PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet çat etti,aşırı titredi ve kontak kapattıktan sonra çalışmadı.

dovahhkin
26 Eylül 2014, 04:40
Merhabalar arkadaşlar

böyle bir problemle ilk kez karşılaşıyorum bir fikir yürütemedim.

Öncelikle şunu belirteyim Motosikletim Suzuki an 125hk 41700 kmde.

2 gün önce bir kaza geçirip motosikletimi garaja cektim bu sırada da skuterimi alıp evime dönüyordum

bu geceki olay olmadan önce (pek binmiyordum 2.motor olduğu için) 70km ve sonrası hızlarda sürtünüyormuş gibi bir his veriyordu motor ara ara.

otobanda 90-100 km arasında giderken birden bire ÇAAT diye ses oldu onun devamında poff gibi bir ses oldu ve inanilmaz titremeye başladı motor ikiye ayrılacakmış gibi.

Bende ürktüm birden yüksek ses olunca hemen emniyet şeridine çektim. durdum rolantide 15 20 saniye bekledim sıkıntı yoktu. istop ettim,çalıştırdım normal bir şekilde gaz vermeden calıstı. ses normal herşey normal gözüküyordu gaza bastım ama oda ne sanki gidonun olduğu bölüm gidon dahil inanılmaz titriyor ve GORRRRR şeklinde ses cıkartıyordu. otobandaydım karanlık ve tenha. duramadım 40km hızla emniyet şeridinde devam ettim. ara ara çatır çutur sesler geldi bu şekilde 5-6km seyrettim.

sonrasında çatır çutur çatır cutur oldu noluyor lan yanmıyalım bide alev alıp dedim durdum. görünürde sıkıntı yok rolantide normal titriyordu.

istop ettim ve elveda.

Tekrar çalışmadı motor. ayak marşı dahil almadı. marş çeviriyor herhangi bi sıkıntı yok ama motor calısmadı. bende o şekilde birkaç km ittim baktım olacak gibi değil arkadaşı aradım ip ile bağlayıp çektik motoru.

42 bin km boyunca bakımları yapıldı. en son bakıma 1.5 ay önce girdi onda da yağ buji lastikler balatalar vs. motor mekaniğinle oynamadım.

Sorunun ne olduğunu tahmin edemediğim için ki suzuki servisleri sağolsun adamı öldürüyorlar yedek parçada. Sorun cok büyük değilse kendim parça alarak yapmayı deneyeceğim. ha 1000tl gibi bi miktar cıkacaksa motoru hurdaya vereceğim. ederi 2000 2500 tl olan bi motora tekrar büyük bi para harcıyamam.

Size sormaktaki amacım sorunu anlayamadıgım için tamirde olur olmadık kazıklanmak istemiyorum. Uludağ üniversitesinde öğrenciyim Zaten cbr 125 ile kaza yaptım daha onun masrafı var.

Uzun oldu üzgünüm. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Kazasız sürüşler

Permatiq59
26 Eylül 2014, 05:29
http://i.hizliresim.com/66qAp3.jpg (http://hizliresim.com/66qAp3)

ilkerabi
26 Eylül 2014, 09:21
Krank bilyası ve/ veya kolu sanırım.. Kombine değişiyor..
Çin malında epey kazık fiyata, 300 TL ye krank+kol beraber değişmiştim.. Motor komple iniyor, işçilik fena..

telike
26 Eylül 2014, 09:56
suzuki bayileri yedek parçanın hepsinde dürtmüyor. piyasa ile neredeyse aynı fiyatlar veriyor. örnek vereyim hava filtresi internette 100tl serviste 80 tl
veya gaz teli ebay de 160tl (kargo dahil) serviste 180 tl
servisin tek sıkıntılı yanı yeterli ilgiyi alakayı göstermemeleri ve ufak bi parça da değişecek olsa tamamını değiştirmeyi talep etmeleri.

oluroyle
26 Eylül 2014, 15:43
Merhaba,

motorun krank mı yemiş,öyle derler galiba..Servisine götürdüğünde,sorunun ne olduğunu yazarsanız sevinirim merak ettim.

aranel
26 Eylül 2014, 16:15
Kol çıkarmış gibi duruyor hiç hareket ettirmeden mümkünse yükle tamircine götür ve bir motor parası vermeye hazır ol

dovahhkin
26 Eylül 2014, 17:09
Arkadaşlar ben bu motorun bütün bakımlarını ZAMANINDA YAPTIM. yağı kaliteli kullandım. ya ben daha ne diyeyim kol çıkarmış diyorsunuz zorlanmadı da bu motor hiç. Suzuki diye güvenmemek lazımmış bakımlı yağlı motor kol çıkartıyorsa 90kmhızla....

C.Kaan
26 Eylül 2014, 17:34
41 - 42 kilometre'ye gelmiş ama, bu az bir kilometre değil olur böyle şeyler düzgün bir usta ile konuşup fiyat alın baktınız fiyatlar yüksek verin hurdaya aldığınız para ile'de cbr'ı tamir ettirin :cat:

dovahhkin
26 Eylül 2014, 19:49
Beyler piston atıyor normal marş basıyor ateşleme var ama çalışmıyor motor,benzin var.gidiyor bir türlü çözemedik

COMTAN
26 Eylül 2014, 20:34
motorda kompresyon varmı bu önemli yoksa çalışmaz.şuda var subaplar açık kalıyor olabilir.

ilkerabi
26 Eylül 2014, 20:35
Subaplar yerli yerinde mi acaba bakabildiniz mi?

dovahhkin
26 Eylül 2014, 21:01
Ateşleme olmadığından dolayı çalışmıyormuş kompresyon tam anlamıyla yerinde ateleme manyatosu kırılmış galiba sorun ateslemede

EKONOMİ
27 Eylül 2014, 08:55
suzuki bayileri yedek parçanın hepsinde dürtmüyor. piyasa ile neredeyse aynı fiyatlar veriyor. örnek vereyim hava filtresi internette 100tl serviste 80 tl
veya gaz teli ebay de 160tl (kargo dahil) serviste 180 tl
servisin tek sıkıntılı yanı yeterli ilgiyi alakayı göstermemeleri ve ufak bi parça da değişecek olsa tamamını değiştirmeyi talep etmeleri.

nasıl fiyatmis onlar
benim motorda gaz teli 2.64 tl
debriyaj teli 3.18 tl
hava filtre sungeri 2.49 tl