederseniz bi de ufak bi firma bulursanız alabilirsiniz. tabi aseton bir altıdır ketonun keton daha etkendir.

İstanbul'da ikamet ediyorum hocam ben.Bahsi geçen kimyasalı en son tercih olarak düşünmeye başladım kaş yaparken göz çıkartmayalım.İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:20 ----------

Hocam kilin çıkaracağını sanmıyorum. Ama denemekte fayda var. Bu arada WD40 da çıkarabilir.

WD-40 kullanıyorum aslında hareketli parçalar için bir tüp var hala ama aklıma gelmedi nedense :sunny: bunu da deneyebilirim fikir için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:22 ----------

Korkmayın hocam ya tek derdiniz bu olsun depodan benzin çekin elinize de bez alin beze benzin dokun ufak ufak silin boyadan eser kalmaz. Motosikleti de patlatmış olursunuz arkasından bir de yıkayın güzelce cıncık gibi olur

Depo ve plastik aksamlar konuşunda endişeliyim benzin çok yakıcı bir madde sonuçta.Tüm olanakları değerlendiriyorum şuan da.Benzin olmasa da belki mazot deneyebilirim.

cool113
22 Ekim 2014, 01:12
bencede işini bilen birine pasta cila attır hepsi çıkar. diğer kimyasallarla boyayı daha kötü yapabilirsin.

telike
22 Ekim 2014, 11:50
tabi hocam en son tercih olarak düşünmelisiniz aseton, keton çok ağır kimyasallardır. dikkatli olmak gerekir. ilk tercih tabi pasta cila saygılar.

viperking
22 Ekim 2014, 12:35
Eski racımla tatile gitmiştim, malum güney tarafları yazın sıcaktan asfalt eriyor. Ne kadar dikkatli geçsem de erimiş aasfalt tekerlerden aracın yan tarafına boylu boyunca yayılmıştı. Gittiğimiz yerde yıkadım ama çıkmadı. Ben de sonra yaptırırım diye 15 gün boyunca bekledim. bu süre boyunca aracım güneş altında hiç kıpırdamadan durdu ve yapışan zift iyiyce taş gibi oldu. döndüğümde boya koruma yaptırayım derken ustam dur bi WD-40 deneyelim dedi. WD-40 ı üzerine sıkıtık, uzunca bir süre bekldik mikrafiber bezle sildik. Bu işlemi 1-2 defa yapınca çıkmaz dediğim tüm zift bir anda çıktı, üstelik boyaya da en ufak bir zarar gelmedi.

Şimdi ne zaman boyayay bişiler yapışsa önce sıcak su, olmazsa WD40 deniyorum. Kimyasallar ve pasta-cila boya koruma en son tercihim oluyor.

Bu tür durumlarda önce basit ve az maliyetli çözümleri denemekte fayda var.

A.Volkan
22 Ekim 2014, 12:58
En güzeli pasta cila makinası ile dene Allahın izni ile düzelir üzülme

telike
22 Ekim 2014, 20:08
En güzeli pasta cila makinası ile dene Allahın izni ile düzelir üzülme

polisaj makinası kullanmayı biliyorsan dene yoksa üstündeki boyayı verniği yakabilirsin.

flush royale
22 Ekim 2014, 20:40
İlker kardeşim ne yaptın? Var mı bir gelişme?

ilkerakdag
22 Ekim 2014, 20:46
İlker kardeşim ne yaptın? Var mı bir gelişme?

Çalıştığım için bir şey yapmadım daha Selçuk abi haftalık izini bekliyorum. Işe yararsa yazıcam buraya başına gelen Arkadaşlara da Kılavuz olur.