PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yamaha R6 Hevesim Kursağımda Kaldı.

R6Angels
14 Ekim 2014, 02:22
Merhaba arkadaşlar 2008 model yamaha r6 motorumu aldığım günden beri sorunları bitmedi sorun aslında hep aynı yerde ama bir türlü içinden çıkamadım geçen hafta motoru ustaya götürdüm sağlam şekilde bana teslim etti 2 gün sonra motor daha beter oldu ustayı aradım getir hemen hallederim dedi ama oraya motoru nasıl götüreyim nakliyeci mi tutayım birde :pale: 150 km uzakta.

Motor arıza kodu 33 gösteriyor bunun anlamı internetteki sonuçlarda
33 - Silindir # 1. sıradaki ateşleme bobini açık devre tespit etti.

Motor arıza kodunu verdikten sonra stop etti çalışmadı.
5 dakika sonra çalıştı viteste hareket etmiyor hemen stop ediyor gaz yemiyor.
Motoru debriyajı yarım kullanarak yaklaşık 500 metre eve götürmeye çalıştım götürdüm sadece debriyajda çok az gaz yiyor seside çok tuhaflaştı boğuluyormuş gibi gidiyordu mecburen eve götüreceğim orda bırakamazdım.

Gelelim nedenlerine şehir içerisinde çok trafik vardı sürekli vites 1 de yürümek zorunda kaldım motor 4 5 defa fanları açtı motor sıcaklığı 100 derece su sıcaklığı 240 dereceye kadar çıktı motor çok ısındığı için 1. silindirdeki bobini eritmiş olabilir mi? bu hararet konusu antifiriz koyduktan sonra başladı :pale: :jocolor:

Yada motoru götürdüğüm usta ateşleme bölümünü adam gibi takamadı kablolar dışarda kaldı fanlar açılınca kabloyu kestiğinden şüphelerim var.

Motoru çalıştırmadan sadece kontak anahtarını çevirince bujinin birinden çat diye bir ses geliyor sanki ateşleme yapıyormuş gibi oluyor her kontağı çevirdiğimde çat diye ses veriyor bobin erimiş yada çatlamış elektirik bir yere açık devre yapıyor sanırım.

Motoru aldığım günden beri bu ateşleme kısmıyla uğraşıyorum sonunda 4 adet bobin 4 adet iridyum buji ve sıfır bobin kablosu almak geçiyor içimden ne yapacağımı şaşırdım :pale: :pale:

flush royale
14 Ekim 2014, 03:11
Bu sorunla alakalı şöyle bir yazı var:

Power lead (orange) on 'LOWER' coil was loose creating a stumble and causing a 'Fault Code'.
Removed lower r/h side of fairing this morning and found the problem.
Squished the spade connecter to get a tighter fit and reinstalled it.

Özeti ''spade connector'' kısmında ezilme filan var diyor. Spade connector dediği nedir bilmiyorum ama internette bakınca şöyle bir şey çıkıyor ortaya; http://www.conrad.com/medias/global/ce/7000_7999/7300/7370/7375/737588_LB_00_FB.EPS_1000.jpg

R6Angels
14 Ekim 2014, 13:05
Bu sorunla alakalı şöyle bir yazı var:

Power lead (orange) on 'LOWER' coil was loose creating a stumble and causing a 'Fault Code'.
Removed lower r/h side of fairing this morning and found the problem.
Squished the spade connecter to get a tighter fit and reinstalled it.

Özeti ''spade connector'' kısmında ezilme filan var diyor. Spade connector dediği nedir bilmiyorum ama internette bakınca şöyle bir şey çıkıyor ortaya; http://www.conrad.com/medias/global/ce/7000_7999/7300/7370/7375/737588_LB_00_FB.EPS_1000.jpg

Bobin gevşek gibi birşey yazıyor resimdeki neyin nesidir bende bilmiyorum yarın bobinleri söküp bi kontrol edeceğim.

flush royale
14 Ekim 2014, 13:41
I found the problem. The dealer didn't put the coil harness in correctly and the fan cut through the orange wire on coil plug #1

Bayi,satıcı bobin tesisatını doğru koyup toplamamış ve fan, turuncu kabloyu(ya da teli) birincil bobin bujisini(fişini)kesmiş.

