PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorda ötv indirimi yada kalkması söz konusuymuş

Gençoğlan
21 Ekim 2014, 01:18
Arkadaş böyle şeyler duydum bir kaç deda sağdan soldan doğruluğunu araştıramadım gerçekten böyle birşey var mı 2015 için bana kalırsa hayal etmek bile yalan bu zamanlarda da gene de bir umut size sormak ?

mucoist
21 Ekim 2014, 01:27
Yüzde 70 zam yapacaklardır. Yapacakları zammı yüzde 70'ten yüzde 50'ye düşürdülerse ondan bahsediyorlardır.

mephamd
21 Ekim 2014, 01:31
Bu ekonomik göstergelerle mümkün değil.
Arabaya yüzde 7 daha arttıracaklar. Motora daha sıra gelmedi ama eli kulağında.
Ciddi kriz var, dillendirmeye cesaret edebilen yok.
İthalat tavan yapmış durumda, üretim zayıf. heryer suriyeli. Neyin indirimi

Macit250
21 Ekim 2014, 01:35
Yediğin ,içtiğin,sıçtığından vergi alan devlet ötv yi neden kessin ki? az mantık ?Bunları mahalle kasabının dedikodusun dan mı duyuyorsunuz ne yapıyorsunuz.Yahu motosiklet ile ilgili arka çantalara vergi geliyordan sonra ,bu devlet ötv yi kaldırırmı hangi havayı soluyorsunuz.Türkiyede yaşamak bile vergiye tabi, bazılarınız sırf senelik 100 lira vergi veriyoruz süper kafasında.Silkelenin şöyle bir yazayım aklıma gelen 100 çeşit vergiyi,Gider, gelir ,atık su, kaçak elektirik ,sayaç bedeli ,kdv ,kaldırım bedeli ,işgaliye zartı zurtu sayayımmı daha bariz 100 çeşit sayarım şu an .

2move
21 Ekim 2014, 02:02
Arkadaşım yasin kaç bilmiyorum ama kac olursa olsun biraz hesap kitap yapin. Koyun olmayin.her soylenene aldanmayin. Dolar olmus 2.27 , dış borc tavan yapmis. Devlette kurus para kalmamis hic otv kalkarmi diye sorgulaman lazim. Acin gozlerinizi koyun olmayin

Gençoğlan
21 Ekim 2014, 02:44
Aynen katılıyorum buna inanmak hayal bile edilemicek kadar uzak türkiyede ulan bir yandan ingilterede ki polonyadaki motor araba fiyatlarına bakıyorum birde türkiyeye. Tr de ki en pahalı motorlardan olan bmw s1000rr 25 bine buldum polonyada r6 gsxr desen 3 bin tl ile 15 bin tl arası ulan adalet mi be

eraksoy
21 Ekim 2014, 08:53
O ötv ye zamdır kulaktan kulağa, ötv kalkıyora dönmüştür. :)

FurkanZ
21 Ekim 2014, 09:06
Ben askerdeyken hep askerlik kisalacakmis diye duyuyorduk. Bi geldim 167 gun olan kisa donem 180 gune cikmis. Artik siz hesap edin otv nin durumunu :)

braveguy
21 Ekim 2014, 09:23
Arkadaş böyle şeyler duydum bir kaç deda sağdan soldan doğruluğunu araştıramadım gerçekten böyle birşey var mı 2015 için bana kalırsa hayal etmek bile yalan bu zamanlarda da gene de bir umut size sormak ?

bu günün konjonktüründe çok iyi niyetli bir beklenti.
konjonktürden kastım; 2014 bütçesi suriyeliler (şimdilik resmi açıklama 4,5 milyar dolar -afad açıkladı, ki gerçekte bunun iki katıdır bence, uluslararası yardımı da reddediyoruz nedense) ayrıca bir de savaş tehdidi var, dolayısıyla son aylarda sürekli açık veriyor.
ayrıca son derece yanlış ekonomik politikalar izleniyor ki, açığın kısa sürede toparlanması da pek mümkün görünmüyor.
bu da 2015 yılında hemen hemen tüm vergilerde artış demektir.

diğer taraftan kamu harcamalarında patlama var.
malum nisanda seçim var yeni yılın bütçesine bir sürü araba eklemişler (audi a6, audi a8 vs bol bol yeni araç var).

şöyle düşünün para toplamak için maliyeti 5 lira olan yeni kimlik belgesini devlet bize 18 liraya satacak. aralıkta satmaya başlayacaklar yeni kimlikleri. bu ara dikkat edin trafik polisleri bile ceza kesmek için fazla mesai yapıyorlar ki yanlış hesap sebebiyle oluşan açık biraz olsun kapansın.

velhasılı kelam; %100 artmasın da bu haline dua edin bence.

phradrel
21 Ekim 2014, 09:37
hepiniz yalan söylüyorsunuz, ekonomi çok iyiye gidiye.

ödediğiniz sağlık aktkı payları da yükseldi. ama nasıl olsa anlamayalım diye eczanede, efendime söyliyim bordroda falan kesiyorlar. 8 yıldır 50 liralık benzin alan adamız :)

tuzsuzdeli
21 Ekim 2014, 10:34

Kendi kendimize "devlet bunu neden yapsın ?" diye sorduğumuzda, mantıklı bir cevap bulabiliyor muyuz ?

ryangt
21 Ekim 2014, 12:47
tamam durun vurmayın :D

Tundzhay
21 Ekim 2014, 12:54
http://i61.tinypic.com/2zrdob6.jpg

TEKNECI
21 Ekim 2014, 13:06
bu memlekette her 6 ayda bir
-askerlik kisalir /bedelli askerlik cikar
-vergiler azalir/vergi-ceza affi gelir

verginin azalmasi konusundaki genel umutsuzluk bile basli basina bir durum!!!
kazaen azalsa kalp krizi gecirecek cok kisi var gibi…:queen:

agrasiwe
21 Ekim 2014, 13:57
dedikodu motosiklet tutkunları mı ne diye bir saçma siteden çıkmış, oda aslı yok çünkü haberde motosiklet ile ilgili federasyon başkanı mı ne dile getiriyor böyle olsa iyi olur gibisinden. ama emin ol kimsenin miklediği yok. Ayrıca haberin içerisinde kaş yapayım derken aptal saptal şeylerde geçiyor. 300 cc altında motorların otobanda olmasını bizde desteklemiyoruz gibi. ciddiye almayın yani. hükümet götündeki donu almaya bakıyor ne indirimi.

TanImsIz
21 Ekim 2014, 15:06
Kaşıkla veren kepçeyle alır. Asıl korkutucu olan benzine 2 günde 18 kuruş indirim gelmesi.. Bikaç sene öncesine kadar 250 segmenti motorları 8000 lira civarından satılıyordu. Şimdi 13.000 e kadar çıktı. Hic umudum yok ama el atması lazım artık. Yoksa sıfır motor satışı hızla düşecek.

sailor33
21 Ekim 2014, 15:15
http://galeri3.uludagsozluk.com/149/ay-lav-yu_242840.gif

rebel_punto
21 Ekim 2014, 15:17
Sene 2011 aylardan mayıs. Ilk gelen Cbr 250 lerden birini plaka teslim 8500 e aldım.
O zaman dan bu yana maaşıma %20 zam gelmedi.

Alım gücümüzü siz hesaplayın.

Ben de sürekli 20 liralık benzin alanlardanım.

Darkcity2000
21 Ekim 2014, 15:20
Sene 2011 aylardan mayıs. Ilk gelen Cbr 250 lerden birini plaka teslim 8500 e aldım.

Temele sormuslar benzine gelen son zamlar hakkinda ne dusunuyorsunuz diye, temel beni ilgilendirmez daa ben hep 10 liralik benzin aliyorum demis :queen:

mephamd
21 Ekim 2014, 15:35

Cbr nin fiyatı yüzde 50 den fazla artmış maalesef. Neredeyse yüzde 60

Sorarsan enflasyon yüzde 9 derler.

SametSenel
21 Ekim 2014, 16:37
Aman böyle olmasında :P

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/396483_344190325671434_1660015547_n.jpg

kurubuz
21 Ekim 2014, 17:19
Cari açık bu durumda iken mümkünde değil. 2015 çok sıkıntılı geçecek. FED faiz arttıracak, ve cari açığımızı finanse eden sıcak para çekilecek. Zarraf'ın altınları, özelleştirme , sıcak para vs gibi geçici çözümlerle kapatılmaya çalışılan delik 2015 de sıcak paranın çekilmesi ile buhrana dönüşecek. Tam tersi tüm vergilerde artış bekleyiniz. ( Not : inşaat sektörü sıkıntıda, sakın projelerden ev falan da almayın )

07mehmet07
21 Ekim 2014, 18:05
Arkadaşlar yorum yapmadan önce biraz araştırmanızı öneririm haberin doğruluk payı var ama bu sadece bir konuşma ve tekliften ibaret yani henüz hayata geçmiş değil ama biraz baskıyla gündeme gelebilecek bir düzenleme.

Haber ise buyrun bu:

"Cari açığa motosikletli çözüm önerisi geldi."
Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Başarı Erbaş, özellikle ötv motosikletİstanbul gibi büyük şehirlerde işe gidiş saatlerinde trafiğe çıkan milyonlarca otomobil sürücüsünden sadece yarısının ulaşımda motosikleti tercih etmesi durumunda daha az yakıt tüketileceğini söyledi. Sadece işe giderken 1 milyon otomobilin yılda ortalama 720 bin litre benzin tüketirken, 1 milyon motosikletin ise sadece 216 bin litre benzin tüketeceğini belirten Erbaş, ithalat azalacağı için benzin fiyatlarında Türkiye’nin dünya şampiyonluğuna oynamayı bırakacağını söyledi.
Erbaş, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, enerjideki dışa bağımlılık nedeniyle tasarruf yapmak gerektiğini söylediğini hatırlatarak, ”Bireysel ulaşımda otomobil yerine motor tutkunları ‘nın motosiklet kullanılması durumunda yakıt tüketimi üçte 1’e inecektir. Bir otomobil trafik nedeniyle ayda ortalama 1.000 lira yakıt tüketir. Bir motosiklet ise aynı trafikte hiç durmadan gittiği için 250 lira yakıt harcar” dedi.
Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde işe gidiş saatlerinde trafiğe çıkan milyonlarca otomobil sürücüsünden sadece yarısının ulaşımda motosikleti tercih etmesi durumunda daha az yakıt tüketileceğini ve daha az ithalat yapılacağını ifade eden Erbaş ”Daha rakamsal tanımlamak gerekirse, sadece işe giderken 1 milyon otomobil yılda ortalama 720 bin litre benzin tüketirken, 1 milyon motosiklet sadece 216 bin litre benzin tüketecektir. Buna bağlı olarak ithalat azalacağı için benzin fiyatlarında Türkiye dünya şampiyonluğuna oynamayı bırakacaktır” dedi.

toomuchcc
21 Ekim 2014, 18:57
ÖTV indirimi olur mu olmaz mı bilmiyorum ancak %8 ÖTV diliminin 250cc'den 300cc'ye çekilmesi lazım mutlaka. Avrupa bu değişimi yapıyor bizim de yapmamız lazım artık. 300 ile X cc (450-500cc) arasına da %37'den çok daha uygun kaçacak bir ÖTV düzenlemesi gelmeli.

Benim şahsi isteğim şöyle olurdu: 300cc'ye kadar ÖTV yok, 300-500cc arasına ise ÖTV en fazla %10. Daha yüksek hacimlerle şahsen ilgilenmediğim için yorum yapamayacağım.

Öte yandan; ÖTV'nin kalktığı bir durumda satıcılar "ya millet bu ÖTV'ye alıştı ne de olsa" deyip, ÖTV'nin payından daha az bir indirim yapıp geri kalanı cebe de atabilirler. Şaşırmam öyle birşey olursa yani.

Tİme_shİft42
21 Ekim 2014, 19:12
Ötvden indirir kdvden geçirir :cherry:

chcts1
21 Ekim 2014, 19:12
bence bu 250cc altı ötv indirimi kalkacak. Ne de olsa (nispeten) fakir insanlar kullanıyor. Onların sırtına daha fazla vergi yükü binmeli. Yeni "saraylar" , motosikletlilerin çiğnendiği duble yollar, 1 yıl sonraya gün veren hastaneler yapılacak.

Adventure58
21 Ekim 2014, 19:52
Cari açık varsa Eminenin bileziklerini bozdursun, Saraycıgın bi kaç odasını kiraya versin. DAha ne diyelim ki.
Madem ülkede cari açık var bu cari acık hep bize mi, Dudak uçuklatan saray lar yatlar uçaklar ? İşçiden kesilen 260 küsur milyar lira ortada yok...Allah mezarlarında ters cevirsin İnşallah. İsim vermiyorum Her kim yiyorya.

TEKNECI
21 Ekim 2014, 20:06
ÖTV indirimi olur mu olmaz mı bilmiyorum ancak %8 ÖTV diliminin 250cc'den 300cc'ye çekilmesi lazım mutlaka. Avrupa bu değişimi yapıyor bizim de yapmamız lazım artık. 300 ile X cc (450-500cc) arasına da %37'den çok daha uygun kaçacak bir ÖTV düzenlemesi gelmeli.

Benim şahsi isteğim şöyle olurdu: 300cc'ye kadar ÖTV yok, 300-500cc arasına ise ÖTV en fazla %10. Daha yüksek hacimlerle şahsen ilgilenmediğim için yorum yapamayacağım.

Öte yandan; ÖTV'nin kalktığı bir durumda satıcılar "ya millet bu ÖTV'ye alıştı ne de olsa" deyip, ÖTV'nin payından daha az bir indirim yapıp geri kalanı cebe de atabilirler. Şaşırmam öyle birşey olursa yani.

peki vergi hesaplamasina baz olarak motor buyuklugunun alinmasini sorgulamaya ne dersiniz?
yani vergi hesaplanirken neden cc+yas baz aliniyor?
(Aracın Yaşı ve Motor Silindir Hacmi)
motorlu araclarda… hem arabada hem de motorda…

ornegin;
arabanin veya motorun ciplak, baz fiyati uzerinden vergi verilse olmaz mi?

0-5000 >10%
5000-10000 >20%
10000-15000 >30%
….vb…

================================================== =======

ankaranin gri binalarindan birinde
maliye bakanliginda, (genelde adi: “EK Hizmet binasi” olur)
9./10.katta fi tarihinde …
cay sigara icmekten bunalmis
bitse de gitsek havasinda daimi toplantida olan
kotu gomlek ve kotu elbiseli insanlar ortami,
aksam ustu saat 5:30 civari
tam da servise yetisme zamani

-sayin mustesarim…bi de su motorlu araclar vergileri vardi..onu naabicaz?
-himm…sey …sey..yapalim onu da…arabanin motoru buyukse, yasi da genc ise cok vergi alalim…? siz bi oranlari belirleyin yarin bakan beye imzalatalim…
-evet efenim..sepet efenim…ne guzel dusundunuz efenim…aynen efenim…cok haklisin efenim…

================================================== =======