PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ELEKTRİKLİ MOTOR SCOOTER

CanB
18 Ekim 2014, 16:00
Hepinize merhaba arkadaşlar ben bir elektrikli scooter almak istiyorum yazın kullanmak için benim belirlediğim modeller

Mondial E-Moon BLISS
Stmax elit 2000
Mondial E-Moon Mocha
Mondial E-Moon Classıc
Stmax dora 1500

Arkadaşlar bu e scooterlardan bildiğiniz kullandığınız önerebileceğiniz varmıdır yada başka markaların

Bu stmaxlar mondialden dahamı kalitelidir ?
Son olarakta ehliyet konusunda sanırsam bunlar için A1 ehliyet almam gerekiyor ben 16 yaşındayım A1 ehliyete yaşım tutuyor galiba şimdiden hepinize teşekkürler :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:00 ----------

Yardımcı olabilecek yokmu ?

moturmotur
18 Ekim 2014, 17:09
tek bildiğim bu motorlarda önemli olan watt gücüdür 2000 watt olan diğerlerine göre daha güçlü olacağından yokuşlarıda rahat çıkarsın tabi batarya daha kısa mesafelerde bitecektir mesela 250 watt yani şu pedallı modeller şarjlı matkap gücünde olanlar:D yokuş yukarı çıkamazken 2000w olanlar gayet rahat çıkacaktır ama 250 watt 100km menzili olurken 2000watt eğer aynı bataryayı kullanıyorsa 40 km belki gidecek eğer daha iyi teknolojili bir batarya varsa 60 70km mesafeye giderse iyidir birde bu batarya fiyatlatlarınıda araştırmak gerek ömrü nedir fiyatı nedir nerdebulunur o yüzden bilindik markalar herzaman yedek parça bulunduracağı için bir adım öndedir.bende düşünmüşdüm elektrikli ilk başlarda yakın mesafelere giderim diye ama 150 200 km mesafelere gittikden sonra vazgeçmişdim. ehliyet olarakda bunlara pek ehliyet sorduklarını zannetmiyorum genelde arka plaka yerine elektrkli bisiklet yazıyolar ışıklarda felan geçiyolar aslında bu fikirde bana kurnazlık getiriyor bende benzinli motor yazsam plaka yerine dümdüz gitsem nasıl olur :D

Lucas
18 Ekim 2014, 17:11
Forumda çok fazla elektrikli scooter kullanan yok, biraz daha bekleyip a2 ehliyetini aldıktan sonra normal bir scooter alsan? :)

CanB
19 Ekim 2014, 00:33
Yeni kanuna göre sanırsam ilk önce A1 ehliyeti alıp 2 sene A1 le durup ondan sonra A2 veriyorlarmış yani A1 alıp bir an önce 2 seneyi tamamlamak istiyorum ve bu aradada elektrikiyle hem motora alışırım hemde zevkimi alırım ?

Mystère'
19 Ekim 2014, 00:48
Arkadaşım 3 ay önce a2 aldı . a1 hiç almamıştı haberin olsun . Bu arada elektrikliler de ehliyet yok diye biliyorum ?

CanB
19 Ekim 2014, 00:55
Bende öyle biliyordum ama ortada hiç net bir bilgi yok biri gerek var diyo biri yok diyo bu konuda gerçekten bilgi sahibi olan varsa aydınlatabilirmi ?

Vintage
19 Ekim 2014, 01:42
Bende öyle biliyordum ama ortada hiç net bir bilgi yok biri gerek var diyo biri yok diyo bu konuda gerçekten bilgi sahibi olan varsa aydınlatabilirmi ?

Stajyer ehliyet falan hikaye. Yıllardır çıkacak , daha çıkmadı o kanunlar. Direk gidip A2 alabilirsiniz. Yeni kanunlarla sınav zorlaştı sadece. Başka bir şey yok , gönlünüz rahat olsun:)

mehmetenis
19 Ekim 2014, 02:46
Stajyer ehliyet falan hikaye. Yıllardır çıkacak , daha çıkmadı o kanunlar. Direk gidip A2 alabilirsiniz. Yeni kanunlarla sınav zorlaştı sadece. Başka bir şey yok , gönlünüz rahat olsun:)

Gölümüz rahat değil,bilmediğimiz şeyler hakkında yorumlamayalım,
Stajyer ehliyet 2015 yılında gelecek,çünkü karayolları trafik kanunu yönetmeliği değişiyor ve yürürlüğe girme tarihi 01.01.2015.
Bu kanunda 1 yıl zorunlu stajyer ehliyet zorunluluğu var.

elektrikli scooter için ehliyet alıcak,yeni kanunlar bunu gerektiriyor.

Büyük ihtimalle yeni a1 ehliyetini alacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:43 ----------

Arkadaşım 3 ay önce a2 aldı . a1 hiç almamıştı haberin olsun . Bu arada elektrikliler de ehliyet yok diye biliyorum ?

Senin arkadaşın normal A2 ehliyet aldı,yaşı tutuyorsa A2 ehliyet alır,
Normal şartlarda ülkemizde A1 ehliyeti de mevcut.
Ama bilinmediği için alınmıyor.

CanB
19 Ekim 2014, 13:07
Elektrikli bisikletlere ehliyete şuanda ihtiyaç varmı peki ? http://www.sabah.com.tr/guney/2014/06/16/elektrikli-bisikletlere-a1-ehliyet-zorunlu burda var diyo ?

mehmetenis
19 Ekim 2014, 13:34
Dedim ya A1 diye bir ehliyet sınıfı var,amam bilinmediği ve kimse tarafından tercih edilmediği için bilinmiyor.
Bazı emniyetler istiyor bazıları istemiyor.

emre186
19 Ekim 2014, 15:17
merhaba dostum, ben 3 senelik elektrikli bisiklet kullanıcısıyım. Bende Arora XH05 modeli vardı. 2000 watt olanı almanı şiddetle tavsiye ederim hatta sana şöyle de bir karşılaştırma yapayım..

250 watt marka fark etmez; tek kişi 40 km hızla gider yokuş çıkmaz 2 kişiyle resmen işkencedir "pedallettirir" tek kişi oturdumu ikinciye yer kalmıyor.. zaten iki kişiye gücü yetmiyor. Hızlanmaz. 4 akülü dür ve 12 v dur her biri. bisikleti sıfır aldığında üstündeki 4 akü 1 sene sonra pert olacak şarj tutmamaya başlayacak, değiştireceğin zaman akü başına 115-120 tl ödemen gerekir bu da 480-500 tl demektir. 1 sene sonra kesin akü değiştirmen gerekecek çünkü aküler yeni iken gideceğin yol 45-50 km iken aküler 1 senesini doldurduğunda şarj tutmayacak ve 20 km zar zor gidecek. aküleri jell dir ve sulu aküleri yoktur. sadece 250 watt ehliyetsiz. aralarda yapacağın masraflarında olacak bakım ücreti 20-30 tl arası değişir 2 ay ara ile.

2000 watt; stmax tan uzak dur parçası yok muayer parça takıyorlar, fabrikası cortladı cortlayacak.. "ehliyet ister a1" ama türkiye de pek yaygın olmadığı için kesin emir de olmadığı için polisler bilmiyor.. sen bilmişlik taslayıp yırtabilirsin. 2 kişi ile yokuşları zorlansa da çıkar, ama çok ta bir şey bekleme ayrıca 2000 watt ta 6 akü vardır bu da 1 sene sonra yapacağın akü değişimini maddi olarak etkiler.. 6x120=720 tl akü masrafı çıkar. hızı 65 tir yokuş aşağı yardırırsan 70 i görür. 250 watt olanlara kıyasla oturacak yerleri daha geniştir çift amortisör vardır.. hızlanması güzel düz yolda. ama ben şahsen tiplerini hiç beğenmedim fark etmişsindir zaten. bu yıl çok güzel cup modelleri falan çıktı çok şık onları düşünebilirsin.

CanB
19 Ekim 2014, 15:36
aroranın dediğiniz modeli şuanda üretilmiyor sanırım ben sıfır taraftarıyım aroranın yeni modellerindede güzel bi model bulamadım açıkcası :) başka tavsiyesi olan varmıdır ? mondialden alınırmı sice elektrikli bisiklet ?

emre186
19 Ekim 2014, 16:25
aroranın dediğiniz modeli şuanda üretilmiyor sanırım ben sıfır taraftarıyım aroranın yeni modellerindede güzel bi model bulamadım açıkcası :) başka tavsiyesi olan varmıdır ? mondialden alınırmı sice elektrikli bisiklet ?

Dikkat edersen ne ikinci el al dedim ne de arora dan al dedim. :) 2000 watt cup tipi olmasını tavsiye ettim :) motorlarının hepsi aynı sadece kalıpları farklı görünüşleri yani. bu arada bendeki arora xh05z250 modeliydi eksik yazmışım üretiliyor ama tavsiye etmem :)

Afyonlu_Cash
19 Ekim 2014, 16:32
o degilde şimdide bu 2000 dogumlular meşhur oldu. daha düne kadar piyasda yoktular :D

CanB
19 Ekim 2014, 18:51
o degilde şimdide bu 2000 dogumlular meşhur oldu. daha düne kadar piyasda yoktular :D

Ne dediğini tam anlamadım ?

Bu arada Yukinin YK-14 ROVER 2000 modeli nasıldır motor gücü mondiallere göre 800 watt daha yüksek ?

erensipahi
19 Ekim 2014, 19:28
elektrikli bisikletlerde ehliyet var ancak şöyle var 2000 watt ın üzeri güç üretenlerde a1 ehliyet istiyor.Yuki nin 2000 watt e cup'u var bi bak derim arkadaşım kullanıyor 80 km falan yol yapabiliyor tek şarj ile son hızıda 43 motorla ölçtük :D birde 3000 watt olanı var o bayaha bi güçlü ama ehliyet ister fakat kaskını takıp düzgünce kullanırsan kimsenin bişey diyeceğini zannetmiyorum :) ama sana tavsiyem iyisinden al 2000 wattın altında alma yokuşlarda kalırsın bol bol söversin beyni yanar falan böyle şeyler geldi başımıza :D

CanB
19 Ekim 2014, 21:07
Arkadaşınınki YK-13 PANTHER bu model sanırsam güzel duruyor :) elektriklide cup güzel olmuş bu model hakkında daha fazla bilgi verirmisin yada başka bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim yukinin servis ağını falan

40yapar
19 Ekim 2014, 22:06
Karayolları Trafik Yönetmeliği madde. 3/c: (tanımlar)

"8-Motosiklet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) 2 veya 3 tekerlekli sepetli veya sepetsiz motorlu araçlardır. Bunlardan karoserisi yük taşıyabilecek şekilde sandıklı veya özel biçimde yapılmış olan ve yolcu taşımalarında kullanılmayan 3 tekerlekli motosikletlere yük motosikleti (triportör) denir. L3, L4, L5 ve L7 sınıfı motorlu araçlardır."

"9-Motorlu Bisiklet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen, içten patlamalı veya elektrik motoru ile donatılmış ve imal hızı 45 km/s’den az olan L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu araçtır."

"10: Bisiklet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) En çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer."

Madde 75 (Sürücü Belgelerinin Sınıfları):

"Sürücü belgeleri, Karayollarında sürülecek araçların cins ve gruplarına göre aşağıdaki sınıflara ayrılır.
-“A1” Sınıfı Sürücü Belgesi ( Motorlu bisiklet kullanacaklar için),
-“A2” Sınıfı Sürücü Belgesi ( Motosiklet kullanacaklar için),
-“B” Sınıfı Sürücü Belgesi (Otomobil, minibüs veya kamyonet kullanacaklar için)," diye devam ediyor... Alacağınız elektrikli bisiklet yukarıdaki tanımlardan hangisinin kapsamına giriyorsa o ehliyeti almanız gerekir.

ahmet0021
19 Ekim 2014, 22:43
İlkbaşta elektirkli motor aldım hakketen parasını hak etmiyor. Saatlerce şarjda bekletme
Hızlı gidersen fazla şarj yemr v. Sss birsürü sorun.
Kararverdim ehliyet aldım birde ybr125 aldım 60 tl yemin 500 km gidiyorum

emre186
19 Ekim 2014, 22:51
o değil de ktm nin 20 küsür nm tork üreten elektrikli bisikleti resmen kalbimi fethetti :) 80 dk de full şarj, 1 saat sürüş, 250 cc motordan bile güçlü olması, sessiz ve titreşimsiz olması yuh oha devenin nalı dedirtmiştir bana şarj imkanı olduğu sürece alayına gider :D 250 wat üzeri a1 istiyor.. soruna gelecek olursak da YK-14 ROVER 2000 modeli 2 kişi için uygun değil. motoru 2000 watt olan herhangi bir markanınkini alabilirsin oturacak yerleri geniş olmasına dikkat ederek, marka niye fark etmiyor dersen alayı çinli de ondan.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:48 ----------

İlkbaşta elektirkli motor aldım hakketen parasını hak etmiyor. Saatlerce şarjda bekletme
Hızlı gidersen fazla şarj yemr v. Sss birsürü sorun.
Kararverdim ehliyet aldım birde ybr125 aldım 60 tl yemin 500 km gidiyorum

bu dediğine inanırım kardeşim bizzat test etmişliğim var gün boyunca yakmıyor namussuz benim cg den ağır olmasına, gazı köklememe rağmen.

ahmet0021
19 Ekim 2014, 23:04
Küçük bir hesap yapalım arora 5 li batarya kullanıyor kendim kullandım 20 v 18 amper batarya 150 tl 5 adet batarya var içimde 150x5=750
750 tl ye 6.000 km gidersin ybr ile.
Bataryanın ömrüde 5.000 km dir 5000 e geldimi ömrü azalmaya başlar kısaca elektirkli motor için pil teknolojisi uygun degil.
Ha çıkarırsın 10.000 km ömürlü bir dolumda min100 km giden batarya ozaman olur ben bile alırım.

CanB
19 Ekim 2014, 23:32
benim elektrikli alma nedenim yaşım ehliyete yetmediği için polisler tarafından sıkıntı çıkmaması aslında ben bu elektrikliyi sadece yazları kullanıcam yani maks 3 ay elektrikli paralarına cublar scooterlar da var ama eğer yakalanırsam cezası büyük yakalanma ihtimalim düşük ama riske atmak istemiyorum

mterayes26
20 Ekim 2014, 00:31
Elektrıklı de yukiyi tercıh et , alabıldıgınce yuksek wattlı al . 2000 w 1200 w dan enaz %25 daha fazla yol gider sen dınleme atıp tutanları

emre186
20 Ekim 2014, 14:38
Sen akü masraflarını da göz önünde bulundurarak al 2000w yuki bak keyfine.

hsk
20 Ekim 2014, 17:24
walt yukseldikce gidiş mesafen de vereceğin para miktarı da artar bi elektrikli ye 2.000 civarı verene kadar ikinci el bi Scooter al yaşı tutan ve ehliyeti olan biriyle gaza elini alıştır boşver elektrikliyi atarsın 20 tl benzin rahat rahat gezersin yokuş falan demeden gidersin. yaşın tutmadığı için biraz sabırlı olman gerekiyor

emre186
26 Ekim 2014, 01:18
walt yukseldikce gidiş mesafen de vereceğin para miktarı da artar bi elektrikli ye 2.000 civarı verene kadar ikinci el bi Scooter al yaşı tutan ve ehliyeti olan biriyle gaza elini alıştır boşver elektrikliyi atarsın 20 tl benzin rahat rahat gezersin yokuş falan demeden gidersin. yaşın tutmadığı için biraz sabırlı olman gerekiyor

Ehliyeti vergisi sigortası muayenesi üstüne geçirmesi bunları da hesaba katarak tavsiye vermek daha iyi olur bence :) ve ikinci el scooter kesinlikle tavsiye etmem kaldı ki sıfırları bile içiyor ve masraflı. Zaten arkadaş yaşı tutmadığı için elektrikli bisikletlere yönelmiş ki bu da çok iyi bir şey, pratik yapar alışır "yeaa bu bana yetmiyor artık" dediğinde benzinliye çoktan biriktirmiş olur :)

ARçİL
26 Ekim 2014, 01:08
elektiriklide şarj ve akü ve beyin sıkıntı.suyla filan yıkarsan bozuluyor. 2008 de aldım ve hala ayakta çalışıyor ama akü değişmesi lazım balata vs... 650 tl msrafıvar. Bu arada iki beyin iki akü değişti. elektriklide tam gezcen bi bakıyorsun şarj yok. 110 cc crypton aldım şükür kafam rahat.