R6Angels
14 Ekim 2014, 14:16
I found the problem. The dealer didn't put the coil harness in correctly and the fan cut through the orange wire on coil plug #1

Bayi,satıcı bobin tesisatını doğru koyup toplamamış ve fan, turuncu kabloyu(ya da teli) birincil bobin bujisini(fişini)kesmiş.

En iyisi orayı söküp göz atayım eğer böyle birşey varsa sorunu ben çözerim herhalde.

flush royale
14 Ekim 2014, 14:31
En iyisi orayı söküp göz atayım eğer böyle birşey varsa sorunu ben çözerim herhalde.

İnternette adamlar söküp kendileri çözmüşler. Biraz üstüne durduktan sonra siz de yapabilirsiniz, neden olmasın?
Servis dışında halledebilirsiniz umarım.

R6Angels
14 Ekim 2014, 18:52
İnternette adamlar söküp kendileri çözmüşler. Biraz üstüne durduktan sonra siz de yapabilirsiniz, neden olmasın?
Servis dışında halledebilirsiniz umarım.

Açtım söktüm orayı aynı ingilizce yazıdaki gibi 1. bobindeki turuncu kabloyu fan kesmiş o kabloyu onardım ordaki kablolarıda bir birine bantladım hepsini bir araya topladım.

geçen hafta motoru götürdüğüm usta ordaki kabloları öyle dağınık bırakmış yerlerine yerleştirmemiş o yüzden fanlar açılınca kabloyu kesmiş çok şükür sorunu hal ettim yardımlarınız için teşekkür ederim.

flush royale
14 Ekim 2014, 19:25
Açtım söktüm orayı aynı ingilizce yazıdaki gibi 1. bobindeki turuncu kabloyu fan kesmiş o kabloyu onardım ordaki kablolarıda bir birine bantladım hepsini bir araya topladım.

geçen hafta motoru götürdüğüm usta ordaki kabloları öyle dağınık bırakmış yerlerine yerleştirmemiş o yüzden fanlar açılınca kabloyu kesmiş çok şükür sorunu hal ettim yardımlarınız için teşekkür ederim.

Harika bir haber. Halledebilmenize sevindim. :cat:
Sorun, 2.mesajda yazdığım gibiymiş demek ki.
Ayrıca o ustayla bir daha çalışmayın bence. Hatta gördüğünüzde senin yapacağın iş bu kadar olur deyin.

R6Angels
14 Ekim 2014, 20:05
Ayrıca o ustayla bir daha çalışmayın bence. Hatta gördüğünüzde senin yapacağın iş bu kadar olur deyin.

Ben Adıyamanın besni ilçesinde oturuyorum besnide 600cc gibi motorlar yok sadece bende var Adıyaman da da bir kaç tane var ama Adıyamanda usta yok Antebe servise gittim 600cc ve üstü motorlara bakmıyoruz dedi beni bu ustaya gönderdi işini sağlam yaptı ama süktüğü yeri takmayı unutmuş ben pek usta felan tanımıyorum bana servis buraya git dedi gittim.

flush royale
14 Ekim 2014, 20:16
Ben Adıyamanın besni ilçesinde oturuyorum besnide 600cc gibi motorlar yok sadece bende var Adıyaman da da bir kaç tane var ama Adıyamanda usta yok Antebe servise gittim 600cc ve üstü motorlara bakmıyoruz dedi beni bu ustaya gönderdi işini sağlam yaptı ama süktüğü yeri takmayı unutmuş ben pek usta felan tanımıyorum bana servis buraya git dedi gittim.

İyi niyetlisiniz belli ki. İşini sağlam yaptı ama söktüğü yeri takmayı unutmuş demenizden belli. Daha büyük problemlerin olmasına sebebiyet verebilirdi o unutkanlığıyla. Neyse işiniz hallolmuş.::cheeeeer
Sağlıklı sürüşler dilerim.

R6Angels
14 Ekim 2014, 21:05
İyi niyetlisiniz belli ki. İşini sağlam yaptı ama söktüğü yeri takmayı unutmuş demenizden belli. Daha büyük problemlerin olmasına sebebiyet verebilirdi o unutkanlığıyla. Neyse işiniz hallolmuş.::cheeeeer
Sağlıklı sürüşler dilerim.

Haklısınız :)

Teşekkür ederim herşey için.

sercan2667
14 Ekim 2014, 21:26
33 hata kodu bizim arkadaşta da oldu...
2006 model arkadaşta var usta kabloları toplarken klipsle bağlamadığı için Fan o kabloyu koparmış stop etti.
Ama öyle ahım şahım zor bir sorun değil..Galiba elektrik tesisatının bir kablosu.

R6Angels
14 Ekim 2014, 22:10
33 hata kodu bizim arkadaşta da oldu...
2006 model arkadaşta var usta kabloları toplarken klipsle bağlamadığı için Fan o kabloyu koparmış stop etti.
Ama öyle ahım şahım zor bir sorun değil..Galiba elektrik tesisatının bir kablosu.

1. silindirdeki bobinin kablolarını kesiyor sorun büyük değil ama motor stop edince insan neye uğradığını şaşırıyor heleki evden veya şehirden uzak bir yerdeysen orada kalıyorsun 2 gün boyunca bu sebebten dolayı uykularım kaçtı çünkü motoru 2 ay önce aldım sürekli tamir yaptım böyle bir sorunlada karşılaşınca motordan acayip şekilde soğudum yine bu durum evden 500 metra uzakta başıma geldide yarım debriyajla getirdim beyin arızayı görünce motorun çalışmasını engelliyor sanırım.

07mehmet07
14 Ekim 2014, 22:32

Hocam senin gibi başkasının işi görülsün diye vakit harcayan araştıran adamları her zaman takdir etmişimdir, valla emeğine sağlık :cat:

zonta
14 Ekim 2014, 23:53
Hocam senin gibi başkasının işi görülsün diye vakit harcayan araştıran adamları her zaman takdir etmişimdir, valla emeğine sağlık :cat:

aynen katılıyorum.@ flush royale kardeşim bir motor sevdalısı olarak ilgi ve alakana teşekkür ediyorum.Camiamızın sizin gibi insanlara ihtiyacı var.saygılar....:cat:

__bakteri__
15 Ekim 2014, 00:04
aynen katılıyorum.@ flush royale kardeşim bir motor sevdalısı olarak ilgi ve alakana teşekkür ediyorum.Camiamızın sizin gibi insanlara ihtiyacı var.saygılar....:cat:

valla bende tebrik ederim. flush royale nickli arkadaş gerçekten insanlık örneği göstermiş. eksik olmasın :)

ilkerakdag
15 Ekim 2014, 00:50
flush royale adamdır ya sabaha kadar sor ne biliyorsa anlatır 😊

Numb
15 Ekim 2014, 01:16
@flush royale harbiden sağlam adamdır.kendisini tanıdığım için de ayrıca çok memnunum.yardım işi olsun koşarak Bağdat'a gider iyi bilirim.

brds
16 Ekim 2014, 00:54
flush-royale günün adamı oldun haaa.....
ama hakikaten bende teşekkür ederim...samimiyetinde satırlarına yansıyor yani...
arkadaşında sorunu hallettiğine sevindim...

wolrath
16 Ekim 2014, 02:12
günün şukusu flush royale'e :cat: