PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arka freni 90-100 liraya hidrolik disk frene dönüştürmek yapılan masrafa değer mi?

EKONOMİ
17 Ekim 2014, 23:42
nette dünüştürücü kit buldum
40 dolar civarına arka freni diske terfi ettirmek mümkün gibi duruyor
ya da ben öyle anladım

sizce yapılan masrafa emeğe değer mi?
yoksa fuzuli uğraş mı olur
bir de abs parçası ekleriz
arka frende panik frende kilitleme belki de tarih olur

motor mondial 100 mg prince (ön fren disk zaten)

ürün link

http://www.taobao.web.tr/p-35466497647-%EF%BC%8813%EF%BC%89.html

http://i.hizliresim.com/aBgDPO.jpg (http://hizliresim.com/aBgDPO)

http://i.hizliresim.com/Y5Vl3z.jpg (http://hizliresim.com/Y5Vl3z)

sedat_57
17 Ekim 2014, 23:44
Her motora oluyor mu bu link verirseniz bakalım..Yaparsan olur neden olmasın

EKONOMİ
17 Ekim 2014, 23:49
Her motora oluyor mu bu link verirseniz bakalım..Yaparsan olur neden olmasın

link eklendi
aynı sitede arama yapınca ürünün çeşitleri de var
en uygun fiyatı bu sitede bulabildim

sedat_57
18 Ekim 2014, 00:00
http://i60.tinypic.com/1214ltv.jpg
Adam ybr250 ye yapmış ben tuttum bunu montajı kolaymı acaba benim arka balata 140 tl onun yerine böyle bi sistem

yaptırayım :queen:

tanertc
18 Ekim 2014, 00:05
Fiyatı çok uygun ama bence uğraşmaya değmez.

serkanADH13
18 Ekim 2014, 00:28
çok iyi bir ürün,
her durumda işe yarayacaktır,
burada sadece bu setin alış fiyatı en az 200 lira,

kaldıki isitem hazır ve pratik,,,

jackalxi
18 Ekim 2014, 00:35
Disk işi güzel hoş ama Abs işi daha önce de tartışıldı diye hatırlıyorum. Abs maliyetli ve beyin degismesi lazım veya beynin tekrar kodlanmasi lazım diye biliyorum . Yanlışım varsa affola.

EKONOMİ
18 Ekim 2014, 08:10
Disk işi güzel hoş ama Abs işi daha önce de tartışıldı diye hatırlıyorum. Abs maliyetli ve beyin degismesi lazım veya beynin tekrar kodlanmasi lazım diye biliyorum . Yanlışım varsa affola.

abs den şunu kastetmistim
mondial scooterlerdeki abs parcasi 5.1 lira
onu ekleme fikri

www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/137741-5-1-liraya-motosiklete-sifir-abs-takmak-ayrintilar-iceride-bes-lira-on-kurus.html

telike
18 Ekim 2014, 08:42
abs parçasını takmakla iş bitmez.
disk fren daha iyidir fakat oynadığınız kısım hayati bir organ. belirtmek isterim.

Ramazan Can
18 Ekim 2014, 09:23
hazır sistem olması güzel...

eraksoy
18 Ekim 2014, 10:44
Bu sistemde yaptım olmadı deme lüksünüz yok, yapacaksınız be her halükarda olacak kusursuz çalışacak, başka bir seçeneği yok.

sedat_57
18 Ekim 2014, 14:49
Bu siteden daha önce alışveriş yapan varmı aliexpress gibi güvenilir mi?

kadango
18 Ekim 2014, 17:04
Tavsiye etmiyorum... Niye mi?

Arka tekerin frenleme etkisi ön tekere göre çok düşüktür. Malum... Yani eğer kampana görevini yapıyorsa ki yapmama gibi bir şansı yok, fabrikasyon üretim ürünün dengesini düzenini bozmaya gerek yok. 100'lük bir motosiklette mevcut ağırlığı ve çıkabileceği hız aynı zamanda teker-asfalt temas yüzeyinin düşük olması sebebiyle kuvvetli bir frenlemeye ihtiyaç duymazsın. Hem disk fren işinde birçok parametre rol oynar, kaliperin disk üzerindeki konumu, disk boyutu, piston boyutu vs. motosikletin ağırlığına, gücüne, çıkabildiği hıza hatta motosiklet tipine göre değişir. Ayrıca disk fren işinde kaliper konumu motosikletin ağırlık dağılımda önemlidir çünkü bir moment etkisi yaratır. Dikkat ederseniz bazı arabalarda kaliperler üstte, sağda, solda veya nadiren de olsa altta farklı şekilde konumlandırılır. Bunun sebebi ağırlık dağılımının frenaj süresince nasıl verimli bir şekilde yönlendirilip kaliteli frenleme sağlanmaya çalışılmasındandır. Ayrıca bu tip ucuz ve universal tip uygulamalar emin ol faydadan çok zarar getirir. Şu çakma ABS olayı da bizim karadenizli icadı gibi birşey pek fayda sağlamayacaktır çünkü ABS mantık olarak mekanik bir sistem olamaz, bu işin birde elektronik ayağı vardır. İşe yarayacak olsa maliyetle niye uğraşsın adamlar böyle bir sistemi koyar geçerlerdi, bilindik markaların giriş modellerinde adı geçiyor mu bu sistemin? Geçmiyor...

Disk frenin işe yaradığı noktalar şunlar, özellikle yüksek hızda frenleme kuvvetini kampanadan daha kolay yayarak frenleme gücünü artırırlar. Kampananın frenleme kuvvetini efektif kullanabilme kabiliyeti düşüktür. Ağırlık fazla olunca yine aynı şekilde frenleme kuvvetini verimli kullanabildiği için daha kolay durdururlar motosikleti. Isınıp frenleme gücünü yitirme şansı kampanaya göre daha düşüktür. Kampana kolay ısınır, ısındığı zaman hissedilir bir şekilde yitirir frenleme gücünü. Bu mesele ağır siklet boksörle tüy siklet boksörlerin sınıflandırılması gibi motosikletine göre fren koyarlar. Sen tüy siklet boksörün karşısına tam hangi siklete ait olduğunu bilmediğin adamı çıkartıyorsun. Kaliper momentinden tut, piston çapına, disk çapına ve buna bağlı frenleme temas yüzeyine kadar motosikletine göre tasarlanmamış bir sistemi takmayı düşünüyorsun. İş görmez demiyorum, iş görür fakat gereksiz bir uygulama tamamen tesadüf üzerine alıp deniyorsun. Sistem uysa, çok işe yarasa da arka tarafta verdiğin paraya değer bir yol kat etmiş olmazsın. Yarım yarım yazdım arada kopukluk olmuş olabilir ama bu tür sistemlere karşı benim düşüncem budur. Karar yine senin...

rebel_punto
18 Ekim 2014, 17:17
Len kardeşim Ekonomi yapacağım diye...

Sat mondiyi al adam gibi bir motor.

Ettiğin masrafa degmez.

telike
18 Ekim 2014, 19:35
ekonomi nickli arkadaşın böyle hayatı planları var. kimse laf anlatamıyor :d

brds
19 Ekim 2014, 00:26
işin teknik boyutundan ziyade o motora lazımmı onada bakmak lazım...bence kampanaylada o motor rahatça durur zati....kendini boş yere germe....

EKONOMİ
19 Ekim 2014, 01:45
güncel fiyat bilgisi kargo dahil 35.55 dolar
35.5x2.25=79.875 80 liraya komple disk fren
durduğumuz hata
motoru satarken sök öyle sat
veya motor fiyatının üstüne ekle

daha ucuzunu bulabilen varsa paylaşsın lütfen

http://www.buychina.com/items/after-riding-a-motorcycle-across-the-modified-aluminum-hydraulic-disc-brake-disc-assembly-kit-13cm-swuomornnqi

mterayes26
19 Ekim 2014, 06:03
dostum yerınde rahat dur 100 cc motora degmez , asla fabrıkasyon gıbı olmaz . İlerde kalıperde tek taraflı aşınma görürsün

sedat_57
19 Ekim 2014, 08:27
durduğumuz hata

http://www.buychina.com/items/after-riding-a-motorcycle-across-the-modified-aluminum-hydraulic-disc-brake-disc-assembly-kit-13cm-swuomornnqi

Sen bi sipariş verde peşinden ben vercem ybr250 ye:mrgreen: Fiyat gerçekten iyi diğerinin kargosuda belli değildi..

Ramazan Can
19 Ekim 2014, 08:38
Sen bi sipariş verde peşinden ben vercem ybr250 ye:mrgreen: Fiyat gerçekten iyi diğerinin kargosuda belli değildi..
sen al ben montajlayayım...

sedat_57
19 Ekim 2014, 08:47
Adamlar güzel düşünmüş tebrikler motoruna göre 1000 tl ye kadar değer artışı sağlayabilir :P

Naci63
19 Ekim 2014, 11:18
durduğumuz hata

Arkadaşlar linke tıkladığınızda çıkan sayfada kargo bilgisi için "domestic shipping" diyor. Yani ülke içi kargo ücretini vermiş. Yurt dışına kargo tutarına emin olmadan sipariş vermeyin. Semeriyle seksene mal olmasın. Selamlar.

EKONOMİ
19 Ekim 2014, 14:20
Arkadaşlar linke tıkladığınızda çıkan sayfada kargo bilgisi için "domestic shipping" diyor. Yani ülke içi kargo ücretini vermiş. Yurt dışına kargo tutarına emin olmadan sipariş vermeyin. Semeriyle seksene mal olmasın. Selamlar.

35.5 dolarlık ilanda kargo ucret hesaplama bölümü çıkıyor sipariş verirken
kac gram girersen ona göre fiyat çıkıyor
500 gran dersen 12 dolar falan ucret çıkıyor

40 dolarlık ilanda ise kargo ucreti turkiye yi secince 0.00 çıkıyor. baska ulke seçilirse 12 dolar çıkıyor (ulkeye göre)

bir diger husus:
motosiklet kampana olcunuzu bilmeniz lazım
baska ilanlarda inch cinsinden birkac seçenek var
acaba disk büyüklüğü mu demek
yoksa kampana çapı mı bilemedim
elimize metreyi alip ölçmek gerek kampana çapını

sodurlu88
19 Ekim 2014, 14:27
Bence hiç uğraşmayın uyum göstermez. Arka jant üzerinde değişiklik yapmak gerekecektir, salıncak üzerinde değişiklik yapmak gerekecektir. Bir diğer sorun olacak unsur ise kaliperin çift pistonlu olmasıdır. Hafif bir motorda sürekli kitlenmeye sebep verir.

sedat_57
19 Ekim 2014, 14:51
Bence hiç uğraşmayın uyum göstermez. Arka jant üzerinde değişiklik yapmak gerekecektir, salıncak üzerinde değişiklik yapmak gerekecektir. Bir diğer sorun olacak unsur ise kaliperin çift pistonlu olmasıdır. Hafif bir motorda sürekli kitlenmeye sebep verir.

Hiç bir şeyde değişiklik yapmaya gerek yok adam her parçanın aparatını yapmış zaten..Ama salıncak kısmına monte edilen siyah parça profil şeklindeki salıncağa nasıl bağlanır bilmem resimde yuvarlak salıncağa bağlanışı görüyoruz

EKONOMİ
19 Ekim 2014, 20:13

güzel hatırlatma
genelde arka fren tek piston olur (diye biliyorum)

abs parçasının etkisiyle
ve hidrolik disk frenin hassasligiyla sorun olacağını sanmam

bir kac alıştırma ile sorun kalmaz sanıyorum

serkanADH13
19 Ekim 2014, 22:31
pek çok motosiklette EN ÇOK ÇİN MALLARI OLANLAR TABİİ arka fren merkezleri çift kaliper (piston)'dir,

o sebepten sıkıntı olmayacaktır,,,

EKONOMİ
27 Ekim 2014, 23:35
arkadaşlar ingilizcem kıt biraz
sayfayı türkçeye de çevirdim ama pek anlamadım

sorum şu:
hangi seçeneği seçersem yuvarlak içi nokta nokta delikli fren diskini gönderirler bana ?
"Daisy round flat disc with ABS fork" seçeneğini seçsem sorun hallolur mu?
abs de olsun istiyorum

istediğim disk şekli şu (+abs parçası tabi) :

http://i.hizliresim.com/R6AQpY.jpg (http://hizliresim.com/R6AQpY)
total Price:
1 x $35.62 + Free shipping = $35.62
80 tl yapıyor ki çok cazip bir modifiye

bir de 13 cm diyor
bu ölçü benim motora uyar mı
bir fotoda kampanayı 15 cm ölçmüş 13 cm satıyor
kampana dıştan dışa kaç cm ise 2 cm aşağısı oluyor sanırım

ne de olsa üniversal
sorun olmaz herhalde

?????????????

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:11 ----------

http://www.easy-taobao.com/item/35466497647

bu linkten hangi seçeneği seçmeliyim arkadaşlar???

Machair
28 Ekim 2014, 00:03
Sn Ekonomi,

Yalvarırım ne olur artık durun. Walla çok üzülüyorum. Kökten dincilerle yaptığımız konuşmalara benziyor size izah etmeye çalıştıklarımız. Yahu ABS diye bir şey yok orda. Varsa bile senin düşündüğün ABS değil.Senin düşündüğün ise de zaten o ABS değil. Paradoks yaptın olayı yaw. Ya düşünün 90 TL ye olacak olsaydı o iş Mondial çoktaaaaan ekler size de 180 TL ye satardı. Bak parana kıyma, alma. Ama alırsan da;

Jant değişecek mi?
Kampana yuvasına mı sokulacak?
Dıştan takılıyorsa maşaya sığacak mı?
Kaliperi nereye sabitleyeceksin?
Hidroliktir bu güven olmaz, parçalar sağlam mı?
Kampana ile kitlenen lastiği ayarsız uygunsuz diskle kitlersen ne olur? (ha kitlenirse yine iyi, hiç tutmaması da var)

Seni birazcık tanıdıysam DIY projelerine düşkünsün. Ama 2 kere ölç 1 kere biç. Bence sen merak saldığın konulara ait kitapları al kurcalamaya başla biraz.

Hade iyi geceler.

EKONOMİ
28 Ekim 2014, 09:48
Sn Ekonomi,

Yalvarırım ne olur artık durun. Walla çok üzülüyorum. Kökten dincilerle yaptığımız konuşmalara benziyor size izah etmeye çalıştıklarımız. Yahu ABS diye bir şey yok orda. Varsa bile senin düşündüğün ABS değil.Senin düşündüğün ise de zaten o ABS değil. Paradoks yaptın olayı yaw. Ya düşünün 90 TL ye olacak olsaydı o iş Mondial çoktaaaaan ekler size de 180 TL ye satardı. Bak parana kıyma, alma. Ama alırsan da;

Jant değişecek mi?
Kampana yuvasına mı sokulacak?
Dıştan takılıyorsa maşaya sığacak mı?
Kaliperi nereye sabitleyeceksin?
Hidroliktir bu güven olmaz, parçalar sağlam mı?
Kampana ile kitlenen lastiği ayarsız uygunsuz diskle kitlersen ne olur? (ha kitlenirse yine iyi, hiç tutmaması da var)

Seni birazcık tanıdıysam DIY projelerine düşkünsün. Ama 2 kere ölç 1 kere biç. Bence sen merak saldığın konulara ait kitapları al kurcalamaya başla biraz.

Hade iyi geceler.

Jant değişecek mi? Hayır
Kampana yuvasına mı sokulacak? EVET
Dıştan takılıyorsa maşaya sığacak mı? DISTAN TAKILMIYOR ICE GIRIYOR
Kaliperi nereye sabitleyeceksin? KALIN Sabitleme APARATI VAR BIRKAC CM IDI SANIRIM
Hidroliktir bu güven olmaz, parçalar sağlam mı? ON Hidrolik simdiye kadar sorun hissetmedim
disk kendi ayarını kendi yapıyor ince ayar mevcut değil

kitlenince freni birakirsin durum düzeliyor
abs denrn parça isini iyi yaparsa zaten asiri derecede fren yapmayı engelliyor deniyor

geçen elemanin birine sordum ikisine de bas kitlemiyor diyor
on arka disk ve ikisinde de abs parçası takılı

on ve arka freni sağlıklı kullanabilmek ise yapilmasi gereken en baştaki iş
kontra teknigi de refleks haline getirilmeli
bol bol fren alistirmasi yapılmalı
diskler temiz tutulmalı
gerekirse balata degisilmeli

rebel_punto
28 Ekim 2014, 10:22

Sana dene dedim, hazır motoru bulmuşken dinlemedin. O motor 2006 model cbr çakması idi. Lastikler dahil orijinal dedi eleman. Motosikletin hali içler acısıydı. O lastiklerle yolda normal şekilde gitmesi mucize. Freni sonuna kadar basıyorum kızaklamıyor, kaymıyor derkeen ben de frenlerin tutmadığı imajı uyandı sen abs parçasını sebep gördün.

Sana her zaman dediğimi tekrarlıyorum :

Kafanı ağrıtmayacak bir motor ( tercihen bajaj discover, mondinin mc si - balonsörlü, zongseng yapımı olanlardan) al. Bol pratik yap. Hem frenin gelişsin hem reflekslerin

2001 honda titanın kaydığını vs hatırlamam. Ön arka kampana idi. İş bilekte bitiyor.

2006 ybr ile o kadar km yaptık hiç kaydığını kızakladığını vs hatırlıyor musun?

Pulsar ın lastiklerini beğenmezler benim hatam dışında ( eski kasa bmw 7 nin gazına gelip 80 km/h la 90 derecelik viraja girince baktım virajı alamayacağım abandım frene. Arka kızakladı haliyle freni bırakı motoru düzledim ama ömrümden 10 sn gitti) lastikler ısınıkken hiç kaymadı.

Sence 5 tl lik parça iş görse çin markaları hatta hint, kore, japon vs markaları o parçayı kullanıp anti blokaj sistem (abs) li diye 100 tl fark isteyip 5 liralık parçadan 95 tl kar etmeyi düşünmemiş midir? Ben dahil herkes abs farkı olarak aldığı motora 50 tl 100 tl vermeye dünden razı. Kaldı ki aynı üründe abs farkı olarak 1000 tl fark isteniyor. Ayrıca abs o kadar basit bir ürün değil. Abs arızasından dolayı 2 aya yakın parça bekleyen, 4,5 bin tl masraf çıkaran bmw ler var. Örneğin Osman'ın Gs1200 ü.

Yav yinede kimseyi dinlemeyeceğini biliyorum. Sen yap millete örnek ol bari ne diyeyim.

sdirer
28 Ekim 2014, 10:40
Jant değişecek mi? Hayır
Kampana yuvasına mı sokulacak? EVET
Dıştan takılıyorsa maşaya sığacak mı? DISTAN TAKILMIYOR ICE GIRIYOR
Kaliperi nereye sabitleyeceksin? KALIN Sabitleme APARATI VAR BIRKAC CM IDI SANIRIM
Hidroliktir bu güven olmaz, parçalar sağlam mı? ON Hidrolik simdiye kadar sorun hissetmedim
disk kendi ayarını kendi yapıyor ince ayar mevcut değil

kitlenince freni birakirsin durum düzeliyor
abs denrn parça isini iyi yaparsa zaten asiri derecede fren yapmayı engelliyor deniyor

on ve arka freni sağlıklı kullanabilmek ise yapilmasi gereken en baştaki iş
kontra teknigi de refleks haline getirilmeli
bol bol fren alistirmasi yapılmalı
diskler temiz tutulmalı
gerekirse balata degisilmeli

Yahu madem cozmusun bize niye soruyorsun. Sen al takacak biri bulunur. Iletisime gec saticiyla aklindakileri sor kafan net olsun. Ha odemeye onay verince kim kime neyi takti ya da takacak onu da yine sizden ogreniriz. :) kolay gelsin.

Aklima bir de su geliyor bu kadar merak olunca ya para gani ya vakit. Ya da ikisinden de bol bol var :)

canerol
23 Ocak 2015, 00:14
ne oldu looo bu konu alan oldumu bu kitden.