PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren manet leri ve kontak çarpıyor acil yardım..!

emre186
20 Eylül 2014, 11:29
Bugün motorla 5 dk lik bir yere gittim motoru durdurmak için ön frene basınca elektrik çarptı, sürüdüm tamirhaneye nötr faz falan bir şeyler dedi ve motordan şaseye bir kablo koydu çarpmayacak artık dedi, tam rahatladım bindim.. fırına gidip ekmek alayım dedim durdururken çarpmadı ama kontağı kapatırken çıtırdadı resmen yine çarptı. Sürüdüm tamirhaneye kontaktan çarpıyor dedim adamlar uğraşa uğraşa çarptıramadılar kendilerini, bana dene dediler iki defa yiyince cesaret edemedim. Adamları çarpmıyor beni çarpıyor :sunny: sorun nedir ?

can498
20 Eylül 2014, 11:34
senin vücudda stati elektrik yüklü olmasın?

emre186
20 Eylül 2014, 12:03
2 haftadır çarpmayan şimdi mi çarpıyor ? Babam onu da dedi de her metale dokundum hiç yoktan çıt etmesi gerekirdi elektrik yüklü olsam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:41 ----------

sorun ne tahmini olan var mı ?

EmirhanCoskun
20 Eylül 2014, 12:35
çıplak ayakla bi toprakta yürüyün derim :)

brtvrdrl
20 Eylül 2014, 12:37
Adam motosikletin sasesi i akunun - ucuna baglamis. Bu durumda carpiaman lazim. Motora binmeden avucumu motorun silindirine deydir dahada carpilmazsin

Arda_Karaca
20 Eylül 2014, 12:39
Avometre ile kontaktan carpan yerle saseden olcum yapin.

Voltaj varsa: baska bir tamirciye
Voltaj yoksa: ciplak ayakla toprakta yuruyuse

:mrgreen:

hasansonmez
20 Eylül 2014, 13:03
statik elektriktir kaçak olma ihtimali yok olsada o şekil çarpmaz sigorta atar akü gümler.

shooter1
20 Eylül 2014, 13:23
bu sana mesaj motora binme diyor :P şaka bir yana @Arda_Karaca dediği gibi ölçüm yaptırın

canerol
20 Eylül 2014, 13:35
aynı sorunu bende araba yaşıyordum 3 4 ay önce ama nasıl çarpılma normal 220 voltla da çarpıldım ama öyle böyle bişe değil arabanın kapısını açıyorum kapatırken metale deyince çıt diye çarpıyor ama her inip binişimde. aynı kapıdan veya başka yerden başkası deyince bişe yok.bu ara çarpılmıyorum :) toprakta dolaş :)

COMTAN
20 Eylül 2014, 13:36
genellikle naylon giysiler ve kauçuk tabanlı ayakkabılar yüzünden olur.giysilerini ve ayakkabılarını değiştirince birdaha dene bakalım yapacakmı

tekoklava
20 Eylül 2014, 13:41
taşlı topraklı arazide 10 dakika yürü seni 1 ay idare eder

emre186
20 Eylül 2014, 16:46
denize girdim ve giysilerimi değiştirdim toprakla uğraştım artık çarpmıyor ama çarpmayacağı nın garantisi yok diye eldivenle sürüyorum eldiven kaymıyor ve deri daha çok güven verdi. sorun bendeki "statik elektrikmiş" ama yinede tırsıyorum sürerken de çarparsa diye o yüzden hazır kışta yaklaşıyor eldivenle devam :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:21 ----------

aynı sorunu bende araba yaşıyordum 3 4 ay önce ama nasıl çarpılma normal 220 voltla da çarpıldım ama öyle böyle bişe değil arabanın kapısını açıyorum kapatırken metale deyince çıt diye çarpıyor ama her inip binişimde. aynı kapıdan veya başka yerden başkası deyince bişe yok.bu ara çarpılmıyorum :) toprakta dolaş :)

bu çarpılmam çıtlama değil baya sallıyor çarparken.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:32 ----------

İlk çarptığın da tüm demir aksamların dan çarpıyordu götürdüm adam motor kısmından kendisi de çarpıldı ve bir vida söküp vidaya somun gibi yuvarlak uçlu bir kablo taktı diğer ucunu da aynı şekilde şase den bir vida söküp ona taktı ve adam her yerine dokundu test etti çarpmadı, ikinci çarpılışım da 5 dakikalık sürüşten sonra kontağı kapatırken oldu, ben buji kapağı takayım sende olmadı kumda yürüyüş yap gel dedi, şimdi çarpmıyor ama tabii ki çarpmaya cağının garantisi yok diye deri eldivenle sürüyorum hem kaymıyor hem daha güven verici geldi hem de karizma oldu :queen:

:thumleft: statik elektrik :thumleft:

Zuzuuw
20 Eylül 2014, 17:07
aklım erdiğinden beri beni de çarpar, çıplak ayakla da yürüdüm ama nafile.

Artık tik haline geldi, arabadan inince kapıyı kapatmak için camdan itiyorum. :salut:

emre186
20 Eylül 2014, 17:55
aklım erdiğinden beri beni de çarpar, çıplak ayakla da yürüdüm ama nafile.

Artık tik haline geldi, arabadan inince kapıyı kapatmak için camdan itiyorum. :salut:

o da iyiymişte bizde cam da yok anahtar demir :queen:

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:24 ----------

freni sıkarken çarpması çok kötü olmuştu yahu :flower